4zhong

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH 历历历历历历历历 Mata Pelajaran dan Kelas 历历历历历 Sejarah Tahun 4 Zhong 历历历历历历 Tajuk 历历 5.0 Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka 历历历历历历历历/ 历历历历 Masa 历历 10.40 – 11.40 pagi (60 minit) 10.40 – 11.4060历历 Standard Kandungan 历历历历 5.1 Tokoh-tokohTerbilang Kesultanan Melayu Melaka 历历历历历历历历历历 Standard Pembelajaran 历历历历 5.1.1 Menyatakan maksud tokoh terbilang. 历历历历历历 5.1.2 Menjelaskan kedudukan tokoh-tokoh terbilang dalam masyarakat Melayu lama. 历历历历历历 K 5.1.6 Menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi. Objektif 历历历历 Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 历历历历历历 历历历历 ,: i. Menerangkan maksud tokoh terbilang. 历历历历历历 ii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua kedudukan tokoh-tokoh terbilang dalam masyarakat Melayu lama dengan betul. 历历历历历历 iii. Menerangkan sekurang-kurangnya dua sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi. Aktiviti 历历 1. Murid memerhati gambar tokoh terbilang. 2. Murid mendengar penerangan guru yang mengenai maksud dan ciri-ciri tokoh terbilang melalui slaid powerpoint.

Upload: xiao-wei

Post on 05-Sep-2015

256 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

mm

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran dan Kelas Sejarah Tahun 4 Zhong

Tajuk5.0 Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka /

Masa

10.40 11.40 pagi (60 minit)10.40 11.4060

Standard Kandungan 5.1 Tokoh-tokohTerbilang Kesultanan Melayu Melaka

Standard Pembelajaran

5.1.1Menyatakan maksud tokoh terbilang.

5.1.2Menjelaskan kedudukan tokoh-tokoh terbilang dalam masyarakat Melayu lama.

K 5.1.6

Menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:i. Menerangkan maksud tokoh terbilang.ii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua kedudukan tokoh-tokoh terbilang dalam masyarakat Melayu lama dengan betul.iii. Menerangkan sekurang-kurangnya dua sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi.

Aktiviti1. Murid memerhati gambar tokoh terbilang.2. Murid mendengar penerangan guru yang mengenai maksud dan ciri-ciri tokoh terbilang melalui slaid powerpoint.3. Murid mendengar penerangan guru yang mengenai kedudukan tokoh terbilang melalui slaid powerpoint. 4. Murid akan menonton sebuah video yang mengenai maksud, ciri-ciri, dan kedudukan tokoh terbilang.5. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan untuk menggunakan pen marker untuk mengisikan tempat kosong di atas kad manila yang telah disediakan.6. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. 7. Murid diminta menjawab soalan berdasarkan arahan yang dinyatakan dalam lembaran kerja.8. Murid diminta menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi.9.

Elemen Merentasi Kurikulum (EMK)Kemahiran Pemikiran Sejarah: Elemen asas sejarah Meneroka bukti Membuat rasionalisasi Membuat penjelasan/Nilai murni : Bertanggungjawab Bekerjasama Toleransi Hormat-menghormati BersyukurDimensi Kewarganegaraan Tanggungjawab warganegaraTeknologi Maklumat Dan Komunikasi (TMK) Belajar melalui TMK

Bahan Bantu BelajarKomputer riba, LCD, Slaid powerpoint, Lembaran kerja, Alat tulis, Gambar tokoh terbilang, Video tokoh terbilang, Kad manila,

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Refleksi

Strategi Pengajaran Dan PembelajaranAktiviti Pedagogi EMKCatatan

Set Induksi: 10.40 10.45 pagi (5 Minit)11.40 11.45 5

Guru menunjukkan gambar tokoh terbilang melalui slaid powerpoint. Guru bertanyakan soalan kepada murid. Siapakah yang telah anda semua lihat? Murid menjawab soalan guru secara lisan. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.

Nilai Murni Bersyukur

KB Menjana idea Menghubung kait

ENT TMK

LCD, Komputer riba,Gambar tokoh terbilang

Langkah 1: 10.45 10.55 pagi (10 minit)10.45 10.55 10

Guru menerangkan maksud dan ciri-ciri tokoh terbilang melalui slaid powerpoint. Guru akan memilih beberapa murid secara rawak untuk menjawab soalan. Apakah yang dimaksudkan dengan tokoh terbilang? Apakah ciri-ciri tokoh terbilang?? Murid menjawab soalan guru secara lisan.

KPS Membuat penjelasan /

Nilai-murni Hormat-menghormati

KB Menjelas

LCD, Komputer riba, Slaid powerpoint

Langkah 2: 10.55 11.10 tengahari (15 minit)

Guru menerangkan kedudukan tokoh terbilang melalui slaid powerpoint. Guru akan memilih beberapa murid secara rawak untuk menjawab soalan. Siapakah tokoh terbilang yang mempunyai kedudukan yang paling rendah di atas susun lapis masyarakat? Sebelum golongan pembesar, manakah satu tokoh terbilang yang berada di atas puncak susun lapis masyarakat? Guru akan menayangkan sebuah video yang mengenai maksud, ciri-ciri dan kedudukan tokoh terbilang.

Nilai Murni Hormat-menghormati

LCD, Komputer riba, Slaid powerpoint, Video tokoh terbilang

Langkah 3: 11.10 11.35 petang (25 minit)

Murid dibahagikan kepada lima kumpulan. Guru akan mengedarkan satu kad manila kepada setiap kumpulan yang mempunyai susun lapis masyarakat pada zaman Kesultanan Melayu Melaka. Murid dikehendaki menggunakan pen marker untuk mengisikan tempat kosong di atas kad manila tersebut. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. Murid diminta menjawab soalan berdasarkan arahan yang dinyatakan dalam lembaran kerja. Guru dan murid-murid bersama-sama menyemak jawapan.

KB Menjana idea Menjelas

Nilai Murni Bertanggungjawab Toleransi Bekerjasama

ENT TMK

Kad manila, Lembaran kerja

Penutup: 11.35 11.40 petang (5 minit)11.35 11.40 5

Guru menunjukkan semula gambar-gambar tokoh terbilang melalui slaid powerpoint. Murid diminta menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi. Guru merumuskan isi-isi penting dalam pelajaran hari ini.

Nilai Murni Bangga terhadap NegaraENT TMK

LCD, Komputer riba, Slaid powerpoint