proiect_06.12lada de zestre a bunicii
Post on 09-Aug-2015
294 Views
Preview:
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
pentru activitate integrată
Data: 06.12.2011
Propunător: prof. Alina Giorgiana Zamă
Unitatea de învăţământ: G.P.P. Nr.9 „Prichindelul” Suceava
Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare pregătitoare „A”
Tema anuală de învăţare: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: „Mă mândresc că sunt român”
Tema săptămânală: „Lada de zestre a bunicii”
Tema activităţii: „Lada de zestre a bunicii”
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Îmi plac obiectele românești” – discuții libere
Tranziţii: - salutul copiilor
- „Gimnastica de înviorare”
-„Clinchetul clopoţelului”
- pas numărătoare 1-2-3
Rutine: - „Prosopelul însetat” – deprinderi de igienă
- A.L.A.1 – „Din lada de zestre a bunicii” – elemente de comunicare scrisă, modelaj,
construcții
- A.L.A.2 – „Zestrea mea” – concurs de ghicitori și proverbe românești
- A.D.E. 2. D.O.S. - „Covorașe” – tăiere, îmbinare
Scopul activităţii: stimularea curiozității, a interesului față de cunoașterea obiectelor de artă
populară;
Obiective operaţionale:
să adreseze formule de salut colegilor și doamnei educatoare;
să facă exerciții pentru încălzirea mânuțelor;
să decoreze vaza cu elemente de comunicare scrisă;
să modeleze plastilina pentru a obține obiecte din lada se zestre a bunicii;
să construiască lada de zestre a bunicii;
să taie fâșii de autocolant de diverse culori, grosimi;
să lipească fâșii de autocolant, îmbinând armonios culorile acestora;
să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-
comun;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca
independentă;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea
c) Resurse materiale: - centrul bibliotecă: fișe, creioane colorate;
- centrul artă: plastilină, planșete;
- centrul construcții: trusa Building Block;
Alte materiale: foi A4, foi autocolant, foarfece;
d) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Durata: 1h 50 min
Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi
adăugită, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar), Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006
- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora,
Ed. Diana, 2008, Piteşti- Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, 2009
Scenariul activităţii
Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde vor adresa formula de salut colegilor și
educatoarei lor, vor completa calundarul naturii și vor spune de ce le plac lor obiectele românești.
La intrarea în grupă au găsit împrăștiate pe covor niște foi albe și unele colorate. Cine o fi făcut
această dezordine? Copiii se uită de jur împrejur, dar nu observă nimic. În schimb încep să facă
ordine, treaba celui responsabil de acest „dezastru”. Printre foile pe care le strâng se zărește una
pe care sunt scrise niște rânduri: „Vă rog nu fiți supărați pe mine copii; am vrut să vă aduc aceste
materiale pentru a face niște covorașe, așa cum ați văzut pe la bunicii voștri, dar grăbindu-mă să
ajung și la alți copii, m-am împiedicat și am scăpat toate aceste foi. Vă rog să o rugați pe doamna
educatoare să vă ajute să le strângeți și să vă spună ce aveți de făcut. La revedere! A! Uitam să
mă prezint: eu sunt spiridușul lui Moș Nicolae și nu uitați să faceți gimnastica de înviorare! Pe
curând!” Cei mici ascultă sfatul spiridușului și fac gimnastica de înviorare (T). Mirați, copiii
acceptă propunerea și adună toate foile, făcând ordine în sala de grupă, însă educatoarea nu îi lasă
să scape ușor și le promite că vor realiza sarcina dacă vor trece mai întâi niște probe pregătite de
ea: lucrul la trei centre unde vor descoperi ce obiecte se află în lada de zestre a bunicii (ALA 1).
Astfel, în pas numărătoare 1-2-3 (T), ei se vor îndrepta către centrul bibliotecă unde vor decora
vasul de lut cu diverse semne grafice, astfel încât să semene cu o adevărată operă de artă, la
centrul artă vor modela oale și vase în care străbunii țineau apa, vinul, mustul, făceau mâncare,
iar la centrul construcții cei mici vor construi lada de zestre în care bunica a primit toate aceste
lucruri de la mama sa.
După finalizarea lucrului la centre fac ordine la măsuțe și se îndreaptă către ieșire (R). La
întoarcere găsesc sala de grupă pregătită pentru a „țese” covoare care mai de care mai frumoase
(DOS). Mândri de lucrul ce l-au făcut, cei mici doresc să împărtășească celorlalți colegi ideile lor,
de aceea vor face un tur al galeriei după care vor exprima gânduri despre activitatea realizată și
despre rezultatul muncii lor. Pe măsura efortului și a interesului ce l-au avut, cei mici sunt
recompensați.
Pentru că nu există bucurie mai mare decât atunci când participă la concursuri, prichindeii
au posibilitatea de a participa la concursul de ghicitori și proverbe românești „Zestrea mea”, lucru
ce le aduce bucuri, învântare, dar o serie noi de cunoștințe. Finalul zilei se încheie cu felicitarea
câștigătorilor.
Secvențele lecției
Etapele activității
Conținutul științific Strategiile didactice Tipul de inteligență
activatăMetode Mijloace Evaluare
1. Captarea atenției
Se realizează cu ajutorul materialelor și al unui bilețel trimis de un spiriduș al lui Moș Nicolae.
ConversațiaObservația
Bilețel - concentrarea atenției
Lingvistică Spațial- vizuală
2. Enunțarea scopului și a obiectivelor
Se comunică tema și obiectivele ce urmează a fi atinse pe parcursul activității.
Conversația - înțelegerea mesajului transmis
Lingvistică
3. Prezentarea optimă a conținutului și dirijarea învățării
„Gimnastica de înviorare” – tranzițieALA 1: „Din lada de zestre a bunicii”Centrul bibliotecă: - elemente de scriere grafică- se face încălzire mânuțelor, după care vasul de lut va fi decorat cu semne grafice;Centrul artă: - modelaj- se modelează diverse vase de lut, în diferite forme și mărimi;Centrul construcții: - trusa Building Block- se construiește lada de zestre a bunicii, utilizând diferite culori, forme, mărimi;„Clinchetul clopoțelului” – tranziție„Prosopelul însetat” – rutinăDOS: „Covorașe” – tăiere, îmbinare- se explică modul de lucru, punându-se accent pe originalitate și creativitate;- copiii vor folosi intrumentele de lucru pentru a realiza sarcina primită;
Conversația, explicația,
demonstrația, munca
independentă
Munca independentă
Explicația, demonstrația,
munca independentă
Fișă, creioane colorate
Plastilină, planșete
Trusa Building Block
Clopoțel
Foi A4, autocolant
color, foarfece
- probă scrisă: decorarea vasului;
- probă practică: modelarea vaselor;- probă practică: construirea lăzii;
- probă practică: tăierea și îmbinarea hârtiei pentru realiz covorului;
Lingvistică
Spațial-vizuală
Corporal-kinestezică
Spațial-vizuală
Intrapersonală
Spațial-vizuală
Corporal-kinestezică
4. Obținerea performanței
ALA 1: - realizarea lucrărilor;DOS: - realizare unor lucrări deosebite;
Munca independentă
Lucrările copiilor
- probă practică: realiz lucrărilor;
LingvisticăSpațial-vizuală
5. Asigurarea feed-back-ului
- aprecierea lucrărilor colegilor în urma efectuării unui tur al galeriei, remarcând aspectele deosebite;
Turul galeriei Lucrările copiilor
- probă orală: aprecierea lucr.
LingvisticăInterpersonală
6. Evaluarea Aprecieri asupra activității și a comportamentului copiilor (colective și individuale).
Conversația evaluativă
- capacitatea de autoevaluare
Lingvistică
top related