republika kosovo - republic of kosovo kuvendi - skuptina ...?republika e kosovs republika kosovo -...

Download Republika Kosovo - Republic of Kosovo Kuvendi - Skuptina ...?Republika e Kosovs Republika Kosovo - Republic of Kosovo Kuvendi - Skuptina - Assembly T R A N S K R I P T I MBLEDHJES

Post on 06-Feb-2018

266 views

Category:

Documents

8 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • Republika e Kosovs

  Republika Kosovo - Republic of Kosovo Kuvendi - Skuptina - Assembly

  T R A N S K R I P T

  I MBLEDHJES PLENARE T KUVENDIT T REPUBLIKS S

  KOSOVS, E MBAJTUR M 29 MARS DHE 4 PRILL 2013

  SA PLENARNE SEDNICE SKUPTINE REPUBLIKE KOSOVA,

  ODRANE 29. MARTA I 4. APRILA 2013. GODINE

  MARS/PRILL - MART/APRIL

  2013

 • 2

  Rendi i dits

  1. Debat parlamentar pr gjendjen ekonomike n Kosov, sipas krkess s Grupit

  Parlamentar t Lidhjes Demokratike t Kosovs,

  2. Shqyrtimi i raportit t performanss s ndrmarrjeve publike pr vitin 2011,

  3. Zgjedhja e nj (1) antari t Kshillit t Komisionit t Pavarur pr Media.

  Dnevni red

  1. Parlamentarna debata o ekonomskom stanju na Kosovu, po zahtevu PG Demokratski

  savez Kosova,

  2. Razmatranje Izvetaja o performanse javnih preduzea za 2011. godinu,

  3. Izbor jednog (1) lana Odbora Nezavisne komisije za medije.

 • 3

  Mbledhjen e drejtoi kryetari i Kuvendit, zoti Jakup Krasniqi.

  KRYETARI: I nderuari zvendskryeministr!

  Ministra t Kabinetit qeveritar,

  I hap punimet e mbledhjes plenare t kuvendit t Republiks s Kosovs, sipas rendit t

  dits, t prgatitur nga Kryesia, me kryetart e grupeve parlamentare.

  Fillojm me pikn e par t rendit t dits:

  1. Debat parlamentar pr gjendjen ekonomike n Kosov, sipas krkess s Grupit

  Parlamentar t Lidhjes Demokratike t Kosovs

  Grup Parlamentar i Lidhjes Demokratike t Kosovs, n baz t nenit 15, pika 8, t

  Rregullores s Kuvendit, ka krkuar mbajtjen e nj debati parlamentar lidhur me gjendjen

  ekonomike n Kosov.

  N emr t Grupit Parlamentar t Lidhjes Demokratike, n cilsin e propozuesit t

  shtjes, e ftoj deputeten Hykmete Bajrami. Deputete, e ke fjaln!

  HYKMETE BAJRAMI: I nderuar kryetar!

  Prfaqsues t Kabinetit qeveritar,

  T nderuar deputet,

  T nderuar qytetar t Kosovs,

  N baz t nenit 65 t Kushtetuts s Republiks s Kosovs dhe t nenit 15, pika 8, t

  Rregullores s Kuvendit t Republiks s Kosovs, Grupi Parlamentar i Lidhjes

  Demokratike t Kosovs ka krkuar nga Kryesia e Kuvendit debat parlamentar pr

  gjendjen ekonomike n Kosov, sipas ktij arsyetimi:

  Gjendja ekonomike n Kosov sa vjen e prkeqsohet. T dhnat pr papunsin tregojn

  se mbi 70% e t rinjve jan t papun, ndrsa varfria sht thelluar tej mase. Shum

  familje, sidomos ato q nuk kan t punsuar, mezi i plotsojn nevojat elementare pr

  jet. 5 vjet pas shpalljes s pavarsis, institucionet e Kosovs karakterizohen me

  joefikasitet, korrupsion e nepotizm.

  Qeveria e Kosovs, e dhn pas interesave ditore, politike, i ka harruar qytetart dhe

  bizneset. Rritja e ngarkess tatimore pr bizneset e vogla ka br q nj numr i madh i

  tyre t shkojn n falimentim, ose t dalin n informalitet. Si rezultat, sot varfria dhe

  papunsia jan m t larta se para 5 vjetve, kur u shpall pavarsia e Kosovs dhe t

  gjitha t dhnat e tregojn kt konstatim.

  T nderuar koleg deputet,

  Pr t qen sa m t sakt n paraqitjen e gjendjes, n t ciln kjo Qeveri e ka sjell

  vendin, analizn dhe konstatimin ton e mbshtetim n t dhnat reale nga situata n

  terren, krahasimin me vitet e mhershme dhe premtimet elektorale t zotit Thai dhe

  planet e ksaj Qeverie pr ti realizuar ato.

 • 4

  Premtimi i Qeveris, i thn decidivisht n planin e vizionit, thot se brenda periudhs s

  ardhshme afatmesme do t arrihet norma e rritjes reale ekonomike prej 7 deri n 8%. T

  gjith e dini gjendjen faktike. Derisa n vitin 2008 rritja e GDP-s ka qen 6,9%, n vitin

  2012, sipas Fondit Monetar Ndrkombtar, Kosova kishte nj rritje prej 2,7% t GDP-s.

  Parashikimet pr rritjen e GDP-s pr vitin 2013, gjithmon sipas Fondit Monetar

  Ndrkombtar, jan 3,2%, duke i siguruar qytetart e Kosovs se prap do t mbeten m

  t varfrit n rajon. A e dini se far thot plani i Qeveris pr zbutjen e papunsis? Ai

  thot, ndr t tjera, se brenda periudhs s ardhshme afatmesme do t arrihet nj ulje e

  numrit t personave t regjistruar si t papun, prej 8 deri n 10% pr vit.

  Sot n Kosov, papunsia sht 45%, q do t thot q n do dhjet burra punojn vetm

  tre, dhe n do dhjet gra n pun sht vetm nj. Ne dhe ju e dini se do vit n tregun e

  puns hyjn 25 000 deri 30 000 t rinj, ndrsa vendet e reja t puns t krijuara nuk jan

  as sa ereku i ktij numri. Sipas Administrats Tatimore, n vitin 2008, vendet e reja t

  krijuara n Kosov ishin 18 750. N vitin 2012, gjithmon sipas Administrats Tatimore

  t Kosovs, kemi vetm 6 500 vende t reja t puns, bile edhe ato nuk jan t

  qndrueshme. Kjo dshmon se papunsia n vend nuk po zvoglohet, prkundrazi ajo po

  rritet.

  Plani i Qeveris flet gjithashtu pr rivitalizimin e bujqsis. far sht br kt

  drejtim? Gjendja tregon se importet jan m t mdha se eksportet, derisa deficiti tregtar

  n vitin 2007 ka qen 1,4 miliard, n vitin 2012 deficiti tregtar sht rritur pr 60%, n

  2,2 miliard, dhe arsyetimi sht se bujqit dhe prodhuesit kosovar nuk mund t

  konkurrojn me prodhimet nga importi, sepse u duhet t paguajn shtrenjt pr ujitjen e

  toks, pr plehrat, pr farat, pr naftn q e blejn pr traktor, q e ka mimin e njjt

  sikur atyre q vozitin X5 e X6, pr furnizim me energji elektrike e tjera.

  N munges t prodhimit vendor, vetm produkte bujqsore Kosova importon rreth 560

  milion euro n vit. Kjo sht sipas Agjencis s Ushqimit dhe Veterins, e dhn e vitit

  2011, agjenci kjo n kuadr t Kryeministris.

  Objektiv tjetr i ksaj Qeverie ishte premtimi pr prmirsimin e ambientit t biznesit.

  Cila sht gjendja sot? Investimet e jashtme n vitin 2007 ishin 429 milion, investimet e

  jashtme n vitin 2012 ishin 233 milion, 45% m pak. Ja far progresi!

  Krejt far sht br n kt aspekt sht eliminimi i disa licencave dhe thjeshtsimi i

  procedurave pr regjistrim, por kjo nuk po i jep efektet e dshiruara n ekonomi, sepse

  askush nuk i mbron investitort e huaj, askush nuk u siguron atyre pr ekzekutimin e

  kontratave pr zgjedhjen e kontesteve dhe zbatimin e ligjit. Askush nuk mund ti

  garantoj ata q n Kosov nuk ka korrupsion, derisa organet e mandatura pr ta luftuar

  kt dukuri t shmtuar jan t involvuar vet n afera korruptive, si ishte rasti i

  Ministris s Mbrojtjes, vjedhjet n Dhomat e Dshmive, shum afera korruptive npr

  komuna dhe ndrmarrje publike.

  Sektori privat sht shkatrruar, t paktn sa i prket sektorit t prodhimit. Ka shum pak

  produkte vendore q konsumohen nga qytetart e Kosovs. Kto produkte mungojn

 • 5

  plotsisht n tregun e jashtm. Pjesmarrja e sektorit privat n produktin e brendshm

  bruto sht gjithnj e m e vogl.

  Premtimet dhe planet e ksaj Qeverie ishin t shumta. Ja nj tjetr - rritja e

  qndrueshmris makrofiskale, ku thuhet se me qllim t rritjes dhe zhvillimit ekonomik

  dhe sigurimit t qndrueshmris ekonomike, Qeveria angazhohet pr rritjen e efikasitetit

  t shpenzimeve publike dhe t t hyrave buxhetore. A kemi pasur efikasitet t

  shpenzimeve?

  Ne vlersojm se ka ndodhur pikrisht e kundrta dhe ja shembuj pr kt: si askund n

  bot, Qeveria Thai2 i ka 19 ministri, jan 64 zvendskryeministra, ministra dhe antar

  t kabineteve qeveritare, q marrin paga nga buxheti i varfr i Kosovs. Vetm brenda

  Kabinetit t kryeministrit jan 623 persona q punojn dhe paga mesatare e tyre, duke

  prfshir mditjet edhe shtesat, sht rreth 1 500 euro, q sht rreth 5 her m e lart se

  paga e nj mjeku, apo nj msuesi, dhe 33 her m e lart se pensioni bazik q merr nj i

  moshuar mbi moshn 64-vjeare.

  Buxheti sht i paqndrueshm. T hyrat ende mblidhen nga Dogana. Administrata

  Tatimore e Kosovs nuk ka kapacitete pr ti mbledhur tatimet n brendi t vendit. N

  kt form ajo po i ngarkon shum bizneset vendore. Ekonomia informale sht e lart,

  borxhi publik po rritet, sepse Qeveria po shet letra me vler pr ti financuar shpenzimet e

  saj operacionale.

  Pr m tepr, investimet publike jan strategjikisht t gabuara. Shumica e investimeve

  publike po bhen pa analiz paraprake pr normn e kthimit apo prfitimit publik dhe

  privat nga kto investime. Investimet n autostrad nuk po japin asnj efekt pr

  ekonomin vendore pr shkak t prjashtimit t firmave vendore nga ky projekt dhe

  efektet zero n zvoglimin e kostove t transportit t bizneseve.

  Kontrata pr autostradn Morin-Merdar asnjher nuk u b transparente, as pr

  deputett, e as pr qytetart. Ndrrohet traseja e autostrads n kundrshtim me projektin

  e aprovuar. Kostoja sht shum e lart, 10 milion euro pr nj kilometr katror.

  Punsohen puntor kosovar q punojn me vetm 90 cent pr nj or. Shpronsimi i

  tokave t autostrads prcillet me paknaqsi t madhe nga qytetart, e q zgjidhet me

  zgjatjen e dors s fort t politiks dhe assesi me zbatimin e plot t ligjit. Pr m tepr,

  vlersimi i pronave private po bhet n baza diskriminuese, mimi i paguar pr nj ar

  tok t shpronsuar n rrethinat e Malishevs sht disa her m i lart se mimi i toks

  pr nj ar t shpronsuar n rrethinat e Prishtins, dhe kto jan t dhna zyrtare q ju

  mund ti shihni n ueb-faqen e Ministris s Financave.

  Shprndarja e investimeve publike npr sektor dhe komuna nuk reflekton nevojat reale

  q ka vendi, por bhet mbi baza politike dhe t strukturave t lidhura me biznesin.

  Investimet n energjetik, n hekurudha, n edukim dhe shndetsi, jan larg nga nevojat

  e vendit dhe jan shum m t vogla, krahasuar me investimet q bhen n rrug.

 • 6

  Lidhja Demokratike e Kosovs konsideron se edhe politika tatimore sht e gabuar.

  Qeveria po i ngarkon me shum taksa qytetart me t

View more >