scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „przyjaciel...
TRANSCRIPT
1
Jolanta Kłapsia
nauczycielka Przedszkola Publicznego nr 4
ul. Gustawa Morcinka 20, 43 - 430 Skoczów
zam.: Pierściec ul. Jaśminowa 9, 43 – 430 Skoczów
tel. kont. 693961102
e – mail: [email protected]
Scenariusz zajęć podsumowujący cykl
tematyczny o lesie
w grupie dzieci 6 – letnich (mini konkurs)
2
Świat rzeczy i zjawisk przyrodniczych oddziałuje na wszystkie zmysły dziecka
różnorodnością barw, kształtów, dźwięków, smaków i zapachów. Dziecko jest
częścią środowiska przyrodniczego, funkcjonuje w nim i z niego korzysta, dlatego
tak ważne jest, by przygotować je intelektualnie i emocjonalnie do współdziałania
z przyrodą oraz uświadomić mu fakt łączności z nią. Kontakt z przyrodą uczy
dziecko poznania i rozumienia świata, kształci wrażliwość, odpowiedzialność oraz
umiejętność dostrzegania piękna przyrody, a także chęć do podejmowania działań na
rzecz jej ochrony.
Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego, zawiera bogaty
skład florystyczny i faunistyczny i w związku z tym duże bogactwo problematyki.
Z tego bogactwa będą dzieci korzystały tyle razy, ile razy będą
w lesie. Nie można więc przy jednorazowej bytności przekazać im całej wiedzy
o lesie. Byłoby to nawet nie właściwe i niecelowe. Zatem nauczycielka musi dobrze
zaplanować zarówno ten pierwszy kontakt z lasem, jak też następne.
Jesień – to doskonała pora roku, aby rozbudzić w dzieciach zainteresowanie
mieszkańcami i roślinnością lasu i zapoczątkować jego poznawanie. Bogactwo
kolorów i skarbów jakie można o tej porze roku znaleźć w lesie, to doskonały
materiał do prowadzenia cyklu zajęć podczas, których dzieci dokonują obserwacji,
porównań, nabywają wiadomości o życiu roślin i zwierząt.
Scenariusz, który przygotowałam jest podsumowaniem takiego cyklu
i jednocześnie sprawdzeniem na ile realizowane treści zostały przyswojone
i opanowane przez dzieci.
3
Cele ogólne:
• Utrwalenie wiadomości związanych z tematyką „Las i jego mieszkańcy
jesienią”;
• kształtowanie umiejętności pracowania i współdziałania w zespole,
• podporządkowania się ustalonym zasadom i regułom; właściwe
ustosunkowanie się do odniesionego sukcesu lub poniesionej porażki.
Cele operacyjne (dziecko.....):
• zna i potrafi rozpoznać niektóre zwierzęta leśne,
• zna i potrafi nazwać charakterystyczne dla miejsca i pory roku rośliny,
• potrafi dokonać klasyfikacji grzybów: jadalne, trujące,
• potrafi rozwiązywać zagadki słowne, obrazkowe i ruchowe,
• orientuje się w schemacie własnego ciała i przestrzeni,
• przestrzega ustalonych umów, znaków i symboli;
• potrafi rozpoznać i nazwać głosy zwierząt i ptaków,
• posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie liczby 10;
• udziela kilku zdaniowych wypowiedzi na określony temat,
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Forma pracy:
• indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
Znaczki z sylwetami zwierząt dla każdego dziecka (jeż, wiewiórka, zając, sowa),
suche liście - kasztanowca, dębu, klonu, gałązka sosny, ilustracje tych drzew
(kasztanowiec, dąb, klon, sosna) oraz kasztany, żołędzie, szyszki, skrzydlaki klonu,
koperty z obrazkiem o zbieraniu grzybów pociętym na kawałki do składania, karty
pracy do klasyfikacji grzybów, kaseta z nagraniami głosów zwierząt (jakimi
dysponuje nauczyciel), maskotki zwierząt, znaczki „Przyjaciela lasu”, dyplom dla
każdego dziecka.
4
PRZYGOTOWANIA WSTĘPNE
1. Przeprowadzenie cyklu zajęć o tematyce związanej z lasem.
2. Zgromadzenie i wysuszenie liści, kasztanów, żołędzi, szyszek, skrzydlaków
klonu.
3. Przygotowanie znaczków zwierząt w takiej ilości, aby grupę podzielić na 4
równe zespoły.
4. Przygotowanie kart pracy, kopert z pociętymi obrazkami do składania.
5. Przygotowanie sylwet zwierząt o charakterystycznych cechach, łatwych do
pokazania i naśladowania.
6. Przygotowanie dyplomu dla każdego dziecka za wykazanie się wiedzą o lesie
oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu.
PRZEBIEG
A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół siebie, zaproszenie i zachęcenie
ich do wspólnych zabaw).
1. Rozwiązywanie zagadek o tematyce lasu:
Borówki i grzyby Tam wszyscy zbieramy, zajączka i lisa również tam spotkamy. (las)
Kolczaste ubranie nosi na swym grzbiecie, chowa się wśród liści Co to? Czy już wiecie? (jeż)
W lesie go spotkasz, ma nogę i kapelusz, jest jadalny lub trujący co to jest? Czy wiesz już? (grzyb)
Mały szaraczek wesoło kica ma długie uszy – zwane słuchami, malutki ogon – nazywa się omyk i długie nogi – zwane skokami. (zając)
Ruda kitka po gałązkach Żwawo w las pomyka, Gdy ją spotkasz, to do dziupli Szybciutko ucieka. (wiewiórka)
Kto w znanej zabawie jest stary i mocno śpi, miód jest jego przysmakiem. Proszę – odpowiedz mi! (niedźwiedź)
5
2. Zabawa ruchowa. „Znajdź swój domek” - każde dziecko otrzymuje znaczek
z sylwetą wybranego zwierzątka (ZAŁĄCZNIK NR 1). Dzieci poruszają się
w rytm muzyki, gdy muzyka milknie, każde zwierzę znajduje swój domek
(miejsce na sali oznaczone takim samym znaczkiem jakie posiada dziecko).
W ten sposób grupa została podzielona na zespoły.
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że w dalszej części zespoły będą wykonywać
różne zadania, za które będą otrzymywać punkty (żołędzie). Każdy zespół dostaje
takie same zadanie do wykonania, za poprawne wykonanie zadania zespoły
otrzymują punkty (żołędzie) – miejsce I – 4pkt; II – 3pkt; III – 2pkt, IV – 1pkt.
Po wykonaniu wszystkich zadań każdy zespół przelicza swoje punkty – żołędzie
i wygra ten, który zebrał największą ilość żołędzi.
B. Zadania i zabawy
1. „Dobieranie liści i owoców do drzew” - każdy zespół otrzymuje ilustracje
dwóch różnych drzew (ZAŁĄCZNIK NR 2). Zadanie polega na ułożeniu przy
ilustracji właściwych dla tych drzew liści i owoców.
2. „Szukanie ukrytych zwierząt” – prowadząca podaje każdemu zespołowi
jakiego zwierzątka będzie szukać. Aby ułatwić poszukiwania nauczycielka
zwraca dzieciom uwagę, aby przypomniały sobie w jakim domku dane
zwierzątko mieszka np.: (jeż – pod liśćmi), wiewiórka - w dziupli, lis – w norze,
dzięcioł – na drzewie).
3. „Czyj to głos” – dzieci słuchają odgłosów zwierząt z kasety magnetofonowej,
zespół, który jako pierwszy poda poprawną odpowiedź przyznaje sobie 1pkt.
Zabawa ruchowa - pomiędzy zadaniami ma na celu dostarczenie dzieciom
zwiększonej ilości ruchu, który w wieku przedszkolnym stanowi ważny bodziec
rozwoju.
6
„Wiewiórki w dziupli” – dzieci dobierają się trójkami (nie koniecznie w ramach
swojego zespołu). Dwoje dzieci trzymając się za ręce staje naprzeciw siebie
(tworzy dziuplę), trzecie wchodzi do środka, jest wiewiórką. Na hasło
nauczycielki „wiewiórki z dziupli” – dzieci wybiegają i w swobodnym biegu, nie
potrącając kolegów poruszają się po sali. Na kolejne hasło „wiewiórki do dziupli”
- dzieci wracają na swoje miejsca. Zabawę powtarzamy 3 razy, tak aby każde
dziecko mogło być wiewiórką. Następnie dzieci wracają do swoich zespołów.
4. „Układanie obrazka z elementów” – każdy zespół otrzymuje kopertę
z elementami obrazka do składania (ZAŁĄCZNIK NR 3). Zespoły
w zależności od czasu ukończenia zadania otrzymują odpowiednią ilość
punktów. Następnie w każdym zespole zostaje wybrany przedstawiciel, który
opowie co przedstawia obrazek. Odpowiedź, którą dzieci uznają za najlepszą
zostanie nagrodzona dodatkowym punktem.
Zabawa ruchowa: „Zbieranie grzybów” – dzieci maszerują po sali w dowolnych
kierunkach, co jakiś czas wykonując skłon i naśladując zrywanie grzybów
i wkładanie ich do koszyka. Po skończonej zabawie wracają do swoich zespołów.
5. „Klasyfikacja grzybów na jadalne i trujące – zespoły otrzymują karty pracy
( ZAŁACZNIK NR 4). Dzieci siadają do stolików (gdzie przygotowane są
nożyczki i klej) i wycinają grzyby z karty pracy. Następnie naklejają je na kartki
z tabelką (ZAŁĄCZNIK 4a), tak aby grzyby jadalne znalazły się w kolumnie
TAK, a trujące w kolumnie NIE.
6. „Jaki to zwierz?- zabawa pantomimiczna – 2 dzieci z każdego zespołu losuje
sylwety zwierząt i za pomocą ruchów, min i gestów naśladują to zwierzę.
Pozostali odgadują; za każdą prawidłową odpowiedź zespół, który poda ją jako
pierwszy zabiera 1 żołędzia.
7
Zabawa ruchowa: „Jeże i lis” – dzieci (jeże) spacerują po sali na czworakach. Na
hasło nauczycielki „lis” wykonują siad skulny. Zabawę powtarzamy 3 – 4 razy,
następnie dzieci wracają do swoich zespołów.
C. Zakończenie:
Zespoły przeliczają punkty, nagradzanie brawami zespołu, który zebrał najwięcej
punktów, oznaczenie dzieci z tego zespołu znaczkiem „Przyjaciel lasu”.
Wręczenie dyplomów wszystkim dzieciom, gratulacje zdobytej wiedzy,
umiejętności i współdziałania w zespołach.
PRZYJACIEL LASU