Ислам әдебиеті

50
Мақтарал ауданы «№121 жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Сабақтың тақырыбы: Ислам дәуіріндегі әдебиет Пәні:қазақ әдебиеті Сыныбы: 8”А” Пән мұғалімі: Дамира Абдуллаева

Upload: bilim-all

Post on 19-Mar-2017

55 views

Category:

Education


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Ислам әдебиеті

Мақтарал ауданы«№121 жалпы орта мектебі»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Сабақтың тақырыбы: Ислам дәуіріндегі

әдебиет

Пәні:қазақ әдебиетіСыныбы: 8”А” Пән мұғалімі: Дамира Абдуллаева

Page 2: Ислам әдебиеті

Жиырма екінші қыркүйекИслам дәуіріндегі әдебиет

Page 3: Ислам әдебиеті

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Қазақ халқының ежелден бай мәдениеті, әдебиеті, көне тарихы бар ел екендігін түсіндіре отырып, Ислам дәуірі әдебиетінің аса көрнекті өкілдері, ірі ойшыл ғұламаларының өмірі және шығармашылығымен таныстыру.

2.Дамытушылық: Оқушының тіл байлығын жетілдіру , балаларды тез ойланып, жауаптарын тиянақты айта білуге дағдыландыру. 3.Тәрбиелік: Халқымыздың асыл мұрасын бағалай білуге,тарихымызды қадірлеуге тәрбиелеу

Page 4: Ислам әдебиеті

Сабақтың түрі: Аралас сабақ (оқушыларды іздендіру арқылы)Сабақтың әдісі: Іздендіру,топтастыру, сұрақ-жауап, баяндау,түсіндіру,талдау, жинақтауКөрнекілігі:Интербелсенді тақта, сызба-кесте,слайдтар, суреттер топтамасы, бүктемелер, оқу құралдарыПәнаралық байланыс: Тарих,қазақ тілі,география

Page 5: Ислам әдебиеті

Күмәнсіз ғой бұл дүниеден барша жанның өтері,Мал-мүлкіңе мәз болмағын, бәрі қолдан кетеді.Ата-анаң бауырлар, қайда кетті ойланшы,Төрт аяқты ағаш ат саған да бір күн жетеді.

Дүние-дүние дей берме, бір Алла болсын айтарың,Кісі ақысын жей көрме, ысырат көпір бар, байқағын.Ешкім де саған жолдас боп, бірге еріп кетпейді,Не де болса жазмыштың көрерсің басқа салғанын. А.ЙассауиТіршілікте құрыштай бол төзімді,Сан мәртебе алдаса да өзіңді.Тағдырыңды еш уақытта жазғырма,Тіпті кейде болса әзәзіл азғырған

Өрге жүзген өнегелі ісімен,Таңда адал дос өз теңіңнің ішіненЖүргендер көп достық атын малданып,Алайда тек қалма оған алданып. Әл- Фараби. Аударған Нысаналы

Page 6: Ислам әдебиеті

Көк бөріден тараған түркілер Ү-ҮІІІ ғасырларда Түрік қағанаты

деп аталатын мемлекет құрды

Page 7: Ислам әдебиеті
Page 8: Ислам әдебиеті

ЕЖЕЛГІ ДӘУІР ӘДЕБИЕТІ ҮІ-ХҮ ҒАСЫР

1.ҮІ-ІХ ғасыр Көне түркі әдеби ескерткіштері кезеңіндегі әдебиет

2. Х-ХІІ ғасыр Ислам дәуіріндегі әдебиет

3. ХІІІ-ХҮ ғасыр Алтынорда дәуіріндегі әдебиет

Page 9: Ислам әдебиеті
Page 10: Ислам әдебиеті

Үй тапсырмасы:

Ежелгі дәуір әдебиеті туралы түсінік

Page 11: Ислам әдебиеті

Білге хан

Күлтегін әскербасы

Тоныкөк жырау

Page 12: Ислам әдебиеті

Білге хан (681-734)

Page 13: Ислам әдебиеті

Тоныкөк 646-741 жырау

Page 14: Ислам әдебиеті

Күлтегін 684-731әскери қолбасшы

Page 15: Ислам әдебиеті

Білге хан ерлігі туралы жыр

Page 16: Ислам әдебиеті
Page 17: Ислам әдебиеті
Page 18: Ислам әдебиеті
Page 19: Ислам әдебиеті
Page 20: Ислам әдебиеті
Page 21: Ислам әдебиеті
Page 22: Ислам әдебиеті
Page 23: Ислам әдебиеті

Ежелгі ата-бабаларымыз Ү-Х ғасырға дейін руна таңбаларын қолданған

Page 24: Ислам әдебиеті

Ислам дәуірі әдебиетіӘл-ФарабиАхмет ЙасауиМахмұт ҚашқариЖүсіп Баласағұн

РабғузиСайф Сарайи

Жаңа сабақ

Ахмет Йүгінеки

Page 25: Ислам әдебиеті

Қазақ даласы Х-ХІ ғ.ғ. Араб халифатының қарамағында болды. Ислам діні тарады. Ислам мәдениетін жасауда қазақ жерінен шыққан көптеген ақындар мен ғалымдардың, ойшылдардың үлесі мол болды.

Page 26: Ислам әдебиеті
Page 27: Ислам әдебиеті
Page 28: Ислам әдебиеті

ӘлФараби

870-950

Әл – Фараби - ұлы ғалым. Ол - ұлы ойшыл, философ, социолог, математик, физик, ботаник, лингвист, логик, музыка зерттеушісі

Әл - Фараби араб, парсы, түркі, латын, грек тілдерін жақсы білген

Page 29: Ислам әдебиеті

Исламда Әбу Насырға тең түсер адам туған жоқ, оның ілімін қастерлегендер «Екінші ұстаз» деп дәріптеді. Дүниеде төрт ғажап адам болған. Олар : Аристотель мен Александр Афродезейский және Әбу Насыр мен Әбу Әли ибн Сина. Захир ад-Дин әл- Байһақи араб тарихшысы

Әл- Фараби Аристотельдің «Физикасын» 40 рет, «Риторикасын» 200 рет, «Жан туралы» атты кітабын жүз рет оқыған екен. Неткен таңғаларлық еңбек! Г.Гегель, немістің ұлы философы

Барлық ғылымдар саласында әл-Фараби – «Екінші ұстаз». Ал музыка саласын алатын болсақ, әл –Фараби бір ғана бас король болып табылады. Басқаша айтқанда, музыка саласында әл-Фарабиге үлгі боларлық, бірінші ұстаз боларлық адам болмаған. Г.Фармер. Араб музыкасының

жалпы тарихын жазған белгілі ғалым

Page 30: Ислам әдебиеті

ҚАШЫҚТАСЫҢ ТУҒАН ЖЕР-ҚАЛЫҢ ЕЛІМ,11/АНЕ БІР ЖҮЙРІК БОЛДЫРЫП ЖАРАУ ДЕГЕН.11/АШАРШАДЫМ МЕН,ҚАНАТЫМ ТАЛДЫ МЕНІҢ, 11/АШАҢЫТ ЖОЛҒА САРЫЛЫП ҚАРАУМЕНЕН.11/А

КЕРІ ОРАЛМАЙ ЖЫЛДАРЫМ ЖАТЫР АҒЫП,12/АҚАСІРЕТТІҢ ЖАСЫНА КӨЗ ЖУЫНАР,10/БО,ЖАРАТҚАН, КӨП НЕТКЕН АҚЫМАҒЫҢ,11АҚҰМ СЫҚЫЛДЫ ТЕЗ ЫСЫП,ТЕЗ СУЫНАР.10/Б

ЗИЯЛЫ АЗ БІР ТҰТАМ ТІРШІЛІКТЕ,10/АӘКІМДІККЕ КҮЛЛІСІ ЖҮГІРЕДІ.11/БКӨКІРЕКПЕН СЕЗІНІП,КҮРСІНІП КӨП,11/БЖАНЫМ МЕНІҢ КҮРСІНІП,ТҮҢІЛЕДІ11/Б

Page 31: Ислам әдебиеті

Сатылай кешенді талдау

Авторы: Тақырыбы:Жанры:Идеясы:Түйін:Ұйқас түрі:

Page 32: Ислам әдебиеті

Сатылай кешенді талдау

Авторы: Әл-ФарабиӨлеңнің аты: “Қашықтасың туған жер”Тақырыбы: Туған жер, Ел, ОтанЖанры: ПоэзияИдеясы: Туған жерді аңсауТүйін: ”Өзге елде сұлтан болғанша, өз еліңде ұлтан бол”Ұйқас: шалыс ұйқас

Page 33: Ислам әдебиеті
Page 34: Ислам әдебиеті
Page 35: Ислам әдебиеті

Йассауидің даналық ойлары Абай ойларымен үндеседі

1.Алланың ақ жолын мойындамаудан сақтан

2.Менмен тәкаппар болма

3.Дүние-мүлік үшін арыңды сатпа

4.Арамдықтан аулақ бол

5.Еріншек болма

Бес нәрседен қашық бол: Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашпақ 1. Өсекші болма2. Өтіріктің өмірі

қысқа3. Мақтаншақтық

жараспас имандыға4. Еріншек болсаң

өлгенің5. Мал шашып жүрсең

тозғаның

Бес нәрседен сақтан:

Page 36: Ислам әдебиеті

1.Диірменде туған тышқан тарсылдан қорықпас.2.Далада бөрі ұлыса,үйдегі иттің бауыры солқылдар.3.Екі қошқардың басы бір қазанда піспес.4.Тау-таумен қауышпас, кісі-кісімен қауышар.

Махмұт Қашқари-білімпаз,тілші,ғалым,әдебиет үлгілерін жинаушылардың бірі болған.Тараз маңындағы Баласағұн қаласында дүниеге келген.

Махмұт қашқари (1029)“Диуани лұғат ат-түрік

Page 37: Ислам әдебиеті

Жүсіп Хас Хажиб Баласағұни (1020) - ақын, ойшыл, ғалым,

мемлекет қайраткері. Ол Орта Азияның белгілі

ақыны. Туған жері Жетісу жеріндегі Баласағұн қаласы. Бұрын бұл

қаланы «Күз Орда» деп атаған.Құтты білім

Page 38: Ислам әдебиеті
Page 39: Ислам әдебиеті

Қисса-сұл-әнбия

Page 40: Ислам әдебиеті

1321-1396

Page 41: Ислам әдебиеті

ХІІ Түркістан қаласы

Page 42: Ислам әдебиеті

Х ғасырдан 1929 жылға дейін арабтардың әліпбиі қолданылды

Page 43: Ислам әдебиеті

Сабақ барысында оқушыларға берілетін іздендіру сұрақтары: Ислам дәуірі әдебиеті кезеңіндегі оқиғаларды, фактілерді жазып, жылдам жауап береді.

1.Х-ХІІ ғасырда қандай тарихи жағдай болды? 2. Сопылық әдебиет қай кезеңнен бастап дамыды? 3. Ислам дәуіріндегі әдебиеттің бүгінгі ұрпаққа бергені мен берері қаншалықты деп ойлайсың?

Тапсырма (Эстафета 5-6 минут)

1- топ Әл-Фараби туған жылы, оқиға, фактілер2- топ Ахмет Йассауи туған жылы, оқиға, фактілер3- топ Махмут Қашқари туған жылы, оқиға, фактілер

Page 44: Ислам әдебиеті

Жылдары Болған елеулі оқиғалар819

915960

870-9501166

1396-13992 тонна

1020

1029

1300

1321-1396

Page 45: Ислам әдебиеті

Жылдары Болған елеулі оқиғалар819 Түркі халқы ыдырады915 Қарахан таққа отырды960 Ислам діні қабылданды

870-950 Әл- Фараби1166

1396-13992 тонна

Ахмет Йасауи қайтыс болғанАхмет Йасауиге кесене тұрғызылды

Тайқазанның салмағы1020 Жүсіп Баласағұн дүниеге келді1029 Махмұд Қашқари дүниеге келді1300 Рабғузи дүниеге келген

1321-1396 Сайф Сарайидің өмір сүрген кезеңдері

Page 46: Ислам әдебиеті

Абай атамыздың туындылары

Ислам дәуірі әдебиеті ғұламаларының туындылары

Венн диаграммасы

Ұқсастығы1.Ойшыл,гуманист, хакім2.Суырыпсалма ақын3.Дінді насихаттаушы4.Нақыл сөздер авторлары5.Композитор6.Лирик ақын7.Поэтик, дастаншы8.Сопылық поэзияны жалғастырушы

Page 47: Ислам әдебиеті

Сөздікпен жұмыс (түртіп алу)трактат – орта ғасырлардағы ғылыми еңбекбейопа- заман, уақыт өтпелі, тұрақсыз бақұл боп кету – дүниеден өту Қолжазба-түпнұсқадәйім- үнемі Әпсана-ертегі әңгімекілең- бәрі Сопылық поэзия-Ислам дініндегі бір ағымзая- құр босқа Қылует- жерасты мінажат үйіМақшар күні- о дүниедегі сұрақЖазмыш-адам тағдырыТәуба-шүкіршілік етуРенессанс- жаңаруҚорамсақ- оқ қалтаБейопа-опасыз дүние

Page 48: Ислам әдебиеті

Сабақты қорытындылау

Ислам дәуірі әдебиетінің

өкілдері

Ахмет Йассауи

Жүсіп Баласағұни

Ахмет ЙүганакиРабғузи Сайф

Сараи

Әбу Насыр

Әл-Фараби

Махмут Қашқари

Page 49: Ислам әдебиеті

Нені білдім?

Не ұнады?

Нені білгім келеді

?

Page 50: Ислам әдебиеті

Үйге тапсырма:1.Ислам дәуірі әдебиеті туралы түсінікті оқып келу.2. “Имандылық-адам бойындағы ең ұлы қасиет” тақырыбына шағын шығарма жазып келу3. Оқушыларды бағалау

Тексерілді: