projekt odcinka autostrady
TRANSCRIPT
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 1/16
OPIS TECHNICZNY Do projektu autostrady
1.Inwestor
Gmina Miłosław, Powiat Wrzesiński
2. Przed!ot opra"owan!aPrzedmiotem opracowania jest projekt drogi dwujezdniowejczteropasmowej klasy A łączący punkty A-, składający si! z trzec"odcink#w$
%dcinek & od km '(''' do km )(*'' %dcinek && od km )(*'' do km +(*'' %dcinek &&& od km +(*'' do km (+
#. Podstawa opra"owan!a
.)/ 0ozporządzenie Ministra 1ransportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2marca )333 r$ w sprawie warunk#w tec"nicznyc", jakim powinnyodpowiada4 drogi pu5liczne i ic" usytuowanie$ 6z$ 7$8r+,poz$ +'$
.2/ 9atalog typowyc" konstrukcji nawierzc"ni podatnyc" i p#łsztywnyc"$G669iA 2')2
./ Wytyczne projektowania dr#g & i && klasy tec"nicznej :autostrady idrogi ekspresowe; WP6-)$ G66P$ Warszawa )33< r$
.+/ Mapa sytuacyjno-wysoko=ciowa do cel#w projektowyc"
$. Paraetry te"%n!"zne
Gł#wne parametry tec"niczne odcinka drogi okre=lono w projekcie napodstawie poni>szyc" og#lnyc" zało>eń?
9lasa drogi - A, Pr!dko=4 projektowa - )2' km@", Grupa no=no=ci podło>a?
odcinek & KR – rumosz – niewysadzinowe – przeciętne G)
odcinek && – PII – piasek pylasty – wątpliwe – przeciętne G2 odcinek &&& Gpz – glina piaszczysta zwięzła – wysadzinowe – przeciętne G+ 9ategoria o5cią>enia ruc"em 90,
Bgodnie z 0ozporządzeniem Ministra 1ransportu & Gospodarki Morskiej zdnia 2 marca )333 r$, drogi klasy tec"nicznej wy>ej wymienionyc"zało>eniac" w nieza5udowanym terenie o5owiązują nast!pująceparametry projektowe?
minimalne poc"ylenie podłu>ne niwelety ',C, minimalny promień łuku kołowego poziomego? 0min D 2 '''
m przy poc"yleniu poprzecznym jezdni na łuku C, minimalne promienie łuku pionowego wypukłego? )2''','' m,
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 2/16
minimalne promienie łuku pionowego wkl!słego? +<'','' m,
&. 'o(!zje
8a trasie wyst!pują dwa ciągi komunikacyjne w postaci dr#g gminnyc"$
Wg odr!5nego opracowania, zaprojektowano dwa o5iekty mostoweumo>liwiające pokonanie przeszkody$
). Dro*a w p(an!e
Projektowana trasa prze5iega w terenie nieza5udowanym i niezalesionym$ Eest to droga klasy tec"nicznej A Fp)2'km@"$ 8a projektowanym odcinkuA- przyj!to jeden łuk kołowy poziomy o 0''' m zaprojektowanyzgodnie z wytycznymi dla danej klasy drogi$Bestawienie długo=ci i kilometra>u zaprojektowanego odcinka trasy?
PPT =0,00 km ' (
''','' PŁK =| AB|−T =3318,483−1389,37=1929,113m km ) (
323,))
ŚŁK = PŁK + Ł2=1929,11+
2602,286
2=3230,253m km (
2',2< KŁK = PŁK + Ł=1929,11+2602,286=4531,4m km + (
<),+' KPT = KŁK +|BC |−T =4531,4+3202,517−1389,37=6344,547m km (
++,<+*
+. Dro*a w przekroju poprze"zny
6la projektowanej drogi klasy tec"nicznej A przyj!to?• szeroko=4 jezdni *,< m$
• szeroko=4 pas#w ruc"u ,*< m,
• szeroko=4 pasa awaryjnego 2,< m
• szeroko=4 utwardzonyc" po5oczy ),2< m$
,. 'onstruk"ja naw!erz"%n! jezdn!
Projektowana autostrada została podzielona na odcinki z uwagi nawyst!pujące r#>nice w przekroju gruntu pomi!dzy nimi?
%dcinek &• warstwa =cieralna z mieszanki mineralno asHaltowej - +cm
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 3/16
• warstwa wią>ąca z 5etonu asHaltowego I cm
• warstwa pod5udowy zasadniczej z 5etonu asHaltowego )<cm
• warstwa pod5udowy zasadniczej z mieszanki niezwiązanejkruszywem 2<cm
• pod5udowa pomocnicza z mieszanki niezwiązanej ' cm• warstwa mrozooc"ronna 2< cm
%dcinek &&
• warstwa =cieralna z mieszanki mineralno asHaltowej - +cm
• warstwa wią>ąca z 5etonu asHaltowego I cm
• warstwa pod5udowy zasadniczej z 5etonu asHaltowego )cm
• warstwa pod5udowy zasadniczej z mieszanki niezwiązanejkruszywem 22cm
•
pod5udowa pomocnicza z mieszanki niezwiązanej )* cm• warstwa mrozooc"ronna 2< cm
%dcinek &&&
• warstwa =cieralna z mieszanki mineralno asHaltowej - +cm
• warstwa wią>ąca z 5etonu asHaltowego I cm
• warstwa pod5udowy zasadniczej z 5etonu asHaltowego )<cm
• warstwa pod5udowy zasadniczej z mieszanki niezwiązanejkruszywem 2<cm
• pod5udowa pomocnicza z mieszanki niezwiązanej < cm
•warstwa mrozooc"ronna +' cm
8a odcinkac" łuku kołowego poziomego przyj!to?
• poc"ylenie poprzeczne jezdni jednostronne C dla 0 ''','' m$
• poc"ylenie skarp nasyp#w ) ? ),<$
-. Odwodn!en!e
Baprojektowano odprowadzenie w#d opadowyc" z pas#w ruc"u poprzeznadanie spadku podłu>nego i poprzecznego oraz zaprojektowano rowy5oczne tr#jkątne o gł!5oko=ci ',I m$ Jkarpy nasyp#w i wykop#w sąpoc"ylone w stosunku ) ? ),<$
O/ICZENI0 DO POE'T3
40I0NT 1
1. Dro*a w p(an!e
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 4/16
Po!ar trasy
KALK)I,+I mKLK2'2,<)* mKAK <3)*,++ m
4yzna"zen!e k5ta zwrotu trasy
−2 ∙| AB|∙∨BC ∨¿=arccos 5917,443
2−3318,4832−3202,517
2
−2 ∙3318,483 ∙3202,517=130,30°
¿ AB∨¿2−¿BC ∨¿2
¿¿ AC ∨¿2−¿
¿α =arccos ¿
γ =180°−α =180°−130,30 °=49,70°
4yzna"zen!e e(eent6w 7uku poz!oe*o.
o Pro!en!e 7uk6w p!onowy"% 8 etoda o9(!"zen!owa
Minimalne warto=ci promieni łuk#w pionowyc" wyznacza si! według
nast!pującyc" warunk#w?
- warunek na przesuni!cie?
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 5/16
Rmin= V p
2
127∙(φ R+0,01∙ i0)
-warunek na wywr#cenie?
Rmin= V p2
127∙( b
2h+0,01 ∙ i
0)
- warunek na komHort jazdy?
Rmin= V p
2
127∙(ψ +0,01∙ i0)
Gdzie?
Fp)2'km@" pr!dko=4 projektowa
iC - spadek poprzeczny na łuku0',2 wsp#łczynnik tarcia posuwistego na łuku dla mokrej nawierzc"ni
52m osiowy rozkład k#ł pojazdu
" ),<m wysoko=4 =rodka ci!>ko=ci pojazdu
N wsp#łczynnik uwzgl!dniający komHort jazdy po łuku
- warunek na przesuni!cie?
Rmin= 120
2
127∙(0,2+0,01 ∙3)=492,98m
-warunek na wywr#cenie?
Rmin= 120
2
127∙( 2
2 ∙1,5+0,01 ∙3)
=162,91m
- warunek na komHort jazdy?
Rmin= 120
2
127∙(0,2+0,01 ∙3)=492,98m
o Przyj:"!e pro!en!a 7uku poz!oe*o oraz po"%y(en!apoprze"zne*o jezdn! na 7uku.
0'''miC
o O9(!"zen!e d7u*o;"! sty"zny"% *76wny"% 7uk6w poz!oy"%
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 6/16
T = R ∙tg γ 2=3000 ∙ tg
49,7 °2
=1389,37m
o O9(!"zen!e d7u*o;"! 7uku poz!oe*o
Ł= R ∙π ∙ γ 180°
=3000 ∙ π ∙49,7 °180°
=2602,286m
• O9(!"zen!e od(e*7o;"! po!:dzy ;rodkowy 7uku ko7owe*o a
punkte za7aan!a s!: sty"zny"% trasy
|BS|= R ∙( 1
cos γ 2
−1)=3000 ∙( 1
cos 49,7
2
−1)=306,149m
Zestaw!en!e d7u*o;"! projektowanej trasy
PPT =0,00
km ' (''',''
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 7/16
PŁK =| AB|−T =3318,483−1389,37=1929,113m km ) ( 323,))
ŚŁK = PŁK + Ł2=1929,11+
2602,286
2=3230,253m km (
2',2< KŁK = PŁK + Ł=1929,11+2602,286=4531,4m km + (
<),+' KPT = KŁK +|BC |−T =4531,4+3202,517−1389,37=6344,547m km ( ++,<+*
40I0NT 22. Dro*a w p(an!e
Po!ar trasy
KALK2,' mKLK)3<,<mKAK <3)*,++ m
4yzna"zen!e k5ta zwrotu trasy
−2 ∙| AB|∙∨BC ∨¿=arccos 5917,44
2−3233,032−3195,65
2
−2∙3233,03 ∙3195,65=134°
¿ AB∨¿2−¿BC ∨¿2
¿
¿ AC ∨¿2
−¿¿α =arccos¿
γ =180°−α =180°−134 °=46°
4yzna"zen!e e(eent6w 7uku poz!oe*o.
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 8/16
o Pro!en!e 7uk6w p!onowy"% 8 etoda o9(!"zen!owa
Minimalne warto=ci promieni łuk#w pionowyc" wyznacza si! według
nast!pującyc" warunk#w?
- warunek na przesuni!cie?
Rmin= V p
2
127∙(φ R+0,01 ∙ i0)
-warunek na wywr#cenie?
Rmin= V p
2
127∙( b
2h+0,01 ∙ i
0)
- warunek na komHort jazdy?
Rmin= V p2
127∙(ψ +0,01∙ i0)
Gdzie?
Fp)2'km@" pr!dko=4 projektowa
iC - spadek poprzeczny na łuku
0',2 wsp#łczynnik tarcia posuwistego na łuku dla mokrej nawierzc"ni
52m osiowy rozkład k#ł pojazdu
" ),<m wysoko=4 =rodka ci!>ko=ci pojazdu
N wsp#łczynnik uwzgl!dniający komHort jazdy po łuku
- warunek na przesuni!cie?
Rmin= 120
2
127∙(0,2+0,01 ∙3)=492,98m
-warunek na wywr#cenie?
Rmin= 120
2
127∙( 2
2 ∙1,5+0,01 ∙3)
=162,91m
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 9/16
- warunek na komHort jazdy?
Rmin= 120
2
127∙(0,2+0,01 ∙3)=54,76m
o Przyj:"!e pro!en!a 7uku poz!oe*o oraz po"%y(en!apoprze"zne*o jezdn! na 7uku.
0'''miC
o O9(!"zen!e d7u*o;"! sty"zny"% *76wny"% 7uk6w poz!oy"%
T = R ∙tg γ 2=3000 ∙ tg
46 °2
=1273,42m
o O9(!"zen!e d7u*o;"! 7uku poz!oe*o
Ł= R ∙π ∙ γ 180°
=3000 ∙ π ∙ 46 °180°
=2408,55m
• O9(!"zen!e od(e*7o;"! po!:dzy ;rodkowy 7uku ko7owe*o apunkte za7aan!a s!: sty"zny"% trasy
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 10/16
|BS|= R ∙( 1
cos γ 2
−1)=3000 ∙( 1
cos 46
2
−1)=259,10m
Zestaw!en!e d7u*o;"! projektowanej trasy
PPT =0,00 km
' ( ''','' PŁK =| AB|−T =3233,03−1273,42=1959,61m km ) (
3<3,)
ŚŁK = PŁK + Ł2=1959,61+ 2408,55
2=3163,89m km (
),I3 KŁK = PŁK + Ł=1959,61+2408,55=4368,16m km + (
I,) KPT = KŁK +|BC |−T =4368,16+3195,65−1273,42=6290,39m km ( 23',3
Jprawdzenie konieczno=ci poszerzenia jezdni na łuku kołowym
ρ=40
R =
40
3000=0,013
8ie ma konieczno=ci poszerzania jezdni na łuku kołowym
#. POE'TO40NIE 'ZY4YCH PZE<CIO4YCH
%5liczenie parametru Oa krzywej przej=ciowej
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 11/16
• Warunek dynamiczny
a1,min
=0,14b∗
√V p
3
k =0,14∗7∗
√
120
0,3
3
=350,40m
• Warunek konstrukcyjny &
a2,min=√ b
2∗ R1
id ∗(i0+i p)=√
7,0
2∗3000
0,9∗(2+4 )=264,58m
• Warunek konstrukcyjny &&
a3,min=1,86∗4
√ R13∗ pc=1,86∗4
√ 30003∗0=0
• Warunek estetyczny &
a4,min=1
3∗ R1=
1
3∗3000=1000m
a5,ma= R1
=3000
• Warunek estetyczny &&
a6,min=1,48
4
√ R1
3=1,48∗4
√ 30003=599,93m
• Warunek estetyczny &&&
a7,ma=2,78
4
√ R1
3=2,78∗4
√ 30003=1126,9m
• Warunek geometryczny
a8,ma= R1∗√ !1=3000∗√49,7∗3,14
180=2793,37
• Warunek wygody jazdy
i
R1∗V p∗
(¿¿ p−i0)7,2
=√3000∗120∗(4−2 )
7,2=316,228m
a9,min=√ ¿
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 12/16
$. 4YZN0CZENIE P3N'T=4 >?=4NYCH 'ZY4E PZE<CIO4E
• wyznaczenie długo=ci krzywej przej=ciowej
"1= a2
R1
=11003000
=403,33m
• wyznaczenie kąta zwrotu stycznej i)
t 1=
"1
2∗ R1
= 403,33
2∗3000=0,067 [#ad ]
• wyznaczenie kąta =rodkowego łuku kołowego
B$ta1= !1−2∗t 1=49,7∗3,14
180−2∗0,067=0,7329888888 [#ad ]
• wyznaczenie długo=ci łuku kołowego po wprowadzeniu krzywyc"
przej=ciowyc"
Ł1,n%c!= R1
∗B$ta1=3000∗0,732988888=2198,966m
&. Okre;(en!e warunk6w *runtowo@wodny"%
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 13/16
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 14/16
>runt
%dcinek & 90 rumosz niewysadzinowe przeci!tne G)
%dcinek && P&& piasek pylasty wątpliwe przeci!tne G2
%dcinek &&& Gpz glina piaszczysta zwi!zła wysadzinowe przeci!tne
G+
Granica przemarzania dla miejscowo=ci %pole?
h &=1m
6la kategorii ruc"u 90 i no=no=ci podło>a G) gru5o=4 konstrukcji ze
wzgl!du na mrozoodporno=4 podło>a powinna wynosi4 co najmniej ',I<"'
%dcinek & dla kategorii G) i 90 ',<' "z%dcinek && dla kategorii G2 i 90 '< "z
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 15/16
%dcinek &&& dla kategorii G+ i 9r 'I< "z
). Przyj:"!e warstw naw!erz"%n!A
Od"!nek I• Jumaryczna gru5o=4 konstrukcji jest r#wna?
"k+(I()<(2<('(2<)'* cm
h &=1,0m0,50 ∙1=0,50
hk =1,07m>0,75m
Od"!nek II
• Jumaryczna gru5o=4 konstrukcji jest r#wna?
"k+(I()(22()*(2<32 cm
h &=1,0m 0,65 ∙1=0,65
hk =0,92m>0,65m
Od"!nek III
7/23/2019 Projekt odcinka autostrady
http://slidepdf.com/reader/full/projekt-odcinka-autostrady 16/16
• Jumaryczna gru5o=4 konstrukcji jest r#wna?
"k+(I()<(2<(<(+')2* cm
h &=1,0m 0,85 ∙1=0,85
hk =1,27m>0,85m
Warstwy nawierzc"ni zostały zaprojektowane prawidłowo$