proiect de lectie deschisa

Post on 27-Jun-2015

1.289 Views

Category:

Documents

3 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

Profesor pt. învaţământul primar: Crasnea IoanaObiectul: MatematicăSubiectul: Împărţirea fără rest în concetrul 0 – 100Tipul lecţiei: RecapitulareClasa a III-a12-01-2011

Obiective operaţionale:

1. să utilizeze un limbaj matematic adecvat rezolvării sarcinilor date;2. să rezolve exerciţii de împărţire;3. să evidenţieze relaţia dintre împărţire şi înmulţire în rezolvarea unor exerciţii date;4. să rezolve probleme cu mai multe operaţii.

Resurse procedurale: instructajul verbal, jocul didactic, conversaţia, explicaţia, exerciţiul ,problematizarea.Resurse materiale: video-proiectorul, prezentări power-point cu jocuri diactice, laptop, fişe de lucru.

Momentele lecţiei

OB.

Conţinuturile învăţării

Doz

aj

Strategia didactică

Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de organizare

Momentul organizatoric

1. Deprinderi de ordine şi disciplină 1 min

instructajul verbal

frontal

Anunţarea subiectului

O1O2O3O4

1. Capacitatea de a recepta mesajul oral 1 min

conversaţiaobiectivele

lecţieifrontal

Captarea atenţiei

O2O3

1. Capacitatea de a rezolva exerciţii de împărţire;2. Cunoştinţe despre cazurile speciale de împărţire:

un număr împărţit la 1 va avea câtul egal cu el însuşi;

un număr împărţit la el însuşi va avea câtul 1;

0 împărţit la orice număr are câtul 0; împărţrea la 0 nu are sens.

3. Capacitatea de a evidenţia legătura dintre înmulţire şi împărţire.

13 min

jocul didactic

video-proiector(Anexa 1)

calcultor

caietele elevilor

frontal

indivdual

Dirijarea învăţării

O1O2O3O4

O1

1. Capacitatea de a rezolva exerciţii de împărţire;2. Cunoştinţe despre cazurile speciale de împărţire:

un număr împărţit la 1 va avea câtul egal cu el însuşi;

un număr împărţit la el însuşi va avea câtul 1;

0 împărţit la orce număr are câtul 0; împărţrea la 0 nu are sens.

3. Capacitatea de a utiliza limbajul

25 min

exerciţiul

jocul didactic

instructajul verbal

explicaţia

problematizarea

video-proiector

fişă de lucru (Anexa 2)

tablă

caietele elevilor

individual

pe perechi

frontal

Dirijarea învăţării

O2O3O4

matematic specific operaţiei de împărţire cât şi celorlalte operaţii studiate:

o deîmpărţit;o împărţitor;o cât;o jumătate;o treime;o sfert;o de ... ori mai mic;o de ... ori mai mare;o cu ... mai mic;o cu ... mai mare.

4. Capacitatea de a rezolva probleme cu mai multe operaţii;5. Capacitatea de a rezolva o problemă cu mai multe operaţii într-un singur exerciţiu.

exerciţiul

jocul didactic

instructajul verbal

explicaţia

problematizarea

video-proiector

fişă de lucru (Anexa 2)

tablă

caietele elevilor

individual

pe perechi

frontal

Realizareafeedback-ului

final

O2 1. Capacitatea de a rezolva exerciţii de împărţire.

4 min jocul didactic

exerciţiul

fişă de lucru (Anexa 2)

Încheierea activităţii

O1O2O3O4

1. Atitudini de dragoste şi interes faţă de conţinutul lecţiei.

1 min aprecierea

verbală

top related