priprema za cas fizickom vaspitanja
DESCRIPTION
Priprema za cas fizickom vaspitanjaTRANSCRIPT
Писана припрема за час физичког васпитања
Име и презиме Марија Спасојевић 136/2011Бојана Тоскић 120/2005
Разред IIМентор Драгана МојсиловићНаставна јединица Атлетика:Скок у даљТип часа УвежбавањеЦиљ физичког васпитања Циљ физичког васпитања јесте да
разноврсним и систематским моторичким активностима, у повезаности са осталим васпитно-образовним подручјима,допринесе интегралном развоју личности ученика (когнитивном, афективном, моторичком), развоју моторичких способности, стицању, усавршавању и примени моторичких умења, навика и неопходних теоријских знања у свакодневним и специфичним условима живота и рада.
Циљ часа ОБРАЗОВНИ-увежбавање технике скока у даљ суножно, из залета, поскакивањем, одразом на једној нози. Увежбавање вежби обликовања. Увежбавање атлетских правила у скоку у даљ.БИОЛОШКИ-јачање великих мишићних група - посебно мишића ногу и стопала. Развој координације покрета. Развој експлозивне снаге доњих екстремитета.ВАСПИТНИ- формирање позитивних моралних норми понашања , развијање храбрости, одлучности и такмичарског духа.
Социолочки облик рада Фронтални, групни, индивидуални.Методе Вербални (објашњавање, образлагање),
Демонстрација, метод имитације.Објекти,справе,реквизити Обручи, вијаче, шведски сандук, дрвени
штап, балони, ластих, лопта.Литература Милановић Љ.;Стаматовић
М.;Шелељић Г.(2008):"Теорија и методика наставе физичког васпитања";Учитељски факултет,Ужице;
Милановић Љ.; Стаматович М.(2003-2009):"Методика физичког васпитања",Завод за
уџбенике,Београд; Међедовић Е.;Мартиновић Д.
(2006): "ИГРА извор дечије радости"; Учитељски факултет,Београд;
Цветковић Н.(1996=:"Вежбе обликовања за децу"Т&К Принт,Младеновац.
Активности непосредно пре почетка часа-Припремање справа и реквизита.-Маркирање путање кретања за уводну фазу часа путем креде.-Обележавање места за вежбање у припремној фази.-Припрема за главни део часа.-Провера сигурности, исправности и квалитета опреме, справа и реквизита.-Проверити просторије.Проверити видлјивост и упалити осветљење(Ако је потребно),-Обићи свлачионице и помоћи деци око одлагања гардеробе.
1.УВОДНИ ДЕО ЧАСА(3-5 МИН.)ЗАДАЦИ:
-Стварање потребне пажње и интересовања за рад као и стварање ведрог расположења деце.-Физиолошко увођење ученика у час(Загревање њиховог организма за физичке активности).-Организовано увођење учнника за час.
Садржај(Вежбе и игре) Дидактичко-методичке напомене(поступак и организација)
Формирање врсте.Полазак у кретање. Након уласка у салу постројити децу у једну врсту.Научити их следећим командама-Одељење МИРНО! На деее-СНО! Трчећим кораком нааа-ПРЕД!
Комбиновани облици и форме кретања:
Лагано трчање уз брање јабука; бочни суножни поскоци, где кретање руку
иде из одручења ка узручењу,окренути лицем према центру;
бочни суножни поскоци,где кретање руку
Стати на чело колоне и повести ученике по унапред осмишљеној путањи кретања.Након првог круга напуштамо чело колоне и крећемо се по унутрашњој страни, показујући вежбе и исправљајући ученике истицањем правилног држања и кретања.Водити рачуна о неопходном растојању у колони.Након завршетка последњег круга поређати ученике на места за вежбе
иде из одручења ка узручењу,окренути лицем према зиду;
ходање на прстима; ходање на петама; пачији ход; брже трчање; на мој знак заустављање из трчања у
чучањ; лагано ходање уз уздах-издах.
обликовања.
I ПРИПРЕМНА ФАЗА ЧАСА (7-8 минута)ЗАДАЦИ:ОБРАЗОВНИ- створити оптималне физиолошке и механичке услове за функционисање апарата за кретање у даљем току часа,као и његово трајно оспособљавање.БИОЛОШКИ-систематски јачају одређене групе мишића, повећавају покретљивост и чврстину зглобова, усавршавају координациони елементи кретања.ВАСПИТНИ- плански и систематски се стварају услови за правилно држање тела и правилно функционисање унутрашњих органа и система.
1.вежбаОпис: П.п. Стојећи став, покрет главом, наизменично у једну па у другу страну.Циљ: Развој покретљивости и јачање мишића у вратном делу кичменог стуба.
2. вежбаОпис: П.п. Стојећи став, руке поред тела. Описивати кругове раменима у једну па у другу страну.Циљ: Истезање и лабављење мишића раменог појаса.
3. вежбаОпис: П.п. Стојећи став у малом раскораку, руке у одручењу. Изводити рукама мале, а затим све веће бочне кругове,након загревања раменог појаса,загревају се мишићи руку и шака.Циљ: Јачање мишића раменог појаса,мишићи руку и шака.
4. вежбаОпис: П.п. Стојећи став, руке о боковима. Кружити куковима у једну па у другу страну.Циљ: Истезање и лабављење мишића трупа и карличног појаса.
5. вежбаОпис: П.п. Раскорачни став, руке у одручењу, труп у претклону. Ротирати труп наизменично у једну па у другу страну, додирујући руком стопало супротне ноге.Циљ: Истезање мишића трупа, раменог појаса и ногу
6. вежбаОпис: П.п. Лежећи на леђима, руке у узручењу. Подизањем ногу и трупа доћи у седећи став и рукама обухватити колена.Циљ: Јачање мишића трбуха.
7. вежбаОпис: П.п. Лежећи на стомаку, руке укрштене иза тела. Подизати и спуштати труп и ноге у исто време.Циљ: Јачање леђних и ножних мишића.
8. вежба
Опис: П.п. Седећи, ноге у разножењу, руке у одручењу. Из почетног положаја изводити претклоне трупом ка једној и другој нози, дохватајући рукама стопало. Циљ: Истезање мишића лећа, ногу и карличног појаса.
9. вежбаОпис: П.П. Лежећи на стомаку ослоњени на руке и колена и покушавају да ураде склекове. Циљ: Јачање мишића руку и раменог појаса.
10. вежбаОпис: Изводити чучњеве са рукама у одручењу.Циљ: Јачање и истезање мишића ногу.
11. вежбаОпис: П.п. Малим поскоцима у месту растресати опуштене мишиће читавог тела.Циљ: Лабављење мишића читавог тела.
Дидактичко-методичке напомене (поступак и организација)Показивање и праћење прати дечије извођење. Тактирање: 1-2-3-4, 2-2-3-4, ...11-2-3-4. Окренути смо челом према деци. Показивање, објашњавање и дечије извођење је истовремено.Обратити пажњу да свако дете ради правилно вежбу и исправити ако се уоче неке грешке у ставу и при извођењу вежби.При демонстрацији и објашњењу вежби заузети место како би сва деца могла добро да виде демонстрацију вежбе.Вежбе прво покажемо и објаснимо а након тога деца раде вежбе.
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА(25-30 минута)ЗАДАЦИ:ОБРАЗОВНИ- увежбавање технике скока у даљ суножно, из залета, поскакивањем, одразом на једној нози.БИОЛОШКИ-јачање мишића ногу и стопала. Развој координације покрета.Развој експлозивне снаге доњих екстремитета.ВАСПИТНИ-формирање позитивних моралних норми понашања, развијање храбрости, одлучности и такмичарског духа.
Садржаји (вежбе и игре)ХОП-ЦУП,ПОСКОЧИЋУУченици су у поређани у 4 колоне испред којих се налазе цик-цак распоређени обручи. На крају низа обруча је вијача. На дати знак први из колоне креће,скаче суножно из првог у други обруч,а затим из другог у трећи и из трећег у четврти са десне на леву ногу;на крају прескочи вијачу 3 пута,после чега се враћа на крај колоне.Када један ученик буде у другом обручу одмах за њим креће следећи ученик како би сви ученици били активни и кретали се.Ову игрицу понављамо 2-3 пута.ПЕТАО НА ОГРАДИ ХВАТА ГРАНУ СА БАЛОНОМИспред одељења које је подељено у четири групе,стављамо шведску клупу,а испред ње постављамо грану(дрвену летву) на коју су окачени балони.Дете из једне и дете из друге,треће и четврте колоне крећу у краћи залет наскоче на "ограду"(клупу) као петао(1 и 2 колона на 1 шведску клупу,а 3. и 4. ради то исто на сведску клупу испред себе),задрже тренутак и саскоче,а затим поскоком дотаћи
балоне завезане за "грану"(дрвену летву). Вежбу понављамо 2-3 пута.СКОЧИ БРЗО ПА У БАРУУченици су подељени у 4 гупе тј. колоне на размаку од око 2м .Учитељ иде са ластихом од првог ка задњем уценику у колони,а ученици имају задатак да прескоче ластих затим да из залета ускоче у прву бару суножно,затим у другу бару ускоче са чучњем у њој ураде вежбу за ноге напред-назад,скочи на десну па на леву ногу и враћају се на крај колоне. Вежбу понавњамо од 1-3 пута зависно од преосталог времена.
Дидактичко-методичке напомене(поступак и организација)
Пре почетка сваке од игрица обајснити ученицима правила игре,затим им демонстрирати ток игре,а након тога водити ученике кроз игрицу и усмеравати када
ко треба да крене. Ученици се крећу на безбедној раздаљини али тако да ученици минимум времена проводе стојечи у месту и чекајући свој ред. Наставник прати
ученике током игрице и брине се о безбедности свих ученика и правилном извођењу игрица.
Завршни део часа (3-5 минута)Задатак
Смиривање физиолошких,емоционалних и интелектуалних функција организма.Садржај(вежбе и игре)ХВАТАЊЕ ЛОПТОМУченици се крећу слободно у простору за вежбање. Један ученик има лопту и на знак наставника "хвата",односно погађа лоптом остале ученике.Када у томе успе "хватање"(погађање) наставља погођени ученик,а он је слободан и укључује се у игру.Дидактичко-методичке напомене(поступак и организација)Пре почетка објаснити и демонстрирати ученицима игрицу.Након тога Ученици лагано шетају салом како би се њихово тело одмарало и играју задату игрицу. Наставник води рачуна о безбедности и регуларности ове игрице.