proiect didactic avap

11
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Scoala GIMNAZIALĂ BOURENI, BALS, JUD. IASI ÎNVĂTĂTOR: Parasca Domnica DATA: 06 martie 2014 CLASA: Pregătitoare ARIA CURRICULARĂ: Arte si tehnologii DISCIPLINA: Arte vizuale si abilităti practice UNITATEA TEMATICĂ: E primăvară! SUBIECTUL: „Flori pentru mama” – Ghiocelul te hnici diverse TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi SCOPUL LECTIEI: Realizarea unor compozitii aplicative urmărindu-se formarea priceperile si deprinderile de a utiliza tehnici de lucru diverse OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 - să denumească în mod concret materialele si ustensilele folosite în realizarea lucrării;

Upload: domnica-parasca-polonic

Post on 28-Dec-2015

90 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Avap

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Scoala GIMNAZIALĂ BOURENI, BALS, JUD.

IASI

ÎNVĂTĂTOR: Parasca Domnica

DATA: 06 martie 2014

CLASA: Pregătitoare

ARIA CURRICULARĂ: Arte si tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale si abilităti practice

UNITATEA TEMATICĂ: E primăvară!

SUBIECTUL: „Flori pentru mama” – Ghiocelul –

tehnici diverse

TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL LECTIEI: Realizarea unor compozitii aplicative urmărindu-se

formarea priceperile si deprinderile de a utiliza

tehnici de lucru diverse

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - să denumească în mod concret materialele si ustensilele folosite în realizarea lucrării;

O2 - să verbalizeze etapele de lucru;

O3 - să realizeze corect lucrarea, respectând succesiunea etapelor de lucru;

O4 - să evalueze ( autoevalueze) lucrările tinând seama de următoarele aspecte: finalizare, corectitudine, aspect estetic;

STRATEGII DIDACTICE:

a) resurse procedurale: conversatia, observatia, exercitiul, explicatia, instructajul,

demonstratia, activitatile creative, lucrări practice, tehnici creative, vizionarea,

recompensa;

Page 2: Proiect Didactic Avap

b) resurse materiale: foarfece, lipici, panou de poliester, hârtie creponată, computer – prezentare Power Point, lucrare model, plansa cu etapele de lucru,carton colorat verde;

c) forme de organizare: frontal, individual;

RESURSE UMANE: 17 elevi

RESURSE DE TIMP: 35 minute + 15 minute activitati recreative;

RESURSE INFORMATIONALE:

1) *Ion Serdean, Florin Dituleasa, Metodica predării lucrului manual, E.D.P., Bucuresti, 1972;

2) *Gabriela Lazăr, Maria Bors, Elemente de metodica abilitătilor practice în învătământul prescolar si scolar, Editura Media, 2002;

Page 3: Proiect Didactic Avap

Desfăsurarea activitătii

Nr.Crt.

Secvenţele lecţiei Ob.Op.

Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Timp EvaluareMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

I. MOMENT INTRODUCTIV

1.Organizarea clasei

* Verificarea prezentei si a tinutei corespunzătoare a elevilor.* Verificarea materialului didactic demonstrativ.

1 min.

2.Pregătirea materialelor

* Se distribuie materialele necesare pentru desfăsurarea lectiei.

1 min.

3. Verificarea lucrărilor anterioare

O1* Se realizează o scurtă verificare (teoretică) a lucrării anterioare:VAZA CU FLORI ( vezi ANEXA 1).-denumirea materialelor( carton colorat, hartie glacee autocolantă);-etapele de lucru, etc.;

Conversatia

explicatia

observatia

Panouri de polistiren

Vaza cu flori

frontal 3 min.Evaluez capacitatea de a denumi materiale-le folosite în realizarea lucrărilor anterioare cât si etapele de lucru

II. DIRIJAREA ÎNVĂTĂRII

A.TRANSMITEREA INSTRUCTAJULUI TEHNIC

1. Discutii pregătitoare(capta-rea atentiei )

O1 Voi solicita elevii să răspundă unui set de întrebări referitoare la primavara, vestitorii primăverii.

Se prezintă în Power Point legenda ghiocelului – ( vezi ANEXA 2).

Se lecturează legenda.

Conversatia

explicatia

vizionarea

observatia

Computer Prezentare Power Point

frontal5 min.

Evaluez capacitatea de a denumi materiale-le folosite în realizarea lucrărilor cât si etapele de lucru

Page 4: Proiect Didactic Avap

2. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

3. Prezentarea si intuirea lucrării

4. Explicatia si demonstrarea fiecărei etape de lucru

O1

Anuntarea temei propuse, a obiectivelor urmărite şi a recompenselor -În ce împrejurări credeti că ati putea folosi ghioceii confectionati de mânuta voastră?

* Se prezintă lucrarea model. ( vezi ANEXA 3)-Ce materiale am folosit pentru confectionarea acestei lucrări? (hârtia, sârma, hârtie creponată)-Ce tehnici de lucru am folosit? ( decuparea după contur, rularea hârtiei creponate, îndoirea sârmei sub formă de bastonată, ansamblarea pieselor, lipirea);

*Se explică modul de realizare al lucrării cu ajutorul plansei cu etapele de lucru.

*În fata clasei va fi fixată plansa cu etapele de lucru care va rămâne în câmpul vizual al elevilor pe tot parcursul activităţii.

ETAPELE DE LUCRU(vezi ANEXA 4)a) Voi explica elevilor sarcinile pe care le

vor avea de rezolvat, după intuirea materialelor:

- decuparea după contur; - rularea hârtiei creponate; - îndoirea sârmei în formă de bastonată cu întorsătura în sus;

conversatia

explicatia

observatia

explicatia

Lucrarea model

Plansa cu etapele de lucru

Frontal

frontal

frontal

2min.

5min.

Page 5: Proiect Didactic Avap

5. Verificarea modului de întelegere a etapelor de lucru ( asigurarea retentiei si a transferului)

O2

O2

- ansamblarea corectă a pieselor; - executarea îngrijită a lucrărilor;

b) Voi prezenta cu ajutorul plansei – model etapele de lucru:

-etapa 1 = decuparea după contur a florii ; -etapa 2 = decuparea frunzei după contur; -etapa 3 = rularea hârtiei creponate verzi pe sârmă;

-etapa 4 =îndoirea sârmei în formă de bastonată; -etapa 5 = fixarea petalelor -etapa 6 = lipirea pistilului florii din hârtie creponată galbenă; -etapa 7 = lipirea frunzei ghiocelului. *Solicit 3-4 elevi să repete si să explice succesiunea etapelor de lucru în realizarea ghiocelului.

*Se va insista pe stabilirea criteriilor după care va fi realizată evaluarea si autoevaluarea lucrării rezultate.

1. folosirea materialelor indicate în realizarea lucrării;

demonstratia

conversatia Plansa cu etapele de lucru

Individual 2min.

Evaluez capacitatea de a denumi materiale-le folosite în realizarea lucrărilor cât si etapele de lucru

Evaluez capacitatea de a verbaliza etapele de lucru

Page 6: Proiect Didactic Avap

B. APLICAREA ÎN PRACTICĂ A INSTRUCTAJULUI TRANSMIS

O3O5O6

2. respectarea tehnicilor de lucru în realizarea lucrării;

3. finalizarea lucrării începute;

4. aspectul estetic al lucrării.

( criteriile stabilite vor fi scrise pe tablă)

* Voi anunţa copiii că pot începe activitatea;

* Voi coordona lucrul si voi avea în vedere întregul colectiv de elevi;

* Se va interveni cu explicatii si chiar asistentă propriu-zisă acolo unde este necesar;

* Se va insista în timpul lucrului pe respectarea criteriilor stabilite anterior.

exercitiul

lucrul individual

HârtieFoarfecelipici

individual 10minEvaluez capacitatea de a realiza lucrarea prin respectarea etapelor de lucru

III. ÎNCHEIEREA LECTIEI

1. Încetarea activitătii şi luarea măsurii de ordine şi curătenie

2. Dezbatere

* Lucrările realizate vor fi lăsate pe bancă, iar toate celelalte materiale vor fi strânse.

* Se va crea cadrul propice pentru analiza lucrărilor rezultate. Conversatia

2min.

1min.

Page 7: Proiect Didactic Avap

asupra utilitătii lucrării/frumusetii acesteia

3.Analiza lucrărilor

4.Aprecieri generale si individuale

Activităti recreative

O4* voi solicita elevii să-şi prezinte lucrările.

* Dezbatere asupra utilitătii lucrării/frumusetii acesteiaEste util?

*Cele mai bune lucrări din punct de vedere tehnic si artistic vor fi expuse în fata clasei pe polistiren.*Lucrările vor fi evaluate pe baza criteriilor stabilite anterior.

* Aprecieri individuale si generale asupra desfăsurării întregii activităti didactice pe baza cerintelor enuntate pe parcursul lectiei

* Se vor oferi recompense.

*Se face cercul prieteniei si se trece în revistă toate activitătile desfăsurate. * O fetită recită o poezie despre ghiocel.* Se vor oferi recompense de la Zâna Primăvara.

Recompensa

Recompensa

Lucrările elevilor

În perechi

Individual

În cerc

2min.

3min.

2min.

7 min.

Evaluez capacitatea de a realiza evaluarea si autoevaluarea lucrărilor rezultate pe baza criteriilor date.