tugasan 3: teknik mendengar
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
KEMAHIRAN BELAJAR:
KEMAHIRAN MENDENGAR
Rancangan Pengajaran Harian Rancangan Pengajaran Harian Mata pelajaran : Perkhidmatan Bimbingan dan Kaunseling
Sasaran : Pelajar Tingkatan 1
Masa : (40 minit)
Bilangan Murid : 30 orang
Bidang : Akademik
Tajuk : Kemahiran Mendengar I (Proses Mendengar)
Bahan : Alat Multimedia ( Komputer, slaid Power point)
petikan, kertas A4 dan alat tulis. Kemahiran :
• Kemahiran mendengar yang berkesan dapat membantu pelajar dalam pengajaran dan pembelajaran.
• Komunikasi 2 hala lebih berkesan berbanding komunikasi sehala.
• Pelajar harus mengemukakan soalan jika kurang jelas tentang sesuatu maklumat.
Sambungan…..
Kemahiran Berfikir :
• Mencirikan, menjana idea, mereka cipta, membanding dan membezakan, sumbangsaran, membuat ramalan, merumus, menilai, membanding dan membezakan dan menerangkan sebab.
Objektif Pelajaran:
Pada akhir pelajaran ini pelajar dapat:
• Mengetahui tentang peringkat-peringkat dalam proses mendengar.
• Menggunakan kaedah mendengar dengan betul dalam aktiviti.
• Dapat menguasai teknik komunikasi yang berkesan.
• Menggunakan teknik mendengar yang berkesan dalam pengajaran dan pembelajaran.
Penyerapan Kurikulum:
Ilmu : Kemahiran mendengar yang berkesan dapat membantu pelajar
Dalam pengajaran dan pembelajaran mereka.
Nilai : Hormat menghormati, mengikut arahan, menghargai,
bertanggung Jawab, bertolak ansur, berani mengeluarkan
pendapat dan menghayati.
Catatan :
• Guru dan pelajar-pelajar menjalankan proses pengajaran dan pembelajaran di dalam bilik yang disediakan dengan kemudahan komputer.
Langkah / Masa
Isi Kandungan Aktiviti P&P Bahan Sumber Kemahiran /Strategi
Set Induksi (5 minit)
-Mendengar dan menyanyi lagu “ikan kekek mat ilui” untuk menarik minat pelajar.-Mendengar dan menyenarai-kan perkataan yang bermula dengan huruf “t”Contoh petikan: “Kebanyakan manusia tidak suka pada perubahan ketara. Mereka tahu dan mahu berubah tetapi merasakan ia adalah susah dan menakutkan”
i)Guru menayangkan LCD dan internet untuk memainkan lagu, pelajar menyanyi lagu.ii) Guru kaunseling membaca petikan pendek dengan nada yang perlahan.iii) Pelajar diminta mendengar dengan sepenuh perhatian.iv) Selepas mendengar, pelajar diminta menyenaraikan perkataan yang bermula dengan huruf “t” .Soalan:Sila senaraikan perkataan yang bermula dengan huruf “t”. v) Guru menjelaskan tujuan aktiviti dan tajuk pengajaran pada hari itu.
LCD, internet, Petikan pendekContoh jawapan:“tidak, tahu, tetapi”(Rujuk lampiran 1)
soal- jawab,mendengar, mengingat, menyenaraikan, menjana idea.
Langkah / Masa
Isi Kandungan
Aktiviti P&P Bahan Sumber Kemahiran /Strategi
Langkah1
(10 minit)
Tajuk:Kemahiran mendengar: penerangan oleh guru kaunseling ( Rujuk power point )
i) Guru kaunseling menerangkan kemahiran mendengar dengan alat bantuan Power point. ii) Pelajar diminta memberi perhatian tentang isi kandungan, mendengar, memahami, membuat catatan dan mengingat.iii) Guru kaunseling menanyakan soalan yang berkaitan dengan tajuk dan pengetahuan sedia ada dengan tujuan memastikan pelajar faham dan tahu kemahiran yang sedang diajar.Soalan:1.Apakah teknik mendengar yang berkesan?2.Bagaimana meningkatkan kemahiran mendengar?3.Senaraikan halangan mendengar.iv) Pelajar menjawab soalan guru.v) Pelajar diminta menanya soalan dengan tujuan membuat refleksi diri.
Power point :Kemahiran mendengar yang bekesan*Contoh jawapan sila rujuk lampiran 1&2
mendengar, memahami, membuat catatan, mengingat, soal-jawab,dan meta kognitif.
Refleksi:
Langkah / Masa
Isi Kandungan
Aktiviti P&P Bahan Sumber Kemahiran /Strategi
Langkah 2
(15 minit)
Aktiviti kelas:menyampai-kan maklumat sehala dan 2 hala(Rujuk lampiran 2ii)
i) Pelajar dibekalkan dua helai kertas A4. ii) Pelajar diminta menjalankan aktiviti mendengar:a)Menyampaikan maklumat sehalab)Menyampaikan maklumat 2 hala.iii) Guru kaunseling membaca arahan dan pelajar diminta menjalankan tugasan mengikut arahan. ( Rujuk Lampiran 2ii ) v) Secara sumbang saran, pelajar membincangkan dan membandingkan jawapan mereka dengan kawan.vi) Guru kaunseling membimbing pelajar semasa aktiviti dijalankan.
Lampiran 3, alat tulis dan kertas A4.
menjana idea, sumbang saran, membuat ramalan, membanding dan membezakan, memprosesmaklumat.
Refleksi:
Langkah / Masa
Isi Kandungan
Aktiviti P&P Bahan Sumber Kemahiran /Strategi
Langkah 3
(5 minit)
Memberi respon i) Secara suka rela 3 orang pelajar diminta memberi respon berkenaan perbezaan perasaan mereka sewaktu melukis kali pertama dan kali kedua.iii) Guru kaunseling merumus dan menilai pencapaian pelajar
Lukisan pelajarLampiran 4
menilai, merumus, membanding dan membezakan.
Penutup(5 minit)
-Rumusan:Komunikasi 2 hala lebih berkesan dan pelajar perlu bertanya jika kurang jelas.-Menyanyi sekali lagu “ikan kekek mat ilui ilui”
i) Guru kaunseling meminta pelajar membuat rumusan mengenai pengajaran yang telah diajar.ii) Pelajar diminta menggunakan teknik mendengar dalam pembelajaran mereka.iii) Menyanyi lagu
LCD, internetMerumus
Refleksi:
Kemahiran MendengarKemahiran Mendengar
Definisi:Definisi:Kemahiran mendengar ialahKemahiran mendengar ialahsebahagian daripada proses sebahagian daripada proses komunikasi antara manusia.komunikasi antara manusia.Mendengar adalah aktiviti aktif dari Mendengar adalah aktiviti aktif dari segi mental kerana kemahiran ini segi mental kerana kemahiran ini melibatkan kefahaman dalam melibatkan kefahaman dalam pemprosesan maklumat yang didengarpemprosesan maklumat yang didengar
Teknik mendengar berkesanTeknik mendengar berkesan Bersedia untuk mendengarBersedia untuk mendengar Tetapkan niatTetapkan niat Duduk di bahagian hadapan, banyak Duduk di bahagian hadapan, banyak
faedahnyafaedahnya Kenalpasti idea-idea penting yang Kenalpasti idea-idea penting yang
didengardidengar Buat bacaan awalBuat bacaan awal Catat nota semasa mendengarCatat nota semasa mendengar Dengar dengan teliti dan Dengar dengan teliti dan Tanamkan minat terhadap apa yang Tanamkan minat terhadap apa yang
didengar.didengar.
Bagaimana meningkatkanBagaimana meningkatkan
kemahiran mendengarkemahiran mendengar
Niat yang betulNiat yang betul Berprasangka baikBerprasangka baik Pandang kepada pengucapPandang kepada pengucap Latih banyak mendengar dari bercakapLatih banyak mendengar dari bercakap Fokus apa yang ditunjukFokus apa yang ditunjuk Perhatian apa yang ditulisPerhatian apa yang ditulis Tumpuan yang tidak berbelah bahagiTumpuan yang tidak berbelah bahagi
Halangan mendengar aktifHalangan mendengar aktif
Gangguan dalamanGangguan dalaman Gangguan persekitaranGangguan persekitaran Tiada persediaanTiada persediaan EmosiEmosi Persepsi negatifPersepsi negatif Tidak seriusTidak serius Tidak bersemukaTidak bersemuka Bising Bising Mendengar sambil lewaMendengar sambil lewa KhayalanKhayalan
KEPUASAN HIDUP
KEJAYAAN
BELAJAR EFEKTIF
SERONOK BELAJAR
MOTIVASI TINGGI
APAKAH RAHSIA APAKAH RAHSIA KEJAYAANKEJAYAAN
• 1.1. USAHAUSAHA• 2.2. USAHAUSAHA• 3.3. USAHAUSAHA• 4.4. USAHAUSAHA• 5.5. USAHAUSAHA
………………..DAN TERUS ..DAN TERUS BERUSAHABERUSAHA
SEKIAN, SEKIAN, TERIMA KASIHTERIMA KASIH
Contoh soalan dan jawapan:
i) CONTOH PETIKAN: “Kebanyakan manusia tidak suka pada perubahan ketara.
Mereka tahu dan mahu berubah tetapi merasakan ia adalah susah dan menakutkan”
a) Apakah perkataan yang bermula dengan huruf “t”? “tidak, tahu, tetapi”
b) Apakah teknik mendengar yang berkesan?• Bersedia untuk mendengar • Tetapkan niat • Duduk di bahagian hadapan, banyak faedahnya • Kenalpasti idea-idea penting yang didengar • Buat bacaan awal • Catat nota semasa mendengar • Dengar dengan teliti dan • Tanamkan minat terhadap apa yang didengar.
Lampiran 1
c) Bagaimana meningkatkan kemahiran mendengar?•Niat yang betul •Berprasangka baik •Pandang kepada pengucap •Latih banyak mendengar dari bercakap •Fokus apa yang ditunjuk •Perhatian apa yang ditulis •Tumpuan yang tidak berbelah bahagi
d) Senaraikan halangan mendengar.•Gangguan dalaman •Gangguan persekitaran •Tiada persediaan, Mendengar sambil lewa •Emosi , Persepsi negatif •Tidak serius, Khayalan•Tidak bersemuka •Bising ,
Lampiran 2
ii) AKTIVITI MENYAMPIAKAN MAKLUMAT SEHALA DAN 2 HALALangkah 1:•Setiap pelajar diberikan 2 helai kertas kosong.•Guru kaunseling memberi arahan berikut untuk dilukis oleh peserta. Perserta tidak dibenarkan bertanya. Arahan diulangi 2 kali sahaja.
Arahannya:•Lukis satu bulatan•Dalam bulatan, lukis 3 bulatan kecil•Di atas bulatan, lukis sebuah bentuk segiempat tepat.•Di kiri dan kanan bulatan, buat 2 garis panjang yang selari dan 1 bulatan di hujung.•Di bawah bulatan tadi, lukis 1 segi empat tepat.•Di bawah segi empat tepat tersebut, lukis 2 pasang garis panjang ke bawah selari dan 2 bulatan di hujung 2 pasang garis panjang tadi.•Selepas siap lukis, pelajar diminta mempamerkan lukisan mereka dan berbincang bersama dengan kawan.
Lampiran 3
Langkah ke 2:
•Di atas kertas lain, pelajar diminta melukis kali ke 2 dengan arahan yang sama tetapi kali ini mereka dibenarkan bertanya soalan untuk mendapat jawapan tepat.•Pelajar diminta mempamerkan kedua-dua lukisan mereka tadi dan diminta membandingkan kedua-dua lukisan mereka dengan lukisan contoh jawapan.•Pelajar diminta memberi respon berkenaan perbezaan mereka sewaktu melukis kali pertama dan kali kedua.
CONTOH JAWAPAN:CONTOH JAWAPAN:CONTOH JAWAPAN:CONTOH JAWAPAN:CONTOH JAWAPAN:
Contoh jawapan:
Lampiran 4
HABIS DAH….HABIS DAH….
SEKIAN TERIMA KASIHSEKIAN TERIMA KASIH