rph tahun 6

6
 Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 6 Bestari Mata pelajaran Kemahiran Hidup Kelas 6 Bestari T a rikh 22.04.201 Masa 10.!0 " 11 .!0 pagi Bilangan Pelajar 2# $rang T a juk 1.6 %ahitan &u' Ta juk Penghasilan artikel Pe ng etahuan &edia (da 1. Murid pernah melihat i'u atau sesiap a men jahi t pakaian. 2. Muri d pern ah men $nt$ n pr$g ram) p r$gr am *an g 'erkaitan jahitan dalam tele+is*en. Hasil Pem'elajaran ,i akhir pengajaran- murid dapat 1.6.1 Mengenal pasti 'ahan terpakai untuk dikitar semula. 1.6.2 Menjahit artikel mudah daripada 'ahan terpakai. /' jekt i P em'elajaran ,iakhir pengajaran ini- murid) murid akan a Men*e'ut na ma dan ungsi ala t) alat dan 'ahan ) 'ahan jahitan dengan 'etul. ' Melukis p$la deng an menggunak an cara *ang 'etul. c Mem$t$ng a'rik de ngan ca ra *ang ' etul. d Menjahit den gan menggu nakan tekn ik jahitan permulaan *ang 'etul iaitu jahitan kia. Penerapan 3ilai Murni Mematuhi arahan- kerjasama- t$l$ng) men$l$ng Kema hira n Ber i ki r Menja na idea- Kema hir an k$mu ni ka si- mengin gat semu la - kreati+iti Bahan Bant u Menga jar (l at dan 'ahan j ahita n 'enda ma uju d- p apan puti h- pe n marker arna merah- hitam- 'iru Pen*erapan 5lmu Pendidikan M$ral &trat egi Penga ja ran Berpusatkan guru- 'ahan dan murid Kaedah ,em$nstrasi- s$al jaa'- per'incangan- k$perati Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan Set Induksi  Pengenalan 1. Memulakan PdP dengan BBM: +ide$

Upload: vasanthi-marimuthu

Post on 05-Nov-2015

5 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Rph Thn 6 RBT

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran HarianKemahiran Hidup Tahun 6 BestariMata pelajaranKemahiran Hidup

Kelas6 Bestari

Tarikh22.04.2015

Masa10.30 11.30 pagi

Bilangan Pelajar27 orang

Tajuk1.6 Jahitan

Sub TajukPenghasilan artikel

Pengetahuan Sedia Ada1. Murid pernah melihat ibu atau sesiapa menjahit pakaian.2. Murid pernah menonton program- program yang berkaitan jahitan dalam televisyen.

Hasil PembelajaranDi akhir pengajaran, murid dapat:1.6.1 Mengenal pasti bahan terpakai untuk dikitar semula.1.6.2 Menjahit artikel mudah daripada bahan terpakai.

Objektif PembelajaranDiakhir pengajaran ini, murid- murid akan:(a) Menyebut nama dan fungsi alat- alat dan bahan- bahan jahitan dengan betul.(b) Melukis pola dengan menggunakan cara yang betul.(c) Memotong fabrik dengan cara yang betul.(d) Menjahit dengan menggunakan teknik jahitan permulaan yang betul iaitu jahitan kia.

Penerapan Nilai MurniMematuhi arahan, kerjasama, tolong- menolong

Kemahiran BerfikirMenjana idea, Kemahiran komunikasi, mengingat semula, kreativiti

Bahan Bantu MengajarAlat dan bahan jahitan (benda maujud), papan putih, pen marker (warna merah, hitam, biru)

Penyerapan IlmuPendidikan Moral

Strategi PengajaranBerpusatkan guru, bahan dan murid

KaedahDemonstrasi, soal jawab, perbincangan, koperatif

Pelaksanaan Pengajaran dan PembelajaranLangkah/ MasaIsi PelajaranAktiviti PdPCatatan

Set Induksi(5 minit) Pengenalan Memberi pendedahan awal kepada murid

Soalan (Permulaan)1. Siapakah suka menonton kartun?2. Apakah kartun yang paling anda minati?Soalan mengenai kartun1. Siapakah pernah menonton kartun ini?2. Apakah tajuk kartun ini?3. Apakah yang dilakukan oleh orang- orang dalam kartun tersebut?1. Memulakan PdP dengan beberapa soalan.2. Murid akan melihat tayangan kartun mengenai jahitan.3. Bertanyakan soalan mengenai kartun yang telah ditayangkan.4. Murid menjawab soalan tersebut dengan bantuan guru.5. Selepas itu, guru memperkenalkan tajuk hari ini, Jahitan

BBM: video

Kemahiran Berfikir: Mengingat semula, Menjana idea

Nilai murni: Mematuhi arahan, kerjasama

Strategi PdP:Berpusatkan bahan dan murid

Kaedah:soal jawab

Langkah 1(5 minit)Mengenali alat- alat dan bahan jahitan dengan fungsinya.

(Murid- murid telah mengenali bahan- bahan terpakai dan telah membawa bahan masing- masing ke bengkel)

Alatan dan bahan jahitan asas:1. Pita ukur 2. Gunting 3. Kapur tukang jahit 4. Jarum peniti5. Jarum tangan 6. Pembaris lurus 7. Seterika 8. Benang 9. Fabrik 1. Guru minta murid kekal dalam kumpulan masing- masing dan melantik seorang ketua kumpulan bagi setiap kumpulan.2. Setiap ketua kumpulan akan mendapat 8 alatan dan bahan jahitan, kecuali seterika akan diletakkan didepan bilik darjah supaya dapat dilihat oleh semua murid.3. Murid boleh melihat, menyentuh dan merasai setiap satu alat dan bahan tersebut dengan arahan guru.4. Sementara murid melihat alat dan bahan- bahan tersebut guru akan mempersembahkan satu persembahan Power Point mengenai alat dan bahan tersebut, iaitu gambar alat, nama dan kegunaannya. Contoh: Gunting Fabrik

Digunakan untuk memotong fabrik

BBM: Persembahan powerpoint, bahan maujud

Kemahiran Berfikir: Mengingat semula

Nilai murni: kerjasama, mematuhi arahan

Strategi PdP:Berpusatkan bahan dan murid

Kaedah:Perbincangan

Langkah 2(10 minit)

Melukis pola pakaian1. Guru mengajar murid melukis pola pakaian sebelum mereka menjahit artikel yang dibawa oleh mereka.2. Sementara guru akan menerangkan kebaikan melukis pola pakaian sebelum proses menjahit.3. Guru menggunakan pen marker yang berlainan warna semasa melukis pola.4. Guru menerangkan setiap bahagian pola dan cara mengaplikasikannya pada artikel mereka.

BBM: Papan putih, marker (hitam, biru, merah)

Kemahiran Berfikir: Menjana idea

Nilai murni: Mematuhi arahan,

Strategi PdP:Berpusatkan guru, bahan dan murid

Kaedah:Perbincangan, demonstrasi

Langkah 3(30 minit)Menjahit artikel1. Murid- murid akan mula menjahit artikel mereka.2. Ssebelum menjahit guru akan menerangkan cara memulakan jahitan dengan ringkas.3. Guru akan menunjukkan cara menjahit jahitan kia dan diikuti dengan jahitan jelujur halus.4. Murid- murid akan mula menjahit artikel bersama rakan mereka. (berpasangan)5. Guru akan membimbing sepanjang murid menjahit artikel mereka.BBM: Artikel, alat dan bahan jahitan

Kemahiran berfikir:mengingat semula, menjana idea

Strategi PdP:berpusatkan murid dan bahan

Kaedah:Koperatif, demonstrasi

Nilai murni:mematuhi peraturan, tolong- menolong

Langkah 4(5 minit)Rumusan

1. Alat dan bahan jahitan.2. Cara melukis pola.3. Jahitan permulaan dan cara menutup jahitan. 4. Guru akan meminta murid untuk mengemaskan barang- barang atas meja.5. Guru akan tanya beberapa soalan tentang topik pengajaran pada hari tersebut. 6. Murid akan menjawab dengan tepat dengan bimbingan guru.

TUGASAN SUSULANMurid- murid diminta menulis nama alat dan bahan jahitan pada buku latihan mereka. Murid- murid diarahkan untuk melukis gambar alatannya sekali.Kemahiran berfikir:mengingat semula, menjana idea Kaedah:Soal jawab

Nilai murni:mematuhi peraturan

REFLEKSI________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ULASAN________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________