rph membuat kraf tradisional-manik kertas
Post on 11-Nov-2015
249 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
-
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
TAHUN 6 MELATI
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : Tahun 6 Melati
Bilangan Pelajar : 16 Orang
Tarikh : 09 April 2013 (Selasa)
Masa : 1130-1230 pagi
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional
Tajuk/Tema : Rantai leher/ Objek Buatan Manusia
Aktiviti : Alat Perhiasan diri
Pengetahuan Sedia
Ada
: Murid pernah melihat perhiasan diri yang lain
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat:
i) Memahami bahasa seni visual seperti jalinan,
bentuk, ritma, pergerakan dan kontra, yang
terdapat pada objek alam benda dalam
penghasilan alat perhiasan diri
ii) Menghasilkan manik kertas dengan teknik gulung
dan tampal..
iii) Menguntai manik kertas untuk dijadikan perhiasan
diri.
iv) Menghargai hasil kerja rakan dan diri sendiri.
KBKK : Kreatif Menghubungkaitkan, menjana idea
Kritis - Membanding beza
Pengisian Kurikulum Ilmu
Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Kajian
Tempatan, Matematik, Pendidikan Moral,
Nilai Murni
Kasih sayang, bekerjasama, menghargai hasil kerja,
bersyukur, berhati-hati, tolong-menolong,
bertanggung jawab, tekun
Kemahiran Bernilai Menjana idea, kajian masa depan, kemahiran berfikir,
-
2
Tambah (KBT) membanding-beza
Alat Bantu Mengajar : Powerpoint, Contoh yang telah siap
Media
: Bahan
i) Kertas warna
ii) Benang
iii) Gam
Alat
i) jarum
ii) gunting
iii) lidi / pencucuk sate
Prosedur
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai
dengan tahap murid.
Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur
supaya proses pengajaran dan pembelajaran
berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-
kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif .
Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran
dengan set induksi.
Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap
dan memperkenalkan bahan yang akan digunakan
untuk membuat rantai leher daripada manik kertas.
Guru memberi penerangan dan tunjuk cara kepada
murid-murid untuk menghasilkan rantai daripada
manik kertas.
Memberi bimbingan kepada murid dalam
menghasilkan hasil kerja seni.
Apresiasi dan refleksi.
Penutup
Sosial
kognitif
-
3
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
Permainan Puzzle
Rantai leher
Soalan:
1) Gambar apakah
yang dapat anda
perhatikan dalam
cantuman puzzle
ini?
Guru meminta murid untuk
membuat beberapa gerakan
jari.
Murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan dan
setiap kumpulan diminta untuk
menyelesaikan satu
permainan puzzle.
Murid diminta untuk
menyatakan objek yang
terrhasil daripada cantuman
puzzle tersebut..
Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran.
Guru menunjukkan beberapa
contoh alat perhiasan diri.
Ilmu :
Pendidikan
Jasmani dan
Kesihatan
Nilai Murni:
Bekerjasama
KBT:
Kecerdasan
pelbagai
Lampiran 1:
- Gambar
Puzzle
- Gambar
alat
perhiasan
diri
-
4
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Langkah 1
Pemerhatian
(10 Minit)
Bahasa Seni
Visual yang
terdapat pada alat
perhiasan diri:
(Rantai Leher)
1) Jalinan
Tampak dan
sentuh
2) Bentuk
Konkrit
3) Ruang
Nyata
4) Kontra
warna
Ritma dan
pergerakan-
susunan manik
Guru menerangkan bahasa
seni visual yang ada pada
perhiasan diri.
Guru menyatakan kegunaan
alat perhiasan diri.
Murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan.
Murid juga diperkenalkan
dengan bahan dan alat yang
akan digunakan untuk
menjalankan aktiviti membuat
rantai leher daripada manik
kertas.
Murid juga ditunjukkan dengan
contoh-contoh yang telah siap.
Ilmu:
Kajian
Tempatan
Nilai :
Bekerjasama,
tolong-
menolong,
bersyukur,
berhati-hati,
tekun
KBT:
Menjana idea,
membanding-
beza, kajian
masa depan,
kecerdasan
pelbagai
BBM
Powerpoint
Lampiran 2
Bahan dan
alat
Lampiran 3:
Contoh yang
telah siap
-
5
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Langkah 2
Penerokaan
(15 Minit)
Penerangan dan
Sesi tunjuk cara
i) Mengukur dan
memotong
kertas warna
ii) Membuat manik
kertas dengan
gulungan kertas
yang telah
digunting segi
tiga panjang
iii) Menunjuk cara
membuat
karangan rantai
iv) Membuat
proses
kemasan
Murid diberi penerangan langkah
demi langkah untuk menghasilkan
rantai leher daripada manik kertas
i) Kertas warna alat tulis
disediakan terlebih dahulu.
ii) Kertas warna diukur dalam
bentuk segi tiga panjang
dengan menggunakan
pembaris.
iii) Kertas warna yang telah
diukur dipotong.
iv) Membuat manik kertas
dengan teknik gulungan.
v) Menguntai manik kertas
dengan jarum dan benang.
vi) Kemudian membuat proses
kemasan pada rantai leher.
Ilmu:
Matematik
Nilai :
Bekerjasama,
tolong-
menolong,
bersyukur,
berhati-hati
KBT:
Menjana idea,
membanding-
beza, kajian
masa depan,
kecerdasan
pelbagai
Lampiran 4
Lembaran
kerja
-
6
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Langkah 3
Penghasilan
(25 init)
i) Mengukur dan
memotong
kertas warna
ii) Membuat manik
kertas dengan
gulungan kertas
yang telah
digunting segi
tiga panjang
iii) Menunjuk cara
membuat
karangan rantai
iv) Membuat
proses
kemasan
Murid mengeluarkan alat dan
bahan yang diperlukan untuk
menghasilkan rantai leher
manik kertas .
Murid menjalankan aktiviti
membuat rantai leher daripada
manik kertas dengan
berpandukan langkah yang
ditunjukkan oleh guru.
Ilmu:
Matematik
Nilai :
Bekerjasama,
tolong-
menolong,
berhati-hati,
tekun
KBT:
Menjana idea,
membanding-
beza, kajian
masa depan,
kecerdasan
pelbagai
BBM:
Kertas warna,
pembaris,
pisau kecil,
pencucuk
sate, gam,
benang,
jarum
Lampiran 5:
(Aktiviti
Murid)
-
7
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Penutup
(5 Minit)
Apresiasi seni,
kritikan seni dan
nilai estetika
Guru dan murid mengadakan
satu pameran mini.
i) Murid memperagakan
rantai leher yang telah
dihasilkan.
ii) Murid juga menyatakan
perasaan mereka
setelah menghasilkan
karya seni masing-
masing.
iii) Guru merumuskan dan
menyatakan bahan lain
yang boleh dijadikan
manik rantai leher
Ilmu:
Muzik
Nilai :
Bersyukur
KBT:
Menjana idea,
membanding-
beza, kajian
masa depan,
kecerdasan
pelbagai
Refleksi:
Secara keseluruhanya aktiviti dapat dijalankan dengan lancar. Semua murid dapat
memberikan kerjasama yang baik. Murid dapat membina manik kertas dengan baik
setelah memdapat bimbingan daripada guru. Murid juga memahami unsur seni serta
prinsip rekaan yang terdapat dalam aktiviti pada kali ini. Murid juga boleh
menyesuaikan bahan yang ada dengan bahan gentian yang lain. Sebagai contoh,
jika mereka tiada kertas warna, mereka menggunakan majalah untuk menggantikan
kertas warna. Dari segi menguntai manik, murid kelihata sangat seronok kerana
-
8
dapat melihat hasil kerja tangan mereka. Manik-manik disusun secara berselang seli
agar kelihatan lebih menarik.
Kelemahan :
Aktiviti ini memerlukan masa yang agak lama. Murid perlu menggulung satu persatu
manik kertas tersebut. Ada juga murid yang mempunyai koordinasi mata dan jari
yang agak lemah. Ini menyebabkan manik yang dibentuk kelihatan tidak seimbang.
Namun demikian, pencucuk sate sangat membantu murid dalam proses menggulung
manik kertas tersebut.
-
9
LAMPIRAN 1
Puzzle (Rantai Leher)
-
10
LAMPIRAN 2
Media
Bahan:
Alat:
Kertas warna
Pisau
Jarum Pencucuk sate
Gam
Benang
Gunting Pembaris
-
11
Lampiran 3
Contoh rantai leher yang telah siap:
-
12
Lampiran 4
Lembaran Kerja:
(Langkah-langkah melaksanakan aktiviti membuat rantai leher daripada manik
kertas)
Sediakan bahan dan alat yang
diperlukan
Ukur kertas warna dan lukiskan
bentuk segi empat panjang.
Potong kertas warna dengan
menggunakan pisau.
Jalur kertas berbentuk segi tiga
panjang yang telah dipotong
Gulungksn kertas warna dengan
menggunakan pencucuk sate Gamkan hujung kertas warna
-
13
Manik kertas yang telah siap
digulung
Untaikan manik kertas dengan
menggunakan benang dan jarum jahit
Rantai leher manik kertas yang sudah siap
-
14
Lampiran 4:
Murid menjalankan aktiviti membuat rantai leher daripada manik kertas
Menggulung manik kertas
dengan menggunakan pencucuk
sate
Kertas warna yang telah
dipotong
Meletakkan gam pada hujung
kertas segi tiga Menguntai manik kertas dengan dengan
menggunaka jarum dan benang
Apreasiasi seni
Memperagakan alat perhiasan diri Rantai leher daripada manik kertas
-
15
-
16
top related