evropskأ½ pohأ،r francouzskأ½ch klusأ،kإ¯ 2019 proti chإ™ipce tak proti herpesvirإ¯m...

Download Evropskأ½ pohأ،r francouzskأ½ch klusأ،kإ¯ 2019 proti chإ™ipce tak proti herpesvirإ¯m (RPK – vakcinace

Post on 22-Apr-2020

0 views

Category:

Documents

0 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • Evropský pohár francouzských klusáků 2019 Moravskslezského kraje Utkání dvou plemenných hřebců Trotteur Francais

  BOCCACCIO (CZ)

  UN NUAGE D’OSMOZ (F)

 • EL MAGO PELLINI CUP 1.dostih čtyřdílného okruhu

  El Mago Pellini (S) Chocolatier (US) – My Intuition (US) (Andover Hall (US)) 6 541 901 SEK 10,8ak 13,4al

  El Mago Pellini již ve své debutující sezóně vyhrál první Gr.I dostih – rozjížďku Svenskt Trav-Kriterium pro tříleté. Ve čtyřech letech přidal triumf z King Gustaf V’s Pokal a rozjížďku Švédského derby, v jeho finále však zacválal a byl diskvalifikován. V grupových dostizích se dokázal prosadit i v následujících letech. V šesti letech ovládl Gr.I Norbottens Stora Pris, v sedmi pak finskou Gr.I Seinäjoki Race

  V Evropském šampionátu 5-letých (Gr.I) ve Vincennes nestačil v čase 1:11,7 na 2100m jenom na Support Justice (NO) a za sebou nechal známého Village Mystica (F), dva měsíce nato vyhrál na stejné dráze Prix de Chenonceaux Gr.III na 2700m ve výborném čase 1:13,3. Ve Francii získal ještě dalších 5 grupových umístění.

  Svou dostihovou kariéru ukončil v roce 2017 jako osmiletý s bilancí 14 vítězství ze 75 startů, ziskem přes 6,5 milionu švédských korun (cca. 15,8 mil. Kč) a osobním rekordem 1:10,8. Od roku 2018 působí v chovu Michaela Demmerse na Västerbo Stutteri.

  Bodování : 1.místo – 5 bodů, 2. místo – 4 body, 3.místo – 3 body, 4.místo – 2 body, 5.místo – 1 bod

  Linn Stenson

  Švédská amatérská jezdkyně Linn Stenson se narodila na přelomu tisíciletí do koňařské rodiny. Její rodiče Leif (startoval 3x ve Velké Chuchli) a Unni Stensonovi jsou majitelé několika koní, které sami trénují a jezdí v dostizích. V Čechách mají svého odchovance Mer Tura, který dnes startuje ve 4.dostihu. Linn jezdí druhou sezónu mezi dospělými a z 19 startů si připsala jedno vítězství. Dnes bude startovat v sulce Azova a Nordic Illusion.

 • Health and Animal Welfare Committee UET 2019

  Pravidelná každoroční schůze veterinární komise Evropské klusácké unie UET (Union Européenne du Trot) se letos konala 5.7. v Palma de Mallorca a sešli se na ní zástupci 13 členských zemí, z 15 členů komise chybělo jen Dánsko a Německo, za Českou republiku se zúčast- nila MVDr.Helena Pokorná. Na programu bylo sjedno- cení vakcinačního schématu v členských zemí UET jak proti chřipce tak proti herpesvirům (RPK – vakcinace je již povinná ve Francii, Belgii, Španělsku a Rusku, od r.2020 možná i v Itálii), povolené a nepovolené způso- by kryoterapie (léčba chladem) v jednotlivých zemích, problematika nepovolených postupů v jednotlivých zemích (např. neurektomie, kauterizace a blistrace).

  Významnou záležitostí bylo zhodnocení před 3 lety zavedeného jednotného modelu klasifikace nadměrného použití biče v dostihu – v tomto bodě jednání obdržela Česká republika a Španělsko výraznou pochvalu, pro- tože tyto dvě země jako jediné z 21 členských států UET toto pravidlo ihned zavedly, zatímco ostatní státy si ho nejrůznějším způsobem modifikovaly. Požadavky na omezení použití biče splnilo také Norsko, protože zde je bič zakázán úplně. Rozsáhlým bodem jednání byla kontrola medikace jak v souvislosti s dostihy tak i mimo ně u koní v trénin- ku nebo u koní již vyřazených z dostihového provozu, některé země hlásily neobvyklé pozitivní dopingové nálezy. Základní zásadou zůstává, že každá legitimní léč- ba má být adekvátně zaznamenána (medikační deník).

  Od roku 2019 je pro vyšetření B-vzorků schválená i laboratoř UC Davis v Californii. V rámci diskuse seznámil účastníky předseda komise francouzský veterinář A.Duluard s aktivitou fran- couzské radikální organizace L.214 za důstojnou péči o koně vyřazené z aktivního sportu a proti metodám používaným na jatkách (video). Apeloval na jednotlivé země, aby pravidelně aktualizovaly svá národní pravidla v klusáckém průvodci Evropou, tzv. White Book, která je od loňského listopadu zveřejněna na stránkách UET www.uet-trot.eu. Upozornil např., že od 1.7.2019 je ve Francii zakázáno použití tzv.“pikantu“ z plastu, je povolen

  pouze kovový s tupými hroty, a např. za krvácení z kopyt po dostihu je stanovena sankce 1.000 EUR. Recidivu definují ve Francii jako opakování prohřešku v průběhu 60 dní. Po skončení jednání účastníci schůze navštívili dostihy na závodišti Son Pardo s prvním startem ve 21:00 h. Zajímavostí byl dostih miniklusáků (prezident španělské klusácké asociace uvedl, že mají 50 registro- vaných dostihových miniklusáků). (hp)

 • Evropský šampionát žákovských jezdců zemí Union Européenne du Trot 2019 Na Baleárských ostrovech se nachází osm dostihových drah, konkrétně na Mallorce najdete dvě. Hipodrom Son Pardo, který leží u hlavního města Palma a Hipodrom Manacor, nacházející se ve stejnojmenném městě. Pro zajímavost a představu – dostihové ceny provozních dostihů se pohybují podobně jako u nás 700 - 2000€, Derby 9000€. Je zde zaveden program PMU dostihů. Na podobné úrovni jsou i časy koní, nejlepší čas na Mal- lorce je 1:12,5 na distanci 1609 m. Většinu koní tvoří importy z Francie a z Itálie s velmi dobrými původy (např. po Love You, Ready Cash, Echo, Varenne, Uronometro, Brandi Dei Fiori …) Sestava třinácti nejlepších mladých jezdců z celé Evropy závodila v pátek 28. června na Hipodromu Son Pardo. V roce 2009 zde na stejném závodišti a v celém šampionátu zvítězil David Dobrovolný. Letos Českou republiku reprezentovala Veronika Poršová, která si oproti loňskému výkonu v ruské Ufě polepšila a v celkovém hodnocení obsadila 7. místo. Vítězem se stal Micha BROUWER (Nizozemí), druhý byl Marc MÖES (Belgie), třetí Jonathan COWDEN (Irsko). Jelikož přes den teploty atakovaly 40°C ve stínu, dostihy byly naplánovány od 20:50 do 23:55 h, závěr dostihů se však protáhl až do 02:00 h. Dostihový program čítal osm klusáckých dostihů, z toho čtyři v rámci Evrop- ského žákovského šampionátu a dva dostihy miniklusáků v sulkách. Jezdcům účastnícím se šampionátu byly přidělovány body za umístění v dostihu (20,15,12,10,9,8…). Na rozdíl od jiných ročníků měli účastníci povo- lené použití biče.

  Jak jednotlivé koně hodnotila Veronika Poršová? 1. dostih - č. 4 Dylan Crown (Leonardo Bob(SE) – Zibelin AC(IT)) – 7. místo V tomto dostihu se sešli horší koně. Dylan Crown naposled startoval prosinci 2018. Co se týká ježdění, byl určitě výkonnostně nejslabší a složitější. Pro mě byl úspěch, že nebyl poslední a po předchozích diskvalifikacích dokončil platně dostih. 2. dostih – č. 2 Campos Power (Magistral(ES) – Milky Power(ES)) – 8. místo Campos Power byl super, opravdu hodný kůň a dobře se jezdil, každopádně i podle trenéra startoval v lepším dostihu, než kam patří, a tomu odpovídal výsledek. 3. dostih – č. 1 Vegas De Breizh(FR) (Kuadro Wild(FR) – Overseas(FR)) – 3. místo Byl to nejlepší kůň, kterého jsem jezdila. Celkově to byl dostih dobrých koní, kteří již získali hodně peněz a do- bré rekordy. Bohužel to byl hodně natočený kůň, co puloval a šel tak až rovnou do dostihu. 4. dostih - č. 5 Un Atout Maitre(FR) (Baccarat Du Pont(FR) – New Star Du Dollor (FR) – 7. místo Ten poslední, to byl dámský koník, moc hodný a poctivý, byť se mi ho nepodařilo odjet podle ordre. Jak bys zhodnotila svou účast? Byla to dobrá zkušenost a určitě velmi zajímavé dostihy, protože koně chodili v cílové rovině téměř v jedné linii, snad kromě třetího dostihu, kdy přišli první 3-4 koně odděleni od zbytku pole, tak to byly poměrně vyrovnané a na oko zajímavé dostihy. A děkuji Zuzce Sahligerové, která mi dělala stejně jako v Rusku doprovod. Martina Hubníková (včetně fotografií)

 • European Championship for Apprentices 2019