sce3108 interaksi 1 (topik 1, 2,3)
TRANSCRIPT
Rancangan Pelajaran
Tujuan Aspek PertimbanganMembanding beza Rancangan Tahunan
Mingguan dan Harian
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
TAJUK 1 RANCANGAN PELAJARAN
SINOPSIS
Tajuk satu menerangkan apakah rancangan pelajaran, tujuan, perkara yang
perlu dipertimbangkan dalam menghasilkan rancangan pelajaran selaras dengan
apa yang terdapat dalam Huraian Sukatan Pelajaran Sains Kurikulum Bersepadu
Sekolah Rendah. Sub tajuk pertama ialah tujuan rancangan pelajaran, Sub tajuk
ke dua ialah aspek yang perlu dipertimbangkan apabila menulis rancangan
pelajaran. Sub tajuk ketiga membezakan rancangan pelajaran tahunan,
mingguan dan harian.
HASIL PEMBELAJARAN
a. Menyatakan tujuan rancangan pelajaran
b. Menyenaraikan aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancangan pelajaran
c. Membanding beza rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian
KERANGKA TAJUK-TAJUK
KANDUNGAN ISI
1
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
1.1 Tujuan rancangan pelajaran
1.2 Aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancangan pelajaran
1.3 Rancangan pelajaran - tahunan, mingguan dan harian
1.1 Tujuan Rancangan Pelajaran
Rancangan pengajaran bermaksud membuat keputusan awal tentang apa,
bagaimana. langkah dan peruntukan masa yang diperlukan dalam pengajaran
dan pembelajaran. Ia bertujuan mengatur aktiviti pelajar dan guru yang
merangkumi adunan arahan, sumber, pendekatan, kaedah dan teknik dalam
sesuatu pengajaran dan pembelajaran.
Rancangan pelajaran perlu untuk kedua-dua guru permulaan atau guru yang
berpengalaman. Walau pun persediaan yang baik bukanlah semestinya
membuatkan pengajaran berjaya tetapi jika tidak bersedia langsung
menyebabkan pengajaran terganggu tanpa objektif yang jelas, tidak bermakna
dan tiada pemindahan pembelajaran berlaku. Oleh itu struktur rancangan
pelajaran yang jelas adalah penting
Diantara tujuan menyediakan rancangan pelajaran adalah untuk guru dan pelajar
a. Mengenal pasti skop dan urutan proses pengajaran berdasarkan kurikulum.
b. Persediaan pengajaran mengambil kira perbezaan pelajar.
c. Memilih strategi pengajaran yang sesuai menyebabkan pelajar sibuk dengan aktiviti pembelajaran yang disediakan bagi memastikan pemindahan pembelajaran yang bermakna berlaku dan tiada masalah kawalan kelas.
d. Memastikan penerusan pengajaran dan pembelajaran terus berlaku walau dengan guru ganti yang berlainan.
e. Menolong guru menilai pengajaran mereka berdasarkan pencapaian pelajar.
Aktiviti 1 : Teliti rajah 1, 2 dan 3 seterusnya lengkapkan latihan 1 .
2
Peringkat 1:Menghidupkan kelas untuk mula pembelajaranPendidikan Guru bermula
Peringkat 2:Pengajaran dengan cara yang betul seperti seorang guru meliputi kurikulum dan pengurusan bilik darjah
Latihan Guru permulaann
Peringkat 3: BelajarApa yang mereka belajar dan bagaimana saya boleh membantu mereka belajarSuatu masa kemudian
Mantap pengalaman dari, atau jangkaan tentang, taksiran
Apa ganjaran? kuasa, pengaruh, kawalan ke atas pelajar Perasaan yang mantap ke arah penilaian dan kerja
Pengetahuan Substantif
PengetahuanKosmetik
Fokus kepada Gred
Fokus kepada bahan
Pembelajaran asas
Pembelajaran Mendalam
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
PEMBANGUNAN GURU
Rajah 1 : Perkembangan seorang guru
Rajah 2 :Penilaian Dan Pembelajaran
3
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
1) Untuk membuat guru sedar tentang matlamat dan bahasa
kandungan pelajaran.
2) Untuk membantu guru membezakan pelbagai peringkat
pelajaran dan untuk melihat hubungan antara mereka supaya
pelajaran boleh bergerak dengan lancar dari satu peringkat ke
peringkat yang lain.
3) Perancangan pelajaran yang betul memberikan peluang guru
untuk menjangka masalah yang mungkin timbul di dalam kelas
supaya mereka boleh bersedia dengan beberapa
penyelesaian yang mungkin atau pilihan lain untuk pelajaran.
4) Perancangan Pelajaran memberikan guru, terutamanya orang
baru, keyakinan di dalam kelas.
5) Guru juga menjadi sedar tentang alat bantu mengajar yang
diperlukan untuk pelajaran.\Perancangan Pelajaran membantu
guru-guru untuk berfikir tentang nilai relatif aktiviti-aktiviti yang
berbeza dan berapa banyak masa yang perlu digunakan ke
atas mereka. Guru kemudiannya melihat untuk menghakimi
peringkat pengajaran dan fasa dengan ketepatan yang lebih
tinggi.
6) Rancangan, dengan komen dan pembetulan guru,
menyediakan rujukan yang berguna, menjimatkan masa
apabila guru seterusnya merancang pelajaran yang sama.
7) Perancangan Pelajaran adalah satu amalan yang baik dan
tanda profesionalisme.
Rajah 3 : Faedah Merancang Rancangan Pelajaran
Latihan 1
4
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
a. Senaraikan tahap dan tujuan menyediakan rancangan pelajaran anda
sebagai seorang guru sains
Tahap Guru Tujuan Menyediakan Rancangan Pelajaran
Tahap 1
Tahap 2
Tahap 3
b. Bagaimanakah menyediakan rancangan pelajaran supaya pembelajaran
yang mendalam berlaku kepada pelajar.
c. Senaraikan 10 kepentingan menyediakan rancangan pelajaran.
1.2 Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam Rancangan Pelajaran
Antara aspek yang perlu dipertimbangkan dalam menyediakan rancangan
pelajaran ialah buku teks atau bahan pengajaran apa yang hendak disampaikan
membentuk matlamat sesuatu rancangan pelajaran. Seterusnya bagi pengajaran
dan pembelajaran di sekolah dan di kelas teliti Huraian Sukatan Pelajaran Sains
Lebih spesifik antara perkara-perkara yang perlu dipertimbangkan dalam
menyediakan rancangan pelajaran ialah :
a. Tajuk: Butiran lanjut mengenai tajuk dari huraian sukatan pelajaran dan
buku teks.
5
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
b. Matlamat: Objektif dan Hasil Pembelajaran.
Matlamat yang jelas, objektif yang spesifik dan hasil pembelajaran yang
eksplisit dan boleh diukur.
c. Isi Kandungan: Isi kandungan dan skop serta kedalamannya serta
organisasi urutan isi yang perlu dicapai.
d. Aktiviti pembelajaran: Aktiviti yang pelbagai, menarik, bermotivasi ”hands
on” dan ”mind o” serta mengambil kira perbezaan pelajar dengan arahan
yang jelas. Kaedah, pendekatan dan teknik yang sesuai dan berkaitan.
e. Bahan Bantu Mengajar: Senaraikan bahan yang diperlukan untuk guru
dan pelajar
f. Penilaian : Kerja rumah, ujian , penulisan jounal atau projek tertentu untuk
menilai pembelajaran pelajar.
g. Masa , tempat dan jenis pembelajaran individu, kumpulan kecil atau
kumpulan besar
Aktiviti 2 : Baca artikel dibawah dan senaraikan kesilapan dan aspek yang perlu
dipertimbangkan apabila merancang rancangan pelajaran dalam jadual dibawah.
Dalam mengajar pelajar bagaimana untuk membangunkan rancangan pelajaran, berikut adalah kesilapan pelajar yang telah saya perhatikan bahawa paling sering dibuat:
1. Objektif pengajaran tidak menyatakan apa yang pelajar sebenarnya akan buat yang boleh diperhatikan. Ingat, objektif adalah penerangan apa yang pelajar buat yang menjadi asas untuk membuat kesimpulan tentang pembelajaran. Penulisan objektif teruk membawa kepada kesimpulan yang silap.
2. Penilaian pengajaran terputus dari tingkah laku yang ditunjukkan dalam objektif. Satu taksiran dalam rancangan pengajaran hanya penerangan bagaimana guru akan menentukan sama ada objektif telah dicapai. Ia mesti berdasarkan tingkah laku pelajar yang sama yang dinyatakan dalam objektif. Tingkah laku murid yang tidak sempurna perlu disedari oleh guru.
3. Bahan-bahan yang dinyatakan dalam pelajaran adalah terkeluar dari aktiviti pembelajaran sebenar yang digambarkan. Ini bermakna menyimpan
6
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
senarai bahan tidak selaras dengan apa yang sebenarnya anda merancang untuk melakukan. Bahan yang disediakan digunakan oleh guru beberapa minit sahaja. Penggunaan bahan yang tidak selaras dengan objektif pengajaran dan hanya guru berinteraksi dengan bahan adalah bukan suatu kebaikan!
4. Arahan guru tidak selaras dengan tahap pembelajaran pelajar Keberkesanan pengajaran adalah satu ukuran yang bermakna dilakukan dengan jumlah usaha guru memberi arahan pembelajaran pada pelajar tertentu. Dengan begitu banyak yang perlu dipelajari, ia harus jelas bahawa keberkesanan arahan pengajaran adalah penting dalam situasi semasa pembelajaran pelajar.
5. Aktiviti pelajar yang diperihalkan dalam rancangan pengajaran tidak menyumbang secara langsung dan cara berkesan kepada objektif pelajaran. Pelajar anda terlibat dalam aktiviti-aktiviti hanya untuk memastikan mereka sibuk. Apa sahaja yang dibuat oleh pelajar anda tidak perlu menyumbang secara langsung untuk mereka mencapai objektif pengajaran?
Satu rancangan pengajaran yang mengandungi satu atau lebih daripada kesilapan-kesilapan ini perlu memikirkan semula dan semakan.
Latihan 2 : Lengkapkan jadual dibawah untuk membantu anda membangunkan rancangan pelajaran yang berkesan dan mengelakkan lima kesilapan biasa.
Perkara Kesilapan Aspek Yang Sepatut diPertimbangkan
Objektif
Penilaian Pelajaran
Bahan Pengajaran
Bahasa Arahan
Aktiviti Pelajar
7
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
1.3 Rancangan Pelajaran Tahunan, Mingguan dan Harian
Terdapat tiga tahap perancangan rancangan pelajaran iaitu rancangan tahunan,
mingguan dan harian
Dalam menyediakan rancangan tahunan , langkah-langkahnya ialah
a. Bahagikan sukatan pelajaran kepada semester 1 dan 2 dan setiap
semester (19 - 23 minggu)
b. Teliti objektif pembelajaran, cadangan aktiviti, hasil pembelajaran dan
rangka masa yang diperuntukkan
c. Rujuk cadangan aktiviti pembelajaran dan tentukan strategi pembelajaran
untuk setiap objektif pembelajaran
d. Gunakan buku teks sebagai panduan untuk memilih kaedah pengajaran
dan pembelajaran.
Rancangan tahunan mengandungi
1) Semester
2) Bilangan Minggu
3) Topik
4) Objektif Pembelajaran
5) Aktiviti Pembelajaran yang dicadangkan
6) Hasil Pembelajaran
7) Nota/Catatan/Kosa kata
Contoh Rancangan Tahunan
Weeks LearningObjectives
Suggested Learning Activities Learning Outcomes Notes Vocabulary
1
1.1Understandingthat sciencepart ofeveryday life.
Describe examples of naturalphenomena that students see a round them:a) growth of human from a baby to an adult,b) fall of a ball to the ground,c) melting of ice.
student is able to:list what he sees around himthat is related to science,explain the importance ofscience in everyday life,name some careers in sciencesuch as:a) science teachers
During learningActivities, bring outthe scienceConcepts andPrinciples students have learned inPrimary school.Talks on careersin science by
benefit –faedahcareer –kerjayadiscuss –bincangkaneducator –pendidikimportance –kepentinganprofessional –profesionalrelated –berkaitan
8
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Discuss the uses and benefits ofscience in everyday life.Attend talks on careers in science.
b) doctorsc) engineersd) environmental scientists
Professionals. role play –main peranantalks –ceramahnatural phenomena –fenomena alam
Rancangan Mingguan bertujuan melihat urutan pelajaran selama seminggu dan
jika guru tiada guru ganti boleh mengajar pelajaran pada hari tersebut Ianya
mengandungi:
1) Minggu, mata pelajaran dan kelas
2) Hari/masa
3) Tajuk/Objektif pembelajaran
4) Hasil Pembelajaran/Kemahiran
5) Strategi
6) Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
Contoh rancangan mingguan ringkas
Masa/Hari Ahad Isnin Selasa Rabu Khamis1 Experimen Ujian Latihan Aktiviti luar
kelas
Rancangan Pelajaran Harian ialah rancangan yang terperinci untuk masa
tertentu. Umumnya ia mengandungi
1) Tarikh
2) Masa
3) Kelas
4) Bilangan Pelajar
5) Mata Pelajaran
6) Tajuk/
7) Hasil Pembelajaran
8) Pengetahuan Sedia ada
9) Kemahiran Proses Sains
10)Nilai Murni
11)Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
12)Langkah
9
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
- Set Induksi
- Perkembangan
- Penutup
Aktiviti 3 :
Anda memerlukan Huraian Sukatan Pelajaran Sains Sekolah Rendah. Pilih satu
antara HSP tahun satu hingga 6. Rancang dan tulis satu rancangan tahunan
seterusnya pilih satu rangcangan mingguan. Dari rancangan mingguan tersebut
bincangkan bagaimana anda boleh membina rancangan pelajaran harian.
Latihan 3
Berdasarkan jadual berikut tulis satu esei 100 patah perkataan membanding
bezakan rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian
Tahap Matlamat perancangan Bentuk/Penyusunan perancangan
Rancangan pelajaran tahunan
1. Menjelaskan kandungan untuk minggu 38-42
2. Menentukan jadual mingguan bagi setiap semester.
1. Mengesahkan sukatan bagi satu tahun
2. Jadual mingguan sesuai dengan strategi aktiviti dan tempoh masa
Rancangan pelajaran mingguan
1. Menyusun aktiviti-aktiviti untuk satu minggu.
2. Mengubah aktiviti lain berdasarkan kepada takwim sekolah.
3. Mengekalkan perjalanan aktiviti secara berterusan.
1. Namakan aktiviti dan jangka masa.
2. Sumber pengajaran dan pembelajaran yang diperlukan.
Rancangan pelajaran harian
1. Menentukan langkah-langkah bagi setiap aktiviti
2. Cadangan penggunaan masa untuk pengajaran dan pembelajaran dengan jelas.
1. Peruntukan masa berdasarkan kepada langkah pengajaran dan pembelajaran.
2. Penyediaan bahan-bahan dan penilaian diperlukan.
10
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Hantar jawapan anda dengan OLL untuk semakan pensyarah dan simpan
didalam folio anda sebagai bukti
TAJUK 2 OBJEKTIF PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
11
Objektif Pelajaran
Hasil Pembelajaran Ciri-ciri hasil pelajaran yang baik
Kata kerja dalam Huraian Sukatan Sekolah
Rendah
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
HASIL PEMBELAJARAN
Menyenaraikan perbezaan antara objektif dan hasil pembelajaran Menyatakan objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains
sekolah rendah Menghuraikan ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik
KERANGKA TAJUK-TAJUK
KANDUNGAN ISI
12
SINOPSIS
Tajuk dua menerangkan tentang objektif, hasil, dan ciri-ciri hasil pengajaran dan
pembelajaran yang baik. Secara tradisinya guru menyediakan pengetahuan dan
aktiviti kepada pelajar. Pelajar kemudiannya belajar dan memberi respon kepada
guru samada semasa penyoalan atau lain-lain. Dalam setiap pengajaran
penulisan objektif yang spesifik adalah penting untuk menyukat samada isi
kandungan, proses dan kemahiran dapat dicapai semasa proses pembelajaran
pelajar. Penilaian dibuat samada objektif tercapai atau tidak.
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
1.1 Perbezaan antara objektif dan hasil pembelajaran
1.2 Objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains sekolah rendah
1.3 Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik
1.1 Perbezaan antara objektif dan hasil pembelajaran
1.1.1 Makna objektif
Makna objektif ialah berasaskan kenyataan iaitu fakta sebenar. Objektif
pengajaran merupakan suatu pernyataan yang telah ditentukan yang perlu
dicapai oleh pelajar mengikut tahap-tahap tertentu. Melibatkan apa sahaja yang
dipelajari dan dikuasai yang meliputi : pengetahuan,kemahiran, perubahan
tingkahlaku, sikap, perangai dsb. Harus boleh diukur dan dilakukan oleh pelajar
setelah mengikuti sesuatu unit pengajaran dan pembelajaran.
1.1.2 Perspektif Objektif
Objektif pengajaran boleh dilihat daripada 3 perspektif penting:
a. Perspektif Guru
Objektif pengajaran memberikan rangka tindakan untuk proses pengajaran yang
dipertanggungjawapkan kepadanya. Dengan adanya objektif pengajaran, guru
dapat menilai sama ada matlamat pengajarannya tercapai atau sebaliknya. Guru
akan merasa berpuas hati jika objektif pengajaranya tercapai. Andainya objektif
tidak tercapai ia mungkin telah disebabkan oleh beberapa hal seperti
i. Objektif itu terlalu tinggi dan tidak sesuai dengan kebolehan murid-murid.
ii. Pengetahuan sedia murid-murid kurang untuk membolehkan mereka
mengikuti pelajaran berkenaan.
iii. Kaedah mengajar guru itu tidak sesuai.
13
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Objektif pengajaran dapat membantu dalam merancang dan melaksanakan p&p
dengan cara yang sistematik dan berkesan. Seperti dalam perkara:
i. Menentukan strategi pengajaran.
ii. Mengenal pasti bahan-bahan pengajaran.
iii. Menentukan tugasan & aktiviti yang hendak dijalankan.
Iv Menganggarkan bentuk penilaian.
v. Menentukan masa & ruang.
vi. Menganggarkan kadar pencapaian pelajar.
b. Perspektif Pelajar
Objektif pengajaran memberi maklumat jangkaan terhadap apa yang telah
dipelajari pelajar.
c. Perspektif Pentadbir
Objektif pengajaran berfungsi untuk menyemak sama ada guru telah
menjalankan proses pengajaran seperti yang tercatat dalam sukatan
pelajaran dan rancangan mengajar.
1.1.4 Kriteria Memilih Objektif
Penentuan sama ada objektif yang dipilih adalah mencukupi, boleh disemak
dengan membuat pertanyaan berikut:
a. Kesempurnaan
14
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Adakah semua objektif merangkumi kehendak hasil penting KBSR
(Kurikulum Baru Sekolah Rendah) atau KSSR ( Kurikulum Standard
Sekolah Rendah ) atau PBS ( Pentaksiran Berasaskan Sekolah )?
Kesesuaian adakah objektif memenuhi hasrat sekolah
Harmoni Adakah objektif berharmoni dengan prinsip-prinsip
pembelajaran?
Pragmatik Adakah objektif setaraf (realistik) dengan kebolehan pelajar,
kemudahan dan masa ?
1.1.5 Objektif Am Dan Khusus
Objektif am ialah hasil pengajaran yang dikehendaki meliputi satu set (kumpulan)
kemahiran dalam sesuatu tempoh masa. Contoh : Murid mempercayai bahawa
jirim mempunyai jisim
Objektif khusus pembelajaran ialah hasil pembelajaran pelajar yang khusus dan
boleh diperhatikan. Ia adalah pecahan kepada ciri-ciri objektif am. Objektif
khusus ini adalah objektif-objektif yang menerangkan prestasi pelajar atau murid
yang dikehendaki. Contoh: Murid dapat menuliskan dan melukis tiga keadaan
jirim iaitu pepejal, cecair dan gas.
Hasil pembelajaran adalah satu set tingkahlaku atau kemahiran yang dapat
dikuasai dan dilaksanakan oleh pelajar sebagai hasil daripada pengalaman
mereka menjalani kursus, tempoh kelas, atau kurikulum. Sebagai contoh, pada
akhir topik ini anda harus dapat memperihalkan istilah hasil pembelajaran.
Aktiviti 1
15
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Hasil-hasil pembelajaran yang hendak dicapai dipanggil objektif. Ianya
hendaklah diketahui oleh dengan jelas guru dan murid. Bandingkan kedua-dua
kaedah tradisional dan sistematik dalam sesuatu perancangan sesuatu kursus
SCE 3108 contohnya.
Kaedah tradisional:
1. Tentukan bahan bagi kursus ini sepatutnya diliputi
2. Pilih buku tek dan/atau pilih bacaan untuk kursus.
3. Bahagikan bacaan dalam unit-unit yang sepadan dengan bilangan minggu
dalam semester
4. Tentukan berapa banyak tugasan kerja rumah dan kertas yang anda
perlukan
5. Tentukan berapa banyak kuiz dan peperiksaan yang anda akan berikan
6. Rizabkan buku-buku dan bahan lain
7. Tulis sukatan pelajaran
8. Sediakan pengajaran bersesuaian dengan kelas berkenaan.
Kaedah sistematik
1. Tentukan hasil pembelajaran kursus ini.
2. Pilih strategi dan kaedah yang membolehkan pelajar mencapai hasil
3. Memutuskan bagaimana anda akan mengukur hasil pencapaian pelajar.
4. Pilih tek dan bacaan berdasarkan hasil pembelajaran.
5. Bahagikan kursus ke dalam unit-unit logik berdasarkan hasil
pembelajaran.
6. Membangunkan sukatan pelajaran yang memberitahu pelajar apa yang
mereka perlu lakukan untuk mencapai hasil.
Berdasar aktiviti 1, huraikan mengapakah anda perlu menulis hasil pembelajaran?
16
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Hasil pembelajaran selari dengan hipotesis dalam eksperimen saintifik atau
matlamat tertentu dalam peruntukan. Semua perkara-perkara ini memandu apa
yang anda lakukan. Seorang saintis yang baik tidak akan memasuki makmal dan
memulakan eksperimen tanpa matlamat dalam fikiran, dan tiada agensi yang
akan memberikan peruntukan kepada cadangan tanpa tujuan tertentu
Nota: Apabila cuba untuk berfikir tentang hasil pembelajaran anda, berfikir
tentang apa yang anda mahu pelajar anda mampu lakukan atau tahu 1 tahun
selepas kursus selesai dan lebih 5 tahun selepas kursus berakhir.
Hasil pembelajaran untuk kedua-dua guru dan murid. Hasil membimbing
pengajar dari segi apa yang perlu dicapai. Dalam cara yang sama, hasil
membimbing pelajar apa yang mereka sepatutnya belajar. Hasil ini perlu ada
dalam sukatan pelajaran, perlu dibentangkan sebelum setiap sesi kelas, dan
mahupun dimasukkan setiap sebelum peperiksaan.
Aktiviti 2 :
Dalam kumpulan anda dikehendaki mempunyai 1,Huraian Sukatan Pelajaran
(HSP) Sains KBSM atau KSSR samada dari tahun 1 hingga tahun 6. Teliti
objektif pembelajaran dan hasil pembelajaran. Senaraikan lima perbezaan antara
hasil pembelajaran dan objektif pembelajaran berdasarkan HSP tersebut.
Weeks LearningObjectives
Suggested Learning Activities Learning Outcomes Notes Vocabulary
1
1.1Understandingthat sciencepart ofeveryday life.
Describe examples of naturalphenomena that students see a round them:a) growth of human from a baby to an adult,b) fall of a ball to the ground,c) melting of ice.
Discuss the uses and benefits ofscience in everyday life.Attend talks on careers in science.
student is able to:list what he sees around himthat is related to science,explain the importance ofscience in everyday life,name some careers in sciencesuch as:a) science teachersb) doctorsc) engineersd) environmental scientists
During learningActivities, bring outthe scienceConcepts andPrinciples students have learned inPrimary school.Talks on careersin science byProfessionals.
benefit –faedahcareer –kerjayadiscuss –bincangkaneducator –pendidikimportance –kepentinganprofessional –profesionalrelated –berkaitanrole play –main peranantalks –ceramahnatural phenomena –fenomena alam
17
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
1.2 Objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains sekolah rendah
Anda telah meneliti HSP dalam aktiviti 2 di atas, teliti juga bahagian hadapan nya
anda akan dapati KBSR memperkukuhkan unsur-unsur pengetahuan,
kemahiran, nilai murni demi melahirkan insan yang bersifat kesepaduan dari segi
intelek, rohani, emosi dan jasmani. KSSR pula menyediakan murid agar mampu
berfungsi secara efektif di masa akan datang. Penilaian berasaskan sekolah
(PBS) pula ialah proses mendapatkan maklumat tentang sejauh mana murid
tahu, faham dan boleh buat atau telah menguasai apa yang dipelajari
berdasarkan pernyataan standard prestasi yang ditetapkan mengikut tahap-
tahap pencapaian seperti yang dihasratkan dalam dokumen kurikulum
Hasil Pembelajaran Dapat Dikenal Pasti Dalam Huraian Sukatan Pelajaran
1. Guru boleh mengenal pasti hasil pembelajaran khusus yang terkandung di
bawah pelbagai lajur seperti:
a. Objektif atau Objektif Khusus
b. Huraian atau Huraian Kandungan
c. Kemahiran, Kemahiran Saintifik, atau Kemahiran Berfikir
d. Aktiviti atau Kegiatan
e. Nilai
f. Unsur Patriotisme
g. Catatan
2. Guru harus membezakan hasil pembelajaran yang khusus daripada yang
umum dalam bidang kognitif, afektif dan psikomotor
3. Sekiranya hasil pembelajaran itu telah dinyatakan secara umum, guru
boleh menyatakannya semula secara khusus dengan panduan yang
diberi.
Objektif mata pelajaran sains dicapai dengan memberi peluang kepada murid
untuk:
18
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
1. Memperoleh pengetahuan dan kefahaman tentang fakta dan konsep sains
bagi membantu mereka memahami diri sendiri dan alam sekeliling.
2.Memperkembangkan kemahiran berfikir bagi meningkatkan daya intelek.
3.Memperkembangkan kemahiran dan sikap saintifik secara inkuairi.
4.Meningkatkan minat semulajadi terhadap alam sekeliling.
5.Menyelesaikan masalah dan membuat keputusan dengan bertanggungjawab.
6.Menangani sumbangan inovasi terkini dalam sains dan teknologi
7.Mengamalkan nilai murni dan sikap saintifik dalam kehidupan harian.
Teliti pula contoh dibawah.
Contoh HSP Sains KBSR: Tahun 4
Jadual 1Objektif Pencapaian Cadangan Pengalaman
PengajaranObjektif Umum Objektif Khusus
2. Memahami bahawa sifat fizikal dan ciri haiwan dan tumbuhan boleh digunakan untuk mengkelaskan kehidupan
2.1 Mengenal sifat-sifat fizikal yang boleh dilihat pada haiwan
2.2 Membezakan haiwan mengikut sifat-sifat fizikal yang dikenal pasti
Memerhati sifat-sifat fizikal yang terdapat pada haiwan
Mengkelaskan haiwan mengikut sifat fizikal seperti berlulu, bersisik, berkaki, berkepak dan bercengkerang
1. Satu contoh HS{ dalam bidang "Alam kehidupan" di beri dalam Jadual 1.2. Hasil pembelajaran umum dinyatakan di bawah lajur objektif umum3. Hasil pembelajaran khusus yang mesti dikuasai dinyatakan di bawah lajur
objektif khusus.
Jadual 2: Jenis Pernyataan dalam P&P
19
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Pernyataan Jenis
a. Benda hidup boleh bergerak, makan,
bernafas, merespons kepada stimuli Isi kandungan
b. Untuk menambahkan pengetahuan pelajar
tentang sifat benda hidup Proses pengajaran
c. Memperoleh pengetahuan tentang sifat
benda hidup Proses pembelajaran
d. Memahami sifat benda hidupHasil pembelajaran umum
e. Menghuraikan sifat benda hidupHasil pembelajaran khusus
Pernyataan 'a' hanya menyatakan isi kandungan dan tidak menyatakan sama
ada pelajar harus menyenaraikan,mengenal pasti atau menghuraikan sifat benda
hidup.
Pernyataan 'b' bermaksud guru dan bukan pelajar yang akan
menambahkanpengetahuan mengenai sifat benda hidup dan pernyataan ini
merupakan proses pengajaran
Pernyataan 'c' bermakna pelajar memperolehi pengetahuan dan pernyataan ini
merupakan proses pembelajaran dan bukan hasil pembelajaran.
Pernyataan 'd' bermaksud pelajar dapat memahami dan pernyataan ini adalah
hasil pembelajaran umum dan bukan khusus kerana "memahami sifat benda
hidup" melibatkan pelbagai hasil pembelajaran khusus seperti:
Menyatakan sifat benda hidup
20
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Mengenal pasti sifat benda hidup
Menerangkan sifat benda hidup
Memberi contoh benda hidup
Membezakan benda hidup dan benda bukan hidup
Mengkelaskan benda ke dalam kumpulan benda hidup dan benda bukan hidup
Pernyataan 'e' bermakna pelajar menghuraikan dan pernyataan ini merupakan
hasil pembelajaran khusus. Dalam pembelajaran guru harus menentukan hasil
pembelajaran khusus kerana mudah dinilai. Di sekolah rendah, guru boleh
menyatakan hasil pembelajaran yang umum dengan berfokuskan kepada
beberapa hasil pembelajaran khusus.
Aktiviti4 : Pilih satu topik dalam HSP. Senaraikan kata kerja yang terdapat dalam
objektif . Kategorikan samada
a. ia eksplisit atau implisit.
b. objektif umum atau khusus
c. isi kandungan
d. proses pengajaran
e. proses pembelajaran.
1.3 Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik
21
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Hasil pembelajaran ialah apa yang boleh ditunjukkan oleh pelajar tentang
pengetahuan dan kebolehan membuat sesuatu selepas sesuatu perkara diajar.
Pengalaman pembelajaran yang diberi dalam proses pengajaran dan
pembelajaran bukanlah hasil pembelajaran tetapi hanya merupakan cara untuk
mencapai hasil pembelajaran.
Isi kandungan, kaedah mengajar dan bahan pengajaran dalam proses
pengajaran merupakan alat atau cara untuk mencapai hasil pembelajaran.
Komponen-komponen dalam hasil pembelajaran ialah,
a. Isi pelajaran
b. Tingkah laku (kata kerja)
c. Kriteria
d. Syarat
Contoh, di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat mengukur
( kata kerja ) isipadu ( isi pelajaran ) bendalir dengan menggunakan silinder
penyukat. ( Kriteria )
Komponen lain dalam hasil pembelajaran ialah A audiance B behaviour C
content D degree S situation
Contoh, di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat (A)
mengukur (B) lima jenis (D) isipadu bendalir yang berlainan (C) dengan
menggunakan silinder penyukat semasa menjalankan eksperimen (S)
Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik mengandungi semua komponen tersebut.
Aktiviti 5 : Pilih satu topik dalam HSP. Nyatakan 5 hasil pembelajaran yang baik
yang mengandungi komponen-komponen yang dinyatakan.
22
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Penentuan hasil pembelajaran atau objektif khusus hendaklah diterangkan
dalam bentuk hasil pembelajaran di akhir kelas. Kaedah yang baik ialah dengan
cara: Terangkan objektif am Terangkan beberapa objektif yang khusus yang
mewakili satu-satu objektif am tadi. Objektif khusus ini perlu dirumuskan dan
ditulis secara spesifik. Spesifik ertinya khusus. Khusus disini bermaksud satu.
Jadi satu objektif khusus hanya mengandungi satu pola tingkah laku atau
pernyataan.
Contoh: “ Murid mengetahui besi berkarat dan menjalankan eksperimen” Contoh
objektif di atas tidak khusus, kerana ada dua pola tingkah laku yang terkandung
di dalamnya, iaitu (i) jenis logam iaitu besi dan (ii) syarat pengaratan berlaku.
Objektif khusus di atas perlu dijadikan dua: Murid dapat menyenaraikan bahan
logam yang boleh berkarat iaitu besi dan dapat menjalankan eksperimen
bagaimana syarat pengaratan berlaku.
Objektif khusus perlu ditulis dengan jelas dan nyata . Jelas dan nyata disini
bermaksud boleh diukur dan diperhatikan (dilihat) Elakkan daripada
menggunakan perkataan yang abstrak, implisit (terselindung atau tidak jelas)
yang tidak dapat dilihat, diukur dan sukar dinilai. Contoh istilah atau kata kerja
yang dapat digunakan dalam menulis objektif yang jelas: Menulis ; murid dapat
menuliskan ... ......... Menyebut ; murid dapat menyebutkan ...... Memilih ; murid
dapat memilih ......... Mendemonstrasikan ;murid dapat mendemonstrasikan ....
Ralph Tyle dan Gange, menyatakan tiga sebab mengapa objektif pengajaran
perlu ditulis dengan jelas: Objektif yang jelas dapat membimbing dalam proses
pengajaran dan pembelajaran . Objektif yang jelas dan teliti itu akan membantu
guru merencanakan langkah-langkah yang akan dilakukan murid dalam
mencapai tujuan itu, begitu juga dalam pengajaran guru. Membantu guru dalam
menyiapkan tindakan penilaian. Agar murid dapat menyiapkan dirinya sendiri.
Oleh itu objektif perlu diketahui oleh murid sebelum pengajaran bermula, supaya
murid dapat menyiapkan dirinya sebaiknya dalam mencapai tujuan itu.
23
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Objektif hendaklah ditulis dengan terang dan ringkas (tidak perlu menggunakan
bahasa berbunga ). Objektif bagi sesuatu pelajaran hendaklah realistik dan
sesuai dengan peringkat umur murid yang ditujukan. Sekiranya objektif terlalu
tinggi untuk peringkat umur murid berkenaan, maka objektif itu tidak dapat
dicapai dalam pengajaran. Sebaliknya, jika objektif terlalu rendah, maka
pelajaran tersebut tidak mencabar kebolehan murid-murid dan akan
menjemukan. Penetapan dan penulisan objektif hendaklah tepat dan sempurna
supaya boleh dijadikan panduan yang berguna untuk proses penilaian. Soalan
ujian hendaklah berdasarkan objektif khusus pengajaran.
Pada kebiasaannya dalam pembentukan objektif atau jenis hasil pembelajaran
yang perlu ditunjukkan bergantung kepada beberapa domain atau bidang yang
diberi penekanan. Terdapat tiga (3) domain dalam aktiviti pendidikan, iaitu :
Domain kognitif Melibatkan perkembangan kemahiran kebolehan intelek murid
Domain afektif – Melibatkan perkembangan sikap dan nilai murid Domain
psikomotor – Melibatkan perkembangan kemahiran dan kebolehan fizikal atau
otot.
Aktiviti 5 : Pilih satu topik dalam HSP. Kategorikan hasil pembelajaran
Kategorikan hasil pembelajaran berdasarkan 3 domain yang dinyatakan.
24
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
TAJUK 3 PENULISAN OBJEKTIF DAN HASIL PEMBELAJARAN
SINOPSIS
Hasil pembelajaran ialah apa yang boleh ditunjukkan oleh pelajar tentang
pengetahuan dan kebolehan membuat sesuatu selepas sesuatu perkara diajar.
Penentuan hasil pembelajaran penting untuk mengetahui apa yang perlu
dikuasai oleh pelajar, memberi tumpuan kepada penguasaannya,merancang
kaedah-kaedah mengajar; dan membina ujian formatif dan sumatif
Hasil pembelajaran boleh dinyatakan dalam bentuk, bidang, dan aras. Hasil
pembelajaran dalam bidang kognitif menegaskan hasil intelek dan boleh
dikategorikan mengikut Taksonomi Bloom seperti pengetahuan, kefahaman,
aplikasi, analisis, sintesis dan penilaian.
Hasil pembelajaran dalam bidang afektif menegaskan hasil rohani dan emosi
termasuk sikap dan nilai dan perlu diserapkan walaupun susah untuk dinilai
dalam jangkamasa yang pendek.
Hasil pembelajaran dalam bidang psikomotor menegaskan kemahiran
gerakanGuru perlu merujuk kepada pelbagai dokumen kurikulum khasnya
huraian sukatan pelajaran.
HASIL PEMBELAJARAN
Menghasilkan Penulisan Objektif dan Hasil Pembelajaran Berdasarkan Domain
kognitif, Domain psikomotor dan Domain afektif
25
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
KERANGKA TAJUK
KANDUNGAN ISI
1.1 Penulisan Hasil Pembelajaran1.2 Domain Kognitif1.3 Domain Psikomotor1.4 Domain Afektif
1.1 Penulisan Hasil Pembelajaran
Penulisan hasil boleh jadi mencabar. Hasil dinyatakan dari segi tingkah laku
diukur dan / atau dilihat (petunjuk: tanya diri anda bagaimana anda akan menguji
hasil).
Sebagai contoh, jika hasilnya ialah:
Pelajar dapat mengetahui proses fotosintesis..
Bagaimana ini boleh dinilai? Hasil yang tidak nyata untuk diukur kerana ia adalah
sangat luas dan kabur. Hasil yang lebih baik seperti:
Pelajar dapat memperihalkan proses fotosintesi.
Pelajar dapat membuat ringkasan dalam nota cara proses fotosintesis
berlaku.
26
DOMAIN KOGNITIF
DOMAIN PSIKOMOTOR
DOMAIN AFEKTIF
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Pelajar dapat menyatakan faktor-foktor yang mempengaruhi proses
fotosintesis.
Hasil ini boleh diukur. Bagaimana anda akan menguji jika pelajar tahu faktor-
faktor yang mempengaruhi fotosintesis? Soalan penilaian boleh jadi:
Perihalkan faktor utama yang membolehkan fotosintesis berlaku?
Pembelajaran tidak semestinya dikhaskan sama ada dalam bidang kogni, afektif
atau psikomotor. Ketiga-tiga domain itu sepatutnya dikembangkan serentak.
Akan tetapi para guru mesti memilih bidang yang patut diutamakan apabila
menentukan peringkat kesanggupan pembelajaran.
Prosedur-prosedur berikut boleh dijadikan garis panduan untuk menulis
kenyataan objektif.
a.Tentukan perlakuan yang boleh diterima sebagai bukti yang pelajar telah
mencapai objektif. Apa yang harus dilakukan oleh pelajar untuk menunjukkan
yang ia telah mencapai objektif ? Harus dikemukakan, Misalnya jika kenyataan
objektif itu ditulis sebagai pelajar boleh mengenalpasti cara menyelesaikan
masalah pencemaran. Maka ianya hendaklah ditafsirkan yang perlakuan yang
diharapkan dari pelajar ialah cara penyelesaian masalah dan bukan masalah
pencemaran atau punca masalah pencemaran. Jika guru mahukan pelajar
menyenaraikan punca masalah, objektif hendaklah dinyatakan berasingan. Lebih
terperinci objektif , maka lebih jelas tujuan guru itu.
b.Nyatakan keadaan di mana perlakuan yang dihajatkan diduga boleh berlaku.
Dengan membuat kenyataan objektif seperti pelajar boleh mengkaji dan
membina model keadaan jirim mungkin tidak lengkap . Apakah jenis model jirim
yang perlu pelajar bina atau guru mementingkan jawapan sahaja iaitu pepejal,
cecair dan gas tanpa pelajar mengkaji keadaan jirim dalam eksperimen. Objektif
mungkin akan lebih lengkap dengan menulis, pelajar boleh :
27
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
i.menjalankan ekperimen untuk mengenalpasti proses-proses yang terlibat dalam
perubahan tiga jenis jirim.
ii. membina tiga model jirim .
3. Menentukan aras perlakuan yang boleh diterima sebagai pencapaian objektif (
kriteria ) . Adalah mustahak bagi guru menyatakan sejauh mana taraf perlakuan
itu patut dilakukan. Taraf perlakuan ini boleh dinyatakan dengan cara
menentukan had masa atau jumlah minimum jawapan yang betul patut diperolehi
oleh pelajar contoh:menulis 5 dari 6 proses yang terlibat dalam perubahan jirim
semasa menjalankan eksperimen. Dengan objektif yang jelas guru dan pelajar
boleh menumpukan usaha mereka kepada aktiviti-aktiviti yang bersabit.
Aktiviti 1 : Tuliskan 5 hasil pembelajaran berdasarkan Huraian Sukatan Pelajaran
Anda dan mengambil kira prosedur di atas.
Tiga jenis pembelajaran
Taksonomi Bloom (1956) mengklasifikasikan pembelajaran kepada domain kognitif, afektif dan psikomotor.
Kognitif: kemahiran intelektual (Pengetahuan) Afektif: perkembangan perasaan dan emosi (Sikap) Psikomotor: kemahiran fizikal (Kemahiran)
Domain boleh dianggap sebagai kategori. Taksonomi tingkah laku pembelajaran ini boleh dianggap sebagai "matlamat proses pembelajaran." Maka, pada akhir pembelajaran, pelajar sepatutnya memperoleh kemahiran baru, pengetahuan baru , dan / atau perubahan sikap@tingkahlaku.
1.2 Domain Kognitif
Aspek kognitif menjadi salah satu fokus utama dalam proses pengajaran dan
pembelajaran di bilik darjah.
28
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Domain kognitif (Bloom, 1956) melibatkan ilmu pengetahuan dan perkembangan kemahiran intelektual. Ini termasuklah mengingat kembali atau pengiktirafan fakta-fakta yang tertentu, corak prosedur, dan konsep yang terlibat dalam perkembangan kebolehan dan kemahiran intelek.Terdapat enam kategori utama, yang disenaraikan seperti jadual di bawah, bermula dari tingkah laku yang paling mudah kepada yang paling kompleks. Kategori yang boleh dianggap sebagai darjah kesukaran. Iaitu, yang pertama mesti menguasai sebelum yang seterusnya boleh mengambil tempat.
Dalam domain kognitif misalnya terdapat pemeringkatan pembelajaran yang disenaraikan oleh Bloom iaitu bermula dengan peringkat pengetahuan, pemahaman, aplikasi, analisis, sintesis dan penilaian.
KATEGORI CONTOH DAN KATA-KATA TUGASPengetahuan ; Mengingat kembali data dan maklumat yang diberikan
Contoh: Nyatakan pengelasan haiwan dan tumbuhan berdasarkan sistem pengelasan dikotomi.
.Kata Kunci: mentakrifkan, menggambarkan, mengenal pasti, tahu, label, senarai, padankan, namakan , menggariskan, mengimbas kembali, mengiktiraf, mengeluarkan semula
Kefahaman: Memahami makna, terjemahan, interpolasi, dan tafsiran arahan dan masalah.Nyatakan masalah dalam perkataan sendiri.
Contoh: Menulis semula prinsip-prinsip hukum newton. Terangkan dengan perkataan sendiri perkaitan antara daya, pecutan dan jisim.
Kata Kunci: meliputi, menukar, mempertahankan, membezakan, menganggarkan, menjelaskan, memanjangkan, generalisasikan, memberikan contoh, menyimpulkan, mentafsir, parafrasa, meramalkan, menulisnya, meringkaskan, menterjemahkan
Aplikasi: Gunakan satu konsep dalam situasi baru atau penyelesaian masalah. Menggunakan apa yang telah dipelajari di dalam kelas ke dalam situasi yang baru di tempat kerja atau masalah.
Contoh: Gunakan prinsip kestabilan dalam kehidupan seharian Mengaplikasikan prinsip/hukum dan formula statistik untuk menilai kebolehpercayaan ujian bertulis.
Kata Kunci: terpakai, perubahan, mengira, membina, menunjukkan, menemui, memanipulasi, mengubah, beroperasi,
29
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
meramalkan, menyediakan, menghasilkan, berkaitan, menunjukkan, menyelesaikan, menggunakan
Analisis: memisahkan idea atau konsep ke dalam komponen supaya struktur organisasi boleh difahami.Membezakan antara fakta dan kesimpulan
Contoh: Masalah sekeping peralatan dengan menggunakan deduksi logik. Mengakui kesilapan logik dalam pemikiran. Mengumpulkan maklumat dari jabatan dan memilih tugas-tugas yang diperlukan untuk latihan.Kata Kunci: menganalisis, membandingkan, berbeza, gambar rajah, deconstructs, membezakan, mendiskriminasikan, membezakan, mengenalpasti, menggambarkan, menyimpulkan, menggariskan, berkaitan, pilih, memisahkan
Sintesis: Membina struktur atau corak dari unsur-unsur yang pelbagai. Letakkan bahagian bersama-sama untuk membentuk keseluruhan, dengan penekanan kepada mewujudkan makna baru atau struktur baru.
Contoh: Tulis operasi syarikat atau manual proses. Rekabentuk mesin untuk melaksanakan tugas tertentu. Mengintegrasikan latihan dari beberapa sumber untuk menyelesaikan masalah. Menyemak semula dan proses untuk meningkatkan hasil.
Kata Kunci: mengkategorikan, menggabungkan, menyusun, composes, mencipta, merangka, reka bentuk, menjelaskan, menjana, mengubah, menganjurkan, pelan, menyusunnya, reconstructs, berkaitan, reorganizes, menyemak semula, menulisnya, meringkaskan, memberitahu, menulis.
Penilaian: Buat keputusan/ membuat pertimbangan tentang nilai idea atau bahan-bahan
Contoh: Pilih penyelesaian yang paling berkesan. Sewa calon yang paling layak. Menerangkan dan mewajarkan bajet baru.
Kata Kunci: menilai, membandingkan, membuat kesimpulan, berbeza, mengkritik, kritikan, mempertahankan, menerangkan, mendiskriminasikan, menilai, menjelaskan, mentafsir, mewajarkan, berkaitan, meringkaskan, menyokong
Aktiviti 2 Berdasarkan HSP anda bina 6 hasil pembelajaran iaitu satu bagi setiap
aras taksonomi Bloom.
30
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
1.3 Domain Afektif
Domain afektif (Krathwohl, Bloom, Masia, 1973) termasuk cara di mana kita berurusan dengan perkara-perkara emosi, seperti perasaan, nilai, penghargaan, keghairahan, motivasi, dan sikap. Lima kategori utama disenaraikan dari tingkah laku yang paling mudah kepada yang paling kompleks. Dari segi afektif, Bloom telah menggariskan domain afektif kepada lima peringkat iaitu menerima, bertindakbalas, menilai, menstruktur dan mengkonsepsi nilai dan akhirnya mencirikan nilai yang diperolehi.
Kategori Contoh dan Kata kunci (Kata kerja)Menerima fenomena: Kesedaran, kesediaan untuk mendengar, perhatian dipilih
Contoh: Mendengar pendapat orang lain dengan hormat. Dengar dan ingat nama orang yang baru diperkenalkan.Kata Kunci: meminta, memilih, menerangkan, memberi, memegang, mengenal pasti, menempatkan, nama, mata untuk memilih, duduk, mendirikan, jawapan, kegunaan
Respons fenomena: Penyertaan aktif sebagai seorang pelajar.Hadir dan bertindak balas kepada fenomena tertentu. Hasil pembelajaran boleh menekankan pematuhan dalam bertindak balas, kesediaan untuk bertindak, atau kepuasan dalam bertindak balas (motivasi)
Contoh: Menyertai dalam perbincangan kelas. Memberi persembahan. Soalan cita-cita baru, konsep, model, dan lain-lain dalam usaha untuk memahami mereka.Tahu peraturan keselamatan dan amalan mereka.Kata Kunci: jawapan, membantu, membantu, mematuhi, akur, membincangkan, menyambut, membantu, label, melaksanakan, amalan, hadiah, membaca, membaca, laporan, memilih, memberitahu, menulis
Menghargai: Orang yang penting atau nilai melekat kepada satu fenomena objek tertentu, atau tingkah laku. Ini berkisar daripada penerimaan yang mudah untuk menyatakan lebih kompleks komitmen.Menghargai adalah berdasarkan pada internalisasi satu set nilai-nilai yang dinyatakan, manakala petunjuk kepada nilai-nilai ini dinyatakan dalam tingkah laku pelajar secara terang-terangan dan sering dikenal pasti
Contoh: Mempamerkan kepercayaan dalam proses demokrasi. Adakah sensitif terhadap perbezaan individu dan budaya (nilai kepelbagaian). Menunjukkan keupayaan untuk menyelesaikan masalah. Cadang pelan kepada peningkatan sosial dan berikut melalui dengan komitmen. Memaklumkan pihak pengurusan mengenai perkara-perkara yang seseorang berasa yakin terhadap.Kata Kunci: selesai, menunjukkan, membezakan, menjelaskan, berikut, bentuk, memulakan, menjemput, menyertai, mewajarkan, mencadangkan, membaca, laporan, memilih, saham, kajian, kerja-kerja
Organisasi: menganjurkan nilai menjadi keutamaan oleh berbeza nilai-nilai yang berbeza, menyelesaikan konflik antara mereka, dan mewujudkan satu sistem nilai
Contoh: Mengenali keperluan untuk keseimbangan antara kebebasan dan sikap bertanggungjawab. Menerima tanggungjawab untuk tingkah laku
31
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
yang unik. Penekanan adalah pada membandingkan, yang berhubungan, dan mensintesis nilai
seseorang. Menerangkan peranan perancangan sistematik dalam menyelesaikan masalah. Menerima piawaian etika profesional. Mencipta pelan hidup dalam harmoni dengan kebolehan, minat, dan kepercayaan. Mengutamakan masa yang berkesan untuk memenuhi keperluan organisasi, keluarga, dan diri.Kata Kunci: berpegang, mengubah, mengatur, menggabungkan, membandingkan, melengkapkan, mempertahankan, menjelaskan, merumuskan, generalizes, mengenal pasti, menggabungkan, mengubah suai, perintah, menganjurkan, menyediakan, berkaitan, synthesizes
Internalizing nilai (pencirian): Mempunyai sistem nilai yang mengawal tingkah laku mereka. Tingkah laku adalah berleluasa, konsisten, boleh diramalkan, dan yang paling penting, ciri-ciri pelajar.Objektif pengajaran bimbang dengan corak umum pelajar pelarasan (peribadi, sosial, emosi)
Contoh: Boleh berdikari apabila menjalankan tugas secara individu. Kerjasama dalam aktiviti kumpulan (paparan kerja berpasukan).Menggunakan pendekatan yang objektif dalam menyelesaikan masalah. Memaparkan komitmen profesional untuk amalan etika pada setiap hari. Semak pertimbangan dan tingkah laku perubahan dalam cahaya bukti baru. Nilai-nilai rakyat untuk apa yang mereka, bukan bagaimana mereka melihat.Kata Kunci: perbuatan, mendiskriminasikan, memaparkan, pengaruh, mendengar, mengubah, melaksanakan, amalan, mencadangkan, layak, soalan, menyemak semula, berkhidmat, menyelesaikan, mengesahkan
Bidang afektif termasuk hasil pembelajaran yang menegaskan rohani dan emosi seperti sikap dan nilai. Nilai murni sarwajagat berikut harus diserapkan dalam setiap mata pelajaran:
baik hatiberdikarihemah tinggi
bekerja dengan tekun, tababelajar dengan tekun, tabahberbarisberbincang dengan kawan, rakan atau dalam kumpulanbercakap denan sopan santunberdiri tegakberjalan denan sopan santun
32
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
bergembiraberpakaian kemas dan besihbersuara lembutbertanyaberucapduduk tegakmelaksanakanmelakukanmematuhi arahan, peraturanmembantu kawan, rakan, orang awammemberi barang, derma, perhatian, salam, tumpuanmembezakan betul dan salah, baik dan tidak baikmembuang sampah ke dalam tong sampahmemilih yang baik, betulmempengaruhimempersembahkanmemulangkan barang terjumpa, pinjamanmenasihatimencadangkanmenegurmenepati masamenerangkan sesuatu sikap atau nilai murnimengamalkan sesuatu amalan yang baikmengambil bahagianmengaturmenghasilkan sesuatu kerja, latihan, tugasmengikutmengubahsuaikanmengutip barang,derma, sampatmenilaimenjagamenunggu giliranmenyoalmenyusun dengen kemas dan teraturmewajarkantersenyum
hormatkasih sayangkeadilankebebasankeberaniankebersihan fizikal dan mentalkejujurankerajinankerjasamakesederhanaan
33
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
kesyukuranrasionalsemangat bermasyarakat
Guru boleh menyatakan hasil pembelajaran umum dengan menggunakan perkataan kata kerja berikut:
menyedari tentang sesuatumenerima sesuatu seperti teguran, nasihat, tugas, penerangan, tanggungjawab, wujudnya perbezan, kepercayaa.memahami kepentingan tentang sesuatu sikap, nilai, peraturanmenghargai sesuatumenggunakan sesuatu sikap positif atau nilai dalam situasi yang barumenunjukkan kepekaan, minat, keseronokan, keselamatan, kesabaran, amalan sesuatu nilai murni (lihat di atas), atau sesuatu sikap yang positif seperti proaktif, bertanggungjawab, timbang rasa, ingin tahu, ingin menyelesaikan masalah, tekun, tah.bersyukurmenyayangi sesuatuberjimat-cermatberbangga dengan sesuatu
Guru boleh menyatakan hasil pembelajaran khusus dengan menggunakan perkataan kata kerja berikut:
1. Guru harus tahu bahwa hasil pembelajaran dalam bidang afektif mengambil masa yang panjang untuk dikuasai dan ia susah dinilai
2. Walau bagaimanapun anda harus menyerapkan sikap yang positif dan nilai murni di kalangan pelajara semasa pengajaan dan pembelajaran.
Aktiviti 3 : Bina 5 hasil pembelajaran berdasarkan domain afektif yang memberi motivasi kepada pelajar anda berdasarkan HSP
1.4 Domain psikomotor
34
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Domain psikomotor ialah berkenaan dengan perkembangan kemahiran yang berkaitan dengan pergerakan fizikal. Walau bagaimanapun, ia juga meliputi situasi moden seperti dalam dunia perniagaan dan kemahiran bersosial. Komunikasi dan operasi peralatan-peralatan teknologi maklumat seperti telefon dan kemahiran menggunakan papan kekunci juga merupakan kemahiran social. Ini termasuk penggunaan telefon atau kemahiran berucap di khalayak ramai. Oleh itu, kemahiran motor mencakupi skop yang luas dewasa ini jika dibandingkan dengan keadaan suatu masa dahulu. Selain teori psikomotor Dave, terdapat juga model-model domain psikomotor yang lain seperti domain psikomotor Simpson (1966) dan domain psikomotor Harrow (1972).
Domain psikomotor (Simpson, 1972) termasuk pergerakan fizikal, koordinasi, dan penggunaan kawasan kemahiran motor. Pembangunan kemahiran ini memerlukan amalan dan diukur dari segi kelajuan, ketepatan, jarak, prosedur, atau teknik dalam pelaksanaan.
Tujuh kategori utama disenaraikan dari tingkah laku yang paling mudah kepada yang paling kompleks
Kategori Contoh dan Kata kunci (Kata kerja)Persepsi: keupayaan untuk menggunakan isyarat deria untuk membimbing aktiviti motor. Ini berkisar dari rangsangan deria, melalui pemilihan petunjuk, untuk terjemahan
Contoh: Mengesan isyarat komunikasi bukan lisan. Anggarkan bilakah bola akan mendarat selepas ia dibuang dan kemudian berpindah ke lokasi yang betul untuk menangkap bola. Melaraskan haba dapur ke suhu yang betul dengan bau dan rasa makanan. Melaraskan ketinggian garpu forklift dengan membandingkan mana garpu adalah berhubung dengan palet.Kata Kunci: memilih, menerangkan, mengesan, membezakan, membezakan, mengenal pasti, diasingkan, berkaitan, pilih
Set: Kesediaan untuk bertindak. Ia termasuk set mental, fizikal, dan emosi. Ketiga-tiga set adalah pembawaan yang mentakdirkan seseorang respons kepada situasi yang berbeza (kadang-kadang dipanggil pemikiran)
Contoh: Hati dan bertindak atas urutan langkah-langkah dalam proses pembuatan. Mengiktiraf kebolehan dan batasan seseorang. Menunjukkan keinginan untuk mempelajari proses baru (motivasi).NOTA: Ini bahagian psikomotor berkait rapat dengan "Respons kepada fenomena" pembahagian domain afektif.Kata Kunci: bermula, paparan, menjelaskan, bergerak, hasil, bertindak balas, menunjukkan, negeri, sukarelawan.
35
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Respons berpandu: peringkat awal dalam pembelajaran kemahiran yang kompleks yang termasuk tiruan dan percubaan dan kesilapan. Kecukupan prestasi dicapai dengan amalan/ latihan.
Contoh: Menjalankan persamaan matematik seperti yang ditunjukkan. Mengikuti arahan untuk membina model. Respons isyarat tangan pengajar sambil belajar untuk mengendalikan forklift.Kata Kunci: salinan, kesan, berikut, bertindak balas, mengeluarkan semula, respons
Mekanisme: Ini adalah peringkat pertengahan dalam pembelajaran kemahiran yang kompleks. Respon yang telah dopelajari telah menjadi biasa dan pergerakan boleh dilakukan dengan yakin dan lebih cekap.
Contoh: Gunakan komputer peribadi. Membaiki paip bocor. Memandu kereta.Kata Kunci: memasang, menentukur, membina, dismantles, memaparkan, mempercepat, pembaikan, grinds, memanaskan, memanipulasi, langkah-langkah, Mends, campuran, menganjurkan, lakaran
Kompleks Response Terang-terangan: Prestasi mahir perbuatan motor yang melibatkan corak pergerakan yang kompleks. Kemahiran ditunjukkan oleh prestasi yang cepat, tepat, dan sangat diselaraskan, memerlukan minimum tenaga. Kategori ini termasuk melaksanakan tanpa teragak-agak, dan prestasi automatik. Sebagai contoh, pemain sering bunyi gelita kepuasan atau expletives secepat mereka memukul bola tenis atau membuang bola sepak, kerana mereka boleh memberitahu dengan rasa perbuatan apa hasilnya akan menghasilkan
Contoh: “Parking” kereta ke tempat letak kereta selari yang sempit. Beroperasi komputer dengan cepat dan tepat. Memaparkan kecekapan semasa bermain piano.Kata Kunci: memasang, membina, menentukur, membina, dismantles, memaparkan, mempercepat, pembaikan, grinds, memanaskan, memanipulasi, langkah-langkah, Mends, campuran, menganjurkan, lakaran.NOTA: Kata Kunci adalah sama seperti Mekanisme, tetapi akan mempunyai adverba atau adjektif yang menunjukkan bahawa prestasi adalah lebih cepat, lebih baik, lebih tepat, dan lain-lain
Adaptasi: Kemahiran dibangunkan dengan baik dan individu boleh mengubah corak pergerakan untuk memenuhi keperluan khas.
Contoh: Tindakan berkesan kepada pengalaman yang tidak diduga. Mengubah arahan untuk memenuhi keperluan pelajar. Lakukan tugas dengan mesin bahawa ia tidak asalnya bertujuan untuk melakukan (mesin tidak rosak dan tiada bahaya dalam melaksanakan tugas baru).Kata Kunci: menyesuaikan diri, mengubah, perubahan, menyusunnya, reorganizes, menyemak semula, berbeza-beza.
Asalan: Mewujudkan corak pergerakan baru untuk memenuhi keadaan tertentu atau masalah tertentu. Hasil pembelajaran menekankan kreativiti berdasarkan kemahiran yang sangat maju
Contoh: membina teori baru. Membangunkan latihan pengaturcaraan yang baru dan komprehensif. Mencipta rutin gimnastik baru.Kata Kunci: mengatur, membina, menggabungkan, composes, membina,
36
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
mencipta, reka bentuk, memulakan, membuat, berasal
Taksonomi Domain psikomotor Lain-lain
Seperti yang disebutkan tadi, jawatankuasa tidak menghasilkan himpunan untuk
model domain psikomotor, tetapi yang lain telah. Yang dibincangkan di atas
adalah oleh Simpson (1972). Terdapat dua versi popular lain:
Dave's (1975):
Tiruan - memerhati dan tingkah laku corak selepas orang lain. Prestasi mungkin
berkualiti rendah. Contoh: Menyalin kerja-kerja seni.
Manipulasi - dapat melaksanakan tindakan tertentu dengan mengikuti arahan
dan mengamalkan. Contoh: Mewujudkan kerja pada satu sendiri, selepas
mengambil pelajaran, atau membaca tentang ia.
Precision - Refining, menjadi lebih tepat. Beberapa kesilapan jelas. Contoh:
Kerja dan reworking sesuatu, maka ia akan menjadi "sahaja yang betul."
Artikulasi - Menyelaras satu siri tindakan, mencapai keharmonian dan ketekalan
dalaman. Contoh: Menghasilkan video yang melibatkan muzik, drama, warna,
bunyi, dll.
Penaturalisasian - Setelah tahap prestasi yang tinggi menjadi semula jadi,
tanpa perlu berfikir banyak tentang ia. Contoh: Michael Jordan bermain bola
keranjang, Nancy Lopez memukul bola golf, dan lain-lain.
Harrow's (1972):
pergerakan Reflex - Reaksi yang tidak dipelajari.
Pergerakan-pergerakan asas - pergerakan asas seperti berjalan, atau
menggenggam.
Persepsi - Respons kepada rangsangan seperti visual, auditori, kinestetik,
atau diskriminasi sentuhan.
kebolehan Fizikal - Stamina yang mesti dibangunkan untuk pembangunan
selanjutnya seperti kekuatan dan ketangkasan.
37
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
pergerakan Mahir – Pergerakan yang lebih ke depan dipelajari sebagai
salah satu yang terdapat dalam sukan atau aksi.
Tiada komunikasi melompat-lompat - bahasa badan berkesan, seperti
isyarat dan ekspresi muka.
Semakan semula Bloom Taksonomi
Pada pertengahan 90-an Lorin Anderson, seorang bekas pelajar Bloom, telah
membuat semakan semula terhadap domain kognitif dalam taksonomi
pembelajaran Bloom. Beliau telah membuat beberapa perubahan, iaitu 1)
menukar nama dalam enam kategori daripada kata nama kepada bentuk kata
kerja, dan 2) sedikit menyusun semula mereka (Pohl, 2000).
Taksonomi baru ini mencerminkan satu bentuk pemikiran yang lebih aktif dan
mungkin lebih tepat:
Enam langkah Mengingati, Memahami, Mengaplikasi, Menganalisis, Menilai,
dan Mewujudkan menggunakan perkataan yang sama utama atau kata kerja
seperti yang ditunjukkan dalam jadual di dalam seksyen Domain Kognitif.
38
Domain Lama Domain Baru
Penilaian Membina
Sintesis Menilai
Analisis Menganalisis
Aplikasi Mengaplikasi
Kefahaman Memahami
Pengetahuan Mengingat
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Aktiviti 5 :
a.Bina satu hasil pembelajaran berdasarkan domain psikomotor dengan merujuk
HSP.
b.Pilih satu tajuk dalam HSP, kategorikan kata kerja dalam HSP berdasarkan
domain afektif , kognitif dan psikomotor.
Rumusan
1. Hasil pembelajaran ialah apa yang boleh ditunjukkan oleh pelajar tentang
pengetahuan dan kebolehan membuat sesuatu selepas sesuatu perkara
diajar.
2. Penentuan hasil pembelajaran penting untuk:
a. mengetahuan apa yang perlu dikuasai oleh pelajar;
b. memberi tumpuan kepada penguasaannya;
c. merancang kaedah-kaedah mengajar; dan
d. membina ujian formatif dan sumatif
3. Hasil pembelajaran khusus boleh dinilai dengan mudah dan harus
dibezakan dengan hasil pembelajaran umum atau kenyataan lain yang
merupakan isi kandungan, proses pengajaran dan proses pembelajaran.
4. Hasil pembelajaran boleh dinyatakan dalam bentuk, bidang, dan aras
5. Hasil pembelajaran dalam bidang kognitif menegaskan hasil intelek dan
boleh dikategorikan mengikut Taksonomi Bloom seperti pengetahuan,
kefahaman, aplikasi, analisis, sintesis dan penilaian.
6. Hasil pembelajaran dalam bidang afektif menegaskan hasil rohani dan
emosi termasuk sikap dan nilai dan perlu diserapkan walaupun susah
untuk dinilai dalam jangkamasa yang pendek.
7. Hasil pembelajaran dalam bidang psikomotor menegaskan kemahiran
gerakan
39
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
8. Guru perlu merujuk kepada pelbagai dokumen kurikulum khasnya huraian
sukatan pelajaran.
40