proiect didactic - digitaliada · web viewprezintă elevilor în ce constă metoda. cu ajutorul...

12
Proiect didactic Data: __________ Clasa: a VIII-a Obiectul: Matematică – Geometrie Profesor: ____________ Şcoala _______________________ Unitatea de învăţare: Corpuri rotunde Tema lecţiei: Cilindrul, conul, trunchiul de con, sfera – noţiuni recapitulative Tipul lecţiei : de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor Obiective cadru: 1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedeelor de calcul specifice matematicii; 2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme; 3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic; 4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate. Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii elevii vor : a) cognitive: O C1 = realiza reprezentările spaţiale ale corpurilor rotunde învăţate; O C2 = executa desfăşurările plane ale corpurilor rotunde : cilindrul circular drept, conul circular drept, trunchiul de con circular drept; O C3 = pune în evidenţă elementele corpurilor rotunde; O C4 = aplica în probleme formulele pentru calculul ariei laterale, ariei totale şi volumului corpurilor studiate; O C5 = pune în evidenţă secţiuni paralele cu baza şi secţiuni axiale în cilindru, con şi trunchi de con; b)afective: Page 1 of 12

Upload: others

Post on 21-Jan-2020

25 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Data: __________Clasa: a VIII-aObiectul: Matematică – GeometrieProfesor: ____________Şcoala _______________________Unitatea de învăţare: Corpuri rotundeTema lecţiei: Cilindrul, conul, trunchiul de con, sfera – noţiuni recapitulativeTipul lecţiei : de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelorObiective cadru:

1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedeelor de calcul specifice matematicii;

2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;

3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic;4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea

matematicii în contexte variate. Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii elevii vor :

a) cognitive:

OC1 = realiza reprezentările spaţiale ale corpurilor rotunde învăţate;OC2 = executa desfăşurările plane ale corpurilor rotunde : cilindrul circular drept,

conul circular drept, trunchiul de con circular drept;OC3 = pune în evidenţă elementele corpurilor rotunde;OC4 = aplica în probleme formulele pentru calculul ariei laterale, ariei totale şi

volumului corpurilor studiate;OC5 = pune în evidenţă secţiuni paralele cu baza şi secţiuni axiale în cilindru,

con şi trunchi de con;

b)afective:

OA1 = fi atenţi;OA2 = participa afectiv la lecţie; OA3 = dezvolta interesul pentru studiul matematicii.

Strategii didactice:Metode şi procedee: metoda „joc de cărţi“, mozaic, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, turul galeriei.Mijloace de realizare : instrumente geometrice, coli de hârtie duplex, markere, cărţi de joc, fişe de lucru, creioane colorate.Forme de organizare: pe grupe, frontală.

Page 1 of 9

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Moment organizatoric şi captarea atenţiei (5 min): Profesorul asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei.

Verifică prezenţa elevilor. Se anunţă tema de discutat şi obiectivele lecţiei de recapitulare.

Prezintă elevilor în ce constă metoda.Cu ajutorul cărţilor, elevii sunt împărţiţi în 4 grupe eterogene, nu

neapărat egale numeric. Fiecare grupă îşi aleg câte un lider, primesc câte o coală de hârtie şi o

fişă pe care sunt scrise sarcinile de lucru (vezi anexele A1 – A4). Timp de lucru 10 minute.

Fiecare lider de grupă prezintă activitatea grupei. Celelalte grupe v-a urmări, va face completările necesare dacă este cazul şi vor evalua acordând cate o notă.

Timp : 10 minute.Tot cu ajutorul cărţilor, elevii sunt împărţiţi în alte 4 grupe decât cele

iniţiale.Fiecare grupă primeşte o coală de hârtie, îşi aleg câte un lider de grup şi

va primi câte o fişă de lucru (vezi anexele B1 – B4). Timp de lucru 15 minute.

Rezultatele grupelor vor fi afişate si se vor face aprecieri cu note asupra acestora.

Timp : 10 minute.Profesorul supraveghează activitatea elevilor şi dă indicaţii acolo unde

este nevoie. Soluţionează eventual şi situaţiile în care nu toţi elevii se implică în cadrul activităţii de grup sau atunci când un elev monopolizează toate activităţile.

Evaluarea:După prezentarea materialelor, se va aplica metoda „ turul galeriei” unde

fiecare grupă v-a aprecia cu notă atât propria activitate, cât şi activitatea celorlalte grupe. După ce fiecare grup a vizitat „galeria” şi a notat corespunzător producţiile colegilor, se vor discuta notele primite şi obiectivitatea acestora, se vor face aprecieri şi se vor corecta eventualele erori.

În finalul orei se va da fiecărei echipe un material cuprinzând reprezentarea plană a corpurilor studiate cu desfăşurări, elemente, formule.

Se realizează şi un moment de reflecţie asupra metodei noi folosite şi asupra modului de implicare a fiecărui elev în echipa sa.

Se anunţă şi tema pentru acasă .

Page 2 of 9

Anexa A1

♥ Fişa numărul 1. – DESCRIE

nr.crt. Numele şi prenumele

1

2

3

4

5

Sarcini de lucru: enumeraţi corpurile rotunde studiate; realizaţi câte un desen pentru fiecare; identificaţi elementele acestora;

Autoevaluarea grupului ______________

Nota profesorului ___________________

Anexa A2

♠ Fişa numărul 2. – COMPARĂ

nr.crt. Numele şi prenumele

1

2

3

4

5

Sarcini de lucru: reprezentaţi desfăşurările plane ale corpurilor rotunde studiate; identificaţi elementele acestora;

Page 3 of 9

Autoevaluarea grupului ______________

Nota profesorului ___________________

Anexa A3

♣ Fişa numărul 3. – ANALIZEAZĂ

nr.crt. Numele şi prenumele

1

2

3

4

5

Sarcini de lucru: reprezentaţi secţiunile axiale şi transversale în corpurile rotunde studiate. Se vor

realiza desene corespunzătoare în care se vor pune în evidenţă toate planele de secţiune şi forma secţiunii rezultate, prin markere sau carioci colorate;

identificaţi elementele acestora.

Autoevaluarea grupului ______________

Nota profesorului ___________________

Anexa A3

♦ Fişa numărul 4. – ASOCIAZĂ

nr.crt. Numele şi prenumele

1

2

3

4

5

Sarcini de lucru:

Page 4 of 9

asociaţi fiecărui corp rotund studiat formulele de calcul pentru volum şi arie ( laterală, totală);

identificaţi diferite relaţii ce se pot stabili între elemente.

Autoevaluarea grupului ______________

Nota profesorului ___________________

Anexa B1

Fişa numărul 1.

nr.crt. Numele şi prenumele

1

2

3

4

5

Sarcini de lucru:

1. Identifică in mediul înconjurător câteva obiecte ( cel puţin 5) care să aibă formă cilindrică.

2. Adevărat sau fals ? Încercuiţi valoarea de adevăr corespunzătoare.

Dacă raza unui cilindru circular drept se dublează atunci aria laterală a cilindrului se dublează şi ea.

A. F.

Dacă raza unui con se triplează atunci volumul conului se triplează şi el.

A. F.

Dacă rază unei sfere se înjumătăţeşte atunci aria sferei devine o pătrime din aria sferei iniţiale.

A. F.

Dacă secţionăm un con cu un plan paralel cu baza ce trece prin mijlocul înălţimii atunci volumele celor două corpuri formate sunt egale.

A. F.

3. Se dă un triunghi ABC dreptunghic în A şi având catetele [AB] =3cm şi [AC] =4cm. Descrie corpul format prin rotaţia acestui triunghi în jurul ipotenuzei. Determinaţi-i aria totală şi volumul.

Page 5 of 9

Timp de lucru 15 minute.

Anexa B2

Fişa numărul 2.

nr.crt. Numele şi prenumele

1

2

3

4

5

Sarcini de lucru:

1. Identifică in mediul înconjurător câteva obiecte ( cel puţin 5) care să aibă formă conică.

2. Adevărat sau fals ? Încercuiţi valoarea de adevăr corespunzătoare.

Dacă raza unui cilindru circular drept se dublează atunci aria laterală a cilindrului se dublează şi ea.

A. F.

Dacă raza unui con se triplează atunci volumul conului se triplează şi el.

A. F.

Dacă rază unei sfere se înjumătăţeşte atunci aria sferei devine o pătrime din aria sferei iniţiale.

A. F.

Dacă secţionăm un con cu un plan paralel cu baza ce trece prin mijlocul înălţimii atunci volumele celor două corpuri formate sunt egale.

A. F.

3. Se dă un trapez ABCD dreptunghic în A şi D, cu [AB] =7cm, [BC] =5cm, [CD] =4cm şi [DA] =4cm. Descrie corpul format prin rotaţia acestui trapez în jurul laturii AD. Determinaţi-i aria totală şi volumul.

Page 6 of 9

Timp de lucru 15 minute.

Anexa B3

Fişa numărul 3.

nr.crt. Numele şi prenumele

1

2

3

4

5

Sarcini de lucru:

1. Identifică in mediul înconjurător câteva obiecte ( cel puţin 5) care să aibă formă tronconică.

2. Adevărat sau fals ? Încercuiţi valoarea de adevăr corespunzătoare.

Dacă raza unui cilindru circular drept se dublează atunci aria laterală a cilindrului se dublează şi ea.

A. F.

Dacă raza unui con se triplează atunci volumul conului se triplează şi el.

A. F.

Dacă rază unei sfere se înjumătăţeşte atunci aria sferei devine o pătrime din aria sferei iniţiale.

A. F.

Dacă secţionăm un con cu un plan paralel cu baza ce trece prin mijlocul înălţimii atunci volumele celor două corpuri formate sunt egale.

A. F.

3. Se dă dreptunghiul ABCD cu [AB]=4cm şi [CD]=5cm. Să se descrie corpul obţinut prin rotaţia dreptunghiului în jurul lungimii. Determinaţi-i aria totală şi volumul.

Page 7 of 9

Timp de lucru 15 minute.

Anexa B4

Fişa numărul 4.

nr.crt. Numele şi prenumele

1

2

3

4

5

Sarcini de lucru:

1. Identifică in mediul înconjurător câteva obiecte ( cel puţin 5) care să aibă formă sferică.

2. Adevărat sau fals ? Încercuiţi valoarea de adevăr corespunzătoare.

Dacă raza unui cilindru circular drept se dublează atunci aria laterală a cilindrului se dublează şi ea.

A. F.

Dacă raza unui con se triplează atunci volumul conului se triplează şi el.

A. F.

Dacă rază unei sfere se înjumătăţeşte atunci aria sferei devine o pătrime din aria sferei iniţiale.

A. F.

Dacă secţionăm un con cu un plan paralel cu baza ce trece prin mijlocul înălţimii atunci volumele celor două corpuri formate sunt egale.

A. F.

3. Se dă un triunghi ABC dreptunghic în A şi având catetele [AB] =3cm şi [AC] =4cm. Descrie corpul format prin rotaţia acestui triunghi în jurul catetei mari. Determinaţi-i aria totală şi volumul.

Page 8 of 9

Timp de lucru 15 minute.

Page 9 of 9