4 pro i ect didactic educational
Post on 07-Aug-2015
23 Views
Preview:
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC EDUCATIONAL
TERAPEUTIC LOGOPEDIC
DATA: 08.05.2008
LOGOPATUL: B.A,
DIAGNOSTIC: DISLALIE POLIMORFA QI.= ~40,VM=6;VB=12
LOGOPED: PROF. GR. I MANAILA FL.
LOCATIA : SCOALA GENERALA PENTRU COPII CU DEFICIENTE SIGHET
ARIA CURRICULARA: LOGOPEDIE
CONTINUTUL TERAPIEI: CONSOLIDAREA UNOR FONEME: F,V,S,Z,L,T...
TIPUL TERAPIEI: CORECTIV-TERAPEUTICA
OBIECTIV CADRU: EVALUAREA AUDITIVA,OPTICA SI KINESTEZIC- MOTRICA A UNOR FONEME
OBIECTIVE OPERATIONALE: -studiu de caz si activizarea , recuperarea logopedica prin repetarea , respectarea sunetelor formate initial :F,V,S,Z,L,T si a gru- purilor de sunete: OA,CE,CI,GE,GI; -sa recunoasca auditiv si optic fonemele,respectiv gra- femele; -sa diferentieze sunetele intre ele; -sa descopere diferentele dintre cuvinte din imaginile date; -exersarea proceselor initiale de atentie,memorare si gandire/logica.
OBIECTIVE FORMATIV - TERAPEUTICE: -sa creeze un climat afectiv pozitiv care - Sa stimuleze/antreneze logopatul in activitatea terapeutica- logopedica; -sa fie motivat si corect informat de cunostintele acumulate anterior prin reluarea unor termeni,tematici,cunostinte,materiale.
METODE SI PROCEDEE: conversatia,imitatia,descrierea,gimnastica recuperatorie,ac- tiunea practica , jocul pe calculator,mijloace audio-video,
demonstratia,comparatia,explicatia,exercitiul.
SUPORT AL ACTIVITATII DE RECUPERARE: fise,planse pentru conversatie,pai si bat pentru exersarea suflului.oglinda logopedica,mijloa- ce de protejare,calculatorul,CD,material verbal marunt,di- verse imagini,diverse materiale intuitive,ladita cu nisip...etc
BIBLIOGRAFIE: C-tin Punescu-“Tulburarile de limbaj la copil”, Emilia ,Nicolae Jurcau-“Cum vorbesc copiii nostri.” E.Vrajmas-“Terapia tulburarilor de limbaj” E.Lascus –“Logopedie”.
DEMERSUL METODIC ANALITIC AL ACTIVITATI
NR CRT
OBICTIVE DE REFERINTA
ETAPE SI STRATEGIITERAPEUTICE
CONTINUTULACTIVITATI
EVALUARE OBSERVATII
1 PREGATIREAACTIVITATII
CUNOASTEREAPOTENTIALU-LUI FONATOR
Moment organizatoric
.- se asigura conditile unui climat psihopedago-gic, psihoafectiv,optim necesar desfasurarii activi-tatii terapeutice de diagnozasi terapie logopedica recupe-ratorie; - pregatirea materialelor si mijloacelor pentru terapie;
2 REACTUALIZA-RREA CUNOSTIN-TELOR ANTE-RIOARE
- Recunoaste-rea fonemelor vizual
- alfabetul ilustrat, magneticsi pe cartonase si descope- rirea dintre o multitudine degrafeme a fonemelor cerute si asezate aleatoriu;- reactualizarea modului de scriere a doua foneme.;
- initiala
3 CONSOLIDA- REA POTENTIA-LULUI FONA-TOR
-Testarea pro-nuntiei fonemelor
-valorificarea corectitudiniipronuntiei fonemelor izolate sau in cuvintesi sortarea lor pe grupe;
- initiala - diagnostic dislalie morfo-functionala, po-limorfa
4 STABILIREADIAGNOSTICU-LUI PROPRIU-ZIS
-Precizarea diagnosticuluiinitial
-examinarea motrocitatii aparatului buco-fonator:buza, limba, palat moale,obrazi, maxilare urmarindmobilitatea, forta,precizia si coordonarea;-stabilirea programului terapeutic logopedic saurevizuirea lui;
- initiala- formativa
5 DEZVOLTAREA ABILITATILOR NECESAREPRONUNTIEI
- Pregatirea logopatuluipentru insu- sirea pronun-tiei;
-Dezvoltareaauzului fone-matic si rea-lizarea uneiarticulatii corecte al fiecarui su-net al cuvin-tului.-dezvoltareasimtuluitactil lingualsi labial.
- exerciti cu onomatopee- jocul numerelor si numelor de animale, plante,persoane care incep cu fo-nemele ce trebuiesc con-solidate : S-Z, F-V, T-Z etc
- exercitii de diferentierea sunetului cu punctul dearticulare apropiat ;- exercitii de analiza fone-tica cu printarea primului si ultimului sunet din cu-vantJoc : ,, complecteaza cu- vantul ‘’ cu prima silabapronuntata de catre logoped; - se prezinta logopatului imagini adecvate si materialmarunt;
-a a unor silabe si sunete; - sa denumeasca imaginile si descrierea lor; - exercitii: bate din palmecand auzi sunetul cerut; - tine betisorul intre buze silimba si pronunta sunetelecerute:siflante,sibilante,afri-cate; - analiza si comparatia fone-melor, sinteza lor.
6 DEZVOLTAREAMOTRICITATIIGENERALESI A APARATU-
-Ex de gim-nastica gene-rala, postuala,respiratorie
-exercitii de respiratie, inspir--expir, concomitent cu mis-cari de gimnastica generala-ex inspir-expir dupa model
-exercitiiin fata oglinzi
-dupa demon-stratie verbala
LUI FONO-AR-TICULATOR
- Consolidareafonemelor vi-zate prin exer-citii si jocuriinteractive
-Exercitii de gimnasticaa aparatuluifono-articula-tor
inspir scurt,profund, expirlent, lung, cu gura intre-deschisa ;Ex : suflam in pai apa din pahar si facem baloane;-sufla bilele de pe masa-sufla in trompeta si sufla in balonEx pntru limba:-limba-lopata, - introducerea ei pe platoul bucal, scoaterealimbii etc.- cine spune cuvinte care incep cu litera …..? - emiterea unor foneme
consolidate pe silabe directe,indirecte, intercalate- conso-nante:VA-FA AVA-AFA SA-ZA ASA-AZAŞA-JA AŞA-AJA
7
8
OBTINEREAIMPACTULUICONSOLIDARIICELOR PAR-CURSE
ETAPA DE RECAPITULARESI EVALUARE
-Antrenareaatentiei, me-moriei iconice
- antrenarea in evaluare
-joc de memorie vizuala;- priveste aceste obiecte:spunem diferenta dintre ele,o cana, un creion, o bila,o masinuta, un cub; ( toate acoperite cu un servetel) -logopatul isi va aminti si va
aminti si descrie ce a vazut
-gratuarea, evidentierea recompensarea verbala, afec-tiva, materiala-simbolica-se va aprecia calitatea activi-
- initiala- evaluativa
-continua
- expunereaverbala- fi-nala;
- urmarirea a-tentiei si me-moriei prin di-versitate si des-coperire
-se verifica intelegerea terminologiei.
prestate de logopat, masura incare a raspuns cerintelor si sarcinilor
9 INCHEIREATERAPIEI
-Terapeutul consemneazaobservatiilede pe parcur-sul activitatisi eventualeleproiecte de recuperare pntru perioa-da vitoare
-se va da tematica de stu-iat pentru viitor drept re-compensa concretizat prin-tr-o fisa adapatata.
- ai lucrat si colaborat minunat ,felicitari! -acum ce doresti sa facem?
- finala
top related