i doświadczenia w pracy pedagogicznej. pcdzn w puławach ... · podzielić się z koleżankami...

11
DORADCA METODYCZNY-mgr Małgorzata Pawlik Ważnym aspektem pracy nauczyciela jest umiejętność dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami. Lekcje otwarte przeprowadzane dla innych nauczycieli są bardzo ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Podczas tych zajęć można podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi. Wykorzystując aktywizujące metody możemy zachęcać dzieci do czynnego udziału w zajęciach, by obserwujący nauczyciel mógł się przyjrzeć, pozyskać nowe umiejętności i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach zachęca nauczycieli do udziału w tego typu formach doskonalenia. W roku szkolnym 2009/ 2010 nauczyciele mieli możliwość obserwowania następujących lekcji otwartych. Scenariusz zajęd otwartych dla nauczycieli zorganizowanych 24 III 2010 r. w Samorządowym Przedszkolu nr 5 im. E. Szelburg-Zarembiny w Rykach Grupa wiekowa: 6-latki Czas trwania: 45 60 min Prowadzące: mgr Małgorzata Pawlik, mgr Ewa Sikorska Temat: Wiosenne niespodzianki. Hasła z podstawy programowej: Stwarzanie warunków sprzyjającym wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce. Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym.

Upload: others

Post on 10-Jul-2020

2 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

DORADCA METODYCZNY-mgr Małgorzata Pawlik

Ważnym aspektem pracy nauczyciela jest umiejętność dzielenia się swoją

wiedzą i umiejętnościami. Lekcje otwarte przeprowadzane dla innych nauczycieli są

bardzo ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Podczas tych zajęć można

podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody

i formy pracy z dziećmi. Wykorzystując aktywizujące metody możemy zachęcać

dzieci do czynnego udziału w zajęciach, by obserwujący nauczyciel mógł się

przyjrzeć, pozyskać nowe umiejętności i doświadczenia w pracy pedagogicznej.

PCDZN w Puławach zachęca nauczycieli do udziału w tego typu formach

doskonalenia. W roku szkolnym 2009/ 2010 nauczyciele mieli możliwość

obserwowania następujących lekcji otwartych.

Scenariusz zajęd otwartych dla nauczycieli zorganizowanych 24 III 2010 r.

w Samorządowym Przedszkolu nr 5 im. E. Szelburg-Zarembiny w Rykach

Grupa wiekowa: 6-latki

Czas trwania: 45 – 60 min

Prowadzące: mgr Małgorzata Pawlik, mgr Ewa Sikorska

Temat: Wiosenne niespodzianki.

Hasła z podstawy programowej:

Stwarzanie warunków sprzyjającym wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce.

Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym.

Page 2: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

CELE OGÓLNE:

- gromadzenie i usystematyzowanie wiadomości nt wiosny

-uwrażliwienie dzieci na piękno wiosennej przyrody,

-rozwijanie pamięci, wrażliwości muzycznej i ekspresji ruchowej

Metody:

-słowna: rozmowa,

-czynna: dwiczenia praktyczne,

-percepcyjna

- elementy pedagogiki zabawy

- elementy met. I. Majchrzak

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- zna pory roku i ich charakterystyczne cechy, wymienia je w kolejności;

-respektuje umowy obowiązujące podczas zabawy;

-skupia uwagę na wykonywanym zadaniu;

- dobiera podpisy do obrazków;

-rozpoznaje kierunki, strony;

- śpiewa piosenki, taoczy proste układy ruchowe

Pomoce:

tabela do liczenia punktów, pudełko z wizytówkami dzieci, koperty z zadaniami dla

dzieci, podpisy z rozwiązaniami zagadek, nagrania głosu bociana, żab, ptaków, bazie,

ilustracje pór roku, napisy, puzzle, podpisy do zabawy: „ ubieranie w słowa”, słodkie

niespodzianki.

Page 3: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

PRZEBIEG

1.Zabawa integrująca grupę :„Piosenka powitalna” (Muzyczna pedagogika zabawy -

Klanza).

2.Opowiadanie nauczyciela pt. „Spotkanie z niezwykłą Panią” -wprowadzenie

w temat zajęd.

3.Odczytanie listu od Pani Wiosny

4.Ustalienie udziału dzieci w poszczególnych zadaniach(wg kolejności wylosowanych

wizytówek)-demonstracja tabeli punktacji

5. Rozwiązywanie zadao

-zagadki słowne(odgadywanie, odnajdywanie podpisu)

-zagadki słuchowe(rozpoznawani głosów żaby, bociana, deszczu)

Page 4: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

-zadania ruchowe(stanie jak najdłużej na jednej nodze)

-zadanie-tworzymy rymy do wyrazu kotki

-zadania matematyczne(przeliczanie, porównywanie, dodawanie)

-zgadywanki „Pory Roku”

6. Taniec do piosenki : „Marzec”- z wykorzystaniem kolorowych kartek

7. Spotkanie z Panią Wiosną

-rozmowa z dziedmi na temat zwiastunów wiosny

-zabawa wg I. Majchrzak: „Ubieramy wiosnę w słowa”

-podsumowanie- nagrody

8. Wspólne wiosenne czarowanie- zabawa (ped. Zab. Klanza).

Page 5: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

Spotkanie z Panią Wiosną….

Page 6: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

Scenariusz zajęd otwartych dla nauczycieli zorganizowanych 06.05.2010 r.

w Miejskim Przedszkolu nr 18 w Puławach

Grupa wiekowa: 3, 4-latki

Czas trwania: 45 minut

Prowadząca: Justyna Jeżak

Temat: Wesołe zabawy na łące.

Hasła z podstawy programowej:

Stwarzanie warunków sprzyjającym wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce.

Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym.

Cele:

zintegrowanie grupy

zainteresowanie muzyką i tańcem

dostarczenie dobrej zabawy

Metody:

edukacja przez ruch D. Dziamskiej,

Pedagogika zabawy

Formy pracy:

Indywidualna

, zbiorowa

Page 7: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

Środki dydaktyczne:

Płyta CD „Tańce dla grupy- Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów

KLANZA”, Płyta CD „Rymowana gimnastyka dla smyka”, kolorowe kartki A4,

kredki świecowe w zielonym kolorze, klej biurowy, chusta animacyjna, bilety z

imionami dzieci.

PRZEBIEG:

1. Zabawa na powitanie „Lustra”

„Dobieramy się parami

witamy się oklaskami

pocieramy się noskami

i stykamy się łokciami

i stykamy się łokciami.

Bierzemy ręce kolegi

trenujemy razem biegi

a teraz wszyscy kucamy

i swoje ręce puszczamy

i swoje ręce puszczam

a na podłodze parami

stopami się spotykamy

i za ręce się trzymamy

delikatnie się bujamy

delikatnie się bujamy.

Page 8: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

2. „Ruch to zdrowie”- krótka gimnastyka przy muzyce „Wyginam śmiało

ciało”

3. „Kto mieszka na łące”- Rozmowy z dziećmi na temat mieszkańców łąki.

4. Słoneczko”- zabawa z pedagogiki zabawy

Słoneczko jest, słoneczko jest -ręce do góry, przykucamy i rękami

dotykamy podłogi górze, w górze, w górze - trzy razy

podskakujemy

słoneczko jest.

I świeci -maszerujemy

i grzeje. -biegniemy

W górze, w górze, w górze

słoneczko jest.

Page 9: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

5. „Swing w uliczce”- taniec z Klanzy

Page 10: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

6. „Bilet ”- odszukanie biletu ze swoim imieniem. Taniec z kolorowymi

wstążkami przy muzyce z filmu SHREK.

7. Czarowanie- wyczarowanie łąki- „Błyskawica grzmot”

8. „Kto to?” - ćwiczenia słuchowe

9. „Kwiatuszek”- zabawa z chustą animacyjną

10. „Specknerin”- taniec z chustą animacyjną

11. Zabawa z pedagogiki zabawy „Kolorowa łąka”. Rwanie kolorowych

kartek A4 przy muzyce D. Dziamskiej- Delikatne bujanie porwanych

karteczek na chuście, podrzucanie ich do góry.

12. „La Bastrigo”- taniec motylków”- Taniec wg propozycji Klanzy

13. „Łąka”- praca plastyczna z elementami edukacji przez ruch

D. Dziamskiej.Kreślenie kresek w powietrzu, na kartce papieru A4. Na

hasło zmiana kredki na inny odcień. Przyklejanie kolorowych kółek tak,

aby powstała biedronka wg instrukcji n-la.

Page 11: i doświadczenia w pracy pedagogicznej. PCDZN w Puławach ... · podzielić się z koleżankami swoimi pomysłami i wiedzą, pokazać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi

W pracy nauczyciela ważne jest by przez cały czas doskonalił swoje metody

pracy i umiejętności oraz poszerzał i odświeżał swoją wiedzę.

Pojawiające się nowe metody pracy, innowacyjne spojrzenia na różnorakie

problemy w rozwoju dzieci i sposoby zaradzenia im zmuszają nauczyciela

do aktywności. Lekcje otwarte przeprowadzane dla innych nauczycieli są

bardzo ciekawym i inspirującym doświadczeniem.

Małgorzata Pawlik