9proiectdeactivitateintegrata

6

Click here to load reader

Upload: ade-adutza

Post on 04-Jul-2015

404 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: 9proiectdeactivitateintegrata

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

TEMA:CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?PROIECT TEMATIC:”IN OGRADA BUNICII”SUBTEMA:”PASARI DE CURTE”ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:

ALA:Constructii:”Casute/adaposturi pentru pasari” Arta:-colorare-“Pasari de curte”

ADE(DLC+DEC):DLC:Joc didactic “Ce stim despre…?” DEC:Lipire “Closca cu pui”

ADP:Joc de miscare “La cine este?”TIPUL ACTIVITATII:Formare de priceperi si deprinderiFORMA DE REALIZARE:activitate integrateFORMA DE ORGANIZARE:frontal , individual , pe grupuriSCOPUL ACTIVITATII:

Consolidarea si verificarea nivelului de cunostinte al copiilor din diverse domenii(povesti cunoscute , mediul inconjurator);

Dezvoltarea atentiei , a spiritului de observatie , a rapiditatii si promptitudinii in gandire; Dezvoltarea capacitatii de exprimare corecta prin inlantuirea logica a ideilor in propozitii simple; Efectuarea unor operatii simple de lucru cu materialul pus la dispozitie; Valorificarea deprinderilor de lucru insusite in realizarea unei lucrari practice.

STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee:conversatia,explicatia,exercitiul,problematizarea. Mijloace de invatamant:siluete,jetoane,fise de lucru.

1.ACTIVITATEA DIDACTICA PENTRU SECVENTA ALA:

TEMA: Constructii:”Casute/adaposturi pentru pasari” Arta:-colorare-“Pasari de curte”

MIJLOC DE REALIZARE:activitati pe centre de interesTIPUL ACTIVITATII:formare de priceperi si deprinderiSCOPUL ACTIVITATII:-exersarea capacitatii copiilor de a aborda teme variate de joc si de a imbogatii continutul acestora; -educarea si stimularea capacitatii de comunicare a copiilor;OBIECTIVE OPERATIONALE:-sa redea prin imbinare forma unei casute; -sa denumeasca materialele folosite; -sa pastreze pozitia corecta pe scaunele pe tot parcursul activitatii; -sa manifeste interes pentru activitate; -sa accepte si participarea altor copii la joc; -sa traiasca bucuria finalizarii sarcinii primate.METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia,exercitiul,problematizarea.MATERIAL DIDACTIC:lego,coli de desen,culori,fise individuale.

Page 2: 9proiectdeactivitateintegrata

SCENARIUL DIDACTICEvenimentele

activitatiiContinutul stiintific Strategii didactice Evaluare

Moment organizatoric

Se asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii:-aerisirea salii de grupa;-aranjarea centrlor de interes cu material adecvat temelor;-introducerea copiilor in sala de grupa in mod disciplinat.

Copiii intra in sala de gripa.

Captarea atentiei Se realizeaza prin intuirea materialului aflat la cele doua centre de interes:constructii si arta.

Conversatia

Anuntarea temei Copiii sunt anuntati ca astazi se vor juca in mai multe feluri:unii vor construi casute/adaposturi pentru pasari,iar altii vor colora pasari de curte.

Convesatia , demonstratia , exercitiul,Explicatia

Dirijarea invatarii Ii solicit pe copii in alegerea centrelor pentru ca activitatea sa poata incepe.Copiii asculta indicatiile,se consulta,isi aleg materialele de lucru si indeplinesc ideea cea mai buna in realizarea temei.La central de interes”Constructii” copiii vor construe casute/adaposturi din lego.La central de interes”Arta” copiii vor colora pasari de curte.Se urmareste finalizarea temei si executarea corecta.In timpul activitatilor ii voi supraveghea pe copii,voi purta discutii cu ei oferind indrumari si ajutor acolo unde este nevoie.

ExercitiulDialogul dirijat

ExercitiulIndividual

Incheierea activitatii

Se vor analiza pe rand amandoua sectoarele,se fac aprecieri la fiecare sector asupramodului cum au participat la activitate si cum s-au comportat copiii in timpul activitatilor.Se fac aprecieri asupra ordinii pastrate.Lucrarile executate sunt analizate si apoi expuse.

Conversatia Apreciere verbala

2.ACTIVITATEA DIDACTICA PENTRU SECVENTA ADE:

TEMA: DLC:Joc didactic “Ce stim despre…?” DEC:Lipire “Closca cu pui”MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrate DLC/DECTIPUL DE ACTIVITATE;formare de priceperi si deprinderiMIJLOC DE REALIZARE:pe grupuri,frontalSCOPUL:- Consolidarea si verificarea nivelului de cunostinte al copiilor din diverse domenii(povesti cunoscute , mediul inconjurator);

-Dezvoltarea atentiei , a spiritului de observatie , a rapiditatii si promptitudinii in gandire; -Dezvoltarea capacitatii de exprimare corecta prin inlantuirea logica a ideilor in propozitii simple; -Consolidarea deprinderii de a lipi elemente date intr-o ordine stabilita de educatoare; -Educarea si dezvoltarea simtului practice si estetic.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Page 3: 9proiectdeactivitateintegrata

-sa audieze cu atentie un text;-sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-au inteles;-sa-si dezvolte creativitatea,expresivitatea limbajului oral prin achizitionarea de expresii noi;-sa enumere elementele pe care le-au lipit;-sa descrie modul de lucru si etapele parcurse pentru realizarea temei;-sa lucreze correct si ordonat utilizand materialele adecvate sarcinii;-sa evalueze si autoevalueze lucrarile obtinute din punct de vedere esthetic si creative.

DURATA:30 minuteSCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele activitatii

Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare

Momentul organizatoric

Creez atmosfera necesara desfasurarii in bune conditii a activitatii:-aerisirea salii de grupa;-aranjarea mobilierului;-pregatirea materialului;-introducerea copiilor in sala de grupa,indicandu-le o pozitie bun ape scaunele.

Copiii intra in liniste in sala de grupa si se aseaza pe scaunele.

Captarea atentiei

Se realizeaza cadrul favorabil unui moment surpriza.Zana Primavara isi face aparitia si are in mana un cos cu surprize.

Conversatia Frontala

Anuntarea temei si a obiectivelor

Ii anunt tema:Cu aceste material aduse de Zana Primavara pe care le-am expus pe masuta astazi ne vom juca un joc care se numeste “Ce stii despre…?” in care vom vorbi despre personaje din povesti cunoscute si indragite de voi.

Conversatia Frontala

Dirijarea invatarii

Varianta IExplicarea sarcinii didactice si a regulilor de joc:Le explic ca Zana Primavara a adus in cosul fermecat cateva personaje(siluete) pe care ei vor trebui sa le recunoasca sis a spun ace stiu despre ele:cine sunt,in ce poveste apar,cum sunt ele,ce faceau in poveste(ajutandu-i sa constientizeze faptul ca astfel,ei formuleaza propozitii).Reguli:La semnalul meu vor inchide ochii si voi prezenta o silueta ,apoi la deschiderea ochilor o vor recunoaste,spunand ce stiu despre ea.Vor raspunde numai copiii numiti de mine prin atingerea cu bagheta magica.Jocul de proba:Le cer sa inchida ochii si prezint o silueta(capra).Solicit copiilor sa deschida ochii si numesc un copil care va recunoaste silueta.Apoi numesc alti copii pentru a complete raspunsul la intrebarea:”Ce stii despre…?”Dupa executarea jocului de proba trecem la desfasurarea propriu-zisa a jocului.

Explicatia

Exercitiul

In grup

Impart copiii in trei grupuri si le explic regulile si sarcinile jocului.Solicit sa numere pana la patru(fiecare grup va avea patru membri).Primul copil din fiecare grup va alege cate un plic ce contine un jeton reprezentand un personaj din povesti,pe care il va arata grupului sau.Ceilalti colegi de grup vor alcatui cate o propozitie cu personajul de pe jeton. La fel

Explicatia

Exercitiul

Frontala

Page 4: 9proiectdeactivitateintegrata

vor proceda toate grupurile.Fiecare grup va prini aplauze pentru rezolvarea corecta a sarcinilor de joc.Varianta IIPrezint copiilor modelul executat si le solicit analiza acestuia.Explic si demonstrez copiilor tehnica de lucru,pun accent pe ordinea in care vor fi lipite elementele lucrarii.Atrag atentia asupra respectarii regulilor de lucru cu hartie si pasta de lipit,execut cu copiii exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii,le urez spor la lucru.Expun lucrarile copiilor si ii solicit pe acestia sa le analizeze.

Explicatia

Exercitiul

Frontala

Fixarea cunostintelor

Pentru fixare le solicit sa raspunda la cateva intrebari:-Cum s-a numit jocul nostru?-Cu ce ne-am jucat noi?-Despre ce am vorbit?

Conversatia Frontala

Incheierea activitatii

Voi face aprecieri asupra modului de participare al copiilor la activitate ,la comportamentul acestora si la modul in care au realizat sarcinile de lucru.La finalul activitatii Zana Primavara le ofera recompense.

Frontala

3.JOC DISTRACTIV:”LA CINE ESTE?”TEMA:”La cine este?”MIJLOC DE REALIZARE:Joc distractiveTIPUL ACTIVITATII:Formare de priceperi si deprinderiOBIECTIVE GENERALE:

-perfectionarea deprinderii de a juca un joc cu reguli;-crearea unei atmosphere de buna intelegere;-formarea deprinderii de a respecta si aplica regulile de joc;-dezvoltarea increderii in propriile forte;-educarea copiilor in spiritual cinstei si dreptatii.

CONTINUTUL ESENTIALIZAT:Un copil are rolul de observator.Ceilalti se aseaza unul langa altul de o latura a mesei.Ei tin mainile sub masa,trecandu-si din mana in mana obiectul pus in joc.La un moment dat,conducatorul jocului striga”Mainile pe masa!”.Toti jucatorii vor pune mainile cu pumnii inchisi pe masa.Copilul observator trebuie sa ghiceasca la cine e obiectul.Daca a ghicit,copilul observator schimba locul cu cel la care s-a gasit obiectul.Daca nu a ghicit,ramane pe post de observator pana ghiceste sau pana cand conducatorul considera necesar sa-l schimbe.DURATA:15-20 min