rph lompat tinggi
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: ANSUR MAJU LOMPAT TINGGI
Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Tarikh :13 Mac 2011Tunjang : Kemahiran Masa :7.45 pg – 8.45 pg (60 minit)Tajuk : Lompat Tinggi Kelas :6 BestariSub Tajuk : Ansur maju kemahiran lompat tinggi Bil Murid :16 (8L)(8P)
Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PsikomotorMelakukan kemahiran lompat tinggi gaya fosbury 1 daripada 3 percubaan dengan menggunakan teknik yang betul.
KognitifMenyatakan bilangan langkah yang betul semasa membuat larian landas.
AfektifMemupuk minat serta sikap positif ketika melak ukan aktiviti.Bertanggungjawab dengan menyimpan semua peralatan setelah digunakan.
Pengalaman lepas : Pernah melihat aksi video lompat tinggi gaya fosbury .
Penerapan nilai : Berusaha
Penggabungjalinan : Matematik
KBKK : Menganalisis otot-otot yang terlibat semasa aktiviti.
ABM : 1. Tilam mendarat 3. Tiang palang 5. Lembaran kerja 2. Getah gelang 4. Skitel
FASA ISI PELAJARAN
BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN
Set Induksi ( 5 minit )
1.Memanaskan badan Pergerakan badan mengikut muzik ( KSSR )05 Track 5.mp3
2.Regangan lokomotor Berjalan lutut tinggi Berlari lutut tinggi Skip Melonjak
Demonstratasi guru Murid tiru pergerakan
guru Berjalan Berlari Melompat Petik jari Tepuk tangan
Hayun kaki dan bawa lutut tinggi paras pinggang.
Langkah kaki lonjak ke depan
Kontek perut kaki dengan lantai
Bengkokkan lutut Lonjak dengan perut kaki Ikut lajak Hayun tangan ke atas Mendarat dengan perut
kaki sambil imbangi badan
T
X X X X X X X X X
T X X X X X X X X
X X X X X X X X T
X X X X X
X X X X X
T
T - Guru
X - Murid
= Arah
ABM Pemain cd cd
Seronok
Koordinasi
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN
Perkembangan
Langkah 1( 5 minit )
Tunjuk cara ansur maju
Lengkungan larian
Merasakan larian ke hadapan dan rentak penujuan.
Lari landas masuk dan keluar dari penanda
Larian bentuk ”8”
Lari laju tetapi terkawal
Tambah kelajuan apabila memasuki setiapLengkungan
lutut tinggi
5 – 7m
ABM Penanda
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN
Perkembangan
Langkah 2( 5 minit )
Tunjuk cara ansur maju
Lengkungan larian dengan lonjakan
Belajar melompat menegak semasa menghampiri lengkungan
Tandakan lengkungan dan titik permulaan
Gunakan 4 atau 6 langkah untuk penujuan
Tingkatkan kekerapan langkah dalam langkah-langkah terakhir
Larian dengan melompat sambil lutut diangkat tinggi
Langkah kaki lonjak ke depan
Lari landas
Kontek perut kaki dengan lantai
Bengkokkan lutut
Lonjak dengan perut kaki
Ikut lajak
Hayun tangan ke atas
Mendarat dengan perut kaki sambil imbangi badan
▲ X X X X X X X X
ABM Tilam
mendarat Tiang Getah
gelang Penanda
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN
Perkembangan
Langkah 3
Tunjuk cara ansur maju Penujuan 1.Lari landas menuju ke
ABM Tiang
( 7 minit )
Lompat gunting
Memperbaiki lonjakan menegak
Kaedah penujuan secara melengkung
Letakkan kaki yang melonjak dalam garisan penujuan
Tingkatkan ketinggian secara berterusan
Pendaratan huruf ”L” kaki selari dengan palang
palang secara bersudut 30 darjah.
2. Lari landas 7-9 langkah.
3. Pelompat yang melonjak dengan kaki kanan akan berlari dari sebelah kiri, memulakan larian dengan kaki kanan.
4. Pelompat yang melonjak dengan kaki kiri akan berlari dari sebelah kanan, memulakan larian dengan kaki kiri.
Lonjakan1. Lonjak dengan kaki luar.
2. Semasa melonjak, kaki melonjak di depan pinggul dan pinggul di hadapan bahu untuk mencondongkan badan semasa membuat lonjakan.
Layangan 1. Kaki bebas dihayun kuat ke atas, selari dengan palang.
X
XXXXXXX
Palang
2. Bahu berhampiran palang dikekal tinggi dan tidak condong ke arah palang.
3. Kaki lonjak dihayun ke atas.
Pendaratan 1. Pelompat melompat di atas punggung atau dengan dua belah kaki.
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN
Perkembangan Tunjuk cara ansur maju Berdiri membelakangkan ABM
Langkah 4( 7 minit )
Deburan berdiri
Memperbaiki kaedah melepasi palang
Lonjakan ke belakang dari lantai
Ketinggian pendaratan yang berlainan
Angkat lutut semasa melepasi palang dan pendaratan
Gunakan halangan
tempat mendarat Lutut fleksi dan lonjak 2
belah kaki Ikut lajak mendarat pada
belakang badan
Berdiri diatas kotak membelakangkan tempat mendarat
Lutut fleksi dan lonjak 2 belah kaki
Ikut lajak mendarat pada belakang badan
Kaki ”L”
Berdiri membelakangkan tempat mendarat
Lutut fleksi dan lonjak 2 belah kaki
Ikut lajak mendarat pada belakang badan
Kaki ”L”
Tilam mendarat
halangan
Keyakinan diri
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN
Perkembangan
Langkah 5( 7 minit )
Tunjuk cara
Deburan dari lutut tinggi
Memperbaiki rentak pada langkah-langkah akhir Tandakan lengkungan
pada titik permulaan
Gunakan 5-7 langkah dengan lutut tinggi ketika penujuan
Gunakan kekerapan langkah yang tinggi
Jangan rendahkan titik tengah jisim dalam persediaan untuk melonjak
Penujuan Lari lurus 4 langkah diikuti
lari melengkung pada langlah 5, 6 dan 7.
Lonjakan Pacakkan tumit kaki lonjak
Lonjakan badan secara menegak dan tangan ayun ke atas
Kilaskan kaki bebas melintang badan
Layangan
Lonjak badan melepasi palang
Ayun tangan ke atas sambil melentikkan badan
Dongakkan kepala ke atas
ABM Tilam
mendarat Tiang Getah
gelang
Keyakinan Diri
Bengkokkan dan angkat lutut melepasi palang
Pendaratan
Lonjak melepasi palang
Rapatkan dagu ke dada
Luruskan kaki selepas melepasi palang
Mendarat dengan bahagian belakang badan (skapula)
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN
Perkembangan Tunjuk cara Penujuan ABM Tilam
Langkah 6( 9 minit )
Urutan kesuluruhan
Tandakan lengkungan dan titik permulaan
Mulakan dengan kaedah penujuan yang dekat 4-6 langkah
Tingkatkan jarak dan kelajuan permulaan secara berterusan
Lari lurus 4 langkah diikuti lari melengkung pada langkah 5, 6 dan 7.
Lonjakan
Pacakkan tumit kaki lonjak
Lonjakan badan secara menegak dan tangan ayun ke atas
Kilaskan kaki bebas melintang badan
Layangan
Lonjak badan melepasi palang
Ayun tangan ke atas sambil melentikkan badan
Bengkokkan dan angkat lutut melepasi palang
Pendaratan
Lonjak melepasi palang
mendarat Tiang Getag
gelang
Keyakinan Diri
Rapatkan dagu ke dada
Luruskan kaki selepas melepasi palang
Mendarat dengan
bahagian belakang badan (skapula)
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN
KEMUNCAK
( 10 minit )
Pertandingan
Guru membuat penilaian individu dengan mengadakan pertandingan lompat tinggi gaya fosbury antara kumpulan.
Aplikasi semua teknik kemahiran yang telah dipelajari.
X XXXX
ABM Tilam
mendarat Tiang Getah
gelang
Penilaian individu
Murid berada dalam barisan kumpulan masing-masing.
Setiap murid dalam kumpulan diberi 1 kali percubaan.
Murid yang berjaya melakukan lompatan dan melepasi halangan gaya fosbury dengan teknik yang betul akan mendapat 1 mata bagi kumpulan.
Pasukan kumpul mata terbanyak dikira pemenang.
Aplikasi setiap teknik
Mencari bakat
Pengawasan guru
Keselamatan mendarat
Keyakinan Diri
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN
PENUTUP
( 5 minit )
Sejukkan badan Kelonggaran Tarik dan hembus
Nafas Aktiviti dengan iringan
Tolak kepala kebawah dengan jari dan lawan arah kiraan 10
Tolak kepala ke belakang dan lawan arah
T
X X X X X X X X X
ABM Pemain
vcd Lembara
n kerja/ujian
muzik
Ulasan guru Teguran Refleksi Tunjuk cara kembali Pengukuhan
Pusing tangan ke depan perlahan-lahan
Pusing tangan ke belakang perlahan-lahan kiraan 10
Kilas badan ke sisi kanan dan kiri kiraan 10
Kepentingan mendarat pada belakang badan
Tujuan keselamatan dan keseimbangan.
Murid berselerak depan guru
Ruang diri yang mencukupi untuk setiap individu
Duduk berselerak depan guru
Guru mengemukakan soalan dan murid jawab
Demonstrasi semula
formatif
KBKK Soalan
Motivasikan murid
Merangsang jadi atlet