Приказ часа НАСТАВНА...

14
Приказ часа НАСТАВНИК: Ирена Златковић, ОШ „Ћеле кула“, Ниш НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Књижевност: Деца, Иво Андрић РАЗРЕД: осми ТИП ЧАСА: утврђивање ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: 20. 03. 2013. НАСТАВНЕ МЕТОДЕ: дијалошка, демонстративна, истраживачка, текстуална, учење кроз игру, аналитичко-синтетичка, интерактивна, метода открића, стваралачки рад ОБЛИК РАДА: фронтални, индивидуални, групни МЕСТО РАДА: дигитална учионица са двадесет монитора НАСТАВНА СРЕДСТВА: рачунари у дигиталној учионици са инсталираном ппт (Power Point) презентацијом наставника на серверу, ппт презентације ученика на флеш меморијама, лаптоп, видео бим КОРЕЛАЦИЈА: информатика АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА: презентују свој рад у групи, размишљају, закључују, смишљају одговоре, прате презентацију других група, процењују активност својих другова и оцењују свој рад и усвојено знање АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА: води час, управља презентацијом, прати рад ученика, подстиче, помаже ЦИЉ ЧАСА: Књижевнотеоријска анализа прочитаних приповедака и примена групног рада у дигиталној учионици Образовни циљеви: Оспособљавање ученика да се уживе у свет приповетке; Подстицање ученика да тумаче тематику дела и мотиве; Читање, разумевање и тумачење прочитаних приповедака; Откривање света детињства у Андрићевим приповеткама; Повезивање садржаја приповедака са свакодневним приликама; Карактеризација ликова; Истицање свевремених порука. Васпитни циљеви: Развијање љубави према књижевности и подстицање радозналости и жеље за читањем; Богаћење језичке културе ученика; Неговање систематичности, поступности, самосталности, али и тимског рада; Развијање и неговање хуманости и емпатије; Истицање

Upload: others

Post on 24-Jan-2020

23 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

Приказ часа

НАСТАВНИК: Ирена Златковић, ОШ „Ћеле кула“, Ниш

НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Књижевност: Деца, Иво Андрић

РАЗРЕД: осми

ТИП ЧАСА: утврђивање

ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: 20. 03. 2013.

НАСТАВНЕ МЕТОДЕ: дијалошка, демонстративна, истраживачка, текстуална, учење кроз

игру, аналитичко-синтетичка, интерактивна, метода открића, стваралачки рад

ОБЛИК РАДА: фронтални, индивидуални, групни

МЕСТО РАДА: дигитална учионица са двадесет монитора

НАСТАВНА СРЕДСТВА: рачунари у дигиталној учионици са инсталираном ппт (Power

Point) презентацијом наставника на серверу, ппт презентације ученика на флеш

меморијама, лаптоп, видео бим

КОРЕЛАЦИЈА: информатика

АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА: презентују свој рад у групи, размишљају, закључују,

смишљају одговоре, прате презентацију других група, процењују активност својих другова

и оцењују свој рад и усвојено знање

АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА: води час, управља презентацијом, прати рад ученика,

подстиче, помаже

ЦИЉ ЧАСА: Књижевнотеоријска анализа прочитаних приповедака и примена групног

рада у дигиталној учионици

Образовни циљеви:

Оспособљавање ученика да се уживе у свет приповетке; Подстицање ученика да тумаче

тематику дела и мотиве; Читање, разумевање и тумачење прочитаних приповедака;

Откривање света детињства у Андрићевим приповеткама; Повезивање садржаја

приповедака са свакодневним приликама; Карактеризација ликова; Истицање свевремених

порука.

Васпитни циљеви:

Развијање љубави према књижевности и подстицање радозналости и жеље за читањем;

Богаћење језичке културе ученика; Неговање систематичности, поступности,

самосталности, али и тимског рада; Развијање и неговање хуманости и емпатије; Истицање

Page 2: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

важности поштења, толеранције и ненасилне комуникације; Подстицање и развијање

логичког мишљења

Функционални циљеви:

Подстицање истраживачке радозналости ученика; Развијање способности да сами

сагледавају и коментаришу ситуације у приповеци, да их повезују са ситуацијама из

живота; Подстицање мисаоне активности ученика; Практична примена стечених знања и

повезивање са сопственим искуством; Богаћење речника, језичког и стилског израза

ученика; Активно учествовање у осмишљеним активностима и аргументовано изношење

мишљења и ставова. Оспособљавање ученика за самостално тумачење књижевних дела и

функционално коришћење савремених информационо-комуникационих технологија у

циљу што лакше припреме и проналажења потребних података за анализу дела

Оспособљавање за коришћење интернета у образовне сврхе.

ОБРАЗОВНИ СТАНДАРДИ:

CJ.1.1.5. проналази и издваја основне информације из текста према датим критеријумима

CJ.1.1.6. рaзликује у тексту битно од небитног, главно од споредног

CJ.1.4.7. уочава битне елементе књижевноуметничког текста: мотив, тему, фабулу, време и

место радње, лик...;

CJ.1.4.8. има изграђену потребу за читањем књижевноуметничких текстова и поштује

национално, књижевно и уметничко наслеђе

CJ.1.4.9. способан је за естетски доживљај уметничких дела

CJ.2.4.1. повезује дело из обавезне лектире са временом у којем је настало и са временом

које се узима за оквир приповедања

CJ.2.4.6. одређује мотиве, идеје, композицију, форму, карактеристике лика (психолошке,

социолошке, етичке) и њихову међусобну повезаност

CJ.2.4.7. разликује облике казивања у књижевноуметничком тексту: приповедање,

описивање, монолог/унутрашњи монолог, дијалог

CJ.2.4.8. уочава разлику између препричавања и анализе дела

CJ.3.4.3. разликује аутора дела од приповедача у делу

CJ.3.4.6. тумачи различите елементе књижевноуметничког дела позивајући се на само дело

CJ.3.4.7. изражава свој став о конкретном делу и аргументовано га образлаже

Page 3: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

КОРИШЋЕНА ЛИТЕРАТУРА: Збирка приповедака Деца (школска лектира); „Речи

мудрости“, Читанка за осми разред, Златко Грушановић и Зорица Несторовић, Клет,

Београд 2011.; Читанка за осми разред „Уметност речи“, Наташа Станковић-Шошо, Логос,

Београд 2010; Читанка за осми разред, Симеон Маринковић и Славица Марковић,

Креативни центар, 2012. ; Зона Мркаљ, Планирање у настави, Српски језик и књижевност

у старијим разредима основне школе, Издавачка кућа Клет, Београд, 2010. Припреме за

наставнике на ЦД издавачке куће Клет; интернет.

НАПОМЕНА: Савремена технологија и побољшани услови рада омогућују наставницима

да са уживањем осмисле нове начине обраде наставних јединица, који ће ученике

мотивисати да и сами више раде и активније учествују. Наравно, оваква припрема за час

захтева знатно више времена, али је задовољство огромно, посебно што се излази из

уобичајене колотечине и стандардног часа у кабинету српског језика. Моја препорука је да

повремено треба покушати и на овај или сличан начин употребити дититални кабинет у

настави српског језика. Искористила сам прилику да позовем и колеге учитеље и

наставнике других предмета да присуствују овом часу, па су тако овом часу присуствовале

педагог, библиотекар, наставник физике и две колегинице учитељице.

Ученици су на претходном часу подељени у шест група (29 ученика у одељењу) и добили

су истраживачке задатке. Свака група имала је да обради и анализира по једну приповетку

из збирке: Деца, Кула, Књига, На обали, Мила и Прелац, осим прве групе, која је имала

задатке који се односе на целу збирку приповедака Деца.

ТОК ЧАСА

На часу сам користила презентацију коју сам припремила код куће за овај час. Сваки

ученик је седео за својим рачунаром и пратио на монитору задатке на слајдовима које сам

ја контролисала са сервера. Трудила сам се да буду подједнако укључени сви ученици и

повремено постављала додатна питања ученицима, према потреби.

Улога наставника на оваквом часу је улога помоћника који прати рад, вреднује труд и

залагање ученика и помаже уколико је помоћ неопходна. Наставник управља

презентацијом. Групе се смењују једна по једна и презентују свој рад, а неке групе су

Page 4: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

имале у ту сврху припремљене ппт презентације које су преко лаптопа презентоване уз

помоћ видео бима. Истовремено су ученици на својим мониторима имали на слајдовима

истраживачка питања и задатке које је одређена група имала, што је омогућавало да боље

прате презентовање групе и успешност обављеног посла и одговора на одређена питања.

Могли су да презентерима постављају питања, а и да сами одговарају на питања групе која

презентује. Између сваког наступа група, уследила би кратка активност асоцијације

помоћу слајда из презентације, чиме би се наговестио наступ следеће групе.

УВОДНИ ДЕО ЧАСА (5 мин)

Кроз разговор са ученицима кратко подсећање на дела Иве Андрића које смо читали и

обрађивали у претходним разредима („Мостови”, „Аска и вук”, „Прича о кмету Симану”).

Наставник покреће презентацију:

Деца (збирка приповедака)

Иво Андрић

утврђивање

слајд 1.

Напомињемо да је писац рођен у Босни, што је значајан податак за анализу приповедака у

контексту места, времена и историјског оквира у коме се дешава радња.

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (35 мин)

Најпре се појављује текст: ...кад се живи животом својих жеља и доживљава све што се

жели. Потом слика деце као допуна асоцијације, а затим речи Детињство је..., што

употпуњује мисао. Тек онда се исписује наслов збирка приповедака “Деца” и то је најава

за прву групу. Ученици се труде да одгонетну и већ после слике сви схватају одговор.

Page 5: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

збирка приповедака “Деца”

слајд 2.

Ученици приступају презентацији по групама коју су самостално и тимски припремили

код куће. Прва група је одговорила на следеће истраживачке задатке:

збирка приповедака “Деца”• Заједничка тема и мотиви (истражи и образложи)

• Ко је наратор у приповеткама? У ком лицу су исприповедане приповетке и какав карактер имају? (аутобиографски – истражи и образложи)

• Наведите које су различите тегобе и муке деце при одрастању у приповеткама из збирке.

• Ликови одраслих и њихов утицај на децу и формирање њихових ставова и размишљања.

• Образложите своје виђење одраслих према деци.

• Објасните своје размишљање о присуству аутора у овим приповеткама.

слајд 3.

Питање за цело одељење и кратка дискусија уједно је асоцијација за тему следеће групе, па

наставник контролише да се не одлута превише у ширину због времена:

Да ли је дилема коју дечак има оправдана?

ДА НЕ

“Како да одредим свој однос према Милу,Палики и осталим друговима којима бих желеосвом душом да будем равноправни друг, али неуспевам, а како према јеврејским дечацима којетреба изгледа нападати и тући, а ја то не могу ине умем?”

слајд 4.

Page 6: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

приповетка “Деца”

• Тема приповетке

• Целине у причи

• Најупечатљивији део

• Ликови (психолошка карактеризација)

• Дечје игре (истражи и образложи позитивне и негативне стране)

• Порука о хуманим међуљудским односима, разумевању међу људима различитих по вери и пореклу

слајд 5.

Након наступа ове групе и евентуалних питања, наставник прелази на следећи слајд који

својим изгледом треба да асоцира на наслов приповетке као тему следеће групе. Треба да

открију да је у питању приповетка „Кула“, а у цитату је изражен главни мотив ове

приповетке – страх.

Толико је било у животу ствари којих смо се бојали. А није требало. Требало је живети.

Иво Андрић

слајд 6.

Ови слајдови, као на пример; 2, 4 и 6, служе да подстакну мисаону активност и учешће

свих ученика и разбијају монотонију која може да се јави на оваквим часовима када је

употрбљен групни облик рада. Они су дело креације наставника, па се тако јавља и нека

врста ишчекивања код ученика и питање како ће да изгледа следећи слајд, што се огледа у

појачаној пажњи ученика и већој мотивацији. Уз презентацију сваке групе на мониторима

имају истраживачке задатке које су имали за рад ученици те групе.

Page 7: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

приповетка “Кула” - Тема и мотиви приповетке (објасните шта је

кула)

-Наведите детаље из приповетке којима је писац портретисао своје ликове.

-Издвојите три слике које су најбитније у овој приповеци и објасните зашто сте баш њих издвојили.

- С којим бисте прочитаним делом упоредили ову приповетку?

-Порука

-Позитивне и негативне особине ликова

приповетка “Кула”

- “Лазаре, црни сине!?” (која све значења имају ове речи? Образложи бригу, патњу, прекор, опомену...)

- Утврди које облике казивања (форме приповедања) користи писац у овој приповеци?

- О каквом детињству сведоче: охладнео ручак, мајчине грдње, очеве батине?

слајд 7. слајд 8.

Сваки слајд који најављује следећу групу осмишљен је другачије. Негде је то слика са

одређеним цитатом, питање за размишљање, асоцијација, и сл. овде је нпр. дата једна

занимљивост, која са одговарајућим фотографијама сугерише да следећа група презентује

одговоре у вези са приповетком „Књига“.

Године 1922. у Италији откривена је

најтајанственија књига на свету. Њена тајна је у

томе што писмо којим је написана нико до дана

данашњег није успео да одгонетне.

Десет књига на полици може се распоредити на

3 628 800 начина. слајд 9.

Ако би ученици свој наступ и причу употпунили припремљеном ппт презентацијом, онда

би један члан групе исту пуштао на лаптопу преко видео бима. Ове групе су имале

запаженији наступ, па су биле успешније и боље оцењене од стране другова и гостију на

часу. Треба подстицати ученике да на овај начин развијају своју креативност,

промишљајући о делима из књижевности, али и да повезују модерне технологије са

наставом у школи, не само из предмета информатика, већ и са предметима какав је, између

осталих, српски језик и књижевност.

Page 8: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

приповетка “Књига”

Опишите библиотеку у коју је дечак први пут ушао.

Како се ви осећате у библиотеци међу мноштвом књига?

Дочарајте лик библиотекара на примерима из саме приповетке.

Објасните размишљање дечака који је оштетио књигу. Замислите да сте у кожи

описаног дечака и објасните своје понашање и осећања у

датој ситуацији.

приповетка “Књига”

Опишите школски живот у време дешавања радње приказане у овој приповеци и

упоредите га са својим школским догађајима.

Упоредите дечака и саму радњу ове приповетке са неким ранијим читаним

књижевним догађањима.

Протумачите пишчева размишљања о ситним догађајима који се урежу у памћење и

допуните пишчево размишљање својим запажањима и аргументима.

слајд 10. слајд 11.

Слајдови на којима су исписани истраживачки задаци и питања за сваку групу другачије

су дизајнирани, имају различиту подлогу, са новим украсима, у различитој боји су слова,

другачији знакови за набрајање и наглашавање: тачка, коцка, ромб, штиклица, стрелица и

др. Све ово је такође урађено у циљу разбијања монотоније и лепшег визуелног

доживљаја. То, свакако, доводи до трајног усвајања знања преко чулног опажања, а у овом

случају путем чула вида. Наравно да изискује додатно време за припрему часа и израду

овакве презентације, али доприноси њеном већем квалитету и има јачи ефекат. Ђацима

показује да је наставнику стало да и његов „домаћи задатак“ буде што бољи.

слајд 12.

Код овог слајда излазе једна по једна фотографија и када се наређају у овој коначној

поставци треба да асоцирају на наслов приповетке „На обали“, чија тема је љубав, први

пољубац, верска различитост, обала реке Дрине...

Page 9: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

приповетка “На обали”

Образложите следеће тезе:Наслов приповетке има буквално значење јер

дечак жели да преплива хладну реку како би се угрејао на другој обали где још греје сунце.

Девојчица Роза Калина има срећно детињство. Лепа је, лепо се облачи, живи срећно с мајком и очухом.

Кад је дечак пољубио Розу Калину јер се она за њега изјаснила, није доживео чудо о којем се прича.

слајд 13.

У случају ове групе то нису истраживачка питања, већ тезе у облику исказа које ученици

треба да потврде у својој анализи или да оповргну. А онда следе задаци за анализу и

провокативно питање за размишљање на које ученици могу да одговоре испред групе, или

да укључе одељење у краћу дискусију, која мора временски бити контролисана од стране

наставника. Контраст садржаја на фотографијама које служе као илустрација, у вези су са

садржајем и постављеним питањем.

приповетка “На обали”

Упоредите своја размишљања о пољупцу са онима приказаним у приповеци

Анализирајте однос Марка и Ахма и обратите пажњу на њихову верску припадност.

Колики утицај има вера на дешавања у приповеци?

слајд 14.

На слајду бр. 15 је цитат из приповетке „Мила и Прелац“ и пар фотографија које се односе

на садржај приповетке и које се потом ређају једна по једна, најава су за последњу групу.

На наредна два слајда, бр. 16. и бр. 17. налазе се питања и задаци у вези са приповетком

„Мила и Прелац“.

Page 10: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

“ Дечак се играо сам, на прашном друмунедалеко од авлијских врата. Кад није пазарнидан или празник, друм је миран, готово пуст,али постоји увек могућност и скривена нада даће се на њему појавити нешто ново, ретко иузбудљиво. Кад друм задуго ништа није донео,дечак је подигао очи и високо изнад себевидео да неко силази с брега.”

слајд 15.

приповетка “Мила и Прелац”

Објасните значење уводног пасуса

Зашто је сваки путник намерник у дечаку изазивао празноверан страх, љубопитство и безгранично сажаљење.

Протумачите зашто су укућани често грдили дечака “због те нездраве радозналости за странце скитнице и уопште за просјаке, бедне и сакате”.

Опишите странца који се појавио са брега, користећи аргументе из саме приповетке.

Анализирајте однос дечака према тетки Мили и притом узмите у обзир њихове године.

приповетка “Мила и Прелац” Упоредите садржај и ликове ове приповетке са

неким досад читаним делом.

Приказан однос становника касабе према хватању свих паса без господара повежите са сазнањима о томе како се ово питање решава данас.

Објасните Ћорканове животне прилике са посебним освртом на његово чекање “славне смрти”.

Како се може објаснити опис странчевог лица док је јео хлеб?

Протумачите крај приповетке.

слајд 16. слајд 17.

Свака група је имала отприлике по пет – шест минута за свој наступ.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (5 мин)

К В И ЗДобро прочитај питања и у свесци напиши шта би заокружио као тачан одговор. Има пет питања. Када

будеш завршио, видећеш тачна решења.

Оцени своје знање. За сваки потпуно тачан одговор упиши себи један поен.

слајд 18.

Page 11: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

Систематизација и провера усвојеног знања, односно колико су ученици запамтили

пратећи презентацију по групама, урађена је путем квиза. Замисао је била да сваки ученик

на свом монитору прати питања и према сопственом темпу одговара у свесци. Ученици су

мисаоно ангажовани, а уједно је то кратка вежба за одговарање на слична питања из

књижевности какве ће, можда, имати на завршном испиту. Одмах након пет слајдова са

питањима имају могућност провере одговора и оцене сопствено знање.

1. “Само покаткад искрсне и оживи поједини призор који сеуправо по оном што је у њему било неизречено инесхватљиво, задржао негде у памћењу. И то бива ретко, иувек ћудљиво и нередовно, без везе са његовим животомзрелог човека.”Препознајте међу следећим приповедачевим исказима онекоји се односе на ТРИ упечатљиве успомене из Лазаревогдетињства, о којима се приповеда у приповеци „Кула”:а) – Лазаре, црни сине!б) „И то је болело, болело страховито, изнад свихочекивања”.в) „Од заноса не знаш где ногама стајеш на земљу”.г) „Чега се плашио и пред чим је бежао? Зашто јеуопште предузимао ту 'пробу'?”д) „За њега се време од раног пролећа делило на дваједнака дела”.ђ) „Девојчица је без страха и узбуђења шарала прутомпо земљи, као да мирно и равнодушно чека одлуку”.

2. Своју приповетку „Књига” Иво Андрић је на самом

почетку одредио као „кратку историју једног дугог и

великог страха”:

а) који има велике и значајне поводе;

б) који је условљен стварном опасношћу у којој се

јунак налази;

в) који је имао наизглед безначајан повод, али се

снажно утиснуо у дечју душу.

слајд 19. слајд 20.

3. “Истина је да и њему утроба гори за лепотом, а та је лепота видљива, али недостижна и незадржљива; не дâ се ухватити, не може се украсти, нема се за шта купити, нити се може од људи отети, ни од бога измолити; као привиђење је, нестварно и кратковеко, а драже од свега што је живо, стварно и надохват руке.”Наведено размишљање о лепоти и њеном смислу у човековом животу треба схватити као:а) поруку да не треба тежити лепоти, нити за њом чезнути, јер је она за човека недостижна;б) сазнање да је лепота трајна човекова чежња и незаменљива духовна потреба;в) увереност да човек мора потискивати своју чежњу за лепотом, јер се лепота не може купити, ни од бога измолити, нити од некога отети;г) искуство о томе да човек непрекидно тежи да освоји идеалну лепоту, али му она остаје недостижна, и управо због тога драгоцена и насушно потребна.

4. У приповеци „Књига” Иве Андрића дечак пати:

а) зато што није могао да из школске библиотеке позајми више књига;

б) јер је нехотично оштетио књигу коју је позајмио из школске библиотеке;

в) зато што је увређен и разочаран грубим понашањем школског библиотекара;

г) због тога што у библиотеци није могао да позајми ниједну књигу;

д) јер се бојао казне због оштећене књиге и реакције грубог и заједљивог библиотекара.

слајд 21. слајд 22.

Page 12: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

5. “ За трен ока га видех пред собом, са уздигнутим рукама, једна муподланица сва у крви, са забаченом главом као код самртника. Утом тренутку угледах први пут његово лице. Уста му наполаотворена, усне беле, очи без погледа, разливене као вода, безикаква израза више, и одавно избезумљене. Ту је требалоударити.”

Наратор који казује своје осећање из детињства:

а) ударио је јеврејског дечака и као одрастао човек каје се збогсвог поступка,

б) памти како је у њему надвладало сажаљење пред лицемповређеног и прогоњеног дечака, те није имао снаге да гаудари,

в) сећа се сажаљења према повређеном дечаку, али је он томосећању одолео, због чега сада као зрео човек жали,

г) оживљава успомену из детињства која му открива да је итада, против своје воље, био приморан да се опредељујеизмеђу оних који гоне и прогоњених,

д) увиђа да ни у детињству није својом душом припадао онимакоји гоне и злостављају слабе и немоћне.

Тачни одговори

1. б), г), ђ).

2. в)

3. б), г).

4. б), в), д).

5. б), г), д).

слајд 23. слајд 24.

Бодовање:

5 тачних одговора – одличан 5

4 тачна одговора – врло добар 4

3 тачна одговора – добар 3

2 тачна одговора – довољан 2

1 или ниједан тачан одговор –

АУТОР презентације:

Ирена Златковић,

професор српског језика

март, 2013. године

слајд 25. слајд 26. (последњи)

Ученици записују свој број поена, а наставник прати проценат тачних одговора које је

сваки ученик постигао. Слајд на крају даје тај податак о успешности, па ученици и

бројчано могу исказати своје постигнуће. Анализирати укратко резултате теста.

Најавити наставну јединицу за следећи час.

ЗАКЉУЧАК: Час је испунио очекивање наставника јер је већина група веома успешно

одрадила своје задатке, трудећи се да буду што креативнији, оригиналнији и уверљивији у

свом наступу. Предност оваквих часова у односу на традиционалан начин обраде школске

лектире јесте у томе што сви ученици морају да се укључе у рад. Чак и да нису прочитали

целу књигу, прочитаће бар једну приповетку, или ће сазнати нешто више, ново и

занимљиво. Разбија се монотонија уобичајеног начина рада, па захтеви савремене школе

долазе до изражаја. Ученици се данас често служе интернетом како би пронашли нешто

Page 13: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми

препричано, а овде су постављени у ситуацију да сами откривају и истражују. Улога

наставника је сведена на улогу водитеља. Ученици су све време ангажовани и са пажњом

прате час и учествују. Занимљиво је да су користили могућност да ми преко поруке на

Фејсбуку претходног дана пошаљу своје презентације, ради провере да ли су на добром

путу у свом раду, чиме се остварује дубљи контакт и боља сарадња са ученицима. Они

тако схватају да се Фејсбук може корисно употребити, а не само за забаву.

Ученици су имали неке, понуђене од стране наставника, али су и сами пронашли, блогове

и интернет странице које садрже материјал о Иви Андрићу и његовом делу, које су

користили у изради својих презентација:

https://sr.wikipedia.org/sr/Иво_Андрић

http://silvy1102.wordpress.com/2010/05/24/деца-иво-андрић/

http://www.boske.rs/stranice/deca_andric.html

http://www.ivoandric.org.rs/html/sabrana_dela.html

http://www.rastko.rs/rastko/delo/12297

http://lektire933.blogger.ba/arhiva/2010/03/30/2464723

http://lektire933.blogger.ba/arhiva/2010/03/30/2464590

www.kostatrifkovicns.edu.rs/Analiza%20jednog%20dugog%20i%20veli...

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=zef1MdM66ek

http://www.youtube.com/watch?v=KbI2daD2u5c

http://www.mudrosti.org/ivo-andric-citati

и други.

У прилогу се налази моја ппт презентација за овај час, као и неке ппт презентације ученика

за одређене приповетке, као резултат групног рада. Такође и неке фотографије направљене

на овом часу.

Page 14: Приказ часа НАСТАВНА ЈЕДИНИЦАdigitalnaskola.rs/.../RAD_16AsJwI7lOPH_digitalnicas3.pdf · 2013-05-07 · Београд 2011.; Читанка за осми