web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр...

25
Хо Ши Миний нэрэмжит Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль Биетийн эзэлхүүн Нэгж хичээлийн хөтөлбөр БОЛОВСРУУЛСАН: .................................../Ц.Отгонжаргал/

Upload: tranphuc

Post on 06-Feb-2018

254 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Хо Ши Миний нэрэмжит

Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль

Биетийн эзэлхүүнНэгж хичээлийн хөтөлбөр

БОЛОВСРУУЛСАН: .................................../Ц.Отгонжаргал/

Улаанбаатар хот

Page 2: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Батлав: С/м ........................................./С.Наранцэцэг/

Нэгж хичээлийн хөтөлбөр

Сэдэв: “Биетийн эзэлхүүн”Хамрах хүрээ: Өмнөх ангиудад судалсан хавтгайн геометрийн үндсэн ухагдахуунууд дээр тулгуурлан 11-р ангийн суралцагчдад “Биетийн эзэлхүүн”-ий тухай шинэ мэдлэг олгоно.Сургалтын зорилго: Суралцагчдад биетийн эзэлхүүнийг олох олон аргуудыг эзэмшүүлж, амьдрал практикт хэрэглэх чадвар, дадлыг төлөвшүүлэхэд оршино.Сургалтын зорилт:

Биетийн эзэлхүүнийг олох олон хувилбарт томъёонуудыг үгээр илэрхийлэх, томъёолох, зурж дүрслэх

Биетийн эзэлхүүнийг олох томъёонуудыг баталж чаддаг болох, өгөгдсөн нөхцлөө судлан ямар томъёог хэрэглэн биетийн эзэлхүүнийг олохоо таньж, тогтоох, олох чадвар төлөвшүүлэх

Танил бус нөхцөлд байгаа бодлогуудыг өөрийн мэдэх биетийн тусламжтайгаар загварчлан шийдвэрлэж сурах чадварыг төлөвшүүлэх

Заах багш: Ц.Отгонжаргал

д/д Хичээлийн сэдэв Заах хугацаа Он,сар, өдөр

1 Шулуун призмийн эзэлхүүн 40 минут

2 Налуу призмийн эзэлхүүн 40 минут

3 Пирамидын эзэлхүүн 40 минут

4 Цлиндрийн эзэлхүүн 40 минут

5 Конусын эзэлхүүн 40 минут

6 Бөмбөрцгийн эзэлхүүн 40 минут

7 Бататгал 40 минут

Ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө

Page 3: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Хичээл: Шулуун призмийн эзэлхүүн

40 минут

Сургууль: 14

Огноо: Багшийн нэр:Ц.Отгонжаргал

АНГИ: 11а Ирсэн сурагчдын тоо:

Ирээгүй сурагчдын тоо:

Сурах үйл ажиллагааны зорилт

Бодлогын зургаа зөв зурж тэмдэглэгээг

хийж сурна

Өгөгдсөн зүйлийг тодорхой тэмдэглэн,

ашиглан бодолтыг бодож сурна

Хичээлийн зорилго: O Хавтгайн геометрийн мэдлэгийг ашиглан шулуун призмийн эзэлхүүн олох пратик үйлд суралцах.

Сургалт явуулах хэл Монгол

Эзэмшсэн мэдлэг, чадвар Өмнөх хичээлээр хавтгайн дүрс болон тэдгээрийн талбай холбоо хамаарлыг ялгаж сурсан.

Төлөвлөлт

Төлөвлө-сөн цаг

Багшийн чиглүүлэхүйл ажиллагаа

Сурагчийн мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаа

Ашиглах материалуу

д

Эхлэл

-Багш сурагчидтай мэндэлнэ.. -Хичээл зохион байгуулах дүрмээ танилцуулна.

-Сурагчид суудлаа олж сууна.-Сурагчид багштай мэндлээд.

Үндсэн хэсэг

-Призмийн тодолхойлолтыг асууна

Сурагчдын хариултыг нэгтгэн

Суурь нь гэж нэрлэгдэх 2 талс нь

- сурагч бүр өөрийнхөөрөө хариулт өгнө

.-тодорхойлолтыг тогтоон дэвтэртээ

- Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Page 4: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

хоорондоо параллель бөгөөд бусад талсууд нь хоорондоо параллель ирмэгүүдээр огтлолцдог олон талстыг призм гэнэ

- Шулуун призмийн тодорхойлолтыг асууна

-Дэвтэртээ суурийн талууд нь 6см, 3см өндөр нь 4 см байх шулуун призм зур.

Багш самбарт шулуун призм зураад одоо бүгдээрээ 1см3 хэмээтэй шоогоор дүүргэе хэдэн шоо орох вэ?

V=abc V=Scуурь* Н

тэмдэглэж авна.

- Призмийн хажуу ирмэгүүд суурьт перпендикуляр бол түүнийг шулуун призм гэнэ.

-Хүүхэд бүр дэвтэртээ зурна

6х3х4=72 шоо орно гэж бодно.

Шулуун призмийн эзэлхүүн урт өргөн өндөр гурвын үржвэр болохыг ойлоно.

-Бодлогуудыг багшийн тусламжтай болон бие даан бодно

-Самбар шохой

-Бэлтгэж ирсэн тараахи материал-

- Дэвтэр үзэг, шугам харандаа

Page 5: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

-Хичээлтэй холбогдуулан бэлтгэж ирсэн бодлогуудыг бодуулна.

Төгсгөл

-Ойлгоогүй бологыг нь дахин тайлбарлан бодсон сурагчдаар бусад сурагчдад тайлбарлуулна

-Гэрийн даалгавар:

15 бодлоготой тест тараан өгнө.

-Багшийн болон бусад сурагчдын тайрбарыг сонсон даалгавараа тэмдэглэж авна.

Өөрсдийн бүтээсэн гэр

Ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө

Хичээл: Налуу призмийн эзэлхүүн

40 минут

Сургууль: 14

Page 6: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Огноо: Багшийн нэр:Ц.Отгонжаргал

АНГИ: 11а Ирсэн сурагчдын тоо:

Ирээгүй сурагчдын тоо:

Сурах үйл ажиллагааны зорилт Бодлогын зургаа зөв зурж тэмдэглэгээг

хийж сурна

Өгөгдсөн зүйлийг тодорхой тэмдэглэн,

ашиглан бодолтыг бодож сурна

Хичээлийн зорилго: Хавтгайн геометрийн мэдлэгийг ашиглан налуу призмийн эзэлхүүнийг олох пратик үйлд суралцах.

Сургалт явуулах хэл Монгол

Эзэмшсэн мэдлэг, чадвар Өмнөх хичээлээр хавтгайн дүрс болон тэдгээрийн талбай холбоо хамаарлыг ялгаж шулуун призмийн эзэлхүүнийг олж сурсан

Төлөвлөлт

Төлөвлөсөн цаг

Багшийн чиглүүлэхүйл ажиллагаа

Сурагчийн мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаа

Ашиглах материалууд

Эхлэл

-Багш сурагчидтай мэндэлнэ.-Даалгаврыг шалгана.

-Сурагчид суудлаа олж сууна.-Сурагчид багштай мэндлээд.

Page 7: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Үндсэн хэсэг

- Налуу призмийн тодорхойлолтыг асууна

-Аливаа призмийн эзэлхүүн суурийн талбайг өндрөөр үжүүлсэнтэй тэнцүү байна.

Жишээ бодлогууд бодож тайлбар хийнэ.(өөр суурьтай налуу призмтэй холбоотой бодлогуудыг сонгосон байна.)

Сурах бичгийн 202-р хуудас №244-№258

-Багшийн ярианд анхаарал хандуулна

-багшийн асуултанд өрийн бодлоо хэлнэ.

-Призмийн хажуу ирмэгүүд суурьт перпендикуляр биш бол түүнийг налуу призм гэнэ Налуу призм

Бодолтыг бие даан болон багшийн тусламжтай цэвэр цэгцтэй бодож гүйцэтгэнэ.

- Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

-Бэлтгэж ирсэн тараахи материал

- Дэвтэр үзэг, шугам харандаа

Төгсгөл

-Ойлгоогүй бологыг нь дахин тайлбарлан бодсон сурагчдаар бусад сурагчдад тайлбарлуулна

-Гэрийн даалгавар:

15 бодлоготой тест тараан өгнө.

-Багшийн болон бусад сурагчдын тайрбарыг сонсон даалгавараа тэмдэглэж авна.

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Page 8: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Хичээлийн сэдэв: Пирамидын эзэлхүүн

Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 11-р анги, 12 жилийн 12-р анги.

Зорилго:Пирамидын эзэлхүүнийг бодож сурах

Зорилт: -Огторгуйн биет буюу гурван хэмжээст биетэд багтсан зүйлийг тооцоолж томъёоны учир үндэслэлийг ойлгох

Өмнө судалсан зүйл Цаашид судлах зүйл

-Огторгуйн биетийн ерөнхий шинж, гадаргуун талбай болон куб, призм(налуу, шулуун), параллелопипед(Налуу,шулуун) зэрэг биетийн эзэлхүүн.

-Конус, бөмбөрцөг, дурын биетийн эзэлхүүн багтаамжийг судална

Хичээлийн явц:

Үе шат Багшийн үйп ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа Анхаарах зүйлЗохион байгуулалт (3′)

-Сурагчдын суудал хуваарилах-Мэндлэх-Сурагчдыг хичээлд бэлтгүүлэх

-Өөрийн суух суудлаа олж сууна-Багштай мэндлэх-Дэвтэр, үзэгээ бэлтгэх

-Өөрт оногдсон огторгуйн биетийг уншаад уг биетийг тавьсан ширээнд очиж сууна.

Сэдэлжүүлэх

(2′)

Ширээн дээр багцалж боосон бэлэг тавьсан байна.-Сурагчдаас ямар биет болохыг асуугаад бэлгээ задлахыг санал болгоно.

-Багш кубын эзэлхүүнийг асууна. Тэгвэл 1 ширхэг пирамидын эзэлхүүн хэд вэ? гэж асууна. Сурагчдыг

-Уг биетийг куб гэдгийг танина -Бэлгээ задлахад манай куб 6-н ширхэг пирамид болон задарна.

-а талтай кубын эзэлхүүн а3 гэдгийг сурагчид мэдэх ба 6 ширхэг пирамидаар куб бүтээсэн учир нэг пирамидын эзэлхүүн кубын эзэлхүүнийг 6-д

-Хэрэглэгдэхүүн гарт баригдахуйц хэмжээтэй учир багийн гишүүд ээлжлэн дамжуулан сонирхох боломжтой.

Page 9: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

бодож байх хооронд самбарт пирамид зурна. Багш самбарт манай өнөөдрийн сэдэв бол “Пирамидын эзэлхүүн” гэж гарчиг тавина.

хуваасантай тэнцэнэ.Гэдгээс

кубын эзэлхүүн =a3

6гэдгийг бодож гаргана.

Шинэ мэдлэг олгох, батлах (12′)

-Багийн сурагчдыг нэрсийн дарааллаар нь баг дотор нь дугаарлуулна.-Задгай суурьтай пирамид болон задгай суурьтай пирамидыг багтаасан биетийг урьдчилан бэлдсэн байна.

-Багш багийн эхний дугаартай сурагчидыг самбарт гарган,задгай суурьтай пирамидаар задгай амтай биетэд будаа хийхийг санал болгоно

-Задгай амтай биетэд задгай суурьтай пирамид агуулагдаж буйг харуулсан баримт.

-Энэ үйл явцаас ажигласан зүйлийг цааш удирдан чиглүүлнэ. 1. Гурван хэмжээст биеийн эзэлхүүн хэд вэ? 2. Биетэд багтсан пирамидын эзэлхүүн хэд вэ? 3.a ∙ b гэж юуг зааж байна вэ? Зэрэг асуулт тавина.

-1-р багийн сурагч задгай суурьтай пирамидаар будаа хутган задгай амтай биетэд хийнэ.

-Яг хийх бүрд нь 2-р багийн сурагч хэмжээг тэмдэглэнэ.

-2 дахь удаа 3-р багийн сурагч хийнэ.

-3 дахь удаа 4-р багийн сурагч хийнэ

.

-Сурагчид багшийн асуултанд хариулна. 1.Урт, өндөр, өргөн гурвын үржвэртэй тэнцүү Биетийн эзэлхүүн= a∙b∙h 2. Биетийн эзэлхүүнийг гуравт хуваасантай тэнцүү.

-Задгай суурьтай пирамидаар будаа хутган задгай амтай багтаасан биетэд хийнэ. Энэ үйлдлийг бусад сурагчид анхааралтай ажиглаж юу болж буйг ажиглана.(Яг гурван удаа хийхэд куб дүүрч байна.)

-Туршилтын үр дүнг томъёо хэлбэрт шилжүүлж сурна. Мөн томъёоны хэлбэрүүдийг анзаарч нэг үр дүнд хүрэхийг

Page 10: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Пирамидын эзэлхүүн= a ∙b ∙ h3

3. a ∙ b= Пирамидын суурийн талбай

ухаарах

Харьцуулан жиших (3′)

Бид өмнө нь нэг 1. пирамидын

эзэлхүүн= a3

6 гэж олсон

ба бидний сүүлд баталсан.

2. Пирамидын

эзэлхүүн= a ∙b ∙h3

Одоо эдгээрийг харьцуулана.1. Суурийнталбай= а*а

Пирамидынөндөр=а2 гэдгээс

V= a3

6

2. Пирамидын эзэлхүүн= a ∙b ∙ h3

Энэ томъонд орлуулбал

Пирамидын эзэлхүүн=a2 ∙a2 ∙1

3 болж

байна.

Энэ харьцуулалтын дүнд

V= a3

6=¿a2 ∙

a2 ∙1

3

Болохыг харж болно.

Бататган, дүгнэх. (18′)

-Баг бүрт өөр өөр суурьтай,ижил өндөртэй пирамидуудын талбайг олох бодлогууд бэлтгэсэн байна.

-Баг бүрийн 2 дугаартай сурагчид бэлтгэсэн бодлогоос сугалан авна. Багаараа ажиллаж бодлогынхоо өгүүлбэрийг ойлгоно.

-Дараагийн дугаартай сурагчид өөрийн

-Сугалсан бодлогын өгүүлбэр, өгөгдөл, зураг болон бодолт хийх цаасаа дор бүр нь холбож дэлгэж болохоор наана.

-Бодолт дууссаны дараа холбож наасан хэрэглэгдэхүүнүүдээ самбарт эгнүүлэн нааж

Page 11: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Багш бодолт хийх цаасыг тараан өгч багуудыг бодолтоо хийхийг анхааруулна.

-Бодолт хийж дууссаны дараа багш сурагчдаас яагаад өөр өөр суурьтай пирамидуудын эзэлхүүн тэнцүү байгааг лавлаж асууна.

-Энэ ажиглалтын дүнд “Пирамидуудын сууриудын талбай болон өндөрүүд нь тэнцүү бол эдгээр пирамидуудын эзэлхүүнүүд бас тэнцүү байна” гэдгийг сурагчидтай ярилцандүгнэнэ.

багийн бодлогын өгүүлбэрт харгалзах зургийг сонгон авна. (A4 хэмжээтэй)

Дараагийн дугаартай сурагчид өөрийн бодлогын нөхцөлд тохирох өгөгдлүүдийг сонгож авна.(A4хэмжээтэй)

-Сурагчид бодолтуудыг ажиглан сууриудын талбай нь тэнцүү болохыг анзаарна.Мөн өгөгдөл ёсоор пирамидуудын өндөр нь тэнцүү гэдгийг хэлнэ.

баг бүрээс дараагийн дугаартай сурагчид багийнхаа бодолтийг тайлбарлана.

Даалгавар (2′)

.-Хэрэв пирамидын суурийг тойрог хэлбэртэй болговол ямар

-Сурагч багшийн тайлбарыг анхаарч дэвтэртээ тэмдэглэж авна..

-Хичээлийн эцэст пирамидын суурь гурвалжин (зөв,элдэв

Page 12: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

биет болох вэ?-Конусын эзэлхүүнийг гэртээ өмнөхтэй адилаар баталж ирээрэй.-Баталгаа хийсэн биетүүдээ авч ирж ангийнхандаа үзүүлэхийг давхар даалгана.

-Сурагчид өмнө нь конусын тухай ерөнхий мэдлэгтэй болчихсон учир энэ биет бол Конус гэж хариулна.

талт, тэгш өнцөгт г.м), дөрвөн өнцөгт(квадрат, ромбо, трапец г.м) гэх мэт олон янз байдаг ба бүр n өнцөгт суурьтай пирамид байдгийг бататгаж ярина

Ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө

Хичээл. Цлиндрийн эзэлхүүн

40 минут

Сургууль: 14

Огноо: Багшийн нэр:Ц.Отгонжаргал

АНГИ: 11а Ирсэн сурагчдын тоо: 2

Ирээгүй сурагчдын тоо:

Page 13: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Сурах үйл ажиллагааны зорилт Бодлогын зургаа зөв зурж тэмдэглэгээг

хийж сурна

Өгөгдсөн зүйлийг тодорхой тэмдэглэн,

ашиглан бодолтыг бодож сурна

Хичээлийн зорилго: O Хавтгайн геометрийн мэдлэгийг ашиглан цлиндрийн эзэлхүүнийг олох пратик үйлд суралцах.

Сургалт явуулах хэл Монгол

Эзэмшсэн мэдлэг, чадвар -Огторгуйн биетийн ерөнхий шинж, гадаргуун талбай болон куб, призм(налуу, шулуун), параллелопипед(Налуу,шулуун) зэрэг биетийн эзэлхүүн

Төлөвлөлт

Төлөвлөсөн цаг

Багшийн чиглүүлэхүйл ажиллагаа

Сурагчийн мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаа

Ашиглах материалууд

Эхлэл

-Багш сурагчидтай мэндэлнэ..Гэрийн даалгавар шалгана.

-Сурагчид суудлаа олж сууна.-Сурагчид багштай мэндлээд.

Үндсэн хэсэг -Хичээлийн зорилго танилцуулж хичээлээ эхлэнэ.-

Призмийн суурийг тойрог болговол үүсэх биетийг нэрлэ.

-Тэгвэл бүгдээрээ шулуун призмийн тусламжтайгаар цлиндрийн эзэлхүүнийг олъё.

-Багшийн ярианд анхаарал хандуулна

-багшийн асуултанд өрийн бодлоо хэлнэ.

-цлиндрийн тухай ойлголттой болчихсон учир цлиндр болохыг хэлнэ.

-Багшийн тайлбарыг анхааралтай сонсож дэвтэртээ зургийг

- Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

-самбар шохой-Бэлтгэж ирсэн зоосон мөнгөнүүд- Дэвтэр үзэг, шугам харандаа

Page 14: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Байдалтайгаар зургийг зурж ярилцана.

Эндээс цлиндр бол нэгэн төрлийн призм юм гэсэн тодорхойлолотыг гаргаж ирнэ.

-Бэлтгэж ирсэн тестээ тараан өгч ажилуулна

зурж бодолтийг хийнэ..

-тестийн бодолтыг бие даан болон багшийн тусламжтайгаар хийж гүйцэтгэнэ.

Төгсгөл

-Гэрийн даалгаварт ангид жиллаж туусаагүй бодолт болон тестийн дараанийн хувилбарыг өгнө.

-Даалгавар тэмдэглэж аваад бодогдоогүй бодолтоо асууж лавлана.

Дэвтэр үзэг, шугам харандаа

Ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө

Хичээл: Конусын эзэлхүүн

40 минут

Сургууль: 14

Огноо:2013 оны 5 дугаар сар 1 Багшийн нэр:Ц.Отгонжаргал

Page 15: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

АНГИ: 11а Ирсэн сурагчдын тоо: 29

Ирээгүй сурагчдын тоо: 0

Сурах үйл ажиллагааны зорилт -Огторгуйн биет буюу гурван хэмжээст биетэд багтсан зүйлийг тооцоолж томъёоны учир үндэслэлийг ойлгох

Хичээлийн зорилго: O Хавтгайн геометрийн мэдлэгийг ашиглан конусын эзэлхүүнийг олох пратик үйлд суралцах.

Сургалт явуулах хэл Монгол

Эзэмшсэн мэдлэг, чадвар Өмнөх хичээлээр хавтгайн дүрс болон огторгуйн биетийн талбай ба эзэлхүүнийг бодох чадварт суралцсан.

Төлөвлөлт

Төлөвлөсөн цаг

Багшийн чиглүүлэхүйл ажиллагаа

Сурагчийн мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаа

Ашиглах материалуу

д

Эхлэл

-5-н баг болгож суудал хуваарилна.-Багш сурагчидтай мэндэлнэ..-Хичээлийн зорилго танилцуулж хичээлээ эхлэнэ.

-Сурагчид багштай мэндлээд.-Сурагчид суудлаа олж сууна.

Үндсэн хэсэг -Баг тус пирамидын эзэлхүүн хичээлд суусан бүрэлдэхүүнтэй байна.

-Өмнөх хичээл дээр гэрт өгсөн даалгаварыг шалгана.

-багуудыг өөрийн бэлдэж биетүүдийг ашиглан конусын томъёог олох даалгавар өгнө.

-Баг бүр даалгаварт өгсөн конус ба конусыг агуулсан цлиндрийн хамт бэлдэж ирсэн байна.

Конус багийн хийсэн биетүүд хамгийн зөв хэмжээтэй байв.

Сурагчдын гэрт хийж ирсэн биетүүд

Page 16: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

-Багийн сурагчдаар тайлбарлуулна.

Туршилт дууссаны дараа конус бол нэгэн төрлийн пирамид болох, ялгааг тайлбарлаж өгнө.

Сурагчид конусын эзэлхүүн пирамидын эзэлхүүнтэй ижил томъёогоор бодогддогийг анзаарна

Төгсгөл

-Гэрийн даалгавар:

15 бодлоготой тест тараан өгнө.

-Багшийн болон бусад сурагчдын тайрбарыг сонсон даалгавараа тэмдэглэж авна.

Page 17: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө

Хичээл: Биетийн эзэлхүүн (бататгал)

40 минут

Сургууль: 14

Огноо:2013 оны 5 дугаар сар 1 Багшийн нэр:Ц.Отгонжаргал

АНГИ: 11а Ирсэн сурагчдын тоо: 29

Ирээгүй сурагчдын тоо: 0

Page 18: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

Сурах үйл ажиллагааны зорилт тохиромжтой байдлаар дүрслээд

тайлбарлана.

Асуудлыг шийдвэрлэхийн тулд өгсөн

бодлогуудаар тарсиа эвлүүлнэ.

Үүссэн биетийн эзэлхүүнийг загварчлан

бодно.

Хичээлийн зорилго: O Хавтгайн геометрийн мэдлэгийг ашиглан биетийн эзэлхүүнийг олох пратик үйлд суралцах.

Сургалт явуулах хэл Монгол

Эзэмшсэн мэдлэг, чадвар Өмнөх хичээлээр хавтгайн дүрс болон огторгуйн биетийн талбай ба эзэлхүүнийг бодох чадварт суралцсан.

Төлөвлөлт

Төлөвлөсөн цаг

Багшийн чиглүүлэхүйл ажиллагаа

Сурагчийн мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаа

Ашиглах материалуу

д

Эхлэл

-5-н баг болгож суудал хуваарилна.-Багш сурагчидтай мэндэлнэ..-Хичээлийн зорилго танилцуулж хичээлээ эхлэнэ.

-Сурагчид суудлаа олж сууна.-Сурагчид багштай мэндлээд.

Үндсэн хэсэг

-Хичээл зохион байгуулах дүрмээ танилцуулна.

-Баг тус бүрт нэр өгсөн байна

-Монгол гэр ямар ямар дүрсээс бүтэх вэ?

-Багшийн ярианд анхаарал хандуулна

- баг бүр өөрийн багийн нэрийг хэлж ямар холбоо хамаарлийн тухай ярилцана.

-багшийн асуултанд өрийн бодлоо хэлнэ.

- Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

-Бэлтгэж ирсэн

Page 19: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

- Бидний өдөр тутмын амьдралд геометрийн дүрс тохиолддог. Харин геометрийн дүрсийг өргөн хэрэглэдэг биет бол ”Монгол гэр” юм гэж тайлбар өгнө.

Дасгал ажил: одоо бүгдэрээ монгол гэр барина.

Бэлтгэж ирсэн тараахи материалыг тэмдэглэл хөтлөх цаастай хамт тараан өгч үйлдэл бүр дээр заавар өгнө

Тараах материалаа бодлогын өгөгдлийг тохирох хариутай нийлүүлэн цэвэр нямбай наа гэж тайлбар өгнө.

-Багшийн тайлбарыг анхааралтай сосож

Тараахи материалтай танилцан бодлогоо бодож дүрсүүдээ эвлүүлэн наана.

-Багшийн өгсөн тэмдэглэл хөтлөх цаасан дээр бодолтуудыг хийнэ.

Дүрсүүдээ нийлүүлэн нааж гэр бүтээнэ.

тараахи материал(гэр эвлүүлэх)

-Тэмдэглэл хөтлөх цаас

- баг бүрт 1ш скоч

Төгсгөл

-Гэрийн хэмжээсүүдийг ярилцан самбарт тэмдэглэнэ.

-Бидний барьсан гэр маань бидний мэдэх ямар биетүүдээс бүтэж байна вэ?

-Гэрийн даалгавар:

гэрийнхээ шинж чанарыг ажиглаад бодлого зохио.

-Хэмжээсүүдийг ашиглан гэрийн эзэлхүүнийг олно.

-Огтлогдсон конус болон цлинрүүдээс бүсэн блохыго хэлнэ.

-Даалгавар тэмдэглэж аваад тэмдэглэл хөтөлсөн цаасаа хураалгана.

Өөрсдийн бүтээсэн гэр

Нэмэлт мэдээлэл

Ангилах – та яаж илүү Үнэлгээ – та сурагчдын Эрүүл мэнд ба

Page 20: Web viewХо Ши Миний нэрэмжит. Улсын тэргүүний 14 дүгээр бүрэн дунд сургууль. Биетийн эзэлхүүн

дэмжлэг үзүүлэх гэж байна вэ? Илүү чадварлаг

сурагчдыг яаж сургах /хүчийг нь сорих/ гэж байна

вэ?

сурах үйл ажиллагааг хэрхэн үнэлэх гэж байна вэ?

аюулгүй байдлын хяналт:

Хэрэглэгдэхүүнээ сайн бэлтгэх,идэвхтэй оролцож байгаа сурагчдыг сайшаах, идэвх тааруу байгаа сурагчдыг олж харж идэвхжүүлэх урам өгөх.

-Тэмдэглэл хөтөлсөн цаасан дээр бодсон бодлогуудын бодолтыг шалгаж тус багийн сурагчдыг үнэлнэ.

Бүх гадаргууг нь битүү наасан цаасыг скочоор холбох тул хайчтай зөв ажиллахыг сануулна.