rancangan pengajaran harian
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata Pelajaran dan KelasSejarah 4 Mawar ( Aras sederhana )
TemaKeluarga bahagia
Tema/ TajukMari Belajar Sejarah
Masa8.40 9.40 pagi
Standard Kandungan1.2 Pengertian Diri dan Keluarga
Standard Pembelajaran1.2.2 Mengenal pasti salasilah keluarga1.2.3 Menyatakan pengertian keluarga asas 1.2.4 Mengenalpasti gelaran anggota keluargaK1.2.7 Menyatakan adab yang perlu diamalkan dalam sesebuah Keluarga
Kaedah / Strategi/ Pendekatan / TeknikPendekatan : KonstruktivismeKaedah : Inkuiri PenemuanTeknik : I - thinkStrategi : Berpusatkan murid
ObjektifPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan didapati :i. Menyatakan bilangan anggota dalam keluargaii. Menyatakan panggilan dalam keluargaiii. Menyatakan maksud keluarga asas
Aktiviti1. Menonton tayangan video klip Keluarga Bahagia .2. Bersoal jawab berkaitan dengan ahli keluarga.3. Menghasilkan Salasilah keluarga.
Elemen Merentas KurikulumNilai murni : Bersyukur, kasih sayang, sopan santun, hormat- menghormatiKPS : Susunan Masa Awalan, Perkembangan dan akhiranDimensi Kewarganegaraan : Bersyukur dikurniakan sebuah keluarga TMK : Penggunaan komputer riba dan LCD dalam PdP
Dokumen Standard PrestasiTP 1 Murid mengetahui tentang pengertian diri dan keluarga.TP 2 Murid boleh membuat penilaian tentang pengertian diri dan keluarga serta menghubungkait dengan peranan setiap ahli keluarga bagi mewujudkan keluarga bahagia.
Bahan Bantu BelajarKomputer, Video, Lcd, Kertas Lukisan, alat tulis
Refleksi
SEJARAHSTRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITIEMKCATATAN
Set Induksi (10 minit)Menonton tayangan video klip1. Murid membaca lirik bersama-sama sebelum menyanyi sambil menonton tayangan video klip Keluarga Bahagia
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan dengan video klip yang diperdengarkan.
a) Video klip tersebut menyentuh berkisaran apa?b) Siapakah yang perlu kita sayangi.Murid menjawab soalan guru secara lisan.c) Mengapakah kita harus menghormati ibu dan ayah.Murid menjawab secara lisan.
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari iniAktiviti 1 ( 15 minit)
1. Guru menunjukkan sendiri carta keluarga asasnya 2. Guru menerangkan tajuk keluarga asas menerusi carta keluarga asas
Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan carta tersebut.
Contoh :
a) Siapakah yang terdiri daripada ahli keluarga asas.Jawapan : Ibu, bapa, kakak, adik dan saya
b) Apakah peranan ibu dan ayah dalam keluargaJawapan : Ayah mencari nafkah Ibu - menjaga anak
c) Murid menyenaraikan ahli keluarga secara lisan.
Nilai murni
Bersyukur Menghargai Kasih sayang
EMK
TKP TMK
Kemahiran Berfikir Menjana idea Menghubung kait
Kecerdasan Pelbagai Verbal-Linguistik
Nilai
Menghormati Sopan santun Kasih sayang
EMK
TKP
Kemahiran Berfikir
Menjana idea Menganalisis
BBM
Komputer riba LCD Video Pembesar suara
BBM
Carta keluargaMounting Board
Aktiviti 2 ( 20 minit)
1. Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan dan mengedarkan tugasan.
2. Setiap kumpulan diminta berbincang untuk menyelesaikan tugasan berkaitan keluarga bahagia.3. Murid diminta membentangkan hasil mereka di hadapan kelas.4. Hasil kerja murid ditampal di belakang kelas.
Nilai Menghormati Bekerjasama
KB Kreatif dan Kritis Menjana idea
KECERDASAN PELBAGAI Interpersonal Intrapersonal Verbal-Linguistik
Kad imbasan Mounting board
Aktiviti 3 ( 15 minit)
1. Guru mengedarkan kertas A4 kepada setiap murid
2. Murid di minta untuk menghasilkan carta berdasarkan 8 peta pemikiran I-Think
3. Murid diminta untuk membentangkan hasil dapatan kepada rakan lain
4. Guru merumuskan isi penting dalam pelajaran hari ini.
Nilai Menghormati
KB Menjana idea Menjelas
Kertas A4
Penutup ( 5 minit )
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
a) Senaraikan bilangan anggota keluarga anda ?b) Nyatakan panggilan mesra dalam keluarga anda ?c) Berikan maksud keluarga asas ?
2. Murid diminta menjawab soalan berikut.
Nilai Menghargai Kasih sayang
KB Menjana idea
Lembaran kerja