legea n. t

Upload: cristian-gheorghe-gorun

Post on 14-Jan-2016

9 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Legea Noului Testament

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICInstituia de nvmnt: Grupul colar Mneciu

Data: 8 noiembrie 2011

Disciplina: Religie ortodox;

Clasa : a X a;

Profesor: Ruxandra Clinoiu

Unitatea de nvtare: Moral crestin

Subiectul lectiei: Legea moral a Noului Testament. Predica de pe munte.

Tipul leciei: Mixt (recapitulare, sistematizare, aprofundare; motivaie i atitudine, sensibilizare spiritual)

Scopul lectiei: contientizarea rolului esenial al nvturilor din Predica de pe munte pentru viaa zilnic a cretinilor.

Competene derivate:

La sfrsitul leciei, elevii vor dovedi urmatoarele competene:

C1 cunoasterea mesajului i important nsuirii i aplicrii n via a nvturilor din Predica de pe munte;

C2 explicarea coninutului moral religios al Fericirilor;

C3 sintetizarea nvturilor cresine din coninutul Predicii de pe munte;

Competene afectiv comportamentale:

CS1 angajarea n convorbiri i dezbateri cu profesorul i colegii prin care sa fac dovada interesului pentru cunoaserea nvtturilor cretine;

CS2 integrarea n comportamentul propriu a nvtturilor cresine n scopul dobndirii virtutilor;

Resurse:

1. Oficiale: * Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a X a; Planificarea calendaristic orientativ;

2. Temporale: *numr de lecii: 1

durata : 50

3. Bibliografie:

1. *** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al B.O.R., Bucuresti 1991

2. Mladin, dr. Nicolae-Mitropolit, Teologie Moral Ortodox, Bucureti, 1980;

3. Vizitiu, pr. Prof. Mihai, Studiul Noului Testament;

4. Militaru, Vasile, Divina Zidire-sintez biblic de versuri, Editura Lumin din Lumin, Bucureti, 1993;

5. Sfntul Ioan Gur de Aur, Omilia XV, colecia P.S.B.23.

6. Muha, Corneliu, Auxiliar didactic pentru elevi, clasa a X a, Editura Sf Mina, Iasi, 2011;7. Horobe- Chiorescu, Prof. Fulvia. Dictionar de religie ortodox pentru colari, editura Vasiliana 98, Iasi , 20038. ***Porunca iubirii, Vol 4, Editura Agaton, 2001

Strategia didactic

1. Metode i procedee:lectura i interpretarea textului biblic, expunerea , expresiv i explicativ, conversatia ( catehetic, euristic, multidirecional de tip dezbatere colectiv), argumentarea biblic i patristic, problematizarea, meditatia religioas, metoda intuiiei pe baza suportului visual, demonstraia i metoda intuiiei interne ( sclipirea credinei).

2. Mijloace de nvmnt: Sfnta Scriptura, Harta Noului Testament, imagini cu Muntele Fericirilor i Biserica Fericirilor, plana Predica de pe munte, soft educaional, icoane cu sfini martiri;

3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal alternat cu activitate pe grupe i activitate individual.

Scenariul didactic

Nr

crtEtapele

lectieiC.DTimp

(min)Activiatate

profesoruluiActiviatea elevuluiMetode

i procedeeMijloace de

nvtmntForme de organizareEvaluare

12345678910

1.Momentul organizatoric2*Salutul

*Rugciunea

*Efectuarea prezenei elevilor

*Realizarea unei atmosfere benefice desfurrii leciei* Salutul

*Rugciunea

Pregtirea pentru nceperea orei;*Rugciunea n comun*Activitate

frontal

2.Verificarea

cunotinelor din lecia anterioar7*Profesorul adreseaz urmtoarele ntrebri:- Care a fost lecia despre care am vorbit ora trecut? Dar tema de scris?

- Ce nvturi morale ai dedus n urma rezolvarii exerciiului avut ca tem? La ce concluzii ai ajuns?

* Profesorul apreciaz prin note modul cum elevii s-au implicat n realizarea temei.* Rspunsuri ateptate:- Decalogul i de rezolvat pimele doua aplicatii de la pag 19.

*Ascult aprecierile*Conversaiacatehetic*Auxiliarulpentru elevi*Activitate frontala* Activitate frontal*Aprecieriverbale

*Notarea

3.Pregtirea

aperceptiv5*Profesorul le propune elevilor rezolvarea unui exerciiu din cadrul unui soft educaional.Precizri:* Dac vom ndeplini poruncile Decalogului vom fi doar la nivelul Vechiului Testament, ns Domnul nostru Iisus Hristos prin activitatea Sa de propovduire a Evangheliei ne propune o Lege moral desvrsit, ne arat calea sfineniei.

*nvaturile morale ale Noului Testament au dobndit un sens mai nalt dect cele din Vechiul Testament, aspect subliniat de ctre Mntuitorul n mod clar prin cuvintele: N-am venit s stric Legea sau proorocii, ci s mplinesc ( Matei 5, 17)* Predica de pe munte adresat de Domnul nostru Iisus Hristos ucenicilor i mulimilor prezint n mod explicit Legea Moral a Noului Testament. Aceast predic este consemnat n Evangheliile dup Matei (cap 5-7) i dup Luca (6, 17-49)

* Este numit Predica de pe munte-dup locul unde a fost rostit, pe un munte, n Galileea, numit azi Muntele Fericirilor. Se va localiza pe hart Muntele Fericirilor.

*Se prezint elevilor imagini sugestive: biserica de pe Muntele Fericirilor (interior i exterior).

*Predica aparine nceputului activitii de nvtor a Domnului nostru Iisus Hristos.

*Asculttorii au fost ucenicii Domnului nostru Iisus Hristos i o mare mulime de popor.

*Din coninutul Predicii se desprind cteva idei-cheie care ne descoper:

1. adevrata fericire a omului;

2. adevrata mplinire a Legii;

3.importana milosteniei, rugciunii i postulu n Legea Nou;

4. ncrederea n providena divin;

5.iubirea vrajmailor;

6. Rugciunea adevrat;

Precizare:

Ideile centrale vor fi dezbatute pe durata mai multor lectii* Dac elevii vor rezolva corect cerina, vor putea asculta cele 9 Fericiri.* Elevii ascult ateni i retin ideile principale.

*Elevii vor localiza pe harta Noului Testament Muntele Fericirilor

*Observ particularitile: cele opt ferestre pe care sunt scrise cuvintele de nceput al celor nou Fericiri, ultimile dou ferestre fiind unite.

Elevii ascult cu atenie**Expunerea

*Explicaia

*Argumentarea

Biblic

*Demonstraia

*Metoda intuiiei pe baza suportului

vizual

ExplicatiaSoft educationalBiblia

*Harta Noului Testament;

imaginiActivitatefrontalaActivitate

frontal

Activitate

Frontal

Activitate

frontalActivitate

frontalAprecieriverbale

*Observarea

curent

Aprecieri

verbale

*Observarea

sistematic

4Prezentareatitlului lectiei

i a competentlor1*Anun i scrie pe tabl titlul leciei:Legea Moral a Noului Testament . Predica de pe munte. Fericirile

*Prezint elevilor competenele pe care le vor dobndi n urma predrii*Elevii scriu n caiete data i titlul leciei.*Rein competenele i se mobilizeaz pentru receptarea cunotinelor i participarea activ la or.*ExplicaiaActivitate

frontal

*Observarea curent

5.

6.

7

8

9.Comunicarea/nsuirea iaprofundarea

cunotintelor

Asocierea , generalizarea i aplicarea

Aprecierea activittii elevilor

Precizarea i explicarea temei pentru acas

ncheierea activitiiC1

C2

C2

C2

C2

C2

C230

1.Profesorul solicita elevilor s reciteascpericopa evanghelic a Fericirilor din Sfnta Scriptur, Matei 5, 3-9

2.Reinerea i aprofundarea coninuturilor, mesajelor i a nvturilor morale se vor face prin urmtoarele demersuri didactice:

*ntrebri i cerine:

-Prezentai structura celor nou Fericiri.

-Se solicita elevilor rostirea primei Fericiri.

-Ce trebuie s nelegem prin expresia sraci cu duhul?

nvtur:

Domnul nostru Iisus Hristos fericete pe oamenii smerii care si dau seama ct de departe sunt de desvrirea divin i care se strduiesc s urce mereu pe scara desvririi.

Sfinii Prini numesc, metaforic, smerenia- haina lui Dumnezeu sau poarta cerului.

- Care pcate se opun smereniei?

*Profesorul rosteste: Fericii cei ce plng, c aceia se vor mngia.

ntrebri:

-Pentru ce motive plng de obicei oamenii?

- Vi s-a ntmplat s plngei vreodat la scaunul de spovedanie?

-De ce credeti c unii oameni lcrimeaz cu acest prilej?

Concluzie: S reinem c: Domnul nostru Iisus Hristos binecuvnteaz plnsul care vine din prerea de ru pentru pcatele personale i ale semenilor; lacrimile pocinei ajut la splarea pcatelor

* Solicit elevilor s-i aminteasc numele unor personaje biblice care i-au plans pcatele.

* Profesorul completeaz rspunsurile elevilor:

Acest plans al fiului risipitor i al tlharului rstignit de-a dreapta Mantuitorului este pnsul smereniei.

* Se solicita elevilor rostirea celei de-a treia Fericiri.

ntrebri:

-Cum este omul bland?

-tii cum este numit Domnul nostru Iisus Hristos la Botez de ctre Sfntul Ioan Boteztorul?

- Cine S-a artat la Botezul Domnului?

-Cum este reprezentat Duhul Sfnt?

-Care va fi rsplata celor blnzi?

Concluzie:

Blndeea este o virtute care izvorste din iubire i se manifest n strns legtur cu rbdarea.

ntrebare: Cum ar fi lumea dac oamenii ar fi mai blnzi?

*Exemplu de blndee avem n Persoana Domnului nostru Iisus Hristos care a zis: nvai de la Mine, c sunt blnd i smerit cu inima (Matei 11, 29)* Profesorul rostete fericirea a patra: Fericii cei ce flmnzesc i nseteaz de dreptate, c aceia se vor stura.

ntrebare:

* Ce nteles are noiunea de dreptate?

Precizare:

A fi drept nseamn a mplini voia lui Dumnezeu, din convingere. Omul drept dorete s fac numai binele care este cu dreptate. Muli cretini reclam nevoia de dreptate, dar ei nisi nu o pot oferi.*Profesorul enun a cincea fericire: Fericii cei milostivi, c aceea se vor milui. Apoi ntreab:

- Care este cea de-a cincea virtute, mult apreciat de Dumnezeu?

- Ce inseamn s faci milostenie (s fii un om milostiv)?

- Care sunt faptele milei trupei i ale milei sufletei?

*Solicit elevii s dea exemple de proverbe referitoare la milostenie.

*Profesorul apreciaz modul de implicare a elevilor.

nvtur: Omul milostiv va primi de la Dumnezeu iertarea pcatelor i chiar sfinenia

*Solicit elevii s dea exemple de sfini care s-au remarcat prin milostenie.

- Care este condiia principala a milosteniei adevrate?

*Profesorul rostete a asea fericire: Fericii cei curai cu inima, c aceia vor vedea pe Dumnezeu.

nrebare: - Ce nseamn a fi cu inima curat?

Precizare: n Biserica Ortodox inima este considerat sursa sentimentelor nalte, dar i a gandurilor rele. De aceea, Sfinii Prini ndeamn la vigilen, la priveghere a inimii.ntrebare: - Care va fi rasplata cereasc pentru cei ce i-au curtit inimile?*Profesorul solicita elevilor citirea i comentarea fericirii a VII a.

ntrebri: - Cine sunt fctorii de pace?

- Ce imn au cntat ngerii la Naterea Domnului?

Precizare:

n cadrul cultului divin acest imn se cnt nainte de nceperea Sf. Liturghii.

n societatea actuala, este uor s meninem pacea ntre oameni?

- Ce nume de cinste primesc de la Dumnezeu fctorii de pace?

* n continuare profesorul rostese a opta fericire: Fericiti cei prigonii pentru dreptate, c a lor este mpria cerurilor (Matei 5, 10) i cere elevilor explicarea coninutului acestei fericiri.

*Exemplul moral desvrit al unui om prigonit pentru dreptate este cel al Mantuitorului, dar i al Sfntului Arhidiacon tefan, primul martir cretin, care n timp ce este zdrobit cu pietre de ctre conaionalii lui, invidioi pentru virtuile sale, vedea mpria cerurilor i pe Domnul nostru Iisus Hristos stnd de-a dreapta Tatlui (vezi Faptele Apostolilor cap 7)* Solicit elevii s dea exemple de ali sfini martiri

Concluzie:

Sfinii care L-au mrturisit pe Dumnezeu pn la jertfa suprem acum locuiesc n mpria cerurilor sunt venerai n Biseric.

*Profesorul mpreun cu elevii formuleaz nvtura: Rsplata deplin pentru acei ce sufer pentru triumful drepttii n lume, va fi dat n ceruri. Despre ce dar este vorba?

*Profesorul solicita elevilor enunarea celei de-a noua fericiri i explicarea nelesului acestuia.

- Cui credei c s-a adresat direct Domnul nostru Iisus Hristos prin cuvintele acestei fericiri?

-Exist muli oameni capabili de sacrificiu pentru pstrarea credinei?

- Cunoasteti astfel de sfini romni?

- Care este ndemnul ncurajator al Mntuitorului pentru acei cretini doritori s practice virtuile.

- Cum evaluai efortul omului n raport cu rsplata lui Dumnezeu?

Concluzii: Asumarea luptei mpotriva pcatului este conditia forte pentru dobndirea fericirii venice.

Pentru aceast suferin de care vor fi capabili numai cei putini, cei tari n virtuti, Mntuitorul anun mare rspat n ceruri.

Desi este prezentat sub forme diferite, rsplata oferit de Dumnezeu crestinilor pentru practicarea virtutilor cuprinse n Fericiri duce la mpria cerurilor.ntre virtutile celor nou fericiri exist o legatur strns.

Sfinii Prini ai Bisericii noastre le considera ca o scar a desvrsirii, ca un drum anevoios, dar luminos spre mpria cerurilor.

Aceste virtuti izvorsc numai din: credin, ndejde i dragoste.

Precizare:

Mntuitorul Iisus Hristos nu ne-a ndemnat s avem un anumit comportament, pn ce nu ne-a demonstrat El acest comportament.*Se cere elevilor s mediteze si s raspund la urmtoarele ntrebri de pe fia de lucru:

1. Care dintre virtuile pe care Mntuitorul le-a menionat n Fericiri sunt dj prezente n viaa ta?

2. Care din virtui lipsesc cel mai mult din viaa ta?3. Ce virtute vrei s fie mai evidenta n viaa ta?

4. Ce tendine naturale vin mpotriva dobndirii virtuilor?

*Se cere elevilor s prezinte oral rspunsurile.

Concluzie:

Cei care urmeaz sfaturile Mntuitorului Iisus

Hristos vor fi binecuvntati venic de Dumnezeu.*Se fac aprecieri generale i individuale privind att pregtirea elevilor pentru lectie, ct i implicarea lor n predarea noilor cunotine.

*Se noteaz elevii care au participat la lecte.

* Se anun i se explic tema pentru acas.

Memorai cele nou Fericiri i explicai semnificaia lor.

* Rugciunea

*Salutul*Elevii identific i citesc individual din Sfnta Scriptur pericopa evanghelic a Fericirilor.*Elevii rspund:-practicarea unei virtui crestine este urmat de rsplata primit de la Dumnezeu.

*Elevii rspund solicitrii: Fericiti cei sraci cu duhul, c a lor este mpria cerurilor.

- Oamenii modeti care pun rezultatele lor pe seama ajutorului lui Dumnezeu; oamenii nsetai dup zidire spiritual, sporire duhovniceasc.

Rspunsuri ateptate:-mndria cea pierztoare de suflete;

-iubirea de sine, ngnfarea

Rspunsurile posibile:

-plng din cauza durerii trupeti i sufleteti;

-plng de invidie

-plng din cauza mustrrilor de contiin;

-plng de emoia bucuriei neateptate (de exemplu reuita la un examen)

-.

-La Taina Spovedaniei, oamenii si dau seama, contientizeaz mulimea i greutatea pcatelor i regret svrirea lor.

*Elevii exemplific:

-Regele David a plans pentru pcatele svrite;

-Maria Magdalena i-a plans pcatele i cu lacrimi de pocin a splat picioarele Mntuitorului;

-Sfntul apostol Petru a plans cu amar atunci cnd s-a lepdat de Hristos;

* Elevii rspund solicitrii: Fericii cei blnzi, c aceia vor moteni pmntul.

Rspunsuri posibile:

-Omul bland este linitit, binevoitor, nu se supr.

-Cel bland nu rspunde rului cu ru, deci nu se rzbun pentru jignirile primite.

- Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridic pcatele lumii.

- La Botezul Domnului S-a artat Sfnta Treime: Tatl, Fiul i Duhul Sfnt

-n chip de porumbel-simbolul blndeii

-cei blnzi vor moteni pmantul

Rspunsuri ateptate:

-Nu ar fi attea conflicte n lume.

-Relaiile dintre oameni ar fi armonioase, s-ar oglindi mai mult iubire i toleran, ar fi mai mult nelegere ntre oameni.

Rspunsuri ateptate:

- Dreptatea nseamn a da fiecruia ce este al su.

*Elevii rein mesajul divin.

Rspunsuri ateptate:

-milostivirea

- Milostenia este ajutorul acordat oamenilor aflat n dificultate, n lipsuri.

- A hrani pe cel flmnd;

-A da ap celui nstat;

-A mbrca pe cel gol

- Cea mai bun fapt este rugciunea pentru aproapele nostru; mngierea celui ntristat.

*R spunsuri ateptate:

- Dar din dar se face Rai.

- Cine pe srac ajut, pe Dumnezeu mprumut.

*Elevii rspund solicitrii:

- Sf Nicolae este prietenul copiilor i salvator al sracilor.

-Sf. Parascheva deseori si mprea lucrurile copiilor sraci.

-Sf Muceni Filofteia a iubit sracii i pentru drnicia ei, a suferit moarte martiric.

- s izvorasc dintr-o iubire sincer fa de Dumnezeu i de aproapele

Rspunsuri posibile:

- a fi ca un copil.

-a avea inima curtit de orice pcat, plin de gnduri i fapte bune, plin de dragoste fa de Dumnezeu i semeni

- Cei curai cu inima l vor vedea pe Dumnezeu.* Elevii rspund solicitrii:- Fericii fctorii de pace, c aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.- Fctorii de pace sunt acei oameni care se preocup de mpcarea celor nvrjbii, sunt dornici s aplaneze conflictele iscate ntre oameni.

- Slav ntru cei de sus, Lui Dumnezeu i pe pmnt pace, ntre oameni bunvoire

(Luca 2, 14)

- Nu. A face pace nseamn a lupta mpotriva rului, a dezbinrii, a oricror manifestri de ur, a fanatismului; s stvilim dorina unor oameni de expansiune i de dominare a celor mai slabi prin puterea armelor.

- Fctorii de pace suntfiii lui Dumnezeu

*Elevii ascult, apoi rspund:

- De mai multe ori cei care ncearc s ndepineasc dreptatea, cei care se mpotrivesc pcatelor i nedereptilor sociale sunt prigonii de uneltirile diavolilor i de rutatea oamenilor nvidioi.

*Elevii vor da exemple de sfini supui persecuiile: toi apostolii i cresinii primelor secole pn la edictul de la Milan 313)

*Rspuns steptat:

Rsplata celor care accept suferinele pentru dreptatea lui Dumnezeu este mntuirea, viaa venic fericit.Elevii rostesc: Fericii vei fi voi cnd v vor ocr i v vor prigoni i vor zice tot cuvntul ru mpotriva voatr, minind, din pricina Mea.

- Mntuitorul fericete pe cei care vor suferi tot felul de defimri, calomnii, persecuii i chiar moartea pentru credina crestin i din cauza predicrii Evangheliei n lume.

Rspuns ateptat:

- Aceste cuvinte sunt adresate de Domnul Iisus Hristos Apostolilor Si, trimii s vesteasc Evanghelia n lume.

- Nu. Numai oamenii cu credin statornic, care au rbdare n ncercri i suferin.

-Sfntul Constantin Brncoveanu cu cei patru fii ai sai i cu sfetnicul Ianache.- Bucurai-v i v veselii, c plata voastr mult este n ceruri.

- Orict de mare ar fi efortul omului virtuos, orict de multe sacrificii ar cere dobndirea virtutilor, efortul merit fcut i rmne incomparabil de mic fa de rsplata de la Dumnezeu, care este fericirea vesnic.

* Rein concluziile

Elevii mediteaz i rspund n scris.

* Elevii ascult aprecierile facute de profesor

* Elevii si noteaz tema i asculta explicaiile profesorului.

*Rugciunea

*Salutul*Lectura* Conversaia

Catehetic

*argumentarea

patristic

*Conversatia

catehetic

*expunerea

*Conversaia

euristic

*Exerciiul

de introspeciei

*Explicaia

*Argumentarea

biblic

Exemplul

Moral

*Explicaia

*Conversaia

Catehetic

Conversaia catehetic

Interpretarea textului biblic

*Conversaia euristic

*Exemplul moral

*Conversaia catehetic

*Explicaia

*Expunerea

Conversaia catehetic

Conversaia euristic

Conversaia euristic

Exemplul

moral

*Conversatia euristic

*Expunerea

*Conversaia euristic

*Conversaia catehetic

Conversaia euristic

*Expunerea

Conversaia euristic

Exemplul moral

Sensibilizarea spiritualaExplicaia

Conversaia catehetic

Lectura

Explicaia

Conversatia catehetic

Conversatia euristic

Explicaia

*Meditaia religioas

Exerciiul

Explicaia*NoulTestament

Noul

Testament

*Biblia

*Noul Testament

Noul Testament

Noul

Testament

Noul Testament

*Biblia

*icoane

Noul Testament

* icoana Sf. Constantin Brncoveanu

Biblia

*Fia de lucru*Activitate

independent

*Activitate

frontalActivitate

frontalActivitate

frontal

Activitate

frontal

*activitate individualActivitate

frontal

Activitate

frontal

Activitate

frontalActivitate

frontalaActivitate

frontalActivitate

frontalaActivitate frontalaActivitatea frontal

Activitate frontalActivitate frontalaActivitate frontalaActivitate frontalaActivitate frontalaActivitate frontalaActivitate frontalActivitate frontal

Activitate frontal

Activitate individualaActivitatea frontal*Observareasistematic

*Aprecieri verbale

Observarea curent

Aprecieri

verbale

*Autoevaluare

*Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri

verbale

Aprecieri verbale

Observarea curenta

Aprecieri verbale

ntrirea rspunsurilor corecte

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

ntrirea rspunsurilor corecte.

*Aprecieri verbale

*Observarea sistematic

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Observarea sistematic

Capacitatea de autoevaluare a comportamentului moral

Tema pentru acas