stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

27
Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz njemačkog jezika Split, 04.rujna 2015.

Upload: phamanh

Post on 28-Jan-2017

298 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

Stručno - metodička priprema

za polaganje stručnog ispita iz

njemačkog jezika

Split, 04.rujna 2015.

Page 2: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

1. Pisani rad;

2. Napisana priprema za nastavni sat i izvođenje

nastavnog sata;

3. Usmeni ispit;

Sastavnice stručnog ispita

Page 3: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

1. Pisani rad

• Pisani rad pristupnici trebaju sadržajno i grafički oblikovati u tri dijela (uvod, razradu i zaključak);

• Sadržaj eseja proizlazi iz pročitane literature i vlastitih spoznaja i iskustava;

• Paziti na smisao rečenice, gramatičku i pravopisnu točnost te pravilnu uporabu interpunkcijskih znakova;

Page 4: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

• Pridržavati se pravopisnih rješenja iz

pravopisa kojeg je 31.srpnja 2013.

preporučilo MZOŠ za uporabu u osnovnim i

srednjim školama, a to je Hrvatski pravopis

Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje;

• Literatura i primjeri tema za pisani rad

nalaze se na stranicama Agencije za odgoj i

obrazovanje www.azoo.hr;

Page 5: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

Najčešće pogreške u pisanju

eseja

1. Pisanje ije/je/e;

2. Veliko početno slovo;

3. Rastavljanje riječi na slogove;

4. Pisanje glagola u infinitivu;

5. Konstrukcija da li → je li;

Page 6: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

2. Napisana priprema i

izvođenje nastavnog sata

Obuhvaća:

1. Izradu pisane pripreme za nastavni sat

(3 primjerka);

1. Izvođenje oglednog nastavnog sata pred

Ispitnim povjerenstvom;

Page 7: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

2.1. Pisana priprema

Piše se na njemačkom jeziku;

Mora biti detaljna i sustavna i mora sadržavati:

1. Naslovnicu →Unterrichtsentwurf zum

Staatsexamen;

2. Podatke o školi, mjestu, vremenu izvođenja

oglednog sata, razrednom odjelu, godini

učenja stranog jezika, ime i prezime

pristupnika i mentora;

Page 8: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

3. Elemente metodičkog oblikovanja (temu,

nastavnu jedinicu, ciljeve / ishode učenja,

nastavne metode i oblike rada, nastavna

sredstva i pomagala)

4. Artikulaciju nastavnog sata;

5. Plan školske ploče;

6. Izvore pripremanja (uručci, radni listići,

preslike iz udžbenika ili radne bilježnice…);

Page 9: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

2.2. Planiranje nastavnog sata

Odgovoriti na 6 pitanja:

1. Što učenici trebaju učiti?

2. Što učenici trebaju raditi?

3. Kako učenici rade?

4. Pomoću čega se izvode aktivnosti učenika?

5. Pomoću kojih pomagala se izvode aktivnosti?

6. Što mora nastavnik raditi ?

Page 10: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

Bloomova taksonomija

•Ishodi učenja – odgovaraju na pitanje što

će učenik moći nakon sata, a oblikuju se

aktivnim glagolima iz Bloomove taksonomije;

•Ishod je bitan jer dovodi do promjene

naglaska sa sadržaja na postignuće.

Page 11: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

RA

ZINE

CILJEVI (ishodi)

UČENJA

Značenje razine

KLJUČNI GLAGOLI

Opisuju aktivnost koju treba vježbati i mjeriti na svakoj razini.

I. DOSJETITI SE

(Znanje)

prepoznati, pokazati, pronaći, označiti, povezati, dopuniti, smjestiti, poredati, imenovati, navesti, nabrojati, reći tko, kada, gdje, zašto, koliko, definirati, citirati, ponoviti, opisati

II. SHVATITI

(Razumijevanje)

izraziti, ispričati/napisati svojim riječima, izvijestiti, opisati, sažeti, proširiti, preoblikovati, pretvoriti, prevesti, izraziti formulom, rastumačiti, objasniti, raspraviti, obrazložiti, dokazati, dati primjer, procijeniti, izračunati, predvidjeti, razvrstati, smjestiti , izdvojiti, istaknuti, (aktivno) sudjelovati

III. PRIMIJENITI

(Primjena)

demonstrirati, dramatizirati, pokazati (postupak), dokazati, provesti (pokus),

izvršiti, upotrijebiti, primijeniti, koristiti , prikazati (grafički), izvesti (formulu), prikazati u kratkim crtama, prilagoditi, promijeniti, dovršiti, otkriti, riješiti (problem), predložiti (rješenje), isplanirati, izabrati, napraviti, izračunati, procijeniti, napisati, razvrstati, svrstati , sastaviti

Page 12: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

RA

ZINE

CILJEVI (ishodi)

UČENJA

Značenje razine

KLJUČNI GLAGOLI

Opisuju aktivnost koju treba vježbati i mjeriti na svakoj razini.

IV. ANALIZIRATI

(Analiza)

rastaviti, raščlaniti, razdijeliti, pronaći, izdvojiti, istaknuti, prepoznati neizrečene pretpostavke, opravdati, protumačiti, objasniti, usporediti, razlikovati, suprotstaviti, komentirati, kritizirati, saopćiti, izvijestiti, raspraviti, razvrstati, svrstati, grupirati, rasporediti, poredati, organizirati, urediti, oblikovati, grafički prikazati, napraviti pokus, ispitati, istražiti, provjeriti, preispitati, procijeniti, proračunati, odrediti važnost podataka, prekontrolirati, dovesti u vezu, pretpostaviti, razlikovati uzrok i posljedicu, odgovoriti ”što ako?”, zaključiti

V. PROSUĐIVATI

(Evaluacija)

provjeriti, prosuditi (primjerenost zaključka), procijeniti, ocijeniti, izmjeriti, odrediti vrijednost, utvrditi, odmjeriti, vrednovati, usporediti, razlikovati, kritizirati, raspraviti, diskutirati, preispitati, dokazati, uvjeriti, obraniti stav, opravdati, poduprijeti, zastupati mišljenje, istražiti, odlučiti, izabrati mogućnost, odabrati, preporučiti, otkloniti, poredati (s obzirom na važnost), rangirati, stupnjevati, pretpostaviti, predvidjeti, zaključiti, reći zašto, izvesti

VI. STVARATI

(Sinteza)

zamisliti, dizajnirati, razviti, stvoriti, izmisliti, smisliti, izumiti, konstruirati, kreirati, proizvesti, izazvati, formulirati (hipotezu), predvidjeti, prognozirati, prirediti, pripremiti, propisati, napraviti plan, skicirati, predložiti, objediniti, kombinirati, skupiti, sastaviti, sklopiti, spojiti, povezati, složiti, skladati, komponirati, sabrati, organizirati, preurediti, promijeniti, presložiti, preraditi, poboljšati, kompletirati, kompilirati, voditi, upravljati, napisati, podnijeti, iznijeti, predočiti, postaviti (teoriju), poopćiti

Page 13: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

Faze nastavnog sata

Artikulacija sata

Četiri faze (Bimmel/Kast/ Neuner 1994):

1. Uvodna faza;

2. Faza prezentacije;

3. Faza semantizacije;

4. Faza uvježbavanja;

Page 14: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

1. Uvodna faza

Cilj:

1. motivirati učenike,probuditi znatiželju i

zanimanje za nastavni sadržaj (slika

vezana uz tekst),

2. aktivirati predznanje (postaviti pitanja

vezana uz temu sata);

3. semantizirati ključne riječi (asociogram);

Page 15: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

2. Faza prezentacije Cilj:

1. Prezentirati učenicima tekst (Hörtexte,

Lesetexte);

2. Provjeriti globalno razumijevanje teksta

(Richtig- falsch Aufgabe, Multiple-Chois-

Aufgaben, Zuordnungsaufgaben);

Page 16: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

Teh

nik

e p

rezen

taci

je

slu

šnih

tek

stova

Tehnika prezentacije Prednosti Nedostatci

Nastavnik čita tekst

(udžbenici su zatvoreni)

Razumijevanje je

olakšano (polako,

razgovjetno i artikulirano

se čita)

Većina nastavnika nisu

izvorni govornici i nema

dramskih sposobnosti

Učenici čitaju tekst (jedan

– tri učenika po ulogama,

drugi imaju otvorene

knjige i prate tekst

Uvježbava se fonetika i

intonacija

Prilikom čitanja

nepoznatog teksta učenici

se koncentriraju na

izgovor, a ne na sadržaj

Tekst se prezentira uz

pomoć cd-a, udžbenici su

zatvoreni

Dobra kvaliteta zvuka,

naglasak na izgovoru i

intonaciji

Tehnički problemi u vidu

loše kvalitete zvuka

Tekst se prezentira uz

pomoć DVD-playera,

udžbenici su zatvoreni

Povezuju se zvuk i slika Tehnički problemi u vidu

loše kvalitete snimka

Tekst se prezentira uz

pomoć cd-a, udžbenici su

otvoreni

Ono što se čuje se i vidi

(tekst koji učenik vidi

olakšava slušanje)

Ne vježba se prvenstveno

slušanje , već je naglasak

na čitanju

Page 17: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

Teh

nik

e p

rezen

taci

je

čita

nja

Tehnika prezentacije Prednosti Nedostatci

Učenici tiho čitaju tekst,

svatko za sebe

Usvajanje vještine čitanja

koju koristimo i u

svakodnevnom životu

-

Nastavnik čita tekst

Učenici povezuju ono što

čuju s napisanim u

udžbeniku; dobro pročitan

tekst olakšava

razumijevanje

Ne uvježbava se samo

čitanje, nego i slušanje

Učenici glasno čitaju

tekst -

Različit/loš izgovor

demotivira druge učenike

i utječe na razumijevanje

Tekst se prezentira uz

pomoć cd-a, učenici prate

u udžbenicima

Učenici povezuju ono što

čuju sa napisanim u

udžbeniku; dobro

prezentiran tekst

olakšava razumijevanje

Ne uvježbava se samo

čitanje, nego i slušanje

Page 18: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

3. Faza semantizacije Cilj:

1. objasniti nove riječi i nove strukture;

• Broj nepoznatih riječi trebao bi biti od 8-12;

• Učenicima najprije treba dati mogućnost da sami iz konteksta izvedu značenje riječi. Tek nakon toga ponuditi mogućnost povezivanja slike i riječi, sinonime, antonime, objašnjenje i na kraju hrvatski ekvivalent;

Page 19: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

•U fazi semantizacije mogu se obrađivati i

gramatičke strukture.

•Nastavnik sam mora procijeniti hoće li

pritom koristiti:

a) deduktivni pristup (gramatičko pravilo) ili

b) induktivni pristup (od primjera do pravila);

Page 20: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

4. Faza uvježbavanja

Cilj:

• uvježbavati i ponavljati nove riječi i strukture;

Vježbe:

križaljka, nadopunjavanje tekstova, rečenica, slaganje

teksta uz pomoć zadanih riječi, složeniji Lückentext,

povezivanje, sastavljanje dijaloga, izvođenje

dijaloga…

Page 21: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

Savjeti za uspješnu izvedbu

nastavnog sata

• Proučiti nastavni plan i program te se upoznati s očekivanim obrazovnim postignućima učenika s obzirom na dob i godinu učenja;

• Dobro se pripremiti;

• Predstaviti se, pozitivno nastupiti i biti svjestan važnosti pozitivnog nastupa, izraziti svoja očekivanja, najaviti cilj i sadržaj nastavnog sata;

Page 22: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

•Voditi računa o dinamici sata, logičnom i

smislenom slijedu aktivnosti i glatkom

prijelazu s aktivnosti na aktivnost;

•Voditi računa o vremenskom okviru sata;

•Upute dati jasno i precizno;

•Vladati razrednom situacijom;

•Uključiti sve učenike (ne uvijek iste) i ne

oslovljavati ih na hrvatskom jeziku u

vokativu;

Page 23: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

•Služiti se njemačkim jezikom;

•Izbjegavati pisanje tiskanim slovima;

•Imenice pisati sa članom i nastavcima,

nepravilne glagole s nepravilnim oblicima;

•Jezični materijal (u govoru i pismu) mora

biti točan (ihr sieht!!!);

•Voditi računa o preglednosti vizualnih

referenata;

Page 24: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

•Sustavno prezentirati vokabular;

•Usredotočiti se na učenikovo produktivno

služenje jezikom, poglavito govor;

•Domaća zadaća mora biti sadržajno povezana s

aktivnostima tijekom nastavnog sata;

•Na kraju sata zahvaliti se učenicima na

suradnji;

•Pridržavati se Kućnog reda škole!

Page 25: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

3. Usmeni dio ispita

1. Osvrt na nastavni sat;

2. Tri pitanja iz metodike;

3. Tri pitanja iz općeg dijela programa

(Državna matura, Statut škole,

Izbor članova Školskog odbora,

Ustav RH, Izbori, poslovi

razrednika, NV …);

Page 26: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

Zadatak

• Na ponuđeni tekst Der Umzug i temu nastavne

jedinice Zu Hause sein definirati ciljeve / ishode,

metode i tehnike rada, nastavna sredstva i

pomagala, faze nastavnog sata i artikulaciju

sata;

Page 27: Stručno - metodička priprema za polaganje stručnog ispita iz

Ana Bjeliš, prof.

Gimnazija Vladimira Nazora – Zadar

Perivoj Vladimira Nazora 3/2

23000 Zadar

[email protected]