proiect didactic vi -păsări

18
PROIECT DIDACTIC Profesor: Ruştioru Angela Şcoala Gimnazială,, Iustin Pîrvu’’ Poiana Teiului Clasa: a VI-a Disciplina : Biologie Tema lecţiei:Caractere generale ale păsărilor Tipul lecţiei: Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea caracterelor generale ale principalelor grupe de păsări şi a adaptărilor acestora la mediul de viaţă. COMPETENŢE DERIVATE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: C1- să precizeze principalele adaptări ale păsărilor la mediul de viaţă; C2- să indice grupele de păsări studiate; C3- să recunoască şi compare grupele de păsări pe baza caracterelor morfologice; C4- să caracterizeze reprezentanţi ai diferitelor grupe de specii; C5- să explice valoarea practică a păsărilor; STRATEGIA DIDACTICĂ : Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, ciorchinele, exerciţiul, explicaţia;turul galeriei Mijloace didactice: fişe de lucru, manualul de biologie, imagini, calculator, atlas Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe; Resurse : capacităţile de învăţare ale elevilor , cunoştinţele lor anterioare; BIBLIOGRAFIE : 1. Maria Brânduşoiu, Constanţa Androne, Biologie- Manual pentru clasa a VI a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti 2005; 2. Programa de biologie, clasa a VI- a;

Upload: angelarutioru

Post on 08-Apr-2016

225 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

Proiect lecţie

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Vi -Păsări

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Ruştioru AngelaŞcoala Gimnazială,, Iustin Pîrvu’’ Poiana TeiuluiClasa: a VI-aDisciplina : BiologieTema lecţiei:Caractere generale ale păsărilorTipul lecţiei: Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor

SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea caracterelor generale ale principalelor grupe de păsări şi a adaptărilor acestora la mediul de viaţă.

COMPETENŢE DERIVATE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:C1- să precizeze principalele adaptări ale păsărilor la mediul de viaţă;C2- să indice grupele de păsări studiate;C3- să recunoască şi să compare grupele de păsări pe baza caracterelor morfologice;C4- să caracterizeze reprezentanţi ai diferitelor grupe de specii;C5- să explice valoarea practică a păsărilor; STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, ciorchinele, exerciţiul, explicaţia;turul galeriei

Mijloace didactice: fişe de lucru, manualul de biologie, imagini, calculator, atlas Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe; Resurse : capacităţile de învăţare ale elevilor , cunoştinţele lor anterioare;

BIBLIOGRAFIE: 1. Maria Brânduşoiu, Constanţa Androne, Biologie- Manual pentru clasa a VI a, Editura

Didactică şi Pedagogică, Bucureşti 2005;

2. Programa de biologie, clasa a VI- a;

3. Aglaie Ionel, Zoe Partin, Manual de biologie pentru clasa a VI-a, Editura Humanitas

Educational, Bucureşti, 2000;

4. Camelia Pădure, Coca Alexandru, Gheorghe Drăguşoiu, Evaluări în Biologie şi noţiuni

generale de ecologie mondială, Editura Printeuro, Ploieşti, 2005.

Page 2: Proiect Didactic Vi -Păsări

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţieiDurata

CS. Conţinutul ştinţific al lecţiei Strategia diactică EvaluareMetode şi procedee

Mijloace didactice

Organizarea clasei

(1min)

Notarea absenţelor,stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare lecţiei

Anunţarea temei

(1min)

Caractere generale ale păsărilor

conversaţia

SistematizareaŞi consolidarea cunoştinţelor

(30min)

C1

C2

C3

Prezintă activităţile ce se vor desfăşura în cadrul lecţiei: - vizionarea unui material recapitulativ despre clasa Păsări şi rezolvarea exerciţiilor recapitulative; competenţele pe care le vor dobândi,Folosind metoda ciorchinelui(Anexa 1) voi cere elevilor să-şi amintească grupele de păsări studiate. Elevii vor fi împărţiţi pe grupe ,iar prin tragere la sorţi vor primi câte o fişă de lucru în care vor avea întrebări referitoare la câte o grupă reprezentativă de păsări.(Anexa 2)Fiecare grupă va posta fişa de lucru iar câte un reprezentat din fiecare va corecta eventualele greşeli pe baza celor discutate se va întocmi schema lecţiei la tablă.

ConversaţiaExplicaţia

Ciorchinele

Descrierea

Exerciţiul

Turul galeriei

Videoproiector

Fişe de lucru

Atlase

Manual

Orală

scrisă

Obţinerea performanţei(10 min)

C4C5

Fiecare elev va completa o analiză comparativă cu grupele de păsări.

Fişe de analiză comparativă

Evaluare (5min)

C4 Joc didactic- Poziţionaţi membrele inferioare pentru categoria de păsări căreia îi aparţine

Jocul didactic Fişe de lucru scrisă

Page 3: Proiect Didactic Vi -Păsări

ANEXA 1

PĂSĂRIPĂSĂRI

SCURMĂTOARE

ÎNOTĂTOAREALERGĂTOARE

RĂPITOARE

AGĂŢĂTOARE

PICIOROANGE

Page 4: Proiect Didactic Vi -Păsări

SCHEMA LECŢIEI CARACTERE GENERALE ALE PĂSĂRILOR

• Sunt vertebrate tetrapode adaptate la zbor

• Corpul are formă aerodinamică şi este acoperit de pene, fulgi şi puf (penajul)

• Temperatura corpului este constantă(42 grade C)

• Membrele anterioare transformate în aripi

• Membrele posterioare au 4 degete şi servesc la mers, înot, agăţat, scurmat

• Oasele sunt pneumatice (pline cu aer) la păsările bune zburătoare

• Sternul prezintă carena pe care se prind muşchii aripilor

• Maxilarele sunt acoperite de teci cornoase şi formeaza ciocul

• Aparatul digestiv are cavitate bucală fără dinţi, guşa, stomacul cu 2 compartimente ( stomac glandular şi musculos(pipota), intestinul subţire, intestinul gros ce se termină cu cloacă

• Respiraţia este pulmonară; plămânii sunt în legatură cu 9 saci aerieni

• Lipseşte vezica urinară

Înmulţirea prin ouă, pe care le clocesc

Page 5: Proiect Didactic Vi -Păsări

ANEXA 2 FIŞĂ DE LUCRU

Grupa 1.

Gândiţi !

Lucraţi în grup !

Comunicaţi!

Păsări înotătoare şi scurmătoare

- mediul de viaţă;

- caractere de recunoaştere;

- adaptări la mediul şi modul de viaţă;

- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;

- alte păsări înotătoare.

Page 6: Proiect Didactic Vi -Păsări

Grupa 2.

FIŞĂ DE LUCRU

Gândiţi !

Lucraţi în grup !

Comunicaţi! Păsări răpitoare: Uliul şi bufniţa

- mediul de viaţă;

- caractere de recunoaştere;

- adaptări la mediul şi modul de viaţă;

- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;

- alte păsări răpitoare.

Page 7: Proiect Didactic Vi -Păsări

Grupa 3.

FIŞĂ DE LUCRU

Gândiţi !

Lucraţi în grup !

Comunicaţi! Păsări picioroange şi agăţătoare

- mediul de viaţă;

- caractere de recunoaştere;

- adaptări la mediul şi modul de viaţă;

- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;

- alte păsări picioroange.

Page 8: Proiect Didactic Vi -Păsări

Grupa 4.

Fişă de lucru

Gândiţi !

Lucraţi în grup !

Comunicaţi! Găina şi alte păsări scurmătoare

- mediul de viaţă;

- caractere de recunoaştere;

- adaptări la mediul şi modul de viaţă;

- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;

- alte păsări scurmătoare.

Page 9: Proiect Didactic Vi -Păsări

Grupa 5.

Fişă de lucru

Gândiţi !

Lucraţi în grup !

Comunicaţi! Păsări agăţătoare

- mediul de viaţă;

- caractere de recunoaştere;

- adaptări la mediul şi modul de viaţă;

- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;

- alte păsări agăţătoare.

Page 10: Proiect Didactic Vi -Păsări

Grupa 4.

FIŞĂ DE LUCRU

Gândiţi !

Lucraţi în grup !

Comunicaţi! Păsări alegătoare

- mediul de viaţă;

- caractere de recunoaştere;

- adaptări la mediul şi modul de viaţă;

- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;

- alte păsări alergătoare

Page 11: Proiect Didactic Vi -Păsări

I.Joc didactic - Poziţionaţi membrele inferioare pentru categoria de păsări căreia îi aparţine:

Denumirea

grupei

Scurmătoare Înotătoare Picioroange Agăţătoare Răpitoare Alergătoare

Piciorul

II . Asociaţi coloanele:

A. cucul, ghionoaia 1. păsări scurmătoare a. au simţurile bine dezvoltate

B. şoimul, acvila, bufniţa 2. păsări înotătoare b. au degete unite doar la bază

C. struţul 3. pasăre agăţătoare c. au glande uropigiene

D. fazanu, prepeliţa 4. păsări picioroange d. două degete anterior şi

două posterior

E. pelicanul, lebăda 5. păsări răpitoare e. este cea mai mare pasare

actuală

F. Stârc, egretă lopătar 6. păsări alergătoare f. adaptate secundar şi la

mediul terestru

Page 12: Proiect Didactic Vi -Păsări

Data:............................... Disciplina: Biologie Clasa: a VI-a Nume:.......................................................................

ANALIZĂ COMPARATIVĂ

TIPUL DE PASĂRE

REPREZENTANŢI

MEDIUL

DE VIAŢĂ

ADAPTĂRI LA

MEDIUL DE VIAŢĂ

PICIOARE

HRĂNIRE

ÎNMULŢIRE

IMPORTANŢĂ

PĂSĂRI DE

CURTE

PĂSĂRI

PICIOROANGE

PĂSĂRI

AGĂŢĂTOARE

PĂSĂRI RĂPITOARE

PĂSĂRI

ALERGĂTOARE

Page 13: Proiect Didactic Vi -Păsări
Page 14: Proiect Didactic Vi -Păsări

ANEXA 3

Fişa de evaluare

1. Enumeraţi cel puţin trei păsări:

- răpitoare………………………………………………………………..

- picioroange……………………………………………………………..

- înotătoare……………………………………………………………….

2. Recunoaşteţi şi notaţi, în dreptul literei corespunzătoare, grupa de păsări căreia îi aparţin desenele de mai jos

3. Redaţi cel puţin trei caractere de adaptare ale raţelor la mediul de viaţă acvatic:

………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………

………………………………………………………………

Page 15: Proiect Didactic Vi -Păsări