rancangan pengajaran harian model assure.ppt
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE
Disediakan oleh : Julia @ Nur Mashitah Zulaikha bt Abdullah
BM 3 / PPG Kohort 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 5A3Bilangan Murid : 38 OrangTema : PertanianTajuk : Herba Khazanah BernilaiTarikh : 15 Januari 2013Masa : 8.45 – 9.45 ( 60 minit )Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat ;
i. Membaca teks pelbagai aras dengan sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.ii. Memahami isi kandungan teks yang dibaca dengan menjawab soalan-soalan pemahaman yang dikemukakan dengan betul.iii. Membuat ramalan berdasarkan idea yang berkaitan dengan cerita atau isu yang diberikan.
Hasil Pembelajaran :
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 3 ( i ) Membaca teks pelbagai laras dengan sebutan, dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai. ( ii ) Memahami isi kandungan teks yang dibaca.
6.6 Membaca dan membuat ramalan berdasarkan sesuatu cerita atau maklumat yang diberikan dalam bahan ilmu.
Aras 2 ( i ) Membuat ramalan berdasarkan idea yang berkaitan dengan cerita dan isu yang diberi.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa : Kata Nama Khas, Sistem ejaan, Tanda Bacaan.
Ilmu : Sains, Geografi
Nilai : Kerajinan, Bekerjasama
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) : Kemahiran Belajar Cara Belajar Kemahiran Berfikir – Menganalisis,
Meramal
Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman masing-masing mengenai tumbuh- tumbuhan herba yang terdapat di sekitar mereka.
BBM : Power Point, Lembaran kerja, tayangan video dan hadiah misteri.
LANGKAH PENGAJARAN
LANGKAH /
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN
& PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
( 5 Minit )
Gambar beberapa jenis
tumbuh-tumbuhan herba yang
terdapat di negara kita.
Contoh : Kunyit, Halia,
Serai, Buah Mengkudu.
(Rujuk Lampiran)
Contoh Soalan :
a.Namakan tumbuh-tumbuhan
ini.
b.Siapakah di antara kamu
yang pernah melihat dan
memakan tumbuh-tumbuhan
ini?
a. Guru menunjukkan
gambar tumbuh-
tumbuhan herba yang
terdapat di negara kita.
b. Guru bersoal jawab
dengan murid tentang
gambar tersebut.
c. Guru mengaitkan set
induksi dengan tajuk
pelajaran hari ini.
Kontekstual
-mengaitkan isi
pelajaran dengan
pengalaman sedia
ada murid.
BBM – power
point,
Model Assure
- Analysis
Langkah 1
( 20 minit )
Petikan Herba Khazanah
Benilai.
(Rujuk Lampiran)
a. Guru meminta
beberapa orang murid
membaca teks petikan
Herba Khazanah
Bernilai secara kuat.
b. Murid lain
dikehendaki
mendengar dan
memahami petikan
yang dibaca.
c. Guru meminta murid
menjawab soalan-
soalan pemahaman
yang disediakan.
Kad Petikan
KBCB
-mendengar
dengan cekap
-bacaan
mekanis
-mengecam
maklumat
Model Assure
- State
Objectives
Langkah 2
( 20 minit )
Kata Nama Khas,
Sistem Ejaan,
Tanda Bacaan.
( Rujuk Lampiran )
a. Guru membahagikan murid-murid
kepada beberapa kumpulan kecil
yang terdiri daripada 5 orang
setiap kumpulan.
b. Setiap kumpulan dikehendaki
menyenaraikan Kata Nama Khas
yang terdapat dalam petikan.
c. Setiap kumpulan diberikan
sebuah petikan yang mempunyai
banyak kesalahan ejaan dan tidak
menggunakan tanda baca yang
betul. Setiap kumpulan
dikehendaki membetulkan ejaan
yang salah mengikut sistem ejaan
yang betul dan meletakkan tanda
baca yang betul.
d. Setiap kumpulan dikehendaki
membentangkan hasil
perbincangan masing-masing di
hadapan kelas.
-teknik kumpulan
-perbincangan
-mengecam
maklumat
-menganalisis
BBM-lembaran
kerja
Model Assure
- Select Method
Langkah 3
(15 minit )
Membuat ramalan
tentang tanaman herba
yang menjadi pilihan.
( Rujuk Lampiran )
a. Guru mengedarkan lembaran
kerja dan meminta murid
menjawab secara
berkumpulan.
b. Setiap kumpulan akan
membentangkan hasil
perbincangan masing-
masing.
c. Guru menggalakkan
penglibatan semua murid
dalam aktiviti yang
dijalankan.
d. Ahli kumpulan yang
menunjukkan sikap
kerjasama akan mendapat
hadiah misteri daripada
guru.
-Aktiviti
berkumpulan
-perbincangan
-bersoaljawab
BBM
-lembaran kerja
-power point
-hadiah misteri
Model Assure
-Utilize Media
and Material
-Require
Penutup
( 5 minit )
Rumusan isi pelajaran.
Soalan
i. Senaraikan tanaman-
tanaman herba yang
terdapat di negara kita.
ii. Nyatakan kebaikan
tanaman herba tersebut.
iii. Apakah yang akan
berlaku terhadap
tanaman tersebut pada
masa akan datang
sekiranya tidak dijaga?
Nyatakan alas an anda.
Penerapan nilai-nilai Murni.
- Nyatakan nilai-nilai murni
yang telah dipelajari pada
hari ini.
Tayangan slaid tentang taman herba yang
terdapat di sekolah.
a.Guru berbincang dengan
murid-murid tentang
pelajaran pada hari itu.
b.Guru mengemukakan
beberapa soalan untuk
menguji kefahaman murid
tentang pelajaran yang telah
dipelajari.
c.Guru meminta murid-
murid menyatakan nilai-nilai
murni yang telah dipelajari.
d.Guru menayangkan video
berkenaan taman herba
yang terdapat di sekolah.
Nilai murni
-menghargai
-menjaga
kesihatan
-bekerjasama
BBM
-tayangan video
Model Assure
-Evaluate