proiect didactic

9
PROIECT DE ACTIVITATE Data: Unitatea de învățământ: Colegiul Național Constantin Cantacuzino-Târgoviște; Clasa: a IV-a; Învățătoare: Profesor coordonator de practică: Râpeanu Lavinia; Profesor metodist: Zuga Niculina; Propunător: Mihalache Maria-Daniela, clasa a XI-a B; Unitatea de învățare: Caracteristici și proprietăți ale corpurilor; Subiectul: Separarea substanțelor din amestecuri; Denumirea activității: Cunoașterea mediului; Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi; Scopul activității: Formarea deprinderii de a realiza cu ajutorul unor metode (filtrare, decantare și cristalizare) experimente simple de labora- tor; Obiective operaționale: O1 Să prepare amestecuri folosind informațiile transmise anterior; O2 Să efectueze experimentele propuse de cadrul didactic; O3 Să aplice cunoștințele dobândite în scopul rezolvării exercițiilor de pe fișa de evaluare; O4 Să definească metodele de separare a substanțelor, eventual cu ajutorul cadrului didactic; Obiective educative:

Upload: daniela-maria

Post on 27-Nov-2015

67 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Constantin Cantacuzino-Târgoviște;

Clasa: a IV-a;

Învățătoare:

Profesor coordonator de practică: Râpeanu Lavinia;

Profesor metodist: Zuga Niculina;

Propunător: Mihalache Maria-Daniela, clasa a XI-a B;

Unitatea de învățare: Caracteristici și proprietăți ale corpurilor;

Subiectul: Separarea substanțelor din amestecuri;

Denumirea activității: Cunoașterea mediului;

Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi;

Scopul activității: Formarea deprinderii de a realiza cu ajutorul unor metode (filtrare, decantare și cristalizare) experimente simple de labora-

tor;

Obiective operaționale:

O1 – Să prepare amestecuri folosind informațiile transmise anterior;

O2 – Să efectueze experimentele propuse de cadrul didactic;

O3 – Să aplice cunoștințele dobândite în scopul rezolvării exercițiilor de pe fișa de evaluare;

O4 – Să definească metodele de separare a substanțelor, eventual cu ajutorul cadrului didactic;

Obiective educative:

Page 2: Proiect Didactic

Stimularea interesului pentru realizarea unei activități experimentale;

Stimularea interesului pentru îngrijirea mediului înconjurător;

Metode și procedee: Conversația, explicația, experimentul, învățarea prin descoperire;

Mijloace de învățământ: ustensile de laborator, apă, sare, nisip, fisă de evaluare;

Forme de organizare: frontal, individual și pe grupe;

Durata: 50’

Bibliografie:

Programa pentru învățământul primar;

Îndrumătorul Activextra;

Taxonomia lui B. Bloom.

Page 3: Proiect Didactic

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etape OB.

OP. Activitatea propunătorului Activitatea elevilor

Metode și

procedee

Mijloace de

învățământ

Forme de

organizare

Forme de

evaluare

1. M

omen

tul or

gani

zato

ric

Asigur condițiile optime pentru o bună desfă-

șurare a activității:

Aerisesc sala de clasă;

Organizez colectivul de elevi;

Pregătesc materialul didactic și usten-

silele de laborator;

Salut elevii și mă prezint:

Bună ziua, copii! Numele meu este Daniela și as-

tăzi vom desfășura împreună ora de științe ale

naturii.

Elevii se pregătesc pentru activitate: își

așază pe bănci manualul și cartea de ști-

ințe ale naturii;

Elevii răspund salutului:

Bună ziua!

Conversa-

ția

- Frontală Observa-

rea com-

portamen-

tului

2. R

eac

tual

izar

ea

cuno

știn

țelo

r

Fac o reactualizare a cunoștințelor, adre-

sându-le elevilor întrebări referitoare la con-

ținutul prezentat în cadrul orei anterioare.

Elevii răspund întrebărilor adresate. Conversa-

ția

-

Frontală și

individuală

Aprecieri

verbale

3. Cap

tare

a at

enți

ei

În cadrul acestei etape port o discuție intro-

ductivă, referitoare la conținutul ce urmează a

fi prezentat. Le voi menționa copiilor și faptul

că vom efectua împreună experimente simple,

care sigur vor fi pe placul lor.

Elevii sunt atenți la discuția pe care o

port.

Explicația

și conver-

sația

- Frontală Observa-

rea com-

portamen-

tului

Page 4: Proiect Didactic

4. Pr

ezen

tare

a op

tim

ă a

conț

inut

ului

și dir

ijar

ea înv

ățăr

ii

Le prezint copiilor titlul lecției de astăzi: Se-

pararea substanțelor. Pe tablă scriu data și ti-

tlul, sugerându-le elevilor să le consemneze și

ei în caiete.

Voi defini conceptul de amestec, după care

scriu pe tablă denumirea:

Amestec- Două sau mai multe substanțe luate

împreună și între care au loc fenomene chimice.

Amestecuri de substanțe în viața de zi cu zi:

Băuturi răcoritoare;

Băuturi alcoolice;

Apa minerală;

Medicamentele;

Produse petroliere;

Detergenți;

Insecticide și pesticide etc;

Dragi copii, acum vom nota un subtitlu, și anume

Separarea substanțelor din amestecuri. Mai

departe vom menționa 3 metode de separare a

substanțelor din amestecuri, precum: Decan-

tarea, filtrarea și cristalizarea.

Decantarea – operație de separare a ameste-

curilor solid – lichid, atunci când densitatea so-

lidului este mai mare decât densitatea lichidu-

lui.

Aplicații: obținerea apei potabile din resurse

naturale, purificarea sării, purificarea vinului

și a berii etc.

Filtrarea – operație de separare a amestecu-

rilor solid – lichid cu ajutorul unor mase po-

roase, permeabile numai pentru lichid, atunci

când densitatea solidului este mai mică sau

egală cu cea a lichidului.

Copiii își notează în caiet data și titlul

lecției de astăzi.

Elevii își notează în caiete ceea ce eu no-

tez pe tablă. Ei sunt atenți la explicațiile

pe care le fac, adresând întrebări când

ceva anume este neclar.

Explicația

și conver-

sația

-

Frontală

Observa-

rea com-

portamen-

tului

Page 5: Proiect Didactic

Aplicații: prepararea cafelei, extragerea ule-

iului din semințe.

Cristalizarea – trecerea unei substanțe solide

din soluție în stare cristalină.

Cristal – corp solid, omogen, cu formă geome-

trică bine definită.

!!!Metoda nu se folosește când lichidul din

amestec este inflamabil.

Aplicații: obținerea zahărului, obținerea sării

din apele marine.

Mai departe voi împărți colectivul de elevi în

șase grupe. Două grupe vor pune în practică

metoda decantării, alte două grupe metoda fil-

trării, iar ultimele două grupe metoda cristali-

zării. Fiecare grupă va primi o fișă de lucru, pe

care sunt menționate sarcinile de lucru.

Experimentele încep a fi realizate, iar eu su-

praveghez toate grupele, acordând mai multă

atenție grupelor care pun în practică metoda

cristalizării, deoarece elevii utilizează surse

de foc.

Elevii se repartizează în șase grupe egale,

după care citesc sarcinile de lucru de pe

fișa primită.

Elevii realizează experimentele propuse

pe fișele de lucru.

Experi-

mentul

Fișe de lu-

cru și us-

tensile de

laborator

Pe grupe

Observa-

rea com-

portamen-

tului

5. O

bți

nere

a pe

rfor

man

ței După ce toate grupele finalizează experimen-

tele, strâng ustensilele de laborator.

Facem împreună o analiză a tuturor experimen-

telor, cerându-le liderilor grupelor să vină în

față pentru a ne prezenta observațiile făcute

în timpul experimentelor.

După finalizarea experimentelor, liderii

grupelor ies în fața clasei și prezintă ob-

servațiile pe care le-au făcut în timpul

experimentului.

Învățarea

prin des-

coperire

- Individual

și frontal

Aprecieri

verbale

Page 6: Proiect Didactic

6. E

valu

area

Rog liderii să se îndrepte spre banca lor, după

care adresez fiecărui elev câte o fișă de eva-

luare. Le explic sarcinile de lucru, după care le

menționez timpul efectiv de lucru.

După finalizarea fișelor de lucru, le corectăm

împreună.

Liderii se îndreaptă spre băncile lor, după

care toți elevii ascultă indicațiile pe care

le fac în legătură cu rezolvarea sarcinilor

de pe fișa de evaluare.

Explicația

și conver-

sația

Fișe de

evaluare

Individual Observa-

rea com-

portamen-

tului și

aprecieri

verbale

7. A

sigu

rare

a tr

ansf

erul

ui Le dau elevilor temă pentru acasă: să găsească

și să descrie pe caiet o altă metodă de sepa-

rare a substanțelor din amestecuri, exceptând

metodele prezentate astăzi.

Elevii își notează tema pentru acasă. Explicația

și conver-

sația

- Frontal Observa-

rea com-

portamen-

tului

8. A

prec

ieri

și re

-

com

andăr

i

Le precizez elevilor că ora a luat sfârșit, î fe-

licit pentru faptul că au fost activi. Le mulțu-

mesc pentru efortul prestat, după care le spun

că sunt liber să iasă în pauză.

Elevii ascultă aprecierile pe care le fac

asupra lor și asupra lecției.

Conversa-

ția

- Frontală și

individuală

Aprecieri

verbale

Page 7: Proiect Didactic

Sarcini de lucru

Grupa 1:

Denumirea experimentului Substanţe, materi-ale şi ustensile fo-

losite Mod de lucru

Observaţii

Decantarea

nisip grosier, mâl şi apă, pahare Berze-lius, baghetă

Separaţi componentele amestecului prin scurgerea lichidului din pahararul 1 în paha-rul 2 folosind bagheta de sticlă ca şi în ima-gine.

Grupa 2:

Filtrarea

mâl şi apă, pahar Berzelius, pahar Er-lemeyer, pâlnie, hârtie de filtru

După ce aţi pliat discul din hârtie de filtru conform imaginii ajutătoare, aşezaţi-l în pâlnie şi umeziţi cu grijă pentru adera pe pereţii pâlniei. Poziţionaţi uşor bagheta de sticlă pe peretele pâlniei (cu grijă să nu se rupă hârtia) apoi scurgeţi uşor lichidul pe baghetă. 8 folosiţi amestecul din paharul 2 de la experimentul precedent)

Page 8: Proiect Didactic

Grupa 3

Cristalizarea

apă şi piatră vânătă ( amestec), spirtieră, triunghi ceramic, capsulă de porţelan, chibrituri.

Aşezaţi pe un trepied un triunghi ceramic şi poziţionaţi astfel încât flacăra să fie sub cap-sula ce conţine amestecul de apă şi piatră vâ-nătă.( amestec preparat anterior). Încălziţi uşor până ce se evaporă tot lichidul.

La încălzirea capsulei se observă că pe fundul acesteia rămân mici cris-tale de culoare ....................., aces-tea sunt cristale de ............... ...............

Page 9: Proiect Didactic

Fișă de evaluare

Completați punctele de suspensie din tabel cu termenii potriviți.

1.

Decantarea

Nisipul este un material cu densitate mai ............. decât apa, nu se .......................... în apă şi rămâne pe .............. paharului după operaţia de decantare.

2.

Filtrarea

După filtrarea amestecului de mâl şi apă se observă că hârtia de filtru reţine ................. iar în paharul al doilea li-chidul este mai ................. Substanţa solidă filtrată are densitatea ...................... de cea a lichidului.

3.

Cristalizarea

La încălzirea capsulei se observă că pe fundul acesteia ră-mân mici cristale de culoare ....................., acestea sunt cristale de ............... ...............