rph kump 2
TRANSCRIPT
8/8/2019 RPH KUMP 2
http://slidepdf.com/reader/full/rph-kump-2 1/4
Mata pelajaran : Matematik
Kelas : 2 (Linus)
Masa : 0815 0915 ( 1 jam)
Topik : Tambah dalam lingkungan 100
Sub topik : Menambah dua nombor tanpa mengumpul semula.
Hasil Pembelajaran:
Murid berupaya menambah nombor dua digit dengan dua digit tanpa mengumpul
semula.
BBM : batang ais krim, bekas plastik, kad nombor.
Aktiviti :
Set induksi:
1. Murid duduk berpasangan.
2. Guru mengedarkan pembilang kepada setiap pasangan.
- murid diminta mengkeluarkan / tunjukkan empat , lima, lapan....... dsb menggunakan
pembilang.
- murid diminta menunjukkan pembilang dalam sepuluh-sepuluh, ikat pembilang tersebut.
Tegaskan tentang ikatan `sepuluh-sepuluh`
Perkembangan:
1. Murid diminta mencari jumlah bagi `25 dan 13 menggunakan pembilang yang diberikan:
- bilang sebanyak 25 dahulu,ikat sepuluh-sepuluh dan satu-satu.
-bilang sebanyak 13 ,ikat sepuluh-sepuluh dan satu-satu.
Bersoaljawab:
-berapakah ikatan sepuluh-sepuluh yang kamu lihat? (Respon: Tiga ikatan sepuluh-sepuluhpembilang)
-berapakah ikatan satu-satu yang kamu lihat ? (Respon: lima dan tiga pembilang)
2. Murid dibimbing menulis dalam bentuk lazim:
- bina rumah nombor
8/8/2019 RPH KUMP 2
http://slidepdf.com/reader/full/rph-kump-2 2/4
8/8/2019 RPH KUMP 2
http://slidepdf.com/reader/full/rph-kump-2 3/4
3. Sekarang tambah pada nilai tempat puluh, berapa jawabnya ?
Jawapan murid: 3
Sekarang jawapan yang kita dapat ialah......... 38
3. Guru meminta murid menambah nombor dua digit dengan dua digit menggunakan kad nombor
yang disediakan :
- dua keping kad nombor dua digit dengan dua gigit.
-dua keping kad nombor ( diasingkan) dengan dua digit (kad nombor diasingkan)
Contoh:
1. 12 + 14 =
2. 32 + 41 =
3. 14 + 10 =
4. 53 + 23 =
5. 50 + 10 =
8/8/2019 RPH KUMP 2
http://slidepdf.com/reader/full/rph-kump-2 4/4
4. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid, murid diminta menjawab soalan operasi
tambah tanpa mengumpul semula dalam bentuk lazim.
Contoh : Rujuk Powerpoint
Pengayaan:
Bimbing murid menambah tanpa mengumpul semula nombor dua digit dengan nombor dua digit
tanpa mengumpul semula dalam bentuk ayat matematik.
Contoh soalan :
12 +24 =
44 + 10 =
15 + 60 =
30 + 25 =
20 + 17 =
Penutup :
Permainan ` roda impian`.
(Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan. Murid dalam setiap kumpulan diberi peluang
mengambil bahagian. Mereka dikehendaki menjawab soalan yang dikemukakan. Kumpulan yangdapat mengumpul markah tertinggi dikira sebagai pemenang).