patriotism ul

14
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Vasile Gherasim Marginea Propunător: Șestaliuc Rodica Gabriela Data: 8.04.2016 Clasa: a VIII-a Disciplina: Cultură civică Unitatea de învățare: Patriotismul Subiectul: Ce este patriotismul și cum se manifestă? Tipul lecției: predare-învățare Competențe specifice: 1.1. Utilizarea corectă și adecvată a conceptelor cu conținut civic în diferite contexte 1.5. Identificarea formelor de manifestare a patriotismului Obiective operaționale: La sfârșitul orei elevii vor fi capabili: O1 -să enumere câte trei sinonime pentru termenii patrie, patriot și patriotism O2 -să definească conceptele de patriotism, patriot, patrie ; O3 -să exemplifice formele de manifestare ale patriotismului O4 -să identifice sărbătorile naționale ale României ; O5 -să distingă între un bun patriot și un patriot din interes personal ; Strategii didactice: Resurse procedurale: conversația euristică, expunerea,ciorchinele, exercițiul, eseul; Resurse materiale: fișe de lucru, planșe, manual; Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe. Bibliografie:-Chirițescu D., Teșileanu A., ”Cultură civică-manual clasa a VIII a”, Ed. Sigma, 2000 -internet 1

Upload: roddysweet84

Post on 10-Jul-2016

51 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

Page 1: Patriotism Ul

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Vasile Gherasim MargineaPropunător: Șestaliuc Rodica Gabriela

Data: 8.04.2016

Clasa: a VIII-a

Disciplina: Cultură civică

Unitatea de învățare: Patriotismul

Subiectul: Ce este patriotismul și cum se manifestă?

Tipul lecției: predare-învățare

Competențe specifice:

1.1. Utilizarea corectă şi adecvată a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte1.5. Identificarea formelor de manifestare a patriotismului

Obiective operaționale:

La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:

O1 -să enumere câte trei sinonime pentru termenii patrie, patriot și patriotismO2 -să definească conceptele de patriotism, patriot, patrie ;O3 -să exemplifice formele de manifestare ale patriotismului O4 -să identifice sărbătorile naționale ale României ;O5 -să distingă între un bun patriot și un patriot din interes personal ;

Strategii didactice:Resurse procedurale: conversația euristică, expunerea,ciorchinele, exercițiul, eseul;Resurse materiale: fișe de lucru, planșe, manual;Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Bibliografie:-Chirițescu D., Teșileanu A., ”Cultură civică-manual clasa a VIII a”, Ed. Sigma, 2000 -internet

1

Page 2: Patriotism Ul

SCENARIUL DIDACTIC

Nr.Crt.

ETAPELE LECȚIEI

CONȚINUTUL LECȚIEI durata STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

METODE MIJLOACE FORME DE

ORGANIZARE

1. Moment organizatoric

Se pregătesc materialele necesare.Se trec absenții. 2min

2. Captarea atenție

Elevii primesc o poezie patriotică(anexa nr. 1). Se citește și se analizează poezia. Se subliniază cuvintele care au legatură cu patria și patriotismul. Apoi se completează planșa Să fim patrioți înseamnă…(anexa nr. 2).

10min ConversațiaCiorchinele

Fișa de lucru

Frontală Capacitatea de reactualizare a cunoștințelor anterioare despre patriotism

3. Anunțarea temei și a obiectivelor

Se anunță tema lecției și obiectivele urmărite 2min Conversația Frontală

4. Dirijarea învățării

Elevii sunt rugați să găsească câte trei sinonime pentru cuvintele

PATRIEPATRIOTPATRIOTISM (anexa nr.3)

Sunt prezentate conceptele de patrie,patriot, patriotism, elevii

15min Conversația euristică

Expunerea

Fișe de lucru

Frontală Capacitatea de înțelegere a mesajului nouCapacitatea de a enumera sinonimele pentru

2

Page 3: Patriotism Ul

își notează în caiete conceptele.

PATRIE:

-mediu politic, social și cultural în care trăiește un popor

-țară în care s-a născut o persoană și al cărui cetățean este

-țară în care se stabilește o persoană, fără să-i aparțină ca

origine, dar având calitatea de cetățean al ei

PATRIOT:

-persoană care își iubește patria

PATRIOTISM:

-sentimentul de dragoste și devotament față de patrie și față de

popor

Se cer exemple de patrioți și de dovezi de patriotism

În Constituția Romîniei sunt cuprinse, ca îndatoriri

fundamentale ale cetățenilor, următoarele prevederi referitoare

la țară:

-fidelitatea față de țară este sacră (art 54)

-cetățenii au dreptul și obligația să apere Romînia

Forme de manifestare ale patriotismului:

-fidelitatea față de țară

-prețuirea acordată:

-patriei

-istoriei ei

-tradițiilor, obiceiurilor

--valorilor naționale

-crearea de valori

Conversația

Expunerea

Conversația

Expunerea

conceptele date

Capacitatea de a găsi exemple elocvente

Capacitatea de a aplica cunoștințele noi

3

Page 4: Patriotism Ul

-apărarea țării

Se trec apoi în revistă sărbătorile naționale și importanța

cunoașterii lor.

5. Asigurarea feed-back-ului

Se dă fișa de lucru nr. 3 (anexa nr. 5). 5min ConversațiaExercițiul

Fise de lucru

Individuală

Capacitatea de analiză a unor citate

6. Evaluarea performanței

Elevii sunt rugați să realizeze un eseu cu tema Sunt un patriot adevărat?

15min Eseul Individuală

Capacitatea de autoanalizăCapacitatea de aplicare a cunoștințelor noi

6. Încheierea activității

Se fac aprecieri asupra activității desfășurate.Se dă tema pentru acasă: Găsiți 10 exemple de personalități care și-au manifestat patriotismul prin activitățile lor. Argumentați.

1min Conversația

4

Page 5: Patriotism Ul

ANEXA NR 1

Ce-aș vrea?...

de Alexandru Macedonski

Aş vrea odată iubita-mi ţarăSă se ridice din somnul săuŞi cu glas tare să strige: PiarăAl României oricare rău!Aş vrea dreptatea să renvieze,Să renflorească p-acest pământ,Şi tot românul ca să lucrezePentru al ţărei falnic avânt!Aş vrea ca fala şi fericireaSă mai umbrească patria mea!Şi-n orice inimi să văd unirea!…Iacă, o! Doamne, iacă ce-aş vrea.

Aş vrea tiranii să nu mai fie!…Ei să dispară ca fumu-n vânt!Sau ca nisipul în vijelie,Zvârlit în haos dupe pământ!Aş vrea poporul să fie rege…Rege odată bietul popor!…Ca-n lanţuri grele să nu-l mai legeAutocratul asupritor.Aş vrea să moară aceia carePentru monedă patria-şi vând!Să moară-n chinuri de remustrare,Numai mustrarea să aibă-n gând!

Aş vrea virtutea să triumfeze,Viciul să piară de noi zdrobit!Şi România să prospereze,Să se înalţe neamu-mi iubit!Aş vrea iubirea să predomnească,Să nu mai fie ură-între noi!Numele ţării să strălucească!Ţara să scape de sub nevoi!

5

Page 6: Patriotism Ul

Aş vrea, o! Doamne, să văd poporulZdrobind p-aceia ce-l asupresc…Să văd acvila că-şi reia zborulFalnic cu neamul cel românesc!

6

Page 7: Patriotism Ul

ANEXA NR 2

Fișa de lucru nr 1

SĂ FIM PATRIOŢI înseamnă

7

Page 8: Patriotism Ul

ANEXA NR 3

Fișa de lucru nr. 2

Găsiți câte 3 sinonime pentru cuvintele:

PATRIE.........................................................................................................................................................

PATRIOT......................................................................................................................................................

PATRIOTISM.............................................................................................................................................

8

Page 9: Patriotism Ul

ANEXA NR 4

9

Page 10: Patriotism Ul

ANEXA5Fișa de lucru nr. 3

Citiţi cu atenţie textele:Patria este pământul plămădit cu sângele şi întărit cu oasele înaintaşilor. Pentru ca să fie o patrie, trebuie mai întâi să fie religia strămoşilor, sfânta cuminicătură a sufletelor calde adoraţie a acelora, care au fost şi nu mai sunt decât ţărână şi oase. (Barbu Ştefănescu Delavrancea)

.............................................................................................................................................................................Patria este norodul, nu tagma jefuitorilor. (Tudor Vladimirescu)

.............................................................................................................................................................................

....Patria este un copil: dacă uiţi de ea, poate să plece de acasă. (Grigore Vieru)

.............................................................................................................................................................................

..Patria este acolo unde suntem iubiţi. (Mihail Lermontov)

.............................................................................................................................................................................

.O ţară nu este un simplu teritoriu; un anumit teritoriu este doar fundaţia sa. Ţara este ideea care se ridică pe acea fundaţie; este sentimentul de dragoste, simţul camaraderiei care îi uneşte pe fiii acelui teritoriu. (Giuseppe Mazzini)

.............................................................................................................................................................................

........

Sarcini de lucru:• Explicaţi ce trăsătură / caracteristică a patriei apreciază autorul.• Arătaţi care citat îl consideraţi cel mai potrivit pentru o definiţie a patriei şi a patriotismului.

10

Page 11: Patriotism Ul

11