proiect didactic

15
Investeşte în oameni! Proiect co-finantat din FONDUL SOCIAL EUROPEAN prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013 Axa prioritară 1 - Educaţia şi formarea profesională în sprijinul creşterii economice şi dezvoltării societăţii bazate pe cunoaştere Domeniul major de intervenţie 1.3 - Dezvoltarea resurselor umane în educatie si formare profesională Titlul proiectului: „Formarea continuă a profesorilor de Chimie în societatea cunoaşterii” Numărul de identificare al contractului: POSDRU/87/1.3/S/62517 PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Colegiul Economic “Petre S. Aurelian” Clasa: a XI-a Profesor: Dumitra Mirela Modulul: Compusi organici cu functiune trivalentă Subiectul: Acizi carboxilici Tipul lecţiei: mixtă Competenţe specifice: 1.2 Organizarea cunoştinţelor legate de clasele de compuşi 1.3 Explicarea comportării unor compuşi într-un context dat 2.1 Stabilirea unor predicţii în scopul evidenţierii unor caracteristici, proprietăţi, relaţii 2.2 Evaluarea măsurii în care concluziile investigaţiei susţin predicţiile iniţiale 4.1 Procesarea unui volum important de informaţii şi

Upload: mirela-dumitra

Post on 29-Sep-2015

233 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Investete n oameni!

Proiect co-finantat din FONDUL SOCIAL EUROPEAN prin

Programul Operaional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013

Axa prioritar 1 - Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatereDomeniul major de intervenie 1.3 - Dezvoltarea resurselor umane n educatie si formare profesional

Titlul proiectului: Formarea continu a profesorilor de Chimie n societatea cunoaterii

Numrul de identificare al contractului: POSDRU/87/1.3/S/62517

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt:Colegiul Economic Petre S. Aurelian

Clasa: a XI-a

Profesor:Dumitra Mirela

Modulul:Compusi organici cu functiune trivalent

Subiectul: Acizi carboxilici

Tipul leciei: mixt

Competene specifice:1.2 Organizarea cunotinelor legate de clasele de compui1.3 Explicarea comportrii unor compui ntr-un context dat2.1 Stabilirea unor predicii n scopul evidenierii unor caracteristici, proprieti, relaii 2.2 Evaluarea msurii n care concluziile investigaiei susin prediciile iniiale

4.1 Procesarea unui volum important de informaii i realizarea distinciei dintre informaii relevante/irelevante i subiective/obiective

4.2 Decodificarea i interpretarea limbajului simbolic i nelegerea relaiei acestuia cu limbajul comun

Obiective operaionale:

O1 s recunoasc un acid organic;

O2 s modeleze formulele plane ale unor acizi carboxilici;

O3 s cunoasc proprietile acizilor organici;

O4 s verifice experimental unele proprieti chimice ale acidului acetic;

O5 s compare tria unor acizi organici i minerali;

O6 s rezolve probleme pe baza proprietilor acizilor carboxilici.

Resurse procedurale

(strategia didactic)Metode i procedee didactice:conversaia, explicaia, brainstorming-ul, experimentul, mozaicul, problematizarea

Mijloace de nvmnt:manual, fie de lucru, laptop, videoproiector, substane i ustensile de laborator pentru cercetarea proprietilor chimice ale acizilor carboxilici.

Forme de organizare a activitii:activitate frontal, activitate indivi-dual, activitate n echip

Resurse bibliografice:Alexandrescu, E., Zaharia, V., Nedelcu, M., (2005), Chimie XI, Editura LVS Crepuscul, Ploieti.Georgeta Tnsescu , Adalgiza Ciobanu Chimie, Editura Corint

Durata: 50 min.

SCENARIUL DIDACTICSecvenele leciei/dozare timpObiective operaionale (coduri)Ealonarea coninutuluiStrategia didactic

Evaluare

Activitatea

profesoruluiActivitatea

elevilorMetode

i procedee

didacticeMijloace de nvmntForme

de

organizare

1. Moment organizatoric

22. Reactualizarea cunostintelor

3

3. Anunarea subiectului i a obiectivelor leciei 24. Prezentarea optim a noului coninut i dirijarea nvrii55. Obtinerea performanei

256. Asigurarea feed-back-ului

67. Asigurarea reteniei i transferului cunotinelor i deprinderilor

48. Aprecieri i recomandri3O1O2

O1O2

O5O3O4O5O3O4O5O3O4O5

Se asigur condiiile materiale i psihologice necesare desfurrii optime a leciei.Se verific tema cantitativ i calitativ.

Se adreseaz ntrebri referitoare la coninuturile achiziionate n lecia sau leciile anterioare. Coninuturile vizate servesc drept cod n nelegerea informaiilor ce vor fi transmise. Distribuie elevilor fie de lucru cu exerciii problem

Se anun subiectul leciei i obiectivele propuse, ntr-o form accesibil elevilor.

Se subliniaz importana subiectului ce va fi abordat i utilitatea noilor achiziii, valoarea lor operaional.

Se scrie titlul pe tabl: Compui carboxilici. Proprieti chimice.

Solicit elevilor s defineasc acizi i s-i clasifice n funcie de trie

Explic elevilor faptul c acizii carboxilici sunt acizi slabi i ionizeaz parial n soluie apoas

Cere elevilor s scrie ecuaia reaciei de ionizare n soluie apoas pentru

CH3-COOH .

Reamintete prin ntrebri semnificaia constantei de aciditate i cere elevilor s scrie expresia constantei de aciditate.Acizii sunt substane chimice capabile s cedeze unul sau mai muli protoni

Scriu ecuaia reaciei n caiete.

CH3-COOH +H2O = CH3-COO- + H3O+HHHhhhhhhhHhhhhhhhhh

Ka =

Prin utilizarea metodei mozaicului se realizeaz : verificarea experimental a proprietilor chimice: determinarea experimental a aciditii ; variatia aciditii n seria acizilor carboxilici.

(Anexa 1). Se adreseaz ntrebri ce vizeaz coninuturile eseniale, conceptele cheie abordate n cadrul leciei, pentru a constata msura n care acestea au fost internalizate de ctre elevi i a adopta deciziile potrivite cu privire la urmtoarele secvene de instruire. Se cere elevilor s rezolve problemele din fia de lucruSe propune tema pentru acas. Se asigur nelegerea cerinelor specifice acesteia de ctre toi elevii.

Se fac aprecieri colective i individuale cu privire la modul de lucru i la participarea la activitate, n general.

Elevilor care s-au implicat i au participat activ pe tot parcursul leciei, li se acord note.conversaiaconversaia

rezolvarea de problemeconversaia

explicaia

conversaia euristicexplicaia

conversaia euristicexplicaia

conversaia euristic

brainstorming

mozaicul

experimentul

conversaia

explicaia

conversaia

explicaia

conversaia

rezolvarea de problemelaptop, videoproiector (PPT)

manualul

caiete

fie de lucru

activitate

frontal

activitate

frontal

activitate

frontal

activitate

individual

i de grup

activitate

frontal

activitate

frontal

evaluare oral

analiza produselor activitii

evaluare oral

METODA MOZAIC Anexa 1.

Timp de lucru - 25 min n cadrul acestei activiti avei sarcina de a studia proprietile acizilor carboxilici.Activitatea se desfoar pe grupe de cte 3 elevi, fiecare membru al grupei avnd sarcina de a prezenta (preda) colegilor un fragment al leciei.

Etape:

Formai grupe cooperative de cte 4 elevi; membrii grupei vor avea fiecare un numr de la 1 la 4 i fiecruia i se va atribui cte o fi, dup cum urmeaz: Fia 1 (pentru elevul cu numrul 1):Prin ionizare n soluie apoas acizii organici pun n libertate protoni, provenii de la grupa funcional COOH

R-COOH + H2O = R-COO- + H3O+

Acizii carboxilici sunt acizi slabi i ionizeaz parial n soluie apoas . Scriei ecuaia reaciei de ionizare n soluie apoas pentru CH3 COOH .

CH3-COOH +H2O = CH3-COO- + H3O+HHHhhhhhhhHhhhhhhhhh

Ka =

Constanta de aciditate este o expresie a triei acidului.

n tabelul I sunt prezentate constantele de aciditate pentru o serie de acizi.

Ce concluzie se desprinde din analiza datelor respective?

Tabelul I

AcidKa x 10-5 mol/l

Metanoic

Etanoic

Propanoic

Butanoic

Hexanoic

benzoic17.72

1,8

1,33

1.54

1,31

6.46

Fia 2 (pentru elevul cu numrul 2)Acizii organici schimb culoarea indicatorilor ( turnesol, metilorange) n comparaie cu acizii minerali ( hidracizii, acidul azotic, acidul sulfuric,) acizii carboxilici sunt acizi slabi; echilibrul reaciei de ionizare a unui acid carboxilic este deplasat mult spre stnga.Cere elevilor ca avnd la dispoziie hrtie de pH s determine experimental diferena de trie a HCl i CH3-COOH.Fia de activitate experimental Acizii carboxilici

Activitate

experimentalReactivi i ustensileMod de lucruEcuaia reacieiConcluzii

1. Aciunea asupra indicatorilorSoluie de acid acetic

Soluie de HCl

Hrtie indicatoare de pHCu ajutorul baghetei umectai dou hrtii indicatoare de pH cu soluie de HCl i soluie de acid acetic

Observai culoarea fiecrei hrti de pH . Citete pe capacul cutiei valoarea pH-ului i comparai tria acizilor

Fia 3 (pentru elevul cu numrul 3):

Acizii tari deplaseaz acizii slabi din srurile lor

Constanta de aciditate este o msur a triei unui acid.

Cere elevilor s analizeze tabelul cu Ka pentru o serie de compui i s rezolve sarcinile din fia de lucru.

Acizii carboxilici deplaseaz acizii mai slabi din srurile lor

Sarcin de lucru

Analizai datele din tabel i identificai reacia posibil din fiecare din secvenele de mai jos . Completai ecuaiile reaciilor posibile.

SubstanaHCOOHCH3-COOHC6H5-COOHHCNC6H5-OHH-Cl

Ka 17,7X 10-51,8X10-56,3 X 10-54 X 10-101,7 X 10-10107

A. CH3-COOH + C6H5-ONa (C6H5-OH + CH3-COONa (B. HCOOH + Na CN (HCN + HCOONa (C. C6H5-COOH + NaCl (HCl + C6H5-COONa ( Fia 4 (pentru elevul cu numrul 4):Acizii carboxilici au unele proprieti comune cu ale acizilor anorganici ( ionizare n soluie apoas, reacia cu metalele active, oxizii metalici, bazele i sruri ale altor acizi.

Le cere s rezolve sarcinile de lucru din fi : verificai experimental proprietile comune acizilor organici cu acizii anorganici. Scriei ecuaiile reaciilor chimice, stabilii coeficienii.

Fia de activitate experimental Acizii carboxilici

2. Reacia cu metaleleSoluie de acid acetic

Zn

Eprubetentr-o eprubet introducei o granul de Zn i adugai 10-15 ml soluie acid acetic. Observai desfurarea reaciilor.Ecuatiile reaciilor chimice Concluzii

3.Reacia cu oxizi metaliciCuO

soluie de acid acetic

eprubet

spirtierntr-o eprubet introducei puin oxid de Ca i adugai 3-5 ml soluie acid acetic. Observai desfurarea reaciilor.

4. Reacia cu bazelePahar Berzelius

Soluie de NaOH

Fenolftalein

Pipet

Soluie de acid aceticn paharul Berzelius turnai 10 ml soluie NaOH 10%. Adugai cteva picturi de fenolftalein. Observai modificarea de culoare . Cu o pipet adugai soluie de acid acetic .

Ce observai la adugarea acesteia?

Continuai pn la decolorarea total.

5. Reacia cu NaHCO3Soluie de acid acetic

Soluie de NaHCO3Pahar Berzeluisntr-un pahar Berzelius de 20 ml introducei soluie de NaHCO3 i turnai uor soluie de acid acetic . Observai desfurarea reaciei . Identificai gazul rezultat

n funcie de numrul atribuit, elevii se vor grupa i vor forma grupele de experi: toi cei care au numrul 1 se adun ntr-un grup, cei cu numrul 2 n alt grup, cei cu numrul 3 n alt grup, iar cei cu numrul 4 vor forma la rndul lor un grup.Sarcinile grupului de experi:

citii i discutai ntre voi coninutul fiei care v revine;

decidei modul n care vei preda seciunea din lecie, colegilor din grupele iniiale (grupele cooperative);

completai individual coloanele libere din fiele de lucru 2, 4 (pentru grupurile 2 i 4): scriei concluziile pentru fia 1.

completai ecuaiile reaciilor chimice pentru fia 3. Dup ce grupele de experi i-au ncheiat lucrul, fiecare elev se va ntoarce la grupul iniial (grupul cooperativ) i va prezenta celorlali coninutul pregtit. Fiecare elev va completa fia de lucru cu informaiile primite de la colegii de grup.IMPORTANT !

Elevii vor prezenta oral, n ordinea iniial, seciunea din coninut pe care au abordat-o ca experi. Profesorul monitorizeaz ntreaga activitate pentru a fi sigur c informaiile se transmit corect. Fiecare elev trebuie s-i nsueasc informaiile prezentate de ceilali colegi.

Elevii vor nota orice ntrebri sau nelmuriri au n legtur cu oricare dintre fragmentele leciei i vor solicita clarificri expertului pentru acea seciune. Pentru a verifica dac elevii au neles noile coninuturi, profesorul poate aplica un test sau poate adresa ntrebri viznd informaiile eseniale. Rezultatele grupelor vor fi evaluate de ctre profesor i elevii din celelalte grupe. Pot fi valorificate diferite surse de informare: caiete de notie, cri de specialitate.

Fia de lucru se va include n portofoliul personal.

Anexa 2

Fia de activitate independent

Verificarea cunotinelor:

Se propun spre rezolvare urmtoarele probleme:

1. Compuii carboxilici sunt combinaii organice care conin n molecul grupri funcionale:

a. carbonil;

b. carboxil;

c. carboxilat.

2. Denumireatiinific a compusului HOOC-COOH este:

a. acid etanoic;

b. acid etandioic;

c. acid oxalic.

3. Prin nlocuirea radicalului R- cu radicalul metil n urmtoarea schem:

R-H

a b c d

Denumirile corecte ale compuilor a, b, c, d sunt:

a) metan , clorur de metil, acetonitril, acid propionic;

b) metan , clorur de metil, acetonitril, acid acetic;

c) metan , clorur de etil, acetonitril, acid etanoic.

4. La arderea a 2,04 g dintr-un acid monocarboxilic saturat se formeaz 1,64 l CO2, msurat la 270 C i 1,5 atm. . Determin formula molecular a acidului i formulele structurale posibile.

Fixarea cunotinelor

Se propune rezolvarea urmtoarelor probleme:

1. Completai i egalai urmtoarele ecuaii chimice :

CH3- COOH +Mg (CH3- COOH +CaO (CH3- COOH +KOH (CH3- COOH +KHCO3 ( 2.Un acid cu formula brut CnH2nO2 are un coninut n oxigen de 53,33%

a) Identificai acidul A;

b) Calculai masa de Zn care reacioneaz cu 40g de soluie de acid A , de concentraie 60%;Calculai masa soluiei de acid A , de concentraie 60% care reacioneaz cu 25g de carbonat de calciu de puritate 80%.