скарби народної творчості

9
“УНТ – ЗАСІБ ФОРМУВАННЯ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДОШКІЛЬНИКА”

Upload: svitlanakoltunova

Post on 08-Jan-2017

317 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: скарби народної творчості

“УНТ – ЗАСІБ ФОРМУВАННЯ МОВЛЕННЄВОЇ

ДІЯЛЬНОСТІ ДОШКІЛЬНИКА”

Page 2: скарби народної творчості

Кожна загадка розвиває у дітей художнє мислення, кмітливість, дотепність.

Page 3: скарби народної творчості

В гостях у бабусі - казкарки

Page 4: скарби народної творчості

Заняття з художньоїлітератури:

“СКАРБИ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ”

Page 5: скарби народної творчості

Мета: поглибити знання дітей про народну творчість (пісні, казки, прислів'я та приказки, ігри, загадки, скоромовки, тощо);розвивати в дітей пізнавальний інтерес до української фольклорної спадщини; мовлення, поповнювати словниковий запас дітей; розвивати логічне мислення. Виховувати любов до УНТ.

ХІД ЗАНЯТТЯВихователь розпочинає заняття бесідою.Вихователь. Діти! Сьогодні ми продовжуємо розмову про нашу рідну українську землю та наш народ. І поговоримо ми про українську народну творчість. А для цього я запрошую вас у цікаву мандрівку. Як відомо, у стародавні часи не було ані швидких авто мобілів, ані стрімких літаків. На чому ж пересувалися тоді люди? (На возах, у які запрягали коней чи волів.) Отже, хай наш килимок перетвориться на чарівний візок. Вирушаймо!

Page 6: скарби народної творчості

Діти збираються на килимку. Звучить весела українська народна музика.ВиховательГей, приїхав гурт маляток, У містечко Загадок. Будуть наші дитятка Тут відгадувать ... (загадки).Українські загадки — маленькі перлини народної творчості. Вони навчають нас міркувати, бути більш уважними, кмітливими. Хто загадку відгадає, той усе на світі знає. Ну ж бо, малята, хто з вас краще вміє народні загадки відгадувати? Зараз перевіримо. Вихователь загадує дітям загадки, малята відповідають. Якщо діти вагаються, можна показати їм малюнок-підказку.Сніг на полях, Лід на річках, Хуга гуляє — Коли це буває? (Взимку.) Тане сніжок, Оживає лужок, День прибуває,— Коли це буває?(Навесні.)Без сокири і дрючків Ставить міст через річки. (Мороз.)Рукавом махнув, дерева нагнув.(Вітер.)Ішов довгов'яз, у землю ув'яз, а з землі всіх повиганяв.(Дощ.)Колючий клубочок Прибіг у садочок.(їжак.)

Page 7: скарби народної творчості

У воді купалася, сухою зосталася.(Качка.)Що то за птах, що на вісьмох ногах, Зробив сито, не руками звито?(Павук і павутина.) Поля скляні, дороги дерев'яні. (Вікно.)Вихователь. Молодці. Розкажіть, про що бувають народні загадки? (Про пори року, явища природи, різні тварини, рослини.) Може, хтось ще знає якусь народну загадку? Хай загадає її своїм товаришам. (Діти виконують завдання.)А тепер рушаємо далі!Звучить весела українська народна музика.Вихователь. Український народ склав не лише багато цікавих загадок. У нашій народній скарбниці багато влучних висловів, коротеньких, але з повчальним змістом. Що це? (Прислів'я приказки.) Зараз ми якраз прибули на хутірець прислів'їв та приказок.. Чи добре ви їх знаєте?Дидактична гра «Докажи прислів'я»Вихователь читає прислів'я. Діти повинні доказати останнє слово у них та (за бажанням) пояснити зміст цих прислів'їв. Хліб — всьому ... (голова). Тихше їдеш — далі ... (будеш). Нема того краму, щоб купити ... (маму). Поспішиш — людей ... (насмішиш). Книга вчить, як на світі ... (жить). Хоч лютий лютує, а вже весну ... (чує). Хочеш їсти калачі — не сиди на ... (печі).

Page 8: скарби народної творчості

Вихователь. А зараз, діти, ми під'їжджаємо до хатини бабусі- казкарки.Бабуся запитує вас, чи знаєте ви українські народні казки? (Так.) Які народні каз ки ви знаєте? (Діти називають казки.) Молодці. Що перемагає в українських казках: зло чи добро? (Добро.) Який кінець мають всі українські казки? (Щасливий.) Чого нас вчать українські каз ки? (Бути розумними, сміливими, дружними, працьовитими.)Бабуся знає безліч цікавих народних казок. Ось зараз хоче розповісти вам одну із них.Та чи всі зібрались до бабусивої хати?(Діти відповідають: «Усі!».) Тоді вже й можна Казкупочинати.Вихователь читає дітям українську народну казку «Котигорошко».Після прослуховування казки вихователь пропонує дітям відповісти на запитання за текстом.Як звали головного героя казки? (Котигорошко.)Яким був Котигорошко? (Сильним, дужим, мужнім, сміливим.)Яким він був у ставленні до своїх братів, батьків та коханоїдівчини? (Добрим, чуйним, лагідним.Чого вчить ця казка? (Бути сміливим, добрим, приходити надопомогу своїм товаришам.) Який епізод казки сподобався вам найбільше? (Діти діляться враженнями.)Що ми скажемо бабусі за цікаву казку? (Спасибі.) Вихователь. Наші пращури полюбляли гратися у різні народні ігри. Народні ігри — не лише розвага. Вони допомагають нам бути дружними та спритними.

Page 9: скарби народної творчості

ФізкультхвилинкаПроводиться рухлива народна гра «Мишка та кіт» (під мелодію Нмйменної української народної пісні в обробці Я. Степового).Після гри діти збираються на килимку. Педагог показує дітям ілюстрацію до скоромовки :Босий хлопець сіно косить, Роса росить ноги босі.Чи легко проказати слова цього віршика? (Ні.) Чому? (Тому що це скоромовка.) Скоромовки також складав здавна український народ. Як ви гадаєте, навіщо нам скоромовки? (Щоб навчитися чітко та правильно говорити.) Спробуйте без помилок повторити в ній слова цієї скоромовки.Діти виконують завдання. Спочатку скоромовка вимовляється за допомогою вихователя у повільному темпі, потім самостійно у більш швидкому темпі.Вихователь. Бачите, яка велика українська народна спадщина. Яка усна народна творчість збереглась до наших часів? /загадки, прислів'я, приказки, казки, скоромовки, ігри.) Так. Але душею українського народу є пісня.. Пісні звеселяє наше серце, допомагають у скрутні часи, підбадьорюють. Наш народ — дуже співучий. Пісня супроводжує нас усе життя. Скажіть, яку найпершу пісню чує дитина матінки? (Колискову.) Які колискові пісні? (Ніжні, лагідні, мелодійні.)Занаття закінчується.