· web viewМонгол хэл iv анги Нэгж хичээлийн сэдэв: Дүрд...

7
Монгол хэл IV анги Нэгж хичээлийн сэдэв: Дүрд тоглон , мэдрэмжээ илэрхийлье. /16цаг/ Хамрах хүрээ:Сайн муу дүрийг ялган таньдаг төсөөлөн ярих бичих чадвартай 4-р ангийн сурагчид байна Зорилго: Ерөнхий чадвар Тусгай чадвар Сэтгэн бодох Асуудал шийдвэрлэх Харилцах Хамтран суралцах Бие даан суралцах Мэдээлэл технологитой ажиллах Баатрын харилцан ярианаас зан чанарыг тодорхойлно Баатруудын харилцан яриаг жүжиглэж үзүүлнэ Мэдрэмжээ илэрхийлж ярина Мэдрэмжээ илэрхийлж бичнэ Төлөөний үгийг найруулгад зөв хэрэглэж сурна Хэлц үгийг чээжилж тогтоох,ойлгох,тайлбарлах Зорилт: Баатрын харилцан ярианаас зан чанарыг тодорхойлно. Баатруудын харилцан яриаг жүжиглэж үзүүлнэ Мэдрэмжээ илэрхийлж ярина Мэдрэмжээ илэрхийлж сурна

Upload: others

Post on 21-Jan-2020

22 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Монгол хэл IV анги

Нэгж хичээлийн сэдэв: Дүрд тоглон , мэдрэмжээ илэрхийлье. /16цаг/

Хамрах хүрээ:Сайн муу дүрийг ялган таньдаг төсөөлөн ярих бичих чадвартай 4-р ангийн сурагчид байна

Зорилго:

Ерөнхий чадвар Тусгай чадвар

Сэтгэн бодох

Асуудал шийдвэрлэх

Харилцах

Хамтран суралцах

Бие даан суралцах

Мэдээлэл технологитой ажиллах

Баатрын харилцан ярианаас зан чанарыг

тодорхойлно

Баатруудын харилцан яриаг жүжиглэж

үзүүлнэ

Мэдрэмжээ илэрхийлж ярина

Мэдрэмжээ илэрхийлж бичнэ

Төлөөний үгийг найруулгад зөв хэрэглэж

сурна

Хэлц үгийг чээжилж

тогтоох,ойлгох,тайлбарлах

Зорилт:

Баатрын харилцан ярианаас зан чанарыг тодорхойлно.

Баатруудын харилцан яриаг жүжиглэж үзүүлнэ

Мэдрэмжээ илэрхийлж ярина

Мэдрэмжээ илэрхийлж сурна

Төлөөний үгийг найруулгад зөв хэрэглэж сурна.

Агуулга:

Судлагдахуун Ур ухаан

Баатрын харилцан яриа

Жүжиг

Дүр

Холбох үг

Сэдвийн хүрээндойлгомжтой,итгэлтэй ярих

Бусдын яриаг хүлээцтэй сонсох

Зохиолын баатруудын харилцан яриаг

жүжиглэж үзүүлэх

Унших болон илтгэх үедээ ярих хурд

ба дууны өнгөө тохируулах

Санаагаа холбож үргэлжлүүлэхдээ

ба бөгөөд бас түүнчлэн гэсэн холбох

үгийг солин найруулах

Цагийн төлөвлөлт:

№ Ээлжит хичээлийн сэдэв Хугацаа

1. Эхээс баатруудын харилцан ярианаас зан чанарыг тодорхойлох,харьцуулах,унших,бичих

80мин

2. Харилцан ярианаас хамгийн чухал хэсгийг сонгон бичих,тайлбарлах

80мин

3. Орхигдсон үгийг нөхөж бичих , унших,зүйр цэцэн үг бичих

80мин

4. Сэтгэлийн хөдөлгөөнөө илэрхийлэн унших,яаж илэрч болохыг ярилцах

80мин

5. Үгийн утгыг таамаглан унших,бусдын тайлбар болон толь бичгээс тодруулан унших

80мин

6. Үлгэрийн үйл явдлаар дүрийн тоглолт хийх, дүрийн тодотгосон өгүүлбэрийг сонгон унших, уншсанаа ойлгомжтой ярих

80мин

7. Унших явцдаа асуултад хариулан ярилцах, үлгэрийн үйл явдлаар дүрийн тоглолт хийх

80мин

8. Үзсэн дүрмээ сэргээн санаж хүснэгтэд үг нөхөх , жишээнд тулгуурлан дүрмээ бичих , алдаатай бичсэн үгээ засах

80мин

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр № 1 ...........сар өдөр..............цаг 80мин

Сэдэв: Эхээс, баатруудын харилцан яриа зан чанарыг тодорхойлох, харьцуулах унших, бичих

Амжилтын шалгуур:

Баатрууд хоорондоо хэрхэн харилцаж байгааг бодож унших Харилцан ярианаас дүрийн зан чанарыг тодорхойлох

Үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа Хэрэглэгдэхүүн

Сэд

элж

үүлэ

х үе

Зохион ярилцъя Хоёр хүүхдэд нэр өгье Хүүхдүүд юу ярилцаж

байгаа бол?

Нэг нь яагаад сандарсан бэ?

Хүүхдүүд загасаа яасан бэ?

Хоёр хүү, загасаа буцааж авсан

Авсан болов уу?

Зургийг анхааралтай ажиглана.

Отгон ,Тулгаа 2 загасны тухай ярилцаж байна.

Тулгаагийн барьж ирсэн загасыг Отгон голд тавьсан .

Тулгаа сандарсан, уйлсан.

Загасны амьдрах орчин 2 янз.

Нэг нь гол, нуур ,цөөрөмд нөгөө нь шилэн хоргонд.

Д

үгнэ

лт

Агу

улга

э

зэм

ших

үе

. Отгон яагаад жараахайг усанд нь буцааж тавьсан бэ?

Жараахай шилэн хоргонд удсан бол яах байсан бэ?

Бяцхан Тулгаа хүү уйлсны учир шалтгаан нь юу вэ?

Отгон, Тулгаагийн тухай юу гэж бодсон бэ ? Яагаад

Байгаль дэлхийгээ хамгаалсан үйл явдлыг зохиолч бидэнд яаж мэдрүүлэв?

Чамд ийм явдал тохиолдсон бол яаж шийдэх байсан бэ?

Отгон ,Тулгаа нарт талархсан сэтгэлийн үг бичээрэй.

Баатруудын зан чанарыг тодорхойлъё.

Голын жараахай шилэн хоргонд амьдарч чадахгүй гэж Отгон бодсон.

Үхэх магадлалтай, хоол нь тохирохгүй байх.

Загас барих гэж

маш их хөдөлмөр зарцуулсан.

Тулгаа бол жижигхэн юмны учир мэдэхгүй.

Хүүхдүүдийн бодлогогүй үйл хөдлөлөөс,мэдээлэл багаас байгаль дэлхий хохирдогийг анхааруулсан.

Зүйр цэцэн үгийгоролцууланзохиолын гол санааг цөөн үгээр нэгтгэн дүгнэж бичнэ.

Жүжигчлэн 2 хүүхдээр төлөөлөн уншуулна.

,,Голын жараахай” сэдвийг уншиж өгнө

Тус болох гээд ус болох Хүн хүнийхээ хүчинд

o Загас усныхаа хүчинд

Гар хөдөлбөл ам хөдлөх Гэм нь урдаа

Гэмшил нь хойноо Санаа сохор бол нүд

сохор.

Сайжруулах санал .............................................................................................................

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр № 2 ...........сар өдөр..............цаг 80мин

Сэдэв: Харилцан ярианаас хамгийн чухал хэсгийг сонгон бичих тайлбарлах

Амжилтын шалгуур:

Өөрт тохиолдсон явдлаа ярих , бусдыг сонсох Сэтгэлийн хөдөлгөөн яаж илэрч болохыг ярилцах Орхигдсон үгийг сэргээн унших , нөхөж бичих,

Үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн ажиллагаа Хэрэглэгдэхүүн

Сэд

элж

үүлэ

х үе

Харилцан ярианаас баатар бүрийн зан чанарыг тодорхойлъё

Отгон ямар хүүхэд вэ?

Тулгаа ямар хүүхэд вэ?

Зан чанарыг ярилцъя

Отгоны дүр Тулгаагийн дүр

Сайн тал Сул тал Сайн тал Сул тал

Амьтан хайрладаг

шийдвэр

ганцаар гаргасан

Хөгжилтэй

Тэвчээртэй

ухаантай

Шунахай

Уйланхай

зөрүүд

,,Голын жараахай”

Эхийг унших

А

гуул

га

эзэ

мш

их

үе

Чи аль дүрд эергээр хандах вэ?

Тулгаа барьсан загасаа

өгөхгүй гээд байсан бол Отгон ямар шийдвэр гаргах байсан бол? Хэрэв чи тэдний хажууд байсан бол юу гэж хэлэх вэ?

Харилцан ярианаас хамгийн чухал хэсгийг түүж бичье

Энэ2 хүү шиг өөрт тохиолдсон хөгтэй явдлаасаа найз нартаа ярьж өгье

Санамж Чухал хэсэг гэдэг нь тухайн баатрын үзэл

бодол, зан чанарыг илэрхиййлэх хэсэг юм

Тулгаа чи надад жараахайгаа өгчих, би чамд нэг хар чавга, хоёр боорцог өгье. Эсвэл яг хаанаас барьснаа заагаад өгчих. Тэр 2 Нүдэнгийн гол дээр очоод чулууны ёроол руу өнөөх шилтэй усаа хийчихлээ. Жараахайнууд алтран, гялтганан сэлж одов.

-За яахав ,жараахайнууд гэртээ хариг.Тиймээ? Би чамаас будгийн харандааг чинь авахаа болъё доо гэж аяархан хэллээ.

Дүг

нэлт

Асуултад тохируулан

харилцан яриа зохион бичээрэй

........юунд.......гурван алтанхан жараахай цовхчино.

............хаана........жараахайнууд алтран гялтганан сэлж одов.

Сурагч Алтайгийн сэтгэгдлийг уншиж Ухаарч ойлгоно.

Сайжруулах санал .............................................................................................................