rph thn 6
Post on 09-Dec-2015
223 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
2.0 Rancangan Pengajaran Harian
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup
Tahun : 6 Arif
Bil Murid : 30 orang
Tajuk : Tanaman Sayuran
Sub Tajuk : Penyediaan Tapak
Tarikh : 22 Mac 2012
Masa : 7.45pagi - 8.15pagi (30 min)
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat :
1. Menyatakan tujuan penanaman sayuran.
2. Menyenaraikan kegunaan alatan pekebunan.
3. Mengenal pasti tapak yang sesuai.
Kajian Masa Depan : 6.0 Strategi mengatasi kebimbangan.
6.3 Pandangan terhadap masa depan.
Nilai : Kerajinan, berdikari
Kemahiran Belajar : Membuat ramalan
Pengetahuan : Murid-murid pernah melihat alatan perkebunan dan melihat tapak tanaman sayuran tanpa mengetahui
Sedia Ada tujuan.
Kemahiran : Murid mengetahui fungsi alatan perkebunan dan mengenal pasti tapak yang sesuai untuk menanam
sayuran
Bahan Bantu Belajar : Powerpoint, bahan maujud, kad manila
Langkah
Masa
Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Tayangkan video lagu.
( Tune: Old Mc Donald )
Soalan :
Guru : Namakan sayuran yang ada
dalam lagu ini?
Murid : terung, kankung, sawi, cili, kacang,
kentang, labu, lada
Guru : Pada pendapat kamu , di manakah
kita boleh menanam sayur- sayuran
ini?
Murid : kebun sayur-sayuran
1. Guru menayangkan tayangan video , dan murid
menonton tayangan lagu tersebut.
2. Guru mengemukakan soalan kepada murid-murid.
3. Setelah mendengar jawapan daripada murid-murid, guru
mengaitkan set induksi dengan isi pelajaran.
4. Guru mengaitkan gambar sayur-sayuran dengan tajuk
pelajaran “Tanaman Sayuran”.
BBM:
Video
LCD projector
Langkah 1
(10 minit)
Tujuan penanaman sayuran :
Ladang – sumber pendapatan
yang menguntungkan
Menambahkan sumber
pendapatan sampingan
Hobi
1. Guru menayangkan ‘powerpoint’ yang berkaitan
dengan tujuan penanaman sayuran.
2. Guru menyuruh murid membaca slaid yang
ditayangkan.
3. Guru menjelaskan setiap tujuan dengan jelas kepada
murid.
Kemahiran
bahasa:
Mendengar,
bertutur dan
membaca
BCB:
Hiasan 4. Murid memberikan perhatian terhadap penerangan
guru.
5. Guru meminta murid menyebut semula tujuan
penanaman sayuran.
6. Guru meminta murid memikirkan tujuan lain penanaman
sayuran.
7. Murid yang memberi respond yang baik, diberikan
ganjaran positif
membaca,
mendengar aktif,
interaksi dua hala
BBM:
slaid powerpoint
LCD projector
Nilai : Kerajinan
Kemahiran
Berfikir :
Membuat
ramalan
Langkah 2
(15 minit)
Peralatan perkebunan dan kegunaanya
Pencakar :
mengumpul rumpai
Sudip tangan :
Mengubah anak benih
Pongkes :
Mengangkat tanah dan sampah
Serampay tajan :
Merumput dan menggembur tanah
Cangkul :
Menggembur tanah dan membuat
batas
Tajak :
Merumput kawasan yang luas
1. Guru menunjukkan GAMBAR peralatan perkebunan
DAN FUNGSI BAGI SETIAP ALATAN ,
2. Murid memerhatikan dan menumpukan perhatian.
3. Guru meminta murid meneka nama alatan perkebunan
apabila guru memaparkan kegunaan alatan.
4. Murid dikehendaki cuba meneka nama alatan.
5. Guru menerangkan secara mendalam tentang
kegunaan peralatan perkebunan.
Kemahiran
bahasa:
Mendengar,
bertutur, menulis.
BBM :
Bahan Maujud,
Power point
LCD projector
Nilai:
Berdikari
Langkah 3
(15 minit)
Mengenal pasti tapak yang sesuai untuk
menanam sayuran.
Kawasa lapang :
Pastikan kawasan tidak terlindung
daripada cahaya matahari.
Berdekatan jalan raya :
Mudah diangkat keluar untuk
dipasaran.
Berdekatan sumber air :
Mudah menyiram & membersihkan
sayuran
Pemilihan sayuran :
Supaya pengunaan baja
dikurangkan
Kawasan tanah rata :
Memudahkan kerja penanaman
sayuran
1. Guru menerangkan tapak yang sesuai untuk menanam
sayuran.
2. Murid memerhatikan dan menumpukan perhatian.
3. Guru meminta murid memikirkan Kawasan (TANAH/yang
tidak sesuai untuk tapak penanaman.
4. Murid diminta menyenaraikan TAPAK TANAMAN
TERSEBUT.
5. Jawapan murid dibincangkan bersama.
6. Guru membimbing jawapan murid yang lemah.
BBM :
Power point
LCD projector
KMD :
Strategi
mengatasi
kebimbangan
Penilaian
(10 MINIT)
PENILAIAN DAN PENGUKUHAN
(KUIZ)
1. Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan dan
menerangkan cara memberi jawapan.
2. Guru memaparkan AKTIVITINYA DALAM slaid.
3. Setiap kumpulan HANYA MEMBERI MASA 2 MINIT
UNTUK BERFIKIR. KUMPULAN YANG TAHU
JAWAPAN AKAN MENGANGKAT KAD YANG
DIBERIKAN DAN GURU AKAN BERTANYA
BBM :
Power point
LCD projector
Kaedah Belajar :
Kuiz
JAWAPANYA.
4. Jawapan yang betul diberi markah sebanyak 2 markah
sebaliknya 0 markah bagi jawapan yang salah.
5. Ganjaran positif diberikan bagi kumpulan yang
memenangi pertandingan.
6. GURU MEMBERIKAN LEMBARAN KERJA
Nilai :
Berdikari
Penutup
(5 minit)
Rumusan
Perasaan
Pelajaran yang diperolehi
1. Guru meminta seorang pelajar untuk
merumuskan pelajaran hari ini.
2. Murid merumuskan pelajaran hari ini.
3. Guru merumuskan jawapan murid.
Teknik :
Soal menjawab
top related