ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ...

33
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ЛОГОПЕДИЧНОЇ РОБОТИ В УМОВАХ КАМ'ЯНЕЦЬ – ПОДІЛЬСЬКОГО БАГАТОПРОФІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНО – РЕАБІЛІТАЦІЙНОГО ЦЕНТРУ

Upload: lelien

Post on 05-Mar-2018

247 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ЛОГОПЕДИЧНОЇ РОБОТИ В УМОВАХ КАМ'ЯНЕЦЬ – ПОДІЛЬСЬКОГО

БАГАТОПРОФІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНО – РЕАБІЛІТАЦІЙНОГО ЦЕНТРУ

З ДІТЬМИ З ВАДАМИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ТА ТЯЖКИМИ ПОРУШЕННЯМИ МОВЛЕННЯ

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Корекційна робота – це діяльність, спрямована на поліпшення процесів розвитку і соціалізації дитини,

послаблення або подолання психофізичних вад учнів у процесі їх навчання і виховання з метою максимально можливого

розвитку їхньої особистості та підготовки до самостійного життя (С.П.Миронова).

Корекційна робота проводиться у системі, компонентами якої є:

Єдність педагогічних та медичних впливів на учня;

Взаємодія вчителів, вихователів, психолога, лікарів, батьків, учнів;

Дотримання послідовності і наступності у корекційно – виховній роботі;

Суворе дотримання єдиного охоронно – педагогічного режиму в школі та сім'ї;

Корекційні завдання розв’язуються залежно від виду аномалій, конкретного клінічного діагнозу дитини, її потреб і

можливостей. З урахуванням специфіки кожної аномалії у різних типах шкіл ці завдання окрім вчителів розв’язують на

спеціальних заняттях і вузькі спеціалісти, зокрема, тифлопедагоги, сурдопедагоги, логопеди, психологи, лікарі ЛФК та

інші. Ця специфіка передбачена навчальними планами кожного типу спеціальної школи.

Логопедична робота — важлива ланка комплексного медико – педагогічного впливу.

Головним завданням діяльності вчителя - логопеда є планування і здійснення навчально - корекційної роботи з

вихованцями які мають недоліки мовленнєвого розвитку.

ЗАВДАННЯМИ КОРЕКЦІЙНОЇ ЛОГОПЕДИЧНОЇ РОБОТИ Є:

Подолання порушень усного та писемного мовлення на основі індивідуального та диференційованого

підходу;

Нормалізація психічного розвитку та комунікативної поведінки учнів;

Забезпечення шкільної успішності в межах стандарту спеціальної освіти з урахуванням можливостей кожної

дитини;

Підготовка учнів до самостійного життя, соціально – побутової і трудової інтеграції.

Подолання порушень мовлення забезпечується з одного боку раціональним поєднанням фронтальних, під

групових та індивідуальних логопедичних занять, а з другого – логопедизацією усього навчально – виховного процесу.

Корекція та розвиток мовлення учнів здійснюється, як в навчальному процесі, так і в позакласній діяльності усіма

вчителями та вихователями у поєднанні з лікувально – оздоровчою та психологічною допомогою.

Отже, успішність корекційної роботи для дітей з ТПМ забезпечується узгодженнями діями логопедів, вчителів,

вихователів, психологічного та медичного персоналу, співпрацею з родинами учнів.

ЛОГОПЕДИЧНА РОБОТА В КАМ’ЯНЕЦЬ – ПОДІЛЬСЬКОМУ БНРЦ

Мета: Створення виховного середовища, сприяючого максимально повному розкриттю потенційних мовних можливостей

вихованців, попередженню і подоланню труднощів в їх мовному розвитку.

Завдання:

Діагностичні – Динамічне спостереження і педагогічний контроль за станом мови дітей, раннє розпізнавання і виявлення

неблагополучних тенденцій, затримок і недоліків в її розвитку і правильна класифікація.

Профілактичні – Педагогічна допомога вихованцям БНРЦ в нормальному мовному розвитку.

Коректувальні – Своєчасне повне або часткове усунення (згладжування) недоліків мови, що є у дітей.

Основні методи навчання:

- Практичні;

- Наочно - демонстраційні; - Ігрові;

- Методи рольового моделювання типових ситуацій;

- Словесні;

- Інформаційні комп’ютерні

технології.

Форми роботи:

1. Фронтальні логопедичні заняття.

2. Підгрупові логопедичні заняття.

3. Індивідуальні логопедичні заняття.

Логопед

Корекція Абілітація Реабілітація

Логопедичний вплив

Корекційно – Розвивально- Розвивально- Розвивально- Логотерапев-

розвиваючий абілітаційний реабілітаційний комунікативний тичний

- Психогімнастика - Розуміння - Відновлення - Розвиток немовленнєвих - Ігротерапія - Розвиток загальної , зверненого мовлення засобів мовлення засобів - Логоритміка

дрібної, артикуля- - Розвиток звуконаслі- - Використання - Розвиток мовленнєвих - Музикотерапія ційної моторики дувань засобів мовлення засобів - Арттерапія

- Масаж - Відновлення писемного - Аромотерапія - Розвиток дихання мовлення - Розвиток голосу - Розвиток просодичних

компонентів

Індивідуальна програма дитини:

Діагностична робота Діагностичний блок Корекційно – розвиваюча робота Планово – прогностичний блок Освітньо – реабілітаційна робота Корекційно – розвивальний блок Логопедична робота Інформаційно – консультативний блок Консультативна робота

ЗМІСТ КОРЕКЦІЙНО - РОЗВИВАЮЧОЇ РОБОТИ ВЧИТЕЛЯ – ЛОГОПЕДА:

ВИРОБЛЯЄ І ВПРАВЛЯЄ РУХИ АРТИКУЛЯЦІЙНИХ ОРГАНІВ;

ГОТОВИТЬ АРТИКУЛЯЦІЙНИЙ УКЛАД ДО ПОСТАНОВКИ ЗВУКІВ;

ВИЗНАЧАЄ ПОСЛІДОВНІСТЬ ПОСТАНОВКИ ЗВУКІВ ВІД ХАРАКТЕРУ МОВЛЕННЄВИХ ПОРУШЕНЬ;

ПРАЦЮЄ НАД РОЗВИТКОМ ПРАВИЛЬНОГО МОВНОГО ДИХАННЯ ДІТЕЙ;

ВІДБИВАЄ АРТИКУЛЯЦІЙНИЙ УКЛАД ПЕВНОГО ЗВУКА, ВИКОРИСТОВУЮЧИ ВІДПРАЦЬОВАНІ

РАНІШЕ РУХИ ОРГАНІВ МОВЛЕННЯ;

СТАВИТЬ ЗВУК (РІЗНИМИ ПРИЙОМАМИ ТА МЕТОДАМИ);

ЗАКРІПЛЮЄ ПОСТАВЛЕНИЙ ЗВУК У СКЛАДАХ;

АВТОМАТИЗУЄ ПОСТАВЛЕНІ ЗВУКИ У СЛОВАХ, ФРАЗАХ, РЕЧЕННЯХ, СЛОВОСПОЛУЧЕННЯХ,

ЗВ'ЯЗНІЙ МОВІ;

ПРОВОДИТЬ ДИФЕРЕНЦІАЦІЮ ЗВУКІВ;

ВІДПРАЦЬОВУЄ ГРАМАТИЧНІ ФОРМИ.

РОЗВИТОК ДИХАННЯ, ГОЛОСОУТВОРЕННЯ ТА АРТИКУЛЯЦІЙНОЇ МОТОРИКИ

ФОРМУВАННЯ АКТИВНОЇ

КОМУНІКАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ,

РОЗВИТОК АКТИВНОЇ НАСЛІДУВАЛЬНОЇ МОВЛЄННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

УТОЧНЕННЯ ТА РОЗШИРЕННЯ СЛОВНИКОВОГО ЗАПАСУ,

ФОРМУВАННЯ РОЗГОРНУТОГО ФРАЗОВОГО МОВЛЕННЯ

ПОДОЛАННЯ ВАД ЗВУКОВИМОВИ

ФОРМУВАННЯ ЛЕКСИКО – ГРАМАТИЧНИХ КАТЕГОРІЙ

КОНСУЛЬТАТИВНА ДОПОМОГА

БАТЬКАМ ТА ПЕДАГОГАМ

КОНСПЕКТИ ЛОГОПЕДИЧНИХ КОРЕКЦІЙНО – РОЗВИТКОВИХ ЗАНЯТЬ:

ІНДИВІДУАЛЬНЕ ЛОГОПЕДИЧНЕ ЗАНЯТТЯ НА ТЕМУ: «ДАРУНКИ ОСЕНІ»

КОРЕКЦІЙНО - РОЗВИТКОВЕ ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ НА ТЕМУ: «ПРИГОДИ КОЛОБКА»

КОНСПЕКТ ІНДИВІДУАЛЬНОГО КОМПЛЕКСНОГО ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ ЗВУКОВИМОВИ,

ГРАМАТИЧНОГО СКЛАДУ МОВИ ТА ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ НА ТЕМУ: „АВТОМАТИЗАЦІЯ ТА

ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ „С” – „Ш”. СЛОВА – ДІЇ.

Кам’янець – Подільський Багатопрофільний навчально – реабілітаційний центр

ІНДИВІДУАЛЬНЕ ЛОГОПЕДИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

на тему:

Вчитель – логопед: Серафімович О.В.

ТЕМА: ДАРУНКИ ОСЕНІ

МЕТА:

Збагачувати знання дитини про навколишній світ, про те, що росте на городі, а що в саду на деревах;

Закріпити вивчені раніше теми: «Овочі» та «Фрукти»;

Вчити дитину правильно називати овочі та фрукти, активізувати в мовленні назви та ознаки;

Вправляти дитину в правильній звуковимові;

Розвивати мовне дихання;

Розвивати мовний апарат за допомогою артикуляційних вправ;

Розвивати тактильне сприймання (овочі та фрукти) розрізняти на дотик;

Розвивати дрібну моторику рук;

Викликати в дитини почуття радості від виконаної роботи, бажання навчатися.

Обладнання: дзеркало, сюжетні малюнки із зображенням овочів та фруктів – огірок, помідор, перець,

баклажан, морква, буряк, яблуко, груша,слива, виноград, апельсин; сюжетні малюнки із зображенням саду та городу,

різнокольорові кульки, малюнок- ілюстрація до вірша «Осінь», алюбом з розвитку мовлення за ред.. В.С. Володіної

(казка про Зайчика), казка «Ріпка».

ХІД ЗАНЯТТЯ:

Логопед: Доброго дня! Сьогодні ми з тобою згадаємо вивчені раніше теми. Ми

покажемо, як уміє рухатися наш язичок, як уміємо розмовляти. Привітаймося красиво.

Дитина: Добрий ранок.

Логопед: Для того, щоб наш язичок гарно працював ми зробимо вправи для язика.

АРТИКУЛЯЦІЙНІ ВПРАВИ:

Посмішка – дитина утримує губи в відкритій посмішці так, щоб було видно зуби 5 секунд.

Хоботок – губи витягнуті вперед.

Лопатка – спокійно покласти широкий передній край язика на нижню губу. Потримати

спокійно широкий язик на нижній губі на рахунок від 1 до 5.

Хованки – просунути широкий передній край язика між губами, а потім заховати його за

нижні зуби. Повторити 5 разів.

Бегемотик – повільно відкрити рот, як під час вимовляння звуку А, потримати з напруженням рот відкритим 5

секунд і повільно закрити рот, розслабити м’язи губ.

Бублик – злегка витягнути губи вперед і округлити їх, як під час вимовляння звука О.

ДИХАЛЬНІ ВПРАВИ:

«Здування легких предметів з поверхні столу» з використанням різнокольорових

кульок.

«Як метелики» - подмухати на метеликів на мотузочках.

ГОЛОСОВІ ВПРАВИ:

«ХОР ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ»

Мета: укріплення голосових зв'язок.

Проспівування голосних звуків тихо, потім голосно: А, О, У, И, Е, І.

Імітування звуків навколишнього середовища:

Вітер

Дощ

Вода

Барабан

Поїзд

Годинник

Звуки тварин (корова, коза, порося, котик, курочка, коник)

Логопед: Скажи мені, будь – ласка, яка пора року вже закінчується?

Дитина: Осінь.

Логопед: Одного разу Зайчик прийшов у сад – город назбирати овочів для

борщу і фруктів для компоту. Поглянув на всі боки та здивувався. Що не так на

малюнку? (гра «Що переплутав художник?»: дитина має уважно розглянути

малюнок до казки і виправити помилки неслухняного олівчика). А зараз Зайчик

буде розказувати, що він зібрав, а ти будеш називати. Дитина називає овочі :

помідор, огірок, морква, баклажан.

Логопед : Якого кольору морква?

Дитина: Оранжева.

- Якого кольору помідор?

Дитина: Червоний.

Логопед: А де вони ростуть? Скажи нашому Зайчику.

Дитина: На городі.

Логопед: Правильно! Молодець! Ми разом пограємо у гру. Нам будуть

допомагати наші пальчики.

(Якщо дитина помиляється, потрібно за допомогою навідних запитань виправити помилки)

ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА:

«ЗВОЗИТЬ ОСІНЬ ДО КОМОРИ»

Звозить осінь до комори

Кавуни та помідори,

Баклажани й огірки

І вантажить гарбузи

На машини та вози

(почергово згинаємо пальчики)

Логопед: А зараз ми пограємо у гру. Я заховаю овоч, а ти скажеш, що я забрала зі столу.

Дидактична гра «Що зникло?»

Логопед: ми з тобою назвали овочі. Дізналися, що вони ростуть на городі. Але Зайчик ще збирав фрукти для

компоту, правда?

Дитина: Так.

Логопед: давай уважно розглянемо малюнки і назвемо фрукти.

Дидактична Гра «Покажи та назви»

Дитина: Яблуко, груша, слива, виноград, апельсин.

Логопед: можеш мені сказати, де ростуть вони і як всі називаються

одним словом?

Дитина: На дереві ростуть. Це фрукти.

Логопед: Молодець! А тепер пограємо ще в одну гру – «Четвертий

зайвий» (дитина визначає, що буде зайве серед овочів та фруктів).

Логопед: Скажи мені, будь – ласка, у якій казці розповідається про

овоч,який виріс дуже великий, що його ледве витягли з землі.

Дитина : Ріпка

Логопед: Ми з тобою зараз згадаємо і розкажемо казку про Ріпку.

Логопед: молодець! Ми з тобою згадали і овочі, і фрукти, і розказали казочку, і пальчики наші погралися, і

язичок зарядку зробив. Але ми з тобою не розповіли віршика про пору року – осінь. Нам допоможе малюнок із

зображенням осені.

Логопед разом з дитиною розповідає вірш за допомогою ілюстрації:

Ідуть, ідуть дощі

Стали чорними кущі.

І дерева чорні стали,

Бо листочки вже опали.

Тільки дуб стоїть у листі,

І калина у намисті.

Логопед: Ось і позаймалися ми з тобою. Ти добре все виконувала. Дякую за роботу!

Кам’янець – Подільський Багатопрофільний навчально – реабілітаційний центр

КОРЕКЦІЙНО - РОЗВИТКОВЕ ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ

ВЧИТЕЛЬ – ЛОГОПЕД: СЕРАФІМОВИЧ О.В.

Тема : Пригоди Колобка

Мета:

Розвивати рухливість мовних органів;

Розвивати фонематичний слух і навички звукового аналізу та синтезу;

Розвивати навички розуміння мовлення;

Повторити артикуляцію звука «Ш»;

Закріпити артикуляцію і вимову голосних «А», «У», «О», «І» (Голосова вправа «Хор голосних звуків»);

Розвивати дрібну і загальну моторику;

Вчити самостійно вимовляти короткі фрази;

Складання простого поширеного речення за сюжетними малюнками;

Робота над деформованим текстом з опорою на сюжетну картинку;

Виховувати уважне ставлення до оточуючого;

Обладнання: презентація казки «Колобок», сюжетні картинки «Колобок», розрізні картинки «Колобок», дихальна

гімнастика «Сніжинка».

Хід заняття :

Вступна частина:

- Доброго дня, дітки! Сьогодні до нас на заняття завітало багато гостей.

Логопед запитує дітей, яка зараз пора року. Педагог звертає увагу на малюнки зими на партах, на основні

особливості зимової пори (яка погода за вікном, якого кольору сніг, хмарки, чи є на деревах листочки, якого

кольору зима).

Дихальна гімнастика «Сніжинка» - Сьогодні у нас урок – подорож у Країну казок.

Діти! На уроці-казці вас вітаю.

Гарного настрою всім нам бажаю.

Основна частина:

- Перед вами стоять дзеркальця. Будь – ласка, візьміть їх. Що ми завжди виконуємо перед дзеркалом?

(артикуляційну гімнастику).

- Логопед: Сонечко світить яскраво, всі ми йому дуже раді і посміхаємося ось так. (Вправа „Посмішка”).

А сонечко у відповідь цілує нас своїми промінчиками. Ось так. (Вправа „Поцілунок”). Діти посміхаються сонечку

(„Посмішка”), а сонечко знову їх цілує („Поцілунок”). Посміхаються сонечку татка і мами (”Посмішка”), сонечко

цілує і їх („Поцілунок”). Раді сонечку дідусі і бабусі („Посмішка”), а сонце дарує їм свої поцілунки („Поцілунок”).

Слайд 1. В такий от сонячний день на підвіконні лежав Колобок. Був Колобок товстий. Ось такий.

(Надути щоки)

Слайд 2. Він ліниво грівся на сонечку. Ось так. (Вправа „Лопатка”). Набридло йому лежати і він зіскочив

на підлогу свого будиночка – рота. ( Різко прибрати язик всередину і закрити рота).

Слайд 3.Покотився Колобок в ліс і зустрів Зайчика. Зайка каже :”Колобок, Колобок, я тебе з’їм”. Колобок

відповідає „Не їж мене, давай я тебе навчу грати у футбол”. (Вправа „Футбол”). Погралися Колобок і Заєць у

футбол, Зайка і говорить: „Відпущу я тебе, тільки спочатку відгадай загадку. Який я зараз звук вимовляю?”

(Логопед показує артикуляцію звука „А” без голосу, а діти відгадують)

Слайд 4 .Побіг далі Колобок, а назустріч йому Вовк і ось так зуби вишкіряє. (Вправа ”Парканчик”). А

Колобок йому й каже: „Не злися, вовче, давай я тобі на дудці зіграю”. Ось так (Вправа ”Дудочка”). Вовк дуже

захотів Колобка залякати і знову зуби показує („Парканчик”). А Колобок не боїться, на дудці грає („Дудочка”).

Здивувався вовк: може дудочка чарівна? Попросив він Колобка, щоб той навчив його на дудці грати і Колобок

погодився. Почали вони разом грати. Колобок грав ось так :”Ду-ду-ду!”(Вимова високим голосом). Вовк грав ось

так „Ду-ду-ду!” (Вимова низьким голосом).Сподобалось вовку грати з Колобком і вирішив він його відпустити.

„Тільки спочатку відповіси мені, який звук ми вимовляємо, коли губи схожі на дудочку?” (Діти відповідають: „У”)

Слайд 5. Покотився далі Колобок і зустрів Ведмедя. Ведмідь йому каже :”Колобок, я тебе з’їм”. „Не їж

мене, Ведмедику, я тебе медом пригощу”, - відповідає йому Колобок. Наївся Ведмідь меду, аж губи замастив.

(Логопед намазує губи дитині медом – Вправа „Оближи губи”). Весело стало Ведмедику і Колобку, і почали вони

танцювати.

Динамічна пауза – Танок з ритмічними рухами:

Встали дружно… Без підказки

Лінь, як пил, струхнули з себе…

Пострибати ще нам треба.

Раз-два-три -чотири-п 'ять.

Починаймо присідать.

Нахилилися ще раз.

Досить! До роботи, клас! Дружно сіли. Стало тихо. Колобку не буде лиха. Він співає, він сміється, бо вже другом

нами зветься.

Каже Ведмідь Колобку: „Добре, відпущу я тебе, тільки відповіси мені, який це веселий звук ми вимовляємо, коли

посміхаємось” (Логопед без звуку показує артикуляцію „І”, дитина відповідає)

Слайд 6. Побіг Колобок далі, а назустріч йому лисиця. Каже руда: „Колобок, я тебе з’їм”, а Колобок відповідає

:”Не їж мене, лисичко, я тобі пісеньку заспіваю. Ось таку – Ла-ла-ла...”(Діти повторюють за логопедом тихо).

Лисиця каже:” Стара я стала, нічого не чую, співай голосніше. (Діти співають голосніше). Лисиця :”Ще

голосніше!” (Діти співають дуже голосно). Хитра лисиця каже: „А, нумо, сідай мені на язичок і заспівай, тоді я почую”.

Колобок був ще маленький і не знав, яка лисиця підступна, тай сів на язик. Ось так. (Вправа „Голочка”). Лиса взяла

Колобка і занесла до рота (Вправа „Кицька п’є молоко”). А проковтнути Колобка не може, бо він дуже на сонечку

нагрівся і став гарячим. (Вправа ”Чашечка”). Подула лисиця на язик ось так: (артикулювання „Ш”). З рота пішло тепле

повітря: ”ш-ш-ш”. Не витримала лиска, відкрила рота, та закричала :”О-о-о!”. Став рот у лиси круглий, як Колобок, він

вискочив та й утік.

Слайд 7. Біжить далі Колобок і зустрічає Їжака. Їжак запитав, куди це він біжить стрімголов. Розповів їжаку

Колобок про свої пригоди, а їжачок запропонував Колобку збудувати будиночок для нових друзів. Щоб вони всі могли

жити разом: грати у футбол із Зайчиком, танцювати з Ведмедиком, грати на дудочці з Вовчиком.

Виконується вправа:

Тук, тук, тук, стукаю, Зайчику будиночок майструю…(руками плескаємо)

Тук, тук, тук, стукаю, Вовчику будиночок майструю…(руками б’ємо по колінах)

Тук, тук, тук, стукаю, Ведмедику будиночок майструю..(руками б’ємо по щоках)

Слайд 8. Показ будиночка на слайді:

- Ось і нове помешкання для наших друзів.

Завдання від Колобка:

Слайд 9. - Артикуляція звука «Ш»

- Діти повторюють за педагогом. Логопед пропонує дітям уважно його слухати, і коли серед інших звуків дитина

почує звук «Ш», вони повинні плеснути в долоньки ( Гра «Впіймай звук»)

- Логопед питає у дитини її прізвище. Якщо в чиємусь прізвищі є звук Ш, дитина має підняти руку і сказати «Це

я». У кого з однокласників ще прізвище зі звуком «Ш»?..

Слайд 10 . - Логопедичні чистомовки:

Ша ша ша – бігає лоша..

Шу шу шу – шоколад вкушу

Ше ше ше – на уроці хороше

Аш аш аш – на столі лежить гуаш

Аша аша аша – смачна каша

Уш уш уш – у садку багато груш

Слайд 11. Молодці! Перше завдання виконали… Колобок радіє!!!

- Словникова робота

Гра «Складемо розповідь разом»

- Педагог показує сюжетний малюнок на дошці і запитує хто там зображений. Пропонує дітям по черзі розказати

про пригоди Колобка.

- Педагог роздає дітям сюжетні малюнки і пропонує відтворити казку.

Робота над деформованим текстом

- Дітям пропонується виправити помилки, які припустив педагог при розповіді за сюжетною картинкою.

Жила собі Курочка Ряба і вирішила спекти Колобка. Дістала шматок металу і почала місити тісто. Спікся Колобок

і втік від Курочки Ряби. По дорозі зустрів Мишку, Кролика, Собаку та Білочку. Білочка виявилась найхитрішою і

з’їла Колобка. Але прийшли Лісоруби і звільнили його.

Заключна частина:

Психомоторна вправа «Візуалізація»

- Учасники, кожен самостійно, приймають лобно-потиличну позицію (одна рука на чолі, інша - на потилиці).

Вчитель промовляє наступний текст:

- - Заплющте очі. Уявіть перед собою кольоровий екран, схожий на екран телевізора, а на екрані сьогоднішнє

заняття, від початку і до кінця: вправи, які ви сьогодні робили, віршики, пісні і слова, які вчили — все, чим

займалися на занятті.

- А тепер розплющте очі. Розкажіть, що ви побачили на екрані вашого «телевізора».

- Отримання наклейок.

Кам’янець – Подільський Багатопрофільний навчально – реабілітаційний центр

КОНСПЕКТ ІНДИВІДУАЛЬНОГО КОМПЛЕКСНОГО ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ ЗВУКОВИМОВИ,

ГРАМАТИЧНОГО СКЛАДУ МОВИ ТА ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ НА ТЕМУ: „АВТОМАТИЗАЦІЯ ТА ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ „С” – „Ш”

СЛОВА – ДІЇ

Вчитель – логопед: Серафімович О.В.

Мета:

Автоматизація й диференціація звуків С - Ш

Розвиток фонематичного слуху і навичок звукового аналізу й синтезу

Закріплення поняття "слова - дії"

Вживання дієслів 3 особи однини і множини теперішнього часу.

Узгодження дієслів минулого часу однини з іменниками в роді

Складання простого поширеного речення із прямим додатком за сюжетним малюнком

Робота над деформованим текстом з опорою на сюжетну картинку

Повторення: Утворення і практичне застосування іменників із зменшувально-пестливими суфіксами

Обладнання:

Логопедичні масажні зонди

Розрізна абетка

Логопедичне лото на звуки С - Ш

Гра - шнурівка на диференціацію С - Ш

Схематичне зображення слова, фігурка їжачка

Мозаїка

Рахункові палички 2-х кольорів

Сюжетні картинки: Хлопчик п'є сік; мама пере білизну; хлопчик і дівчинка в дитячому саду; одна дитина;

багато дітей; діти на прогулянці восени

Хід заняття:

1. Логопедичний масаж зондовий і ручний за методикою О.В. Новікової.

Під час масажу -

- просторово - часова орієнтація: "Казка про маленького чоловічка".

Педагог розповідає дитині казку: „Жив - був маленький чоловічок. І все у нього було маленьке. Не ніс, а носик, не руки,

а ручки, не ноги, а ніжки.” Далі педагог розвиває сюжет казки про те, що було у чоловічка в його маленькому

будиночку, а дитина допомагає логопеду, закінчуючи речення. „Було в його будиночку не велике ліжко, а маленьке

ліжечко, не великий стіл, а маленький столик”...

- Гра "Піймай звук" – під час масажу язика, коли дитина не може відповідати, їй дають в руки букви „С” та „Ш” і

просять підняти ці букви, коли вона почує їх в потоці інших звуків, які буде вимовляти логопед

- Гра "Піймай слово" (на лексичному матеріалі "Овочі, фрукти") – Дитина повинна підняти букви „С” та „Ш” відповідно,

коли почує їх в словах, які буде промовляти логопед.

2. Автоматизація й диференціація С-Ш

- Логопедичне лото

Дитина повторює за логопедом назви предметів, які зображені на малюнках лото і містять в собі звуки „С” та „Ш” та

розташовує їх відповідно на картках.

- Шнурівочка на диференціацію С-Ш.

На спеціальних тренажерах – шнурівках закріплені картки із зображенням предметів, які містять в собі „С” та „Ш” та

букви С та Ш. Дитина повинна з’єднати відповідну картинку з буквою за допомогою шнурка.

3. Звуковий аналіз та синтез

- Гра "Їжачок":

Виставляється зображення їжачка й картонної смужки - схеми слова. До зображення їжачка прикріплюється обраний

звук. Пересуваючи зображення їжака по доріжці - слову зліва направо, педагог повільно вимовляє слово, наголошуючи

на заданий звук.

СЛОВНИКОВА РОБОТА

- Гра "Придумай слово":

За допомогою мозаїки викладається доріжка - кожне придумане слово із заданим звуком - одна кнопочка. У кого

доріжка довше, той і виграв.

4. Динамічна пауза:

- Педагог пропонує дитині повторити за ним вірш , супроводжуючи його рухами рук:

Сонце сіло за селом, (опустити руки вниз)

Сплять синиці, сойки сплять, (долоні під одну, потім під іншу щоку)

Спить в воді вусатий сом, (долоні імітують пливучу рибу)

Сплять і ліс, і степ, і сад ( руху руками від грудей уліво, уперед, вправо)

- Педагог пропонує дитині виконувати просту, а потім складну інструкцію, що складається зі слів-дій

"Тупоти"

"Стукай"

"Ляскай - стукай" і т.п. по ходу виконання уточнюється, що таке слова-дії, що вони означають.

5. Гра "Складемо розповідь разом"

- "Про Сашу й Сашу"

Педагог розповідає про те, що в дитячий садок ходили хлопчик Саша й дівчинка Саша і просить здогадатися, про кого -

хлопчика або дівчинку - він зараз скаже:

Ходила - ходив, бігала - бігав, стрибала - стрибав і т.п.

Потім дитина самостійно придумує дії, які робили дівчинка й хлопчик.

- "Про нового хлопчика"

Педагог пропонує подивитися на картинки, що зображують одну дитину й багато дітей і здогадатися, про кого

говориться: грає - грають, співає-співають, стрибає-стрибають і т.п. Потім дитина сама підбирає слова-дії в потрібній

формі до картинок.

6. Складання простих поширених речень із прямим додатками за сюжетними картинками за допомогою питань і

рахункових паличок.

- Картинка "Хлопчик п'є сік"

Педагог показує картинку й ставить запитання "Хто це? Що він робить? Що п'є хлопчик?" Дитина відповідає одним

словом. Потім логопед просить скласти речення про те, що робить хлопчик на картинці (Відповідь - Хлопчик п'є сік)

Логопед просить дитину подумати й сказати, що ще може пити хлопчик

(кожне підібране слово фіксується за допомогою рахункового матеріалу) Спільно підбираються такі слова : молоко, чай,

кефір, компот і т.п. Після цього дитина складає речення про те, що може пити хлопчик, а як наочна опора пропонується

схема речення. Наприклад: Хлопчик п'є молоко. Хлопчик п'є кефір. І т. п.

- Картинка "Мама пере білизну" - робота ведеться в такий же спосіб.

7. Робота над деформованим текстом:

Дитині пропонується виправити помилки, які припустив педагог при розповіді за сюжетною картинкою:

Стоїть осінні дні. З дерев падають жовте листя. Діти гуляє в осінньому парку. Таня піднімають із землі опале листя.

8. Сюрпризний момент

Логопед загадує дитині загадку:

"Порожні поля. Мокне земля. Дощ поливає. Коли це буває?"

Після відповіді дитина одержує сюрприз-подарунок від осені.

9. Підсумок заняття

- Гра "Було - не було" – Логопед запитує у дитини, що відбувалося на занятті. Серед запитань свідомо запитує про те,

чого на занятті не було, а учень повинен правильно відповісти, помітивши помилки.