rahvuskÖÖgid

17
RAHVUSKÖÖGID Kodundustunnid Paide Ühisgümnaasiumis Õpetaja: Kristi Teder

Upload: kirra

Post on 06-Jan-2016

62 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RAHVUSKÖÖGID. Kodundustunnid Paide Ühisgümnaasiumis Õpetaja: Kristi Teder. Sisu vastavus õppekavale. Teemat käsitletakse põhikooli III astmes, 9.klassis. Õpitakse märkama erinevate maade toidutraditsioone ning nende seost ajaloo, kliima, usu ja kultuuritavadega. - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 1: RAHVUSKÖÖGID

RAHVUSKÖÖGIDKodundustunnid Paide Ühisgümnaasiumis

Õpetaja: Kristi Teder

Page 2: RAHVUSKÖÖGID

Teemat käsitletakse põhikooli III astmes, 9.klassis.

Õpitakse märkama erinevate maade toidutraditsioone ning nende seost ajaloo, kliima, usu ja kultuuritavadega.

Oma tööd kavandades ja infot kogudes õpitakse kasutama erinevaid teabekanaleid ning hindama kogutud info usaldusväärsust, erinevate maade rahakursse.

Õppeaine lõimib teadmisi, mis on omandatud teistes õppeainetes (geograafia, kunst, muusika, majandusõpe, matemaatika, võõrkeel).

Sisu vastavus õppekavale

Page 3: RAHVUSKÖÖGID

Õpitakse kalkuleerima ja koostama võimalikult madala hinnaga toidusedelit nende poolt valitud rahvustoitudele.

Planeeritakse majanduskulusid vastavalt eelarvele.

Võrreldakse erinevate rahvaste toitude rahalist väärtust.

Arendatakse esinemisoskust andes ülevaate endi poolt valitud maast, rahvast ja kommetest.

Omandatakse meeskonnatöö- ja juhtimisoskusi rollimängus kaaslasi õpetades ja juhendades.

Tunni eesmärgid

Page 4: RAHVUSKÖÖGID

Teema käsitluseks kulub 2 nädalat.

Esimesel nädalal töötatakse ühiselt töölehtedega, valmistutakse praktikumiks.

Tööleht nr.1 täitmiseks õpilased kasutavad arvuteid, teatmeteoseid, mõtlevad läbi tunni käigu, planeerivad ruumi kujunduse, leiavad toiduretseptid, jne.

Õpetaja annab ette eelarve, mille piiridesse peab mahtuma 2 toidusedelit (põhitoit ja magustoit).

Kodune ülesanne: Külastada toiduainete kauplusi, jälgida hindu ning vastavalt retseptidele täita tööleht nr.2 ning osta vajaminevad toiduained.

Tunni kirjeldus

Page 5: RAHVUSKÖÖGID

Täna on õpetajad Helena ja Angelina

Page 6: RAHVUSKÖÖGID

Helena tutvustab India asukohta, kliimat ja rahvastikku.

Page 7: RAHVUSKÖÖGID

Tutvutakse toidusedelitega

Page 8: RAHVUSKÖÖGID

Kõiki neid maitseaineid tuleb kasutada. India köök on väga vürtsine.

Page 9: RAHVUSKÖÖGID

Valmistame karrikana jogurtikastmes

Page 10: RAHVUSKÖÖGID

Meie ülesanne on retsepti täpne jälgimine

Page 11: RAHVUSKÖÖGID

Olulised on õiged töövõtted

Page 12: RAHVUSKÖÖGID

Õpime toiduainete koguseid kaaluma, teisendama.

Page 13: RAHVUSKÖÖGID

Valmib india puding

Page 14: RAHVUSKÖÖGID

Keedame, küpsetame, praeme.

Page 15: RAHVUSKÖÖGID

Sööma!

Page 16: RAHVUSKÖÖGID

Degusteerime, vestleme, analüüsime india muusika saatel.

Page 17: RAHVUSKÖÖGID

Õpilased tunnetavad vastutust kogu tunni kordamineku eest ja oskavad analüüsida õnnestumisi, jagada kogemusi.

Lõimides kodunduse tundi geograafia (maa asukoht, tema naaberriigid, rahvastik, loodustingimused, kliima, majanduslik olukord, rahaühikud), muusika (rahvamuusika, heliloojad) ja kunsti (rahvusornamendid, rahvariided) tundidega, saab õpilane täielikuma maailmapildi.

Analüüsides toidu valiku ja hinna suhe on õpilane ka hiljem koduses majapidamises teadlikum kalkuleerija.

Õppeülesande lahendamisel hinnatakse kavandamist ja planeerimist, toimetulekut etteantud eelarvega, oskust põhjendada tehtud otsuseid/valikuid, koostööoskust, töö tulemust, esitlemisoskust.

Kokkuvõtteks