proiect didactic

22
Bilanţul activităţii desfăşurate pe parcursul anului şcolar 2011-2012 la disciplina Limba şi literatura română în şcolile cu instruire în limba rusă Evenimentele ce se succed cu repeziciune la începutul acestui secol converg spre convingerea că schimbarea este o caracteristică a societăţii contemporane. Nevoia de schimbare nu reprezintă un capriciu conjunctural, ci este impus de logica vieţii şi de necesitatea compatibilizării noastre cu standardele europene. Şcoala se află într-un continuu proces de înnoire. Coordonatele reformei ne obligă la permanente schimbări şi ajustări ale sistemului educaţional. Activitatea de îndrumare şi control efectuată în anul şcolar 2011-2012 s-a desfăşurat în conformitate cu Legea învăţămîntului, Curriculumul Naţional, în baza planului managerial al Direcţiei Generale Educaţie, Tineret şi Sport şi ale documentelor ce reglementează aceste activităţi. Obiectivele urmărite pe parcursul întregului an la nivel municipal s-au axat cu preponderenţă pe calitatea actului didactic, pe crearea premiselor favorabile implementării obiectivelor specifice învăţămîntului preuniversitar, pe rezultatele elevilor în concordanţă cu cele de la nivel naţional: diseminarea şi implementarea în instituţiile de învăţămînt a direcţiilor de acţiune ale ME şi DGETS; consilierea şi îndrumarea unităţilor şcolare în scopul atingerii de către acestea a standardelor de performanţă, prin creşterea competenţelor cadrelor didactice în calitate de manager de curriculum şi manager de clasă; practicarea unui management performant, orientat spre calitate, în scopul implementării eficiente a curriculumului modernizat, centrat pe formarea de competenţe, monitorizarea şi evaluarea managementului unităţilor şcolare, prin comparaţie cu situaţiile anterioare şi materializate prin rezultatele obţinute de către elevi; realizarea şi derularea de proiecte şi programe extraşcolare şi extracurriculare care să contribuie la dezvoltarea competenţei de comunicare a elevilor în limba română. Aceste obiective au fost realizate prin următoarele tipuri de acţiuni: 1

Upload: gaby-cotlau

Post on 31-Oct-2014

179 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect didactic la limba romana

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic

Bilanţul activităţii desfăşuratepe parcursul anului şcolar 2011-2012 la disciplina Limba şi literatura română

în şcolile cu instruire în limba rusă

Evenimentele ce se succed cu repeziciune la începutul acestui secol converg spre convingerea că schimbarea este o caracteristică a societăţii contemporane. Nevoia de schimbare nu reprezintă un capriciu conjunctural, ci este impus de logica vieţii şi de necesitatea compatibilizării noastre cu standardele europene. Şcoala se află într-un continuu proces de înnoire. Coordonatele reformei ne obligă la permanente schimbări şi ajustări ale sistemului educaţional.

Activitatea de îndrumare şi control efectuată în anul şcolar 2011-2012 s-a desfăşurat în conformitate cu Legea învăţămîntului, Curriculumul Naţional, în baza planului managerial al Direcţiei Generale Educaţie, Tineret şi Sport şi ale documentelor ce reglementează aceste activităţi.

Obiectivele urmărite pe parcursul întregului an la nivel municipal s-au axat cu preponderenţă pe calitatea actului didactic, pe crearea premiselor favorabile implementării obiectivelor specifice învăţămîntului preuniversitar, pe rezultatele elevilor în concordanţă cu cele de la nivel naţional:

diseminarea şi implementarea în instituţiile de învăţămînt a direcţiilor de acţiune ale ME şi DGETS;

consilierea şi îndrumarea unităţilor şcolare în scopul atingerii de către acestea a standardelor de performanţă, prin creşterea competenţelor cadrelor didactice în calitate de manager de curriculum şi manager de clasă; practicarea unui management performant, orientat spre calitate, în scopul implementării eficiente a curriculumului modernizat, centrat pe formarea de competenţe,

monitorizarea şi evaluarea managementului unităţilor şcolare, prin comparaţie cu situaţiile anterioare şi materializate prin rezultatele obţinute de către elevi;

realizarea şi derularea de proiecte şi programe extraşcolare şi extracurriculare care să contribuie la dezvoltarea competenţei de comunicare a elevilor în limba română.

Aceste obiective au fost realizate prin următoarele tipuri de acţiuni: reuniuni metodice (august şi decembrie 2011); controlul tematic Reorientarea activităţii manageriale şi didactice spre

implementarea curriculumului modernizat, axat pe formarea de competenţe, efectuat în 10 unităţi şcolare: LT„A.Cehov”, LT„A.Puşkin”, LT„Orizont” (Buiucani), LT „C.Sibirschi”, LT „T.Maiorescu”, LT„V.Lupu”, LT”Rambam”, LT”N.Gogol”, Liceul orăşenesc Teatral, gimnaziul nr. 77;

controlul tematic repetat : „Activitatea managerului şi a cadrelor didactice în scopul creării unui sistem de evaluare instituţional ca factor esenţial în creşterea calităţii procesului educaţional la limba română în şcolile cu instruire în limba rusă” (în 7 instituţii de învăţămînt);

controale frontale : LT„M.Koţiubinski”, LT”Gaudeamus”; sondaje şi chestionare, urmate de analize şi interpretări;

inspecţii şcolare speciale în Liceele Teoretice serale nr.1,2; monitorizarea procesului de atestare a cadrelor didactice în 8 instituţii preuniversitare; analiza şi evaluarea modului de realizare a Planului cadru şi a curriculumului modernizat

la limba şi literatura română în clasele cu instruire în limba rusă;

1

Page 2: Proiect Didactic

participarea la reuniuni metodice, seminare, şedinţe, întîlniri de lucru, de informare şi analiză, activităţi de formare, activităţi metodice şi alte acţiuni specifice;

asistenţa metodică oferită cadrelor didactice în scopul atingerii de către acestea a standardelor de performanţă, materializate prin rezultatele obţinute de către elevi la:

a) tezele în sesiunea de iarnă 2011;b) pretestarea administrată de AEE a Ministerului Educaţiei în clasele de absolvire a

gimnaziului şi de bacalaureat; c) evaluarea finală în clasele a IV-a; d) examenele de absolvire a gimnaziului şi cele de bacalaureat,e) olimpiadele şcolare de sector, concursul municipal şi republican;f) conferinţa ştiinţifico-practică ”Muncă. Talent. Cutezanţă”.

La sfîrşitul anului şcolar, bilanţul activităţilor desfăşurate se prezintă astfel:Curriculum

Puncte tari: Pentru fiecare treaptă de şcolaritate instituţiile de învăţămînt cu instruire în limba rusă au

fost asigurate cu material curricular la disciplina Limba şi literatura română: - Planul-cadru pentru învăţămîntul primar, gimnazial şi liceal; - Curriculumul la limba şi literatura română; - Ghiduri de implementare şi de aplicare; - Scrisoarea metodică „Organizarea procesului educaţional pentru anul de studii 2011-2012”;- Manuale şi materiale didactice care pot fi utilizate în procesul de predare – învăţare -

evaluare;- Auxiliare curriculare, culegeri de exerciţii şi texte, dicţionare, caiete de lucru.

Activitatea managerilor şi a cadrelor didactice a fost reorientată spre implementarea calitativă a curriculumului modernizat, axat pe formarea de competenţe, acordînd o atenţie deosebită elaborării proiectelor de lungă durată în conformitate cu prevederile curriculumului modernizat pentru toate clasele, prin metode moderne pentru optimizarea procesului de predare – învăţare - evaluare.

Curriculumul modernizat axat pe competenţe le-a oferit profesorilor posibilitatea de a selecta strategiile didactice adecvate, în acord cu nivelul de performanţă, libertate şi creativitate în realizarea demersului didactic de calitate.

În majoritatea instituţiilor preuniversitare cu instruire în limba rusă a fost realizat numărul de ore conform Planului cadru şi subcompetenţele vizate în curriculumul de specialitate.Puncte slabe:

Cunoaşterea superficială a cerinţelor curriculare şi a actelor normative directoare de către unii manageri nespecialişti, responsabili de disciplina şcolară şi consecinţele aprobării formale a proiectelor de lungă durată.

Elaborarea proiectelor de lungă durată în baza unităţilor de învăţare.Oportunităţi:

Desfăşurarea unor activităţi de formare a cadrelor didactice în cadrul Consiliilor metodice locale, a şedinţelor catedrelor şi la nivel de municipiu.

Desfăşurarea seminarelor cu acţiuni aplicative în scopul sprijinirii şi îndrumării cadrelor didactice debutante.

Studierea personalizată a Curriculumului la limba şi literatura română şi a instrumentarului didactico-metodologic la disciplină.

Organizarea diferitor tipuri de ateliere (lectură, discuţie, scriere), mese

Ameninţări:

Implementarea necalitativă a curriculumului modernizat în unele instituţii

2

Page 3: Proiect Didactic

rotunde cu indicarea concretă a temei de actualitate, desprinsă din nevoile constatate.

Valorificarea mijloacelor de învăţămînt din instituţie prin utilizarea calculatorului în predarea/învăţarea/evaluarea disciplinei şcolare.

Elaborarea la nivelul consiliilor metodice a unor pachete de materiale, fişe, teste pentru evaluarea nivelului de performanţă.

Asigurarea asistenţei metodice în cadrul controalelor managerilor şcolari şi cadrelor didactice concrete.

de învăţămînt

Resurse umane

Puncte tari: Asigurarea instituţiilor preuniversitare cu personal didactic calificat la limba şi literatura

română, în număr de aproximativ 94 % . Ponderea cadrelor didactice cu performanţe în activitatea didactică, deţinători de grade

didactice - 62% . Existenţa unor echipe manageriale cu experienţă acumulată, care abordează

managementul educaţional în toată complexitatea sa, în mod situaţional sau strategic. Capacitatea responsabililor de disciplina şcolară de a folosi resursele în mod eficient, de

a le motiva prin cultivarea unor relaţii interpersonale bazate pe încredere şi responsabilitate.Menţionaţi:LT „A.Cantemir” LT „A.Puşkin”, LT „Orizont”, LT „M.Basarab”, LT „Olimp”, LT „N.Gogol”, LT „I.S.Neciui- Leviţchi”, LT „M.Koţiubinski”, LT „P.Movilă”, LT „D.Cantemir”, LT „A.Russo”, LT „Gaudeamus”, LT „B.P.Hasdeu”, LT „V.Lupu”, LT cu profil sportiv nr.3, LT „Kiril şi Metodii”, LT „M.Lomonosov”, LT „C.Sibirschi”, gimnaziul nr.33, şcoala primară nr.95.

Formarea cadrelor didactice prin intermediul reuniunilor metodice, seminarelor, asistenţei metodice.

Interesul profesorilor de limba română pentru perfecţionare continuă şi autoperfecţionare. Colaborarea cu CE Pro Didactica şi aportul echipei de profesori-formatori: T.Gheorghiţă

(LT„Orizont” Durleşti), V.Roşcovan (LT„D.Cantemir”), I.Liulenova (LT „A.Cantemir”), T.Moisei (LT „B.Z.Herţli”), L.Vlas (LT „M.Koţiubinski”) la formarea cadrelor didactice de la treapta primară, în problemele optimizării predării limbii române.

Împărtăşirea experienţei de muncă prin întîlniri şi activităţi comune organizate cu/de cadrele didactice în afara orelor de curs, la nivel de instituţie şcolară, municipiu, favorizează crearea unei comunicări mai bune.

Profesoarele N.Butucel (LT„M.Basarab”) şi T.Moisei (Liceul Tehnologic „B.Z.Herţli”) au prezentat lecţii demonstrative pentru profesorii din UTA Găgăuzia în cadrul Proiectului organizat de Centrul Educaţional Pro Didactica.

Portofoliile profesorilor cu documentele care atestă desfăşurarea acţiunilor programate vorbesc despre profesionalism, măiestrie şi creativitate pedagogică.

Elaborarea de materiale didactice de către profesorii de limba română: V.Roşcovan, O.Brăilă (LT„D.Cantemir”), L.Gîrleanu (LT„A.Russo”), M.Cernei, T.Chelea (LT„N.Gogol”) ş.a.

Prezentarea comunicărilor din experienţa de muncă a profesorilor de limba română în cadrul reuniunilor metodice municipale, cu teme de autoperfecţionare actuale, în concordanţă cu pedagogia modernă şi cu cerinţele curriculumului modernizat. Exemple pozitive:

Profesoarele A. Popovici (LT „A.Russo”), T.Cernei (LT„N.Gogol”), în calitate de autoare,

3

Page 4: Proiect Didactic

au prezentat Ghidul de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primară şi cea gimnazială.

Directorul revistei „Clipa”, Iu.Iordăchescu, a făcut o prezentare a cărţii „Captarea atenţiei şi actualizarea cunoştinţelor. Tehnici de lucru”, volumul 3.

Profesoara R.Feteasco, (LT„V.Lupu”) s-a referit la proiectarea didactică şi elaborarea matricei de evidenţă a subcompetenţelor vizate în curriculum.

O.Brăilă (LT „D.Cantemir”) „Formarea competenţei lingvistice în cadrul orelor de limbă română la treapta gimnazială şi liceală”;

M.Lisnic (LT „M.Basarab”)”Strategii de formare a competenţelor de scriere în limba română la elevii alolingvi”;

N.Butucel (LT „M.Basarab”) „Formarea competenţelor lingvistice în cadrul orelor de limbă română la treapta primară”;

D.Doru (LT „Academia copiilor”) „Aplicarea sistemului de exerciţii în învăţarea limbii române”;

M.Cernei (LT „N.Gogol”) „Abordarea comunicativ-funcţională a gramaticii”; A.Russu (LT „N.Gogol”) „Instruirea asistată de calculator - o formă de învăţare eficientă

a limbii române”; S.Dieva (LT „N.Milescu-Spătarul”) „Dezvoltarea gîndirii critice. Modalităţi de lucru la

treapta liceală”. Contactele cu diverse instituţii pentru realizarea unor activităţi extracurriculare, DCETS are un număr mare de oameni cu o bogată experienţă de muncă care nu a fost

valorificată pe deplin. De exemplu, a) predarea unor discipline şcolare în limba română

LT „I.S.Neciui-Leviţchi”: Educaţia moral-spirituală, cl.a IV-a (prof. A.Ţurcanu); Educaţia civică, cl. a V-a (prof. O.Cucu, A.Ţurcanu).

LT „B.P.Haşdeu”: Educaţia economică în clasa a VII-a, în clasa a X-A,B „Psihologia vieţii

conjugale” (prof. M.Grigor).LT „P.Movilă”:

Istoria culturii şi tradiţiile poporului băştinaş, clasa a IX-a (prof. Trofan Lucia). LT „N.Gheorghiu”

Arta plastică în clasa a V-a şi începînd cu clasa a II-a pînă în clasa a IX-a (prof.I. Capbătut)

LT „M.Koţiubinski”: Educaţia tehnologică în clasele a V- IX-a, al II-lea an la rînd, cu acordul părinţilor

(prof. V. Suruceanu).

b) iniţiativa unităţilor şcolare de a diversifica oferta de cursuri opţionale la limbă şi comunicare:LT „P.Movilă ” „Cheia comunicării” în clasele a IV-a, a VI-a, a XII-a (prof. V.Nazarie, N.Postolachi, G.Glincova V); „Gramatica nu este grea” în clasa a X-a (prof. N.Nazarie);LT „V.Lupu” „Studierea gramaticii limbii române în plan funcţional”; Gimnaziul nr.45 „Arta comunicării” în clasa a IX-a (prof.E.Guleac);LT „I.S.Neciui-Leviţchi ” ”Arta comunicării” în clasele.a VII-a, a X-a, a XII-a

4

Page 5: Proiect Didactic

(prof.L.Costru, L.Topal, O.Bernevec ) c) organizarea festivalului intercultural la limba română, pentru clasele a X-XII-a, din iniţiativa profesoarei T.Gheorghiţă, LT „Orizont” (Durleşti), cu participarea liceelor teoretice: „M.Koţiubinski”, „V.Levski”, „A.Russo”, „P.Rareş”, „L.Deleanu”, Liceului Teatral Orăşenesc şi Asociaţia pentru Promovarea Artei şi Culturii Japoneze; desfăşurarea concursului de inteligenţă pentru elevii claselor liceale din LT „B.P.Hasdeu” şi LT „M.Koţiubinski”.

Participarea profesorilor de limbă română din LT „P.Movilă”, LT „Orizont” la conferinţa internaţională ”Unitate prin diversitate”, organizată de DGETS.

Organizarea de excursii, serbări şcolare, vizite la muzee, vizionări de spectacole, acţiuni caritabile în orfelinate etc. de către profesorii din LT„M.Grecu”, LT „D.Cantemir”, LT „N.Gogol”, LT „A.Cantemir”, LT „N.Milescu Spătarul”, LT „Olimp” ş.a.,astfel introduc elevii în mediul comunitar şi contribuie la socializarea lor.

Puncte slabe: Diseminarea în teritoriu a bunelor practici, cuprinderea acestora în materiale, broşuri,

publicaţii etc. Administrativ – orele opţionale se fac în funcţie de decizia majorităţii elevilor clasei, dar

nu întotdeauna satisfac nevoile elevilor. Conservatorismul, mentalitatea învechită şi rezistenţa la schimbare a unor cadre

didactice. Lipsa abilităţilor de lucru cu calculatorul a unor profesori, utilizarea insuficientă a TIC şi

a aplicaţiilor practice la orele de limbă română.

Oportunităţi: Organizarea seminarelor/şedinţelor instructiv-metodice, a atelierelor de lucru şi a

activităţii interactive de dezvoltare a experienţelor valoroase, pentru a fi aplicate ulterior la clasă. Prezentarea raportului de activitate la început de an şcolar, care trebuie să reprezinte o

temeinică şi obiectivă analiză a rezultatelor obţinute de fiecare profesor la nivel de instituţie şi catedră; reliefarea realizărilor, lipsurilor şi a concluziilor ce se desprind din analiza efectuată; schiţarea principalelor direcţii de acţiune pe viitor.

Completarea dosarului catedrei cu teme actuale de cercetare la disciplina şcolară.

Planificarea. Proiectele de lungă duratăPuncte tari:

Responsabilitatea managerilor şcolari în orientarea cadrelor didactice la realizarea activităţilor proiectate, avînd ca direcţie prioritară implementarea curriculumului modernizat, axat pe competenţe.

Gruparea unităţilor de conţinut cu un număr mare de ore (40-50) în unităţi de învăţare, ce reflectă viziunea proprie a profesorului asupra strategiei de predare-învăţare-evaluare; delimitarea unor subcapitole/grupuri de lecţii corespunzător categoriilor de subcompetenţe centrate pe probleme de recapitulare, de evaluare sumativă, fără a încălca logica internă de formare/dezvoltare a subcompetenţelor.

Indicarea numărului concret de evaluări după parcurgerea unităţilor de învăţare în baza subcompetenţelor formate.De menţionat catedrele şi managerii-responsabili de limba română din liceele teoretice: „C.Sibirschi”, „Orizont”(Buiucani), „V. Lupu”, „N. Gogol”, „A. Puşkin”, „T. Maiorescu” pentru

5

Page 6: Proiect Didactic

atitudine responsabilă; notele informative conţin o analiză minuţioasă, indicaţii concrete cu privire la proiectarea de lungă durată.

Puncte slabe: Utilizarea modelelor de proiecte de lungă durată preluate de la colegi de către unele

cadre didactice, neadaptarea proiectării la realitatea clasei şi a şcolii. Planificări calendaristice unice pe şcoală, deşi nevoile de instruire ale claselor paralele

sînt diferite. Repartizarea unui număr prea mic de ore pentru formarea mai multor subcompetenţe. Lipsa matricei de evidenţă a competenţelor/subcompetenţelor proiectate. Neincluderea materiei lingvistice în planurile calendaristice şi a operelor concrete pentru

memorizare conform indicaţiilor curriculumului pentru fiecare clasă aparte. Evaluările se efectuează doar în baza testelor.

Oportunităţi: Verificarea permanentă a funcţionalităţii proiectelor de

lungă durată, lichidarea lacunelor/greşelilor depistate pentru a asigura un proces educaţional de calitate.

Completarea proiectelor de lungă durată cu Materia lingvistică, lista cu textele pentru memorizare, indicată în Curriculumul disciplinar pentru fiecare clasă.

Formarea unei baze de date cu proiecte orientative (în varianta electronică) în fiecare instituţie.

Diversificarea metodelor de evaluare.

Ameninţări:

Realizarea necalitativă a Planului cadru şi a Curriculumului modernizat la limba şi literatura română în clasele cu instruire în limba rusă.

Aprecierea procesului educaţional în cadrul controalelor frontaleîn liceele teoretice ”M. Koţiubinski” şi „Gaudeamus”

Puncte tari: Stabilirea obiectivelor clare; desfăşurarea unor activităţi de învăţare relevante; oferirea

materialelor de învăţare adecvate vîrstei elevilor, cu sarcini de lucru provocătoare, interesante, de natură să stimuleze dezvoltarea lor intelectuală de către profesorii: A.Apreutesei (LT„Gaudeamus”), Iu.Tihon, T.Bârsan, E.Stratu, N.Marcu, L.Vlas (LT „M.Koţiubinski”).

Aprecierea orelor asistate: la nivel normativ cu elemente creative - 6, la nivel normativ –4, la nivel satisfăcător – 1.

Crearea şi menţinerea în clasă a unui climat propice – G.Vărzaru, N.Railean, L.Vlas (LT „M.Koţiubinski”).

Utilizarea strategiilor interactive centrate pe elev prin variate forme de lucru: în grup, în perechi şi individual; accentul se pune pe descoperirea informaţiei şi instruirea reciprocă; un rol deosebit îl acordă sistemului de evaluare a fiecărui elev - A.Apreutesei (LT„Gaudeamus”).

Elaborarea proiectelor de lecţie în variantă electronică pentru majoritatea orelor desfăşurate, vorbeşte despre atitudinea responsabilă şi lucrul sistematic al profesoarei A.Apreutesei (LT„Gaudeamus”).

Sub aspect evaluativ, elevii sînt verificaţi prin testări iniţiale, formative şi sumative. Din sondajele efectuate a reieşit că cei mai mulţi elevi au cunoştinţe în concordanţă cu

noile programe în vigoare.

Aprecierea procesului de predare – învăţare-evaluare în cadrul controalelor speciale:

6

Page 7: Proiect Didactic

Liceele Teoretice serale nr.1 şi 2, cu statut experimental, activează de la 1.09.2011. La aria curriculară „Limbă şi comunicare” activează cîte o singură catedră, alcătuită din

profesori de limba română, limba rusă şi limbi străine. Planul catedrelor conţine activităţi tradiţionale: lecţii publice, activităţi extraşcolare. Din 10 ore asistate au fost apreciate: la nivel normativ - 4, la nivel satisfăcător – 5. Cele 4 lecţii asistate la dna D.Ghilaş (LT seral nr.2, vechimea în muncă 41 de ani, grad

didactic I), au fost structurate logic, coerent; au fost utilizate materiale didactice, în consecinţă lecţiile fiind apreciate cu calificativul ”normativ”. La lucrarea de evaluare desfăşurată în clasa a XII-a au luat note de „7”-7 elevi, „6”-7 elevi, „5”- 2 elevi.

Orele desfăşurate în clasele a XII-a C (prof. E. Pastuh) şi a X-a”C” (prof.T.Marui), LT seral nr.1, au fost proiectate corect din punct de vedere metodic, s-a pus accent pe dezvoltarea competenţelor de comunicare; elevii au lucrat în perechi, în grup şi independent; orele respective au fost apreciate cu calificativul satisfăcător.

Puncte slabe: Includerea în orar a cîte două ore la rînd, cu toate că limba română se studiază în

regim intensiv-principiu de predare/învăţare a limbilor ne-materne /străine. Existenţa unui procent ridicat de absenteism şcolar în rîndul elevilor: la lucrările de

evaluare desfăşurate în clasele a XII-a s-au prezentat doar 16 din 31 de elevi pe listă, a IX-a au fost prezenţi 16 elevi din 25 (LT nr.2 seral).

Lipsa unui sistem clar de pedepse pentru elevii care întîrzie frecvent la lecţii şi lipsesc nemotivat de la activităţi.

Completarea documentaţiei şcolare, evidenţa reală a frecvenţei elevilor şi acumularea de note.

Ore atestate cu calificativul nesatisfăcător din motivul prezentării profesorului la ore nepregătit.

Posedarea nivelului minim obligatoriu prevăzut de curriculumul disciplinar de către unii elevi, slaba motivaţie a elevilor pentru studii.

Asigurarea insuficientă a elevilor din liceele serale cu manuale, iar materialul didactic este insuficient şi depăşit.

Lacune în administrarea sistemului de evaluare la nivel de profesor şi de instituţie.Oportunităţi:

Studierea şi respectarea recomandărilor stipulate în Organizarea procesului educaţional la limba şi literatura română.

Monitorizarea realizării cu randament a tuturor tipurilor de evaluare şcolară recomandate de curiculum.

Realizarea notării pe baza unor criterii prestabilite şi cunoscute de elevi.

Completarea dosarului catedrei cu proiecte de lecţie model, lucrări metodice în baza temelor actuale de cercetare la disciplină.

Asigurarea cu manuale a tuturor elevilor din clasele a X - XII-din liceele teoretice serale.

Ameninţări:

Lipsa concursului la admitere Dificultăţi la trecerea de la orientarea academică la aplicarea cunoştinţelor în situaţii de comunicare de viaţă. Eşec la susţinerea examenelor de absolvire.

Rezultatele controlului tematic repetat„Activitatea managerului şi a cadrelor didactice întru crearea unui sistem de evaluare instituţional ca factor esenţial în creşterea calităţii procesului educaţional la limba română în

7

Page 8: Proiect Didactic

şcolile alolingve” în Liceele Teoretice: „M.Basarab”, „A.Cantemir”, „P.Movilă”, „M.Koţiubinski”, „Rambam”; gimnaziile nr.7, 85.

Puncte tari:Au fost remarcaţi:a. Managerii instituţiilor de învăţămînt cu calificativul:

-„foarte bine”: Iu.Tihon (LT„M.Koţiubinski”), N.Doagă (LT„A.Cantemir”);-„ bine ”: C.Cornienco (Gimnaziul nr.85), S.Dochina (LT„P.Movilă”), A.Rabei (LT„M.Basarab”), V.Popescu (LT„Rambam”);-„satisfăcător ” : V.Ghenaliuc, director adjunct (gimnaziul nr.7), pentru responsabilitatea managerilor instituţiilor de învăţămînt încadrate în control, modul prin care aceştia o asumă prin definirea şi urmărirea strategiei, a politicii de realizare a competenţelor curriculare privind îmbunătăţirea calităţii instruirii şi asigurarea monitoringului necesar realizării acestora. b. Profesorii: M.Brinişter (gimn. nr.85), N.Butucel (LT„M.Basarab”), Z.Ciubotaru, V.Nazarie (LT„P.Movilă”) G.Vărzaru, N.Marcu (LT„M.Koţiubinski”), V.Chirtoacă, E.Mironiuc, I.Liulenova (LT„A.Cantemir”) pentru rolul activ în organizarea seminarelor desfăşurate şi acordarea ajutorului metodic membrilor catedrelor de limba română în implementarea curriculumului modernizat, axat pe formarea/dezvoltarea de competenţe şi în obţinerea performanţelor de către discipolii lor.

Puncte slabe: Se constată superficialitate în selectarea testelor de evaluare iniţială, nu este suficient

consultat curriculumul din ciclul de studiu inferior. Nu sînt stabiliţi termenii de desfăşurare a evaluărilor iniţiale. Nu sînt diversificate tipurile de evaluare practicate pe parcursul anului. Lipsa cunoştinţelor teoretice şi a abilităţilor practice ale unor profesori cu referinţă la

utilizarea tehnologiei specifice formării competenţelor, abordărilor privind formarea competenţelor ca sistem în cadrul disciplinei şcolare.

Lipsa unei evidenţe a progresului personal al elevului, a interesului privind evoluţia personală şi obţinerea succesului în propria activitate. Oportunităţi:

● Formularea corectă a tipurilor şi a tematicii controalelor efectuate de către managerii şcolari.

Exercitarea controlului permanent asupra desfăşurării evaluărilor continue şi corecte a elevilor, urmărind integrarea deplină a probelor: iniţiale, formative, sumative în cadrul procesului educaţional pe parcursul întregului an şcolar.

Formarea/crearea unui sistem de evaluare/ control intern bazat pe evaluarea competenţelor.

Diversificarea tipurilor de evaluare: expuneri, compuneri, dictări, proiecte, eseuri, variate teste.

Încurajarea schimbului de experienţă la nivelul unităţii şcolare, la nivel de sector, municipiu în problemele evaluării competenţelor curriculare.

Desfăşurarea unor dezbateri care ar implica toţi actanţii procesului de predare–învăţare-evaluare şi ar aduce la consens cerinţele locale în

Ameninţări:

Efectele diferitor acţiuni evaluative se răsfrîng nu numai în cadrul sistemului de învăţămînt preuniversitar, ci şi în afara lui: în plan economic, social, cultural, politic, uneori chiar hotărăşte soarta unor persoane.

8

Page 9: Proiect Didactic

crearea unui sistem de evaluare instituţional. Organizarea cursurilor de formare, racordate la cerinţele exprimate

de unităţile şcolare în problemele evaluării (formare continuă la nivel de catedră, instituţie de învăţămînt, instituţii abilitate cu programe de formare), atît pentru cadrele didactice, cît şi pentru managerii debutanţi.

Rezultatele activităţilor cu caracter competitiv. Olimpiadele şcolare.Puncte tari:

Elevii au manifestat interes pentru participare, la nivel de sector (488 elevi), municipiu (97 elevi).

Rezultate frumoase au fost înregistrate de elevii-participanţi prin utilizarea corectă şi adecvată a limbii române, în scris şi oral, construcţia discursului, viziunea originală şi relevanţa argumentelor.De menţionat activitatea:

preşedintelui consiliului olimpic L.Gîrleanu (LT„A.Russo”) pentru atitudine responsabilă, obiectivă, nepărtinitoare;

responsabililor din sectoare: Iu.Tihon (LT„M.Koţiubinski”), L.Costru (LT „I.S.Neciui-Leviţchi”), M.Belousova (LT „Olimp”) pentru selectarea şi promovarea elevilor dotaţi, cu aptitudini pentru limba română;

profesorilor pentru aportul şi pregătirea bună a elevilor pentru olimpiadă din următoarele instituţii preuniversitare: Instituţia de învăţămînt

N u m ă r u l d e l o c u r i Numele, prenumele profesorilorI II III Menţiune

LT „D.Cantemir” 1 2 2 4 V.Roşcovan, L.Iacubiţchi, V. Lupaşcu LT „Orizont”(Buiucani) 2 1 1 I.GalauzaLT „A.Puşkin” 2 1 A.Arnaut, E.Arvat, V.OnişcencoLT „N.Gogol” 2 2 A.Russu, M.Gnatiuc, T.CheleaLT „Kiril şi Metodiu” 1 2 L.Rotari, I.PoplavscaiaLT „A.Cantemir” 1 2 E.Mironiuc, V.Chirtoacă LT„N.Milescu Spătarul” 1 1 1 1 S.Dieva,V. Primac, D.CojocariLT „T.Maiorescu” 1 1 A.BîtcăLT „A.Cehov” 3 L.Sîrbu

Cîte un loc premiant au ocupat discipolii următorilor profesori: L.Stiubei (LT„Svetoci”), G.Vărzaru (LT„M.Koţiubinski”), L.Cojocari (LT„A.Russo”), Iu.Mititel (LT„B.Z.Herţli”), L.Topal (LT„N.Leviţchi”), V. Popovici (LT„Dacia”), A.Terentieva (LT„N.Gheorghiu”), A.Barbaroş (LT„C.Sibirschi”).

Olimpiada republicană -2012

Locul 1 3elevi Profesorii:M.Sava (LT„Olimp”), Z.Ciubotaru (LT„P.Movilă”), V.Onişcenco (LT„A.Puşkin”)

Locul 2 1 elev I. Galauza, LT „Orizont”(Buiucani)Locul 3 3 elevi Iu.Mititel (LT„B.Z.Herţli”), M.Tolstousov (Liceul orăşenesc Teatral),

A.Russu (LT „N.Gogol”)Menţiune 1 elev L.Iacubiţchi (LT„D.Cantemir”)

9

Page 10: Proiect Didactic

Conferinţa ştiinţifico-practică a elevilor„Muncă.Talent.Cutezanţă”

Au fost înaintate 55 de lucrări, 7 au fost respinse; în cadrul şedinţei au fost prezentate şi apreciate 48 de lucrări în 2 ateliere.

Comisiile de evaluare au acordat 4 diplome de gradul I, 4 – gradul II, 6 – gradul III şi 8 menţiuni.

Lucrările menţionate conţin elemente de cercetare, investigaţii, temele selectate sînt actuale, cu interpretări personale.

Mulţi elevi au efectuat sondaje, anchete, au elaborat scheme, tabele, au prezentat secvenţe audio şi video la temă.

S-au evidenţiat unele lucrări prin creativitate, creaţie proprie, originalitatea interpretării. De remarcat profesorii:I.Galauza (LT „Orizont”, Buiucani), Z. Ciubotaru (LT „P.Movilă”), A.Popovici (LT „A.Russo”), A.Barbaros, E.Morăraş (LT„C.Sibirschi”), T.Şargu (gimn.nr.33), L.Sîrbu (LT „A.Cehov”), N.Marcu, E.Stratu, G.Vărzaru (LT „M.Koţiubinski”), M.Ştempliuc, T.Chirtoacă (LT„M.Grecu”), A.Bîtcă (LT„T.Maiorescu”), M.Sava (LT„Olimp”), M.Codreanu (LT„A.Cantemir”), E.Arvat (LT„A.Puşkin”).

Oportunităţi:●Studierea personalizată de către cadrele didactice a Regulamentului de organizare şi desfăşurare a conferinţei; familiarizarea elevilor cu criteriile de apreciere a lucrărilor.

Monitorizarea lucrărilor prezentate şi acordarea ajutorului elevilor-participanţi de către profesorii - coordonatori.

Stimularea profesorilor coordonatori şi a elevilor participanţi.

Ameninţări:Lipsa motivaţiei şi interesului pentru participare la lucrările conferinţei.

Evaluarea procesului educaţional

Sesiunea de iarnă-2011 Puncte tari:

Probele de evaluare elaborate de către profesori au corespuns cerinţelor, spre deosebire de anii precedenţi.

Notele la teze au fost analizate cu elevii într-o oră specială şi trecute în catalog. În conformitate cu cerinţele Curriculumului modernizat (2010), evaluarea competenţelor în

cadrul sesiunii de iarnă a fost abordată din perspectiva sistemică şi a avut drept scop principal aprecierea a ceea ce a realizat elevul şi nu ceea ce n-a realizat.

Au susţinut teza la limba şi literatura română toţi elevii alolingvi ai claselor liceale: la profilul real -1612 elevi, la profilul umanist -2724, la profilul arte – 142, la profilul sport - 75. În total au scris 4453 de elevi din 4648 pe listă, au lipsit 95 de elevi.

Rezultatele sunt prezentate în tabelă.cla-sa

elevi pelistă

au scris

absenţi

Au luat note de: Reuşita %

Nota medie

Calitatea %

10 9 8 7 6 5 4-1

Profil real X 574 566 8 34 77 150 137 94 73 1 99,83 7,28 46,11XI 590 586 4 45 102 167 136 88 41 7 98,81 753 53,58XII 463 460 3 44 89 110 91 50 3 3 99,35 7,51 52,82

Profil umanist

10

Page 11: Proiect Didactic

X 936 912 24 32 86 208 197 180 173 36 96,06 6,82 35,74XI 948 906 42 33 110 193 203 162 179 26 97,14 6,90 37,08XII 920 906 14 48 90 198 202 194 164 10 98,9 6,96 37,08

Profil arte X 38 38 0 0 4 10 17 3 4 0 100 7,18 36,84 XI 54 54 0 2 7 19 11 13 2 0 100 7,20 51,85XII 50 50 0 0 7 11 13 8 11 0 100 6,9 36

Profil sportX 29 29 0 0 0 6 3 6 10 4 86,21 5,89 20,68

XI 22 22 0 0 0 2 4 6 9 1 95,4 5,86 9,09

XII 24 24 0 0 1 2 2 11 8 0 100 6,04 12,5 Se atestă o reuşită şi o calitate mai înaltă în clasele cu profil real.

De menţionat: liceele teoretice: „A.Puşkin”, „Orizont” (Buiucani), „V.Levski”, „Orizont”(Durleşti), „N.Gogol”, „B.P.Haşdeu”, „D.Cantemir”, „N.Milescu-Spătarul”, „Kiril şi Metodiu”(cl. a X-XI-a), „P.Movilă, „Svetoci” (cl.a XI-a), „B.Z.Herţli”, „ N.Gheorghiu”(cl. a XII-a).

La profilul umanist au înregistrat rezultate bune, procentul calităţii mai înalt de 50% la toate trei paralele, liceele teoretice: „Orizont” (Buiucani), „A.Puşkin”, „A.Russo”, „Kiril şi Metodii”, „Academia Copiilor”,„Evrica”, „Pampedia”, „M.Lomonosov”(în clasele a X-a, a XII-a), LT „B.P.Haşdeu” (în clasa a X-a).Puncte slabe:

Prezentarea doar a rezultatelor statistice a evaluării, care se reduc la măsurarea informaţiei obţinute pe criterii cantitative, constatative, fără angajarea unor calificative şi decizii.

Lipsa concordanţei dintre competenţele formate şi cele evaluate la sfîrşitul unităţii de învăţare.

Atestarea greşelilor, inclusiv în calcularea procentului calităţii.Oportunităţi:

Analiza şi discutarea rezultatelor sesiunii în scopul valorificării lor. Luarea deciziilor pe termen scurt – mediu - lung în scopul corectării-ameliorării activităţii de

predare/învăţare/evaluare la disciplină. Controlul permanent al procesului de predare /învăţare /evaluare în clasele unde s-a atestat

eşec şcolar, pentru a lichida lacunele. Monitorizarea progreselor şcolare prin intermediul evaluării formative pe parcursul

Semestrului. Continuarea studierii şi aprofundării cunoştinţelor în problemele evaluării/elaborării

probelor de evaluare în baza unor obiective concrete, cu respectarea nivelurilor taxonomice şi în baza matricei de specificaţii.

Evaluarea finală în clasa a IV-a Puncte tari:

În scopul desfăşurării organizate a testării finale la treapta primară, au fost instruiţi managerii responsabili de disciplina şcolară, profesorii şi persoanele antrenate în procesul de organizare şi desfăşurare a evaluării finale în cadrul seminarelor metodice, organizate în perioada 10-13 aprilie 2012 în cele 5 sectoare ale municipiului.

Au primit modele de probă de evaluare finală, barem de notare, tabel sumativ de evaluare şi unele îndrumări, în scopul realizării unei aprecieri obiective şi rapide.

Spre deosebire de anul trecut, evaluarea finală la limba română a fost desfăşurată în formă

11

Page 12: Proiect Didactic

orală. La susţinerea probei finale s-au prezentat 1595 de elevi ai claselor a IV-a din municipiu (au

lipsit 13), cu 48 de elevi mai puţini decît în anul precedent (1643 de elevi). În baza schemei de convertire a punctelor în note la clasa a IV-a, anul şcolar 2011-12 la

limba română (alolingvi) s-au obţinut următoarele rezultate:

Comparînd rezultatele înregistrate în anul curent de studii cu cele din ultimii doi ani, se atestă o creştere a calităţii (61,5 - 54,47- 38,82%) prin mărirea numărului de note de „8-10”, dar şi o scădere uşoară a procentului reuşitei (99,25 - 99,64 - 97,67%).

Din 50 de instituţii preuniversitare municipale, 46 au înregistrat o reuşită de 100%. Reuşita pe municipiu constituie 99,25%. Cunoştinţe şi competenţe calitative au demonstrat 962 de elevi (60,31%). În 23 de instituţii nu au fost atestate note de „5”, iar în LT "Mihai Grecu", LT "Orizont",

Liceul "Pampedia", şcoala primară nr.19 - nici note de “6”. În majoritatea unităţilor şcolare prevalează tot spectrul de note.

Puncte slabe: N-au putut lua o notă de promovabilitate 12 elevi (0,75%) din clasa a IV-a de la Liceele

Teoretice: „P.Movilă"(1), „A.Cehov”(7), „B.Z.Herţli" (3), gimnaziului internat nr.3 (1).

Oportunităţi: Menţinerea formei orale de desfăşurare a evaluării finale la limba română pentru elevii

alolingvi din clasele primare. Păstrarea modalităţii de încheiere a notei anuale stipulate în punctul 7 al Metodologiei de

organizare şi desfăşurare a evaluării finale din învăţămîntul primar. Organizarea seminarelor pentru învăţătorii şi profesorii care predau limba română în clasele

primare, avînd pregătiţi deja formatori locali în problema implementării curriculumului modernizat.Desfăşurarea evaluării finale la treapta primară în luna aprilie, dat fiind faptul că în luna mai se desfăşoară mai multe acţiuni specifice perioadei de finisare a anului şcolar.

Examenul de absolvire a treptei gimnazialeRezultatele de la examenul de absolvire a gimnaziului la disciplina Limba şi literatura română

reflectă efectele procesului educaţional din 50 de instituţii de învăţămînt. Puncte tari:

48 de instituţii din numărul total au înregistrat o reuşită de 100%.

12

Page 13: Proiect Didactic

S-a mărit numărul de elevi cu note de „10-8” (cu 151 mai mult decît anul trecut), numărul celor care au luat nota „7”a rămas la acelaşi nivel.

Un procent înalt al calităţii a fost atestat în LT „Evrica”, LT „Academia copiilor” (100%); LT „Orizont” (Buiucani) (89,47%), gimnaziul nr.84 (87,5%), gimnaziul nr.34 (73,07%), LT „A.Puskin” (65,26%), LT „M.Koţiubinski" (63,46%), LT „N.Gheorghiu” (62,16%), LT „A.Russo”, LT „M.Lomonosov” (61,70%); LT „N.Milescu-Spătarul” (60%), gimnaziile nr:77, 85 (58%), LT „D.Cantemir” (56,17%), gimnaziile nr: 7, 33 (56%), LT„P.Movilă” (55,55%), LT„V.Levski” (51%); LT „Kiril şi Metodii”, LT cu profil sportiv nr.3 (50%).

În rezultatul contestaţiilor şi desfăşurării examenului repetat/amînat se atestă următoarele rezultate:

De menţionat activitatea responsabilă a: membrilor Comisiei Municipale de Evaluare, respectarea prevederilor Metodologiei în

vigoare, profesionalismul şi seriozitatea echipei de profesori-evaluatori; preşedintelui Centrului de examene - L.Costru, (LT „I.S.Neciui Leviţchi”); vicepreşedinţilor: T.Şargu (gimnaziul nr.33), M.Belousova (LT„Olimp”), T.Moisei

(LT„B.Z.Herţli”).Puncte slabe:

S-a atestat un procent scăzut al calităţii la examenul de absolvire a gimnaziului în Liceul Teatral orăşenesc (22,72 %), liceele teoretice: „Ştefan Vodă” (9%), „Dacia”(28,12%), „Rambam" (12,5%), „A.Cehov”(26,66%); gimnaziile nr: 30 (14,28%), nr.51 (22,22%), „Galata”(10,52%), nr.44 (27,27%) şi gimnaziul-internat nr.3 (6,66%).

Oportunităţi: Analiza disfuncţiilor constatate în pregătirea elevilor în

instituţiile preuniversitare unde au fost atestate note nesatisfăcătoare, în scopul stabilirii măsurilor corespunzătoare pentru eliminarea acestora.

Respectarea principiului de continuitate: ca la finele treptei de şcolaritate fiecare elev să poată comunica în limba română.

Asigurarea echilibrului între notele obţinute de elevi la clasă şi cele obţinute la examenul de absolvire.

Desfăşurarea examenelor de absolvire a gimnaziului la limba şi literatura română pentru elevii alolingvi în formă scrisă şi orală, în scopul verificării celor 4 domenii de competenţe: lectură, înţelegere după auz, vorbire şi scriere.

Ameninţări:

Nepromovarea examenului de absolvire a treptei gimnaziale

13

Page 14: Proiect Didactic

La finele anului şcolar 2011-2012 putem constata că toate activităţile proiectate conform

Planului complex al DGETS au fost realizate. Au fost atestate realizări şi unele probleme ce ne obligă la permanente schimbări şi primeniri în activitatea de fiecare zi.

Sistemul de predare actual se află în faţa unei provocări esenţiale: deplasarea accentului învăţării de la profesor către elev. Profesorul, trebuie să facă faţă provocărilor prezentului, cît şi aşteptărilor viitorului; să asigure o educaţie pentru toţi, prin promovarea egalităţii şanselor, a valorilor individuale, toleranţei, cooperării, interculturalităţii, parteneriatului „şcoală – familie-comunitate” pentru o societate deschisă.

În epoca noastră un profesor adevărat va fi acela care va accepta să înveţe permanent. Marile provocări ce ne aşteaptă solicită muncă devotată a tuturor cadrelor didactice, responsabilitate, seriozitate, demnitate şi echilibru pentru a izbuti în toate proiectele ce dorim să realizăm în noul an şcolar:

- dezvoltarea spiritului de competiţie la nivel inter-instituţional; dezvoltarea interesului faţă de sporirea calităţii şi dezvoltarea „mişcării” calităţii la disciplina şcolară;

- realizarea procesului educaţional printr-o îmbinare raţională şi variată a tuturor formelor de activitate, în scopul îmbunătăţirii competenţei de comunicare a elevilor la limba română;

- încurajarea, înţelegerea şi acceptarea educaţiei non-formale ca parte inseparabilă în procesul de învăţare activă a limbii române;

- identificarea şi promovarea elevilor dotaţi în cadrul activităţilor competitive desfăşurate la nivel de catedră, şcoală, sector şi municipiu la disciplina şcolară;

- desfăşurarea de seminare cu acţiuni aplicative şi schimb de experienţă din activitatea profesorilor performanţi, în scopul sprijinirii şi îndrumării tinerilor profesori şi a cadrelor didactice debutante în formarea profesională;

- utilizarea TIC şi a aplicaţiilor practice la orele de limba şi literatura română şi în procesul de colectare şi administrare a datelor.

Liuba Objelean, specialist principal la limba şi literatura română (alol.).

14