muzyczna niespodzianka danuta z okazji dnia matki … · 2020. 5. 5. · 3 temat lekcji: muzyczna...
TRANSCRIPT
opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego
w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty
WarszaWa 2019
SCENARIUSZ LEKCJIProgram nauczania muzyki dla II etapu edukacyjnego
DANUTA JEZIOROWSKA
MUZYCZNA NIESPODZIANKA
Z OKAZJI DNIA MATKI
Redakcja merytoryczna – Zbigniew WiertelRecenzja merytoryczna – Dorota Pękacka
Redakcja językowa i korekta – Editio
Projekt graficzny i projekt okładki – Editio
Skład i redakcja techniczna – Editio
Warszawa 2019Ośrodek Rozwoju EdukacjiAleje Ujazdowskie 2800–478 Warszawawww.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
3
Temat lekcji: Muzyczna niespodzianka z okazji Dnia Matki
Klasa/czas trwania zajęć/lekcji: V – 45 minut
Cele ogólne, gdzie uczeń:�� zdobywa podstawowe wiadomości z zakresu elementów muzyki,�� projektuje okazjonalny kubek z grafiką muzyczną.
Cele szczegółowe, gdzie uczeń:�� wskazuje na podział instrumentów muzycznych,�� rozumie znaczenie pojęć: forte, piano, klucz wiolinowy i basowy,�� śpiewa piosenkę (metodą relatywną).
Metody, formy i techniki pracy: śpiew, percepcja muzyki, pogadanka heurystyczna, praca grupowa i indywidualna, praca z tekstem muzycznym, wykorzystanie TIK (programu do tworzenia grafiki na przedmiotach https://www.megakoszulki.pl/), wykorzystanie serwisów internetowych m.in. do projektowania grafiki na filiżankach/kubkach do picia.
Środki dydaktyczne: plansze z orkiestrą symfoniczną oraz elementami muzyki np.: dynamika, artykulacja itd.; podręczne instrumentarium Orffa; film edukacyjny; pianino; rzutnik multimedialny; PC/laptop/tablet lub smartfon; dostęp do Internetu.
Opis przebiegu lekcji:
1. Faza przygotowawcza�� Zaśpiewanie piosenki z okazji Dnia Matki przygotowanej na wcześniejszej lekcji.
2. Faza realizacyjna�� Prezentacja pieśni (z akompaniamentem) przez nauczyciela, podczas której zwracamy szczególną uwagę na postawę śpiewaczą, a po jej zakończeniu nauczyciel naprowadza uczniów na rozmowę na temat różnych elementów muzyki.�� Nauczyciel na ściennych planszach edukacyjnych przedstawia instrumenty i elementy muzyki. Część planszy jest zasłonięta lub wybrane z nich są tak położone, by były niewidoczne dla uczniów. Nauczyciel prowadzi dialog tak, by uczniowie odgadli zawartość niewidocznych planszy.�� Prezentacja muzycznego filmu edukacyjnego o częściach składowych muzyki – zwracając szczególną uwagę na instrumenty, oznaczenia muzyczne, klucze itp.
4
�� Ponowne wspólne zaśpiewanie piosenki (w celu jej utrwalenia, również metodą relatywną) z okazji uroczystości Dnia Matki. Przedstawienie propozycji wyboru prezentu na tą okazję (nauczyciel może zaproponować np. projektowanie kubka, ale pomysłowość uczniów jest równie ważna).�� Przegląd stron internetowych z propozycjami prezentów na tą okazję. Projektowanie grafiki kubka z wykorzystaniem elementów muzyki poznanych na lekcji.
3. Faza podsumowująca�� Podsumowanie wiadomości: uczniowie wymieniają elementy muzyki, które zastosowali w swoim projekcie graficznym (ocena pracy ucznia – na podstawie pokazu proponowanych kubków na komputerze/tablecie/smartfonie).�� Sprawdzenie i ocena zdobytej na lekcji wiedzy odbywa się poprzez określenie ilości prawidłowo wykorzystanych elementów muzyki w projekcie graficznym kubka (prezentu z okazji Dnia Matki).
Komentarz metodyczny
Uczniom ze SPE należy zmodyfikować scenariusz po określeniu ich potrzeb i samopoczucia. Tempo pracy należy dostosować, a każdą chęć wykonywania poleceń nagradzać poprzez stosowanie pozytywnej oceny kształtującej. Lekcja ma charakter interdyscyplinarny, korelujący z zajęciami plastyki/grafiki. Uczeń zdolny powinien rozszerzyć wiedzę z powyższego tematu poprzez ukazanie w prezentacji multimedialnej najlepszych projektów wykorzystania muzycznej grafiki w przedmiotach codziennego użytku.