· web view13-р сургуулийн 2-р ангийн 33 сурагчдыг оношилж...

67
Нэгж хичээлийн хөтөлбөр 1. Хичээл: Математик 2. Хамраххүрээ: 7 настай 2-р ангийн суралцагчийн бусдыг дуураймтгай онцлогт тохируулан ижил үзэл бодолтой сурагчдыг хамт багаар ажиллуулна. Сониуч занд нь тохируулан зурган бичвэр дээр ажиллуулна. Бусдын төлөө санаа тавьж эхэлдэг учир түрүүлж бодсон нь ойлгоогүй багийн сурагчид тайлбарлаж өгнө. Юмсыг багцлах 2,5,10,1,0-ээр үржүүлэх, тэнцүү хэсэгт хуваах, тэнцүү тоогоор хуваах чадварт суурилан шинэ хичээлээ заана. Сурагчдыг оношлох сэдэв Зорилго: Оношилгоо нь дүн тавихгүй. Өмнөх мэдлэгийг ойлгосныг мэдэх зорилготой. Даалгавар нь өөр өөр боловч эцсийн дүндээ нэг л зүйлд хүрнэ. I төвшин 6 номыг 2,2-оор нь хайрцагт хийв. Хэдэн хайрцаг хэрэгтэй вэ? Хуваагдагч нь 20, хуваагч нь 5 бол ногдворыг олоорой. Илэрхийллийн утгыг олоод аравтаар тоймлоорой. 2х10-3= Үржвэрт тохирох зураг зураарай. 2х4=8 II төвшин 6 алимыг 2 хүүхэд тэнцүү хувааж авав. Нэг хүүхэд хэдэн алим авсан бэ? Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг бичээрэй. 12:2=6 12- 2- 6- Бодоорой 5х1х10х0= Жишээнд тохирох зураг зураарай. 8х2 2х8 III төвшин Дүрсийг 2,2-оор багцлаад үржвэр хэлбэрээр бичээрэй. О О О О О О х = Тоог нөхөөрэй. X2=10 2x =10 Бодоорой 10x1= 5x0= 0x3= Жишээрэй. 2х3 * 3х2 Сурагчдыг оношлох аргачлал: Сурагчдын төвшингөө багш мэдэж байгаа бол тохируулан өгч оношилж болно. III төвшинг чадсан сурагчаар II төвшинг, II төвшинг чадсан сурагчаар I төвшинг хийлгэх замаар өмнөх мэдлэгээ ойлгосныг мэдэж болно. Багш яаж оношилж болох нь нээлттэй. 13-р сургуулийн 2-р ангийн 33 сурагчдыг оношилж үзэхэд III төвшингийн даалгаврыг 93.9 , II төвшингийн даалгаврыг 87.8%, I төвшингийн даалгаврыг 84.8% гүйцэтгэж дунджаар 88.8% гүйцэтгэсэн учир Дөрвөөр үржих, хуваах сэдвийг заах боломжтой гэж үзсэн. Агуулгын оношилгоо АТБХ Чадвар I анги II анги III анги

Upload: others

Post on 06-Jan-2020

20 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Нэгж хичээлийн хөтөлбөр

1. Хичээл: Математик

2. Хамраххүрээ:

· 7 настай 2-р ангийн суралцагчийн бусдыг дуураймтгай онцлогт тохируулан ижил үзэл бодолтой сурагчдыг хамт багаар ажиллуулна.

· Сониуч занд нь тохируулан зурган бичвэр дээр ажиллуулна.

· Бусдын төлөө санаа тавьж эхэлдэг учир түрүүлж бодсон нь ойлгоогүй багийн сурагчид тайлбарлаж өгнө.

· Юмсыг багцлах 2,5,10,1,0-ээр үржүүлэх, тэнцүү хэсэгт хуваах, тэнцүү тоогоор хуваах чадварт суурилан шинэ хичээлээ заана.

Сурагчдыг оношлох сэдэв

· Зорилго: Оношилгоо нь дүн тавихгүй. Өмнөх мэдлэгийг ойлгосныг мэдэх зорилготой. Даалгавар нь өөр өөр боловч эцсийн дүндээ нэг л зүйлд хүрнэ.

I төвшин

· 6 номыг 2,2-оор нь хайрцагт хийв. Хэдэн хайрцаг хэрэгтэй вэ?

· Хуваагдагч нь 20, хуваагч нь 5 бол ногдворыг олоорой.

· Илэрхийллийн утгыг олоод аравтаар тоймлоорой.

2х10-3=

· Үржвэрт тохирох зураг зураарай. 2х4=8

II төвшин

· 6 алимыг 2 хүүхэд тэнцүү хувааж авав. Нэг хүүхэд хэдэн алим авсан бэ?

· Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг бичээрэй.

12:2=6

12-

2-

6-

· Бодоорой

5х1х10х0=

· Жишээнд тохирох зураг зураарай. 8х2 2х8

III төвшин

· Дүрсийг 2,2-оор багцлаад үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

О О О О О О

х

=

· Тоог нөхөөрэй.

X2=10 2x =10

· Бодоорой

10x1= 5x0= 0x3=

· Жишээрэй. 2х3 * 3х2

Сурагчдыг оношлох аргачлал:

· Сурагчдын төвшингөө багш мэдэж байгаа бол тохируулан өгч оношилж болно.

· III төвшинг чадсан сурагчаар II төвшинг, II төвшинг чадсан сурагчаар I төвшинг хийлгэх замаар өмнөх мэдлэгээ ойлгосныг мэдэж болно.

· Багш яаж оношилж болох нь нээлттэй.

· 13-р сургуулийн 2-р ангийн 33 сурагчдыг оношилж үзэхэд III төвшингийн даалгаврыг 93.9 , II төвшингийн даалгаврыг 87.8%, I төвшингийн даалгаврыг 84.8% гүйцэтгэж дунджаар 88.8% гүйцэтгэсэн учир Дөрвөөр үржих, хуваах сэдвийг заах боломжтой гэж үзсэн.

Агуулгын оношилгоо

АТБХ

Чадвар

I анги

II анги

III анги

Тоо тоолол

Тооны үйлдлийг ойлгох, гүйцэтгэх, хэрэглэх

· 2-т хуваах тоог таних

· 1 оронтой тоог 2 дахин ихэсгэх

· Нэмэгдүүлэн тоолох, багцлах

· Юмсыг багцлах

· Үржүүлэх хуваах үйлдлийн утга холбоог ойлгох

· Хүрд ашиглан үржүүлж хуваах

· Үржүүлэхийн хүрд хэрэглэн нэгжээр 10, 100-аар үржүүлэх, хуваах

· Тоог 2 дахин ихэсгэх, багасгах

Математик 2-р анги сурах бичигт хийсэн оношилгоо

Сэдэв: Дөрвөөр үржүүлэх, дөрөвт хуваах

Хуудас

Бодлого

Сэргээн санах

Ойлгох

Хэрэглэх

Задлан шинжлэх

Агуулга арга зүйд тухайн агуулгын талаар орсон судалгаа

 

65

№258

+

Сургалтын тоглоом (Дөрвөөр үржүүлье)

Ээлжит хичээл 4-ийг үзсэний дараа 261,262,263-ийг бодно.

№259

+

4,4-өөр багцлах

№260

+

Илэрхийлэл 4-өөр үржүүлэх, 4-т хуваах

№261

+

2 дахин олон, 4-өөр зөрөөтэй тоог олох

№262

+

4,4-өөр, 5,5-аар багцлах

№263

+

4-т хуваагдах тоог олох

66

№264

+

4-ийг тоогоор үржих, өгүүлбэртэй бодлого

8-ийн хүрд үзсэний дараа 267-г бодно.

№265

+

4-ийг тоогоор үржих, өгүүлбэртэй бодлого

№266

+

Ногдворын утга, хуваагдагчийн зүй тогтол

№267

+

Дахин олон, дахин цөөн өгүүлбэртэй бодлого

№268

Бү тээх

2-оор үржүүлэх хүрдийг 2 дахин ихэсгэхэд 4-ийн хүрд үүссэн

67

№269

+

Үржих үйлдлийг эхэлж бодох

5-ийн хүрд үзсэний дараа 269, 270,271,272-ийг бодно.

№270

+

Үйлдлийн дараалал

№271

+

Үйлдлийн дараалал давтах

№272

Үнэ лэх

Өөрийгөө сорих

3. Нэгж хичээлийн цаг: 6

4. Хугацаа: 3-р улирал 3-р долоо хоног

5. Анги зохион байгууллалт:

· Хосоор ажиллах

· Багаар ажиллах

· Бие дааж ажиллах

6. Нэгж хичээлийн сэдэв: Дөрвөөр үржүүлэх дөрөвт хуваах

7. Зорилго: Сэтгэн бодох, асуудал, шийдвэрлэх, харилцах чадварт суралцана.

8. Зорилт:

· Тооны үйлдлийг ойлгох, гүйцэтгэх, хэрэглэх

· Тоог дөрвөөр үржүүлэх

· Дөрвийг тоогоор үржүүлэх

· Юмсыг дөрвөн тэнцүү хуваах

· Юмсыг 4,4-өөр хуваах

9. Агуулга

Өмнө судалсан агуулга

Судлагдахуун

Чадвар

Түлхүүр үг

Хичээлийн хэлбэр

· Юмсыг багцлах 2,5,10,1,0-ээр үржүүлэх

· Тэнцүү хэсэгт хуваах

· Тэнцүү тоогоор хуваах

· Дөрвийн үржүүлэхийн хүрд

· 4-т хуваах үйлдэл

· Тоог дөрвөөр дөрвийг тоогоор үржүүлэх

· Юмсыг дөрвөн тэнцүү хуваах

· Юмсыг 4,4-өөр хуваах

· Дөрвийн хүрд

· Үржигдэхүүн

· Үржвэр

· Үржвэрийн утга

· Хуваагдагч

· Хуваагч

· Ногдвор

· Тэнцүү хэсэг \тоогоор\

Нэгдмэл

10. Арга зүй:

Асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх арга, харилцан ярилцах, асуултын, задлан шинжлэх, нэгтгэн дүгнэх, тайлбарлан таниулах зэрэг аргуудыг ашиглана.

Нэгж хичээлийн цагийн төлөвлөлт

Хичээл

Хичээлийн сэдэв

Цаг

Бүтэц хэлбэр

Хичээл 1

Дөрвөөр үржүүлэх, дөрвийг тоогоор үржүүлэх

35мин

Арга барил

\Шинэ хичээл\

Хичээл 2

Дөрвөөр үржүүлэхдөрвийг тоогоор үржүүлэхийг давтах

35мин

Чадваржих \бататгал\

Хичээл3

Юмсыг дөрвөн тэнцүү хуваах

Юмсыг дөрөв , дөрвөөр хуваах

35мин

Шинэ хичээл

Хичээл 4

Юмсыг дөрвөн тэнцүү хуваах

Юмсыг дөрөв, дөрвөөр хуваахыг бататган давтах

35мин

Чадваржих \бататгал\

Хичээл 5

Хөгжүүлэх бататгах, чадваржих

35мин

Чадваржих

Хичээл 6

Өөрийгөө сориорой

Үнэлэх хичээл

35мин

Үнэлгээ хийх

11. Хэрэглэгдэхүүн

Ээлжит хичээл

Хичээл-1

Хичээл-2

Хичээл-3

Хичээл-4

Хичээл-5

Хичээл-6

Сурах бичиг

Хуудас -66

№ 264, 265, 268

№ 266

Хуудас -65

№ 261, 262, 263

Хуудас- 67

№269,270, 271, 272

Мэдээл

лийн технологи

kidsMathtv.com

Math-Drills.com

Умножениеи деление на-4

Чадваржих ТӨМ- 14

Сэдэлжүү-лэх үзүүлэн 6 ширхэг

Тараах материал,үзүүлэн

4-өөр үржүүлэх дасгал хийх жишээ 40ш Цагаан самбар хүүхдийн тоогоор

ТӨМ 1,2,3,4,5

Үнэлгээний хуудас үржих дасгал жишээ 30ш

ТӨМ 1, 2,3,4,5

Хайч, цавуу өнгийн цаас,

Туулайны дүрс 20ш\1багт\

ТӨМ- 1,2,3

Дасгал хийх жишээ

Гэрлэн дохио үнэлгээний хуудас

ТӨМ- 1,2,3

Үржвэр, ногдвор бичих 30 Ш жишээ

Үнэлгээний хуудас

1-5 хүртэл дасгал даалгавар

Чадвараа сориорой.

Гөлөгний зураг, жишиг даалга-вар хүүхдийн тоогоор

12. Хичээлийн үнэлгээ, шалгуур

I төвшин

II төвшин

III төвшин

IV төвшин

Тоог нөхөөрэй.

4 х _ = 8

40 ÷ 4 =

_ х 4 = 16

24 ÷ 4 =

4 х _ = 28

36 ÷ 4 =

4 х _ =36

28 ÷ 7 =_ x 4 = 4

32 ÷ 4 =

Бодоорой

4 x 8 =

4 x 2 =

5 x 4 =

7 x 4 =

4 x 4 =

Үржвэрийг олж холбоорой.

4 ÷ 4 = 4

16 ÷ 4 = 6

20 ÷ 4 = 5

24 ÷ 4 = 7

28 ÷ 4 = 1

Тохирох зургийг зурж, үржвэрийг бичээрэй.

4 х 5

20

2 х 4

4 х 1

4 х 3

5 х 4

6 х 4

Тохирох зургийг зурж ногдворыг бичээрэй.

12÷4

3

8÷4

4÷4

20÷4

16÷4

8÷2

4,4-өөр нь багцлаарай.

Үржвэрийг бичээрэй.

3х4=12

4,4-өөр нь багцлаарай.

Ногдворыг бичээрэй.

20÷4=5

12 ÷ 4 =

8 ÷ 4 =

16 ÷ 4 =

4 ÷ 4 =

24 ÷ 4 =

Хүрдээ хэрэглэж чаддаг хувааж чаддаг.

Хүрдээ хэрэглэж чаддаг боловч, хувааж үржихдээ алддаг.

Хүрдээ хэрэглэж чадахгүй зургийг зураад хариуг хэлж чаддаг.

Хүрдээ хэрэглэж, чадахгүй боловч, дүрсийг багцлаад үржвэр,ногдворыг бичиж чаддаг.

Маш сайн

Хангалттай

Сайжирч байгаа

Анхаарах

Түвшин бүрийг 10 оноогоор дүгнээрэй.

Сурагчдын ахиц амжилтыг үнэлэхэд хэрэглэж болно.

“Дөрвөөр үржүүлэх, хуваах” нэгж хичээлийг үнэлэх жишиг даалгавар

· Тоог дөрвөөр, дөрвийг тоогоор үржүүлэх

· Юмсыг дөрвөн тэнцүү хуваах

· Юмсыг 4,4-өөр хуваахыг шалгаж үнэлнэ

Хугацаа: 35 минут

“А”

1. Илэрхийллийг бодоорой.

75 – 12 ÷ 4 =

2. Тоог нөхөөрэй.

Х 4 = 36

3. Жишээрэй

12 ÷ 4 ... 8 ÷ 4

4. Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг холбоорой.

20 ÷ 4 = 5

Хуваагч ногдвор хуваагдагч

5. Ану 5 алим зурав. Баяр 4 дахин олон алим зурсан. Тэд бүгд хэдэн алим зурсан бэ?

6. 4-т хуваагдах тоог будаарай.

18, 6, 12, 9, 20

7. Ногдворыг үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

12 ÷ 3 = 4

________

________

8. Зүй тогтлыг ажиглаад орхигдсон тоог нөхөөрэй

4, 8, __, 20, __, 28

“Б”

1. Илэрхийллийг бодоорой.

52 + 5 х 4 =

2. Тоог нөхөөрэй.

4 х = 32

3. Жишээрэй.

3 х 4 ... 4 х 3

4. Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг холбоорой.

10 х 4 = 40

II үржигдэхүүн үржвэр I үржигдэхүүн

5. Болд 5 алим зурав. Хулан 4-өөр олон алим зуржээ. Тэд бүгд хэдэн алим зурсан бэ?

6. 4-ийн хүрдний үржвэр болох тоог будаарай.

16, 22, 12, 11, 9

7. Үржвэрийг ногдвор хэлбэрээр бичээрэй.

2 х 4 = 8

_______

______

8. Зүй тогтлыг ажиглаад орхигдсон тоог нөхөөрэй

40, __, 32, 28, __, 20

Мэдлэг чадвар

Танин мэдэхүйн түвшин

Даалгаврын тоо

Сэргээн санах

Ойлгох

Хэрэглэх

Задлан шинжлэх

1

4-өөр үржүүлэх, дөрөвт хуваах

1

2

3

2

8

Бүгд

1

2

3

2

8

Эзлэх хувь

12,5%

25%

37,5%

25%

100%

Дүгнэх аргачлал:

Даалгавар

Оноо

Аргачлал

I

2

Үйлдэл бүр 1 оноо

II

1

Тоо нөхөх

III

1

Жиших

IV

1

Үйлдлийн гишүүдийг нэрийг холбох

V

2

Өгүүлбэртэй бодлого

VI

1

4-т хуваагдах тоо, үржвэр болох тоог олох

VII

1

Орхигдсон тоог нөхөөрэй

VIII

1

Үржвэр ногдвор хэлбэрээр бичих

Бүгд

10

МС- 85-100%, Х- 70-84%, С- 55-69%, А -54%-аас доош

13. Хичээлийн үйл явцын төлөвлөлт

Ээлжит хичээл 1

Сэдэв : Дөрвөөр үржүүлэх, дөрвийг тоогоор үржүүлэх

Зорилго:

· Дөрөв, дөрвөөр нэмэгдүүлэн тоолох

· Дөрвийн хүрд бүтээх

Зорилт

Багшийн чиглүүлэх үйлажиллагаа

Зорилтыг хэрэгжүүлэх сурагчийнүйл ажиллагаа

Анхаарах зүйл

Юмсыг багцлах үржвэр хэлбэрээр бичих

· Сэдэлжүүлэх

Дөрвийн тоотой холбоотой зүйлийг нэрлээрэй.

Дөрөв, дөрвөөр багцлаарай

Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй

х

=

Үйлдлийн гишүүдэд тохирох тоог нөхөөрэй.

хэсгийн тоо

хэсэгт байгаа юмсын тоо

нийт юмсын тоо

I-р үржигдэхүүн

II-р үржигдэхүүн

Үржвэрийн утга

· Дөрвөн бэрх

· Дөрвөн улирал

· Дөрвөн зүг

· Дөрвөн өнцөгт

· дөрвийн хүрд

· Дөрөв, дөрвөөр багцлах

Дөрөв, дөрвөөрбагцална.

Үржвэр хэлбэрээр бичнэ.

2

х

4

=

8

2-хэсгийн тоо

4-хэсэгт байгаа юмсын тоо

8-нийт юмсын тоо

I-р үржигдэхүүн – 2

II-р үржигдэхүүн – 4

Үржвэрийн утга - 8

Юмсыг 4,4-өөр багцлах 4-ийн хүрд бүтээх /Шинэ мэдлэг бүтээх/

ТӨМ-1

· 4,4-өөр багцлаарай

· Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй

· Үржвэрийн утгыг олоорой

Ажилласан ТӨМ дээрээс зүй тогтол холбоо хамаарлыг хоорондоо ярилцаад загварыг нөхнө.

II үржигдэхүүнүүд яагаад бүгд 4-ийн тоо байна вэ?

· Үржвэр нь дөрөв дөрвөөр нэмэгдэж байгааг юу гэж бодож байна вэ?

· Дөрвөөс эхэлж 4,4-өөр нэмэгдүүлэн тоолцгооё.

· Бид хэдийн хүрд бүтээсэн бэ?

· Өөрсдийн бүтээсэн хүрдээ уншицгаая.

· Асуултад хариулж үржвэрийн утгыг олоорой.

· 3 ишиг нийт хэдэн хөлтэй вэ?

· 5 хурга нийт хэдэн хөлтэй вэ?

· Хурга ишигний нийт хөлийн тоог олоорой.

· I үржигдэхүүнүүд нь 1-10 хүртэлх тоо байна.

· II үржигдэхүүнүүд нь бүгд 4-ийн тоо байна.

· 4-ийн хүрд болохоор 4,4-өөр нэмэгдсэн байна.

(110x4=440)

4-ийн хүрд учраас 4-өөр нэмэгдсэн

4,8,12,16,20,24,28,32,36,40

4-ийн хүрд бүтээсэн

Өөрсдийн бүтээсэн 4-ийн хүрдээ хос хосоороо уншина.

· Нэг дөрөв нь дөрөв.

· Хоёр дөрөв нь найм

· Гурван дөрөв нь арван хоёр

· Дөрвөн дөрөв нь арван зургаа...

· 3 х 4 = 12 хөл \ишиг\

· 5 х 4 = 20 хөл \хурга\

· 12 + 20 = 32 \ нийт хөл \

Багийн тоогоор хувилна.

ТӨМ дээр гүйцэт байдлаар хийсэн

Дөрвийг тоогоор үржүүлэх/Шинэ мэдлэг бүтээх/

ТӨМ-2

· Зургийг ажиглаарай.

· Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

· Үржвэрийг олоорой.

4

х

1

=

4

4

х

2

=

8

х

=

х

=

х

=

Өмнө бүтсэн хүрднээс ижил ба ялгаатай зүйл байна уу?

Загварыг нөхөөрэй.

Тоог 4-өөр, 4-ийг тоогоор үржүүлэхийн аль нь болохыг нөхөж бичүүлнэ.

4х3 =

3х4 =

Загвараа ажиглаад дүгнэж хэлээрэй.

ТӨМ-1,2 дээр бүтээсэн хүрдээ харьцуулан ярилцаарай.

Багийн тоогоор хувилна.

ТӨМ-2 дээр гүйцэт бичсэн

4

х

1

=

4

4

х

2

=

8

4

х

3

=

12

4

х

4

=

16

4

х

5

=

20

1-10 хүртэлх тоо нь ижил

4-ийн тоо нь ижил

4,4-өөр нэмэгдсэн нь ижил

Ялгаатай нь: байр нь солигдсон

(110х4=440)

4х3=12

4-ийг тоогоор үржүүлсэн

3х4=12

Тоог 4-өөр үржүүлсэн

· ТӨМ- 1 нь 10 хүртэлх тоог 4-өөр үржүүлсэн

· ТӨМ -2 нь 4-ийг тоогоор \1-10 хүртэлх\ үржүүлсэн

· Үржигдэхүүний байр солигдоход үржвэр нь өөрчлөгдөхгүй байсан\ТӨМ-2\

Чадвар-жих цаг

I түвшин

IIтүвшин

IIIтүвшин

ТӨМ-3

· Зааврыг ажиглаад тохирох тоог цэгээр зурж тэмдэглээрэй.

· Үржвэрийг олоорой.

3х4=12

1х4=

6х4=

2х4=

4х3=

4х1=

4х6=

4х2=

4-өөр үржүүлэх үйлдлийг олж зааврын дагуу холбоорой.

4

4

4

24

7

1

10

16

9

13

4

4

4

10

36

3

9

23

12

9

19

12

7

15

48

1

4

8

32

4

36

9

12

3

28

7

Дэвтэртээ өгсөн тоогоор жишээ зохиож бичиж, бодоорой.

6, 4, 24 4, 7, 28 8, 4, 32

6х4=24

4х6=24

Сурагчид өөрсдийн түвшинд тохируулан сонгож ажиллана.

3х4=12

1х4=4

6х4=24

2х4=8

4х3=12

4х1= 4

4х6= 24

4х2=8

Үржигдэхүүний байр нь солигдоход үржвэр нь ижил, зураг нь өөр байсан.

ТӨМ-4

4

4

4

24

7

1

10

16

9

13

4

4

4

10

36

3

9

23

12

9

19

12

7

15

48

1

4

8

32

4

36

9

12

3

28

7

6, 4, 24 4, 7, 28 8, 4, 32

6х4=24 4х7=28 8x4=32

4х6=247x4=28 4x8=32

7 туулайд бүгд хэдэн хөл байна вэ?

Дүрсээр зураад, хөлийг нь нэмж зураарай.

Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

Х

=

Бүх сурагчид ажиллана.

Дэвтэртээ зурж үржвэрийг олно.

7

х

4

=

28

Үнэлгээ

Сурагч бүрт цагаан самбар байна.

Сайн ойлгосон

Дахин асууя

Ойлгоогүй

Ялгаатай даалгавар дээр ажиллана.

Хичээ-лийг дүгнэх

· Дөрвийн хүрд бүтээсэн

· Тоог дөрвөөр, дөрвийг тоогоор үржүүлж сурсан

· Үржвэрт тохирох зургийг зурж чаддаг болсон

· Үржигдэхүүний байр нь солигдоход үржвэр нь өөрчлөгдөхгүй, зураг нь өөр байсан.

Гэрийн даалга-вар

ТӨМ- 2-оос бүтээсэн хүрдээ унших

· 4-ийн хүрдээ тогтоохын тулд 3 минутад багтаан үржвэрийг бичиж чаддаг болтлоо дасгал хийгээрэй.

Дэвтэртээ үржих жишээг хуулан бичиж, бодох явцдаа нүдлэн тогтоох дасгал хийгээд дараа нь ТӨМ-5 дээр минут харж дасгал хийгээрэй.

ТӨМ-5

Энэ хүрдийг хүүхэд бүрийн тоогоор хувилж ламина-торын цаасаар бүрж ажиллах, бичээд арилгаад байх зорил-готой

Ээлжит хичээл-1 ТӨМ- 1 \Шинэ мэдлэг бүтээх\

Багийн нэр............................................................

· 4,4-өөр багцлаарай

· Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй

· Үржвэрийн утгыг олоорой

Ээлжит хичээл- 1 ТӨМ- 2 \Шинэ мэдлэг бүтээх\

· Зургийг ажиглаарай.

· Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

· Үржвэрийг олоорой.

4

х

1

=

4

х

=

х

=

х

=

х

=

х

=

х

=

х

=

х

=

х

=

Ээлжит хичээл- 1 ТӨМ-3

\Сурагчдын түвшинд тохируулан ажиллах\

· Зааврыг ажиглаад тохирох тоог цэгээр зурж тэмдэглээрэй.

· Үржвэрийг олоорой.

I түвшин

3х4=12

1х4=

6х4=

2х4=

4х3=

4х1=

4х6=

4х2=

Ээлжит хичээл- 1 ТӨМ-\I, IIтөвшний сурагчдаар хийлгэнэ.\

· Зааврыг ажиглаад гүйцэтгээрэй.

4х2=8

2х4=8

1. 4+4=8

2.

3.

1. 2+2+2+2=8

2.

3.

4x3=3x4

1.

2.

3.

1.

2.

3.

Ээлжит хичээл- 1 ТӨМ- 4 \II төвшин\

4

4

4

24

7

1

10

16

9

13

4

4

4

10

36

3

9

23

12

9

19

12

7

15

48

1

4

8

32

4

36

9

12

3

28

7

Ээлжит хичээл- 1 ТӨМ-5

Ээлжит хичээл 2

Хичээлийн сэдэв: Бататгал \Тоог дөрвөөр, дөрвийг тоогоор үржүүлэх\

Зорилго:

· Тоог дөрвөөр, дөрвийг тоогоор үржүүлэх чадвараа бататгана.

· Дадлага ажлын олон хувилбараар чадваржих

Багшийн чиглүүлэх үйл ажиллагаа

Зорилт

Сурагчийн үйл ажиллагаа

Анхаарах зүйл

Даалгаварт өгсөн дасгалыг 3 минутад ажиллуулна.

· Үржвэрийг олж холбон зураарай

Тоог дөр вөөр, дөр вийг тоо гоор үржүүлэх

ТӨМ-1

9x4

40

4x8

6x4

4

4x10

2x4

36

4x9

4x4

20

4x6

1x4

8

4x1

3x4

12

4x4

5x4

32

4x3

7x4

16

4x2

10x4

28

4x5

8x4

24

4x7

Хооронд нь солил-

цуулж шалгах

Түрүүлж бодсон сурагч-тай тулгах

Сэдэлжүүлэх

· Ажиглаарай юу хэлмээр байна.

Х = Х

· Тоог 4-өөр, 4-ийг тоогоор үржүүлэх үйлдлээр ийм хэлбэртэй жишээ зохиогоорой.

· Зохиосон жишээгээ ажиглаад дүгнэж хэлмээр зүйл байна уу?

· Бусдыг дуураймтгай, сониуч занд нь тулгуурлан зурган бичвэр дээр ажиллуулна.

· Дэвтэртээ зураарай

· Зааврыг ажиглаад тоог нөхөөрэй

5

20

4

16

4

24

4

36

4

8

ТӨМ- 2

· Зургийг ажиглаад үржвэрийг нөхөж бичээрэй.

Чадвар жих

Дүрсийн байр нь солигдсон.

4 х 5=5 х 4

4 х 2=2 х 4

4 х 7=7 х 4гэх мэт 10 жишээ зохион бичнэ.

· Үржигдэхүүний байр нь солигдоход үржвэр нь өөрчлөгдөхгүй байна.

· Бодсон сурагч бодоогүй үлдсэн сурагчид туслах, тайлбарлах.

· Суудлаараа хамтарч ажиллах

5

20

4

12

4

4

24

4

36

6

1

4

8

4

ТӨМ- 3

Тохирох үржвэрийг холбоорой.

2х4

3х4

1х4

Тохирох зургийг зураарай

5х4=

4х5=

Илэрхийлэл зохиож бичээд бодоорой

· 2 ба 4-ийн үржвэрийг олоорой

· Нэгдүгээр үржигдэхүүн 4, хоёрдугаар үржигдэхүүн 3 бол үржвэрийг олоорой.

Дөрвөн ямаанаас 2,2 ишиг гарав. Бүгд хэдэн ишиг байна вэ?

Зөвийг тэмдэглээрэй.

4х8

· 36

· 40

· 32

6х4

· 24

· 20

· 64

4х7

· 27

· 28

· 21

4х9

· 32

· 24

· 36

Бататгал

4-өөрөө хамтарч хийнэ.

2х4

3х4

1х4

· Багаараа хамтарч хийнэ.

· Дэвтэртээ ажиллаарай.

5х4=20

4х5=20

Дэвтэртээ бичиж бодно.

· 2 х 4 = 8

· 4 х 3 = 12

· Дэвтэртээ бодлогыг бичиж товч бичиглэл хийж бодно.

4х2=8 ишиг

ss

ТӨМ- 4

Багаараа хамтарч хийнэ.

4х8

· 36

· 40

· 32

6х4

· 24

· 20

· 64

4х7

· 27

· 28

· 21

4х9

· 32

· 24

· 36

Өгсөн тоогоор үржүүлэх жишээ зохиож бичээд, бодоорой

1,4,42,8,4

1х4=4 ______

4х1=4 ______

3,12,4 20,5,4

______ _______

______ _______

28,4,7 24,6,4

______ ______

______ ______

Сурагч бүр бодно.

Дэвтэртээ бичиж бодно.

1,4,4 2,8,4

1х4=4 2х4=8

4 х 1 = 4 4x2=8

3,12,4 20,5,4

3 х 4 =12 5 х 4 =20

4 х 3 =12 4 х 5 =20

28,4, 7 24,6,4

7 х 4 =28 6 х 4 =24

4 х 7=28 4 х 6 =24

Хичээлээ ойлгосон бол эрхий хуруугаа, ойлгоогүй бол чигчий хуруугаа гаргаарай.

Үнэлгээ

· Хос хосоороо уншиж хэн, хэн тогтоож байгааг мэдэж болно.

Үнэлгээний хуудас

4-ийн хүрдээ тогтоосон

Хүрдээ дутуу мэдсэн

Огт мэдэхгүй

Өөрийгөө үнэлээрэй +

Багш хураан авч гүйцэтгэ-лийг хянаж үнэлгээ өгнө.

2 минутад ажилладаг болж ирээрэй.

Сурах бичиг хуудас 66

№ 264, 265, 268

Гэрийн даалгавар

3x4=

2x4=

7x4=

7x4=

3x4=

3x4=

4x4=

4x4=

9x4=

9x4=

5x4=

2x4=

5x4=

6x4=

5x4=

2x4=

7x4=

1x4=

6x4=

8x4=

10x4=

8x4=

9x4=

5x4=

2x4=

10x4=

8x4=

10x4=

4x4=

7x4=

Ээлжит хичээл-2 ТӨМ- 1

Үржвэрийг олж холбон зураарай

Ээлжит хичээл-2 ТӨМ- 2

Зургийг ажиглаад үржвэрийг нөхөж бичээрэй.

Ээлжит хичээл-2 ТӨМ- 3

Тохирох үржвэрийг холбоорой.

2х4

3х4

1х4

Ээлжит хичээл-2 ТӨМ- 4

Зөвийг тэмдэлээрэй.

4х8

· 36

· 40

· 32

6х4

· 24

· 20

· 64

4х7

· 27

· 28

· 21

4х9

· 32

· 24

· 36

Ээлжит хичээл-2 ТӨМ- \ I төвшин\

· Үржвэрийг олоод, үг бүтээгээрэй.

Х

Ж

И

Р

Ү

12

20

40

8

32

4

Х 8

2

Х 4

5

Х 4

10

Х 4

4

Х 3

32

Ү

· Үсгийн оронд тохирох тоог олоорой.

А 32 36 В А 8 12 В

А=__ А=__

В=__ В=__

Тоогоор үржүүлж нэмэхэд өгсөн тоотой тэнцүү болохыг батлаарай.

Х

4 х

Х

х 4

8

6

7

9

+

60

+

60

Ээлжит хичээл-2 ТӨМ- \II төвшин\

· (369434122024)Зааврыг ажиглан нөхөөрэй.

· Зааврыг ажиглан нөхөөрэй.

(369434122024)

1 дүгээр үржигдэхүүн

2 дугаар үржигдэхүүн

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1 дүгээр үржигдэхүүн

2 дугаар үржигдэхүүн

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Ээлжит хичээл – 3

Хичээлийн сэдэв :“Дөрвөн тэнцүү хэсэгт хуваах” ; “4, 4-өөр хуваах”

Зорилго : Тоог дөрөвт хувааж, түүнийг хуваах үйлдлээр илэрхийлэх

Зорилт (хүрэх үр дүн)

Багшийн үйл ажиллагаа

Зорилтыг хэрэгжүүлэх сурагчийн үйл ажиллагаа

Багш анхаарах

Өмнөхийг сэргээх

Гэрийн даалгаварт өгсөн дасгалыг 2 минутад багтаан үржвэрийг олох дасгал хийнэ. (багш минутыг харах)

2 минутад хэн хэн дасгалыг сайн хийсэн, хэдэн үржвэр бичиж чадаж байгаагаа хосоороо ярилцаж багшид мэдээлнэ.

Сурагчдын хүрдээ тогтоож байгаад хяналт тавина

4, 4-өөр багцлах, хуваах үйлдлээр илэрхий-лэн бичих

Сэдэлжүүлэх

Ангийн бүх сурагч 32

“Нэгдээрэй, тараарай, ярилцаарай” тоглоом

Бүгд босоорой. 4, 4-өөр нэгдээрэй.

Хэдэн хэсэг болсон бэ?

Самбарт багцын тоог хэн зурах вэ?

Тараарай,сууцгаагаарай.

Нэг хэсэгт хэдэн сурагч байна вэ?

Сурагчийн тоог дугуй дотор цэгээр тэмдэглээрэй.

Сурагчид 4, 4-өөрөө нэгдэж зогсоно.

8 хэсэг болсон.

Нэг сурагч самбарт зурна.

Дэвтэртээ хэсгийн тоог дугуй дүрсээр зураарай.

Нэг хэсэгт 4 сурагч байна.

. . . . . . . .

. . . . . . . .

. . . . . . . .

. . . . . . . .

Ангийн сурагчдын тоог 4-т хуваагдахаар тохируулна.

Илүү сурагчаар удирдуулна.

Дутвал өөрөө оролцон тоглоно.

Шинэ хичээл

4 тэнцүү хуваах, хуваах үйлдлээр илэрхий-лэн бичих

Тэмдэглэсэн дүрсээ хуваах үйлдлээр яаж бичих вэ?

Үйлдлийн ямар гишүүнийг олох вэ?

Нөхөөрэй

Бүх сурагчдын тоо –

Хэсгийн тоо –

Нэг хэсэгт байгаа хүүхдийн тоо –

32 ÷ = 4

Хуваагчийг олно.

32 ÷ 8= 4

Хуваагдагч –

Хуваагч –

Ногдвор –

Энэ хэсэгт эргэлзэж магадгүй.

Хэсэг бүрт ногдсон тоо нь 4 гэдгийг анхааруулна.

32 сурагчийг 4 тэнцүү хэсэгт хуваацгаая. Нэг хэсэгт хэдэн сурагч ногдох вэ?

Дэвтэртээ дүрсээ зураад хүүхдийн тоог цэгээр тэмдэглээрэй.

Хуваах үйлдлээр илэрхийлэн бичээрэй.

Үйлдлийн гишүүдийг нэрлэж ярилцаарай.

Бүх хүүхдийн тоо –

Хэсгийн тоо –

Нэг хэсэгт байгаа сурагчийн тоо –

Хэсгийн тоо 4

.... .... .... ....

.... .... .... ....

32÷4=8

= тэмдгийн ард ногдвор

÷тэмдгийн ард хуваагч

÷тэмдгийн өмнө хуваагдагч

4, 4- өөр хуваах, 4 тэнцүү хуваахын ялгааг сайн таниулах, ойлгуулах

Дээрхи 2 үйлдлээс ялгаатай зүйл ажиглагдсан уу?

4, 4 – өөр хуваах нь 4 ногдоно гэсэн үг. Эндээс хуваагчийг олно.

4 тэнцүү хуваана гэдэг нь 4 хэсэг болгоно гэж ойлголоо.

Бататгал

4, 4-өөр багцлах, 4 тэнцүү хуваах

ТӨМ-1

1) 12 мөөгийг 4, 4-өөр багцлаарай. Хуваах үйлдлээр илэрхийлэн бичээрэй.

2) 12 мөөгийг 4 тэнцүү хэсэг болгон багцлаарай. Хуваах үйлдлээр илэрхийлэн бичээрэй.

12 ÷3 = 4

12 ÷4 = 3

· Дэвтэртээ мөөгийг зурна.

· Бичиглэлийг хийнэ.

· Үйлдлийн гишүүдийг нэрлэнэ.

· Хосоороо ярилцана.

ТӨМ – 2

Хэдэн тэнцүү хэсэгт хуваасан бэ?

Үйлдлийн ямар гишүүнийг олох вэ?

8÷4=

Хэд хэдээр хуваасан бэ?

Үйлдлийн ямар гишүүнийг олох вэ?

8÷ = 4

Дөрвөн тэнцүү хэсэгт хуваасан.

Ногдворыг олно.

8 ÷4 = 2

Хуваагдагч

8

Хуваагч

4

Ногдвор

2

4, 4- өөр хуваасан

Хуваагчийг олно.

8 ÷=4

8÷2=4

Хуваагдагч

8

Хуваагч

2

Ногдвор

4

Багаараа хамтарч ярилцах, ажиллах

· 20 туулайг 4, 4-өөр хайчлаарай

· 20 туулайг 4 тэнцүү хувааж хайчлаарай.

ТӨМ-3

Туулайг хайчилж дэвтэртээ наана. Хоорондоо ярилцаж хийх. Бичиглэлийг хийж, үйлдлийн гишүүдийг нэрлэн ярилцана.

Баг бүр өөр өнгийн цаасан дээр наагаад өргөж харуулж болно.

Үнэлгээ

Явцын үнэлгээний гэрлэн дохиог ашиглан даалгавар бүрийг гүйцэтгэсний дараа үнэлнэ.

Ойлгосон – Ногоон

Эргэлзэж байна – Шар

Ойлгосонгүй – Улаан

Гэрийн даалгавар

ТӨМ-4

Хуваах үйлдлийн дасгалыг олон дахин давтан бичих. 3 минутанд хийж чаддаг болоорой.

№ 266

20÷4=36÷4= 16÷4=

4÷4=24÷4= 8÷4=

32÷4=28÷4= 36÷4=

28÷4=4÷4= 12÷4=

8÷4= 24÷4= 8÷4=

36÷4= 16÷4= 36÷4=

32÷4= 36÷4= 8÷4=

20÷4= 40÷4= 32÷4=

28÷4= 12÷4= 20÷4=

24÷4= 4÷4= 32÷4=

Хүүхэд бүрийн тоогоор хувилж, ламинатор-дож өгөх.

(Олон дахин бичиж арилгах, дасгал хийх зорилгоор)

Ээлжит хичээл-3 ТӨМ-1 \Баг бүрт\

1) 12 мөөгийг 4, 4-өөр багцлаарай. Хуваах үйлдлээр илэрхийлэн бичээрэй.

2) 12 мөөгийг 4 тэнцүү хэсэг болгон багцлаарай. Хуваах үйлдлээр илэрхийлэн бичээрэй.

Ээлжит хичээл-3 ТӨМ- 2 \Багаар ажиллах\

· Ажиглаж, ярилцаад, үйлдлийн гишүүдийг олоорой.

· Үйлдлийн гишүүдийн ард тохирох тоог нөхөөрэй.

Хэдэн тэнцүү хэсэгт хуваасан бэ?

Үйлдлийн ямар гишүүнийг олох вэ?

Хуваагдагч

Хуваагч

Ногдвор

8÷4=

Хэд хэдээр хуваасан бэ?

Үйлдлийн ямар гишүүнийг олох вэ?

Хуваагдагч

Хуваагч

Ногдвор

8÷ =4

Ээлжит хичээл-3 ТӨМ-3 \Баг бүрт 2 хувилах\

· 20 туулайг 4, 4-өөр хайчлаарай

· 20 туулайг 4 тэнцүү хувааж хайчлаарай

Ээлжит хичээл- 3 ТӨМ-4 \Багаар ажиллах\

· Хуваах үйлдлийн дасгалыг олон дахин давтан бичих. 3 минутанд хийж чаддаг болоорой

· Хуваах үйлдлийн дасгалыг олон дахин давтан бичих. 3 минутанд хийж чаддаг болоорой

Ээлжит хичээл 4

Хичээлийн сэдэв : 4, 4-өөр хуваах, 4 тэнцүү хуваах үйлдлийг бататгана

Зорилго : Тооны үйлдлийг ойлгох, гүйцэтгэх чадварыг нэмэгдүүлнэ.

Зорилт

Багшийн чиглүүлэх үйл ажиллагаа

Зорилтыг хэрэгжүүлэх сурагчийн үйл ажиллагаа

Анхаарах зүйл

4, 4-өр хуваах, 4 тэнцүү хуваах сэргээн санах

Гэрийн даалгаварт өгсөн хуваах үйлдлийн дасгалыг 3 минутанд хийж чадаж байгааг шалгана.

Дасгалын ногдворыг бичиж 3 минутанд хэн, хэн чадсан, хэд хэдэн жишээ бодсоныгбагштэмдэглэжавна.

- 1,5 минут

- 2 минут

- 2,5 минут

Сэдэлжүүлэх

Зүй тогтлыг ажиглаарай

4 (24) 6 4 (8) 2

4 (4) 1 3 (12) 4

8 (?) 4 5 (20) ?

Дэвтэртээ бичнэ.Зүй тогтлыг олно.

4 (24) 6\6 х 4 =24\4 (8) 24 4(4) 1 \4 х 1 =4\3 (12)4

8 (32) 4 \8 х 4 =32\5 (20) 4

Үржих ба хуваах үйлдэл байсан.

Сайн ажиглуулах, олсон аргаа ярилцах

4, 4-өөр хувааx4 тэнцүү хуваах чадвар жих батат гах

Дахин их \давтах\

ТӨМ– 1

· Ижил үзэл бодолтой нөхдийн хамтаар баг болгон бодлогыг бодуулна.

Үржих ба хуваах үйлдлийн жишээ зохион бичиж бодоорой.

4, 1, 4 2, 8, 4 5, 20, 4

4 x 1 = 4 _______ ______

1 x 4 = 4 _______ ______

4÷1 =4 _______ ______

4 ÷4 =1 _______ ______

4 тахиа 8 хөлтэй бол нэг тахиа хэдэн хөлтэй вэ?

· 24 алимыг 4, 4-өөр нь хуваав. Хэдэн таваг хэрэгтэй вэ?

· 24 алимыг 4 тавагт тэнцүү хувааж хийв. Нэг тавагт хэдэн алим байна вэ?

4 дахин их,олон 4-өөр их, олон утгыг ярилцаарай.

1

3

5

7

9

10

4 дахин их

4-өөр их

Багаараа хамтарч ажиллана.

2,8, 4 3, 12, 4 5, 20, 4

2 х 4=8 3 x 4 = 12 5x 4 = 20

4 х 2=8 4 x 3 =12 4 x 5 = 20

8÷ 4=2 12 ÷ 4 = 3 20 ÷ 4 =5

8 ÷2=4 12 ÷ 3 = 4 20 ÷ 5 = 4

Дэвтэртээ товч бичиглэл хийж бодно.

- Тахиа

- Хөл

8 ÷4 = 2 хөлтэй

24 ÷ 6 = 4 таваг

24 ÷4= 6 алим

Тоог бодоод нөхөөрэй

1

3

5

7

9

10

4 дахин их

4

12

20

28

36

40

4-өөр их

5

7

9

11

13

14

7 настай сурагчдын бусдын төлөө санаа тавьдаг чанарыг хөгжүүлж бусдад туслах

4 дахин их, олон 4- өөр их, олон ялгааг сайн ойлгох

ТӨМ-2

· Зааврыг ажиглаарай.

· Үржвэр ба ногдворыг бичээрэй.

Зургийг зураарай.

3х4=12

4x3=

12÷4=

12÷3=

5х4=

4x5=

20÷4=

20÷5=

ТӨМ– 3

Ногдворыг тоон шулуун дээр тэмдэглээрэй

12÷4, 32÷4,

20÷4, 16÷4,

24÷4, 28÷4,

Хамтарч ажиллана.

3х4=12

4x3=12

12÷4=3

12÷3=4

5х4=20

4x5=20

20÷4=5

20÷5=4

Хосоор ажиллана

32÷4

(12÷45$)16÷4

(24÷4) (20÷44)

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Сурах бичиг

Хуудас 65

258, 259, 260 бодно.

Үнэлгээ

· 4-өөр үржих, 4-т хуваахыг ойлгосон

4дахин их, 4 дахин олон, 4-өөр олон, 4-өөр их утгын ялгааг сэргээн ярилцсан

Цагаан самбараар өөрсдийгөө үнэлээрэй.

Дөрөвт хувааж чадна

Заримдаа чадна, заримдаа чадахгүй

Чадахгүй байна.

Гэрийн даалга-вар

2 минутанд багтаан дараах дасгалыг давтаж ирэх

Сурах бичиг хуудас-65

261, 262, 263

16 ÷ 4 = 16÷ 4= 20÷4= 10x4=

5x 4 = 8÷ 4 = 12÷ 4 = 12÷ 4=

28÷ 4= 32÷ 4= 28÷ 4= 3x 4 =

4x 4 = 5x 4 = 36÷4= 8÷ 4 = 36÷4= 9x 4 = 8x 4 = 8x 4 = 7x4= 4÷ 4= 16÷4 = 28÷4=

Ээлжит хичээл- 4 ТӨМ-1

Ээлжит хичээл- 4 ТӨМ-2

· Зааврыг ажиглаарай.

· Үржвэр ба ногдворыг бичээрэй.

· Зургийг зураарай

Ээлжит хичээл- 4 ТӨМ-3

Ногдворыг олоод тоон шулуун дээр тэмдэглээрэй.

12÷4 =, 32÷4= , 20÷4=, 16÷4= ,24÷4=, 28÷4=

0 1 2 3 4 5 6 7 8

· Тохирох тоог харгалзах мөрнөөс олж тэмдэглээрэй.\\

4 х < 15

х 4 > 20

1

2

3

4

8

7

6

5

Ээлжит хичээл- 4 ТӨМ-4

Ээлжит хичээл-5

Хичээлийн сэдэв: Дөрвөөр үржүүлэх, хуваах \хөгжүүлэх, чадваржих\

Зорилго: Сэтгэн бодох, асуудал шийдвэрлэх, харилцах чадварыг нэмэгдүүлнэ.

Зорилт

Багшийн чиглүүлэх үйл ажиллагаа

Зорилтыг хэрэгжүүлэх сурагчийн үйл ажиллагаа

Анхаарах зүйл

Үржих хуваах үйлдлийг

эхэлж боддогийг ойлгох

Хүүхдийнхээ чадварт тохируулан сонгон бодох

· Гэрийн даалгаврын дасгалыг 2 мин

харж хийлгэх

· Сэдэлжүүлэх

6 + 2 х 4 = 32

6 +2 х4 = 14

Яагаад 2 өөр хариу гарсан бэ?

Миний хувьд 14 зөв гэж бодож байна.

Аль үйлдлийг эхэлж бодох вэ?

25 – 20 ÷ 4 = 20

№269 дээр ярилцана.

Сурах бичиг 67-р хуудас

№ 270 бодоорой.

Гэртээ хийсэн даалгавраа сольж шалгаарай.

· Үржвэр ноогдворыг бичнэ.

· Түрүүлж бодсон нь урагш гарна.

6+2х4=32 6+2х4=14

6 + 2 = 8 2 х 4 = 8

8 х 4 = 32 8 + 6 = 14

32,14 гаргаснаа тайлбарлана.

Үржих үйлдлийг эхэлж боддог гэдгийг ойлголоо.

Адилхан хуваахыг эхэлж бодсон байна.

25 – 20 ÷ 4 = 20

20÷4=5 25-5=20

Дэвтэртээ бичиж бодно

8 + 2 х 4 =1 6

24 – 16 ÷ 4 = 20

20 ÷ 4 + 1 = 6

36 ÷ 4 х 2 = 18

Үлдсэн хүүхдүүдээс хэд нь чадахгүй байгааг багш тэмдэглэж авна.

2 өөр аргаар бодвол сайн.

Хүүхэд бүрийн оролцоог ажиглана.

Хөгжих чадваржих,

батат-гах

1. Ногдворыг үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

28 ÷ 7 = 4 40 ÷ 4 = 10

_______ _______

_______ _______

2. Үржвэрийг ногдвор хэлбэрээр бичээрэй

4 х 8 = 32 2 х 4 = 8

_______ _______

_______ _______

3. Үржвэр нь 8, 28, 32, байх хос тоонуудыг олоорой.

4. Ногдвор нь 4 байх хос тоо 3-ыг олоорой.

5. Зүй тогтлыг олж тоог нөхөөрэй

4

5

6

7

8

?

20

24

28

32

4

8

12

16

20

4

4

4

4

4

1

2

3

4

?

6. +, - , х, ÷, тэмдэг, хаалт ашиглан хариутай нь тааруулаарай.

4 4 4 4 = 1

4 4 4 4 = 2

4 4 4 4 = 3

4 4 4 4 = 4

· Сурагч өөрийн түвшинд тохируулан сонгон бодох

Чадвараа сориорой

1. 4 чөдөртэй морь хэдэн хөл нь чөдөртэй байх вэ?

2. Хуваагдагч 16, хуваагч 4 бол ногдворыг олоорой.

Хуваагч нь 4, ногдвор нь 3 бол хуваагдагчийг олоорой.

÷ 4 = 3

3. Зүй тогтлыг олж 2 мөр үргэлжлүүлж бичээрэй.

4 x 3 = 4 x 2 + 4 4 x 3 = 3 x 3 + 3

4 x 4 = 4 x 3 + 4 4 x 4 = 3 x 4 + 4

4 x 5 = 4 x 4 + 4 4 x 5 = 3 x 5 + 5

......................... ......................

................ ........ ......................

4. 2 ба 4-ийн хүрдийг ,веннийн диаграммаар дүрслээрэй.

2,4, 6,8,10,12,14,16,18,20

4,8,12,16,20,24,28,32,36,40

5. Карроллын диаграммаар дүрслээрэй.

(8,9,13,16,24,32,35,41)

4-т хуваагддаг

4-т хуваагдахгүй

20-оос их

20-оос бага

28 ÷7 =4 40 ÷4 =10

4 х7 =28 10 х4 =40

7 х4 =28 4 х10 =40

4 х 8 = 32 2 х 4 = 8

32 ÷8 = 4 8 ÷ 4 = 2

32 ÷ 4 = 8 8 ÷ 2 = 4

2 х4 =8 4 x7 =28 4 x8 =32

\2,4\ \4,7\ \4,8\

12 ÷3 =4 20 ÷5 =4 24 ÷6 =4

\12,3\ \20,5\ \24,6\

4

5

6

7

8

16

20

24

28

32

8 х 4 =32, 7 х 4= 28 г.м 4 х 4 =16

Зүй тогтол нь 4-өөр үржүүлсэн байна.

4

8

12

16

20

4

4

4

4

4

1

2

3

4

5

4 ÷ 4 =1 8 ÷ 4 = 2 г.м 20 ÷ 4 =5

Зүй тогтол нь 4-т хуваасан байна.

44 ÷ 44= 1

4 ÷ 4 + 4 ÷ 4 = 2

(4 + 4 + 4) ÷ 4 = 3

4 + (4 - 4) х 4 = 4

4х3=12 хөл

16:4=4

Нөхөж бичиж олно.

(12)

÷ 4 = 3

4 x 3 = 4 x 2 + 4 4 x 3 = 3 x 3 + 3

4 x 4 = 4 x 3 + 4 4 x 4 = 3 x 4 + 4

4 x 5 = 4 x 4 + 4 4 x 5 = 3 x 5 + 5

4 х 6 = 4 х 5 + 4 4 х 6 = 3 х 6 + 6

4 х 7 = 4 х 6 + 4 4 х 7 = 3 х 7 + 7

2,4, 6, 8,10,12,14,16,18,20

4,8,12,16,20,24 ,28 ,32 ,36 ,40

(2,6,1418. 10 24, 36, 40, 28 , 32 12,4,8,16,20)

Тоог хүснэгтэнд байрлуулаарай.

(8,9,13,16,24,32,35,41)

4-т хуваагддаг

4-т хувааг

Дахгүй

20-оос их

24,32

35,41

20-оос бага

8,16

9,13

Сурагч өөрийн

Чадварт тохируулан сонгон бодох

Тоог өөрийг нь өөрт нь хуваахад 1 гарна гэдгийг хэлж өгсөн байна.

Морины 3 хөл нь чөдөртэй байдгийг мэддэг хүүхэд бодно.

I ангид тодорхой ойлголттой болсон учраас иймэрхүү дасгалыг ажиллуулж чадваржуу-лаарай.

Үнэл-гээ

Үнэлгээний хуудас

\Сонгож зураарай \

Юуг чадсан бэ?

Өөрөө үнэлэх

(Чадна- Заримдаа алддаг - Чадахгүй байна- )Найз нь үнэлэх

4-өөр үржүүлж чадна

4-т хувааж чадна.

Үйлдлийн гишүүдийг нэрлэж чадна.

Үржих хуваах үйлдлийг эхэлж боддогийг мэднэ.

Үржүүлэхийн чанарыг мэднэ.\байр солих\

Үнэлгээний хуудсыг хураан авч шалгаж, ялгаатай даалгавар өгч ахицыг үнэлнэ.

Гэрийн даал-гавар

1. Үржвэр ногдвор бичдэг дасгалаа 2 удаа хийх

2. 4-ийн хүрдээ тогтооё.

3. Сурах бичиг хуудас 67, №269,270,271,272,

Дахин бага агуулгыг 8-ын хүрд үзсэний дараа судална. \№267\

Сурагчийн нэр ............................................

Чадвараа сориорой

1. Ажиглаад ногдворыг үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

28 ÷ 7 = 4 40 ÷ 4 = 10

4х7=28 _____________

7х4=28 _____________

2. Үржвэрийг ногдвор хэлбэрээр бичээрэй

4 х 8 = 32 2 х 4 = 8

32÷ 8 =4 ____________

32÷ 4=8 _____________

3. Үржвэр нь 8, 28, 32, байх хос тоонуудыг олоорой.

4. Ногдвор нь 4 байх хос тоо 3ыг олоорой.

5. Зүй тогтлыг олж тоог нөхөөрэй

4

8

12

16

20

4

4

4

4

4

1

2

3

4

?

4

5

6

7

8

?

20

24

28

32

6. Тохирох тэмдэг, хаалт ашиглан хариутай нь тааруулаарай.

4 4 4 4 = 1

4 4 4 4 = 2

4 4 4 4 = 3

4 4 4 4 = 4

Сурагчийн нэр ............................................

Чадвараа сориорой

1. 4 чөдөртэй морь хэдэн хөл нь чөдөртэй байх вэ?

2. Хуваагдагч 16, хуваагч 4 бол ногдворыг олоорой.

Хуваагч нь 4, ногдвор нь 3 бол хуваагдагчийг нөхөөрэй.

÷ 4 = 3

3. Зүй тогтлыг олж 2 мөр үргэлжлүүлж бичээрэй.

4 x 3 = 4 x 2 + 4 4 x 3 = 3 x 3 + 3

4 x 4 = 4 x 3 + 4 4 x 4 = 3 x 4 + 4

4 x 5 = 4 x 4 + 4 4 x 5 = 3 x 5 + 5

......................... ......................

................ ........ ......................

4. 2 ба 4-ийн хүрдийг ашиглаж,веннийн диаграммаар дүрслээрэй.

(28, 2432.40,36)2,4, 6,8,10,12,14,16,18,20

4,8,12,16,20,24,28,32,36,40

5. Карроллын диаграммаар дүрслээрэй .

Тоог хүснэгтэнд байрлуулаарай.(8,9,13,16,24,32,35,41)

4-т хуваагддаг

4-т хуваагдахгүй

20-оос их

20-оос бага

Ээлжит хичээл 6

Хичээлийн сэдэв: 4-өөр үржүүлэх, дөрөвт хуваах \үнэлэх\

Зорилго:

1. Тооны үйлдлийг ойлгох, гүйцэтгэх хэрэглэх чадварт үнэлгээ өгнө.

2. Сэтгэн бодох, асуудал дэвшүүлэх, харилцах чадварыг үнэлнэ.

Зорилт:

1. Тоог 4-өөр үржүүлэх

2. 4-ийг тоогоор үржүүлэх тусгай чадварыг шалгаж үнэлгээ өгнө.

3. Юмсыг 4 тэнцүү хуваах

4. Юмсыг 4,4-өөр хуваах

Багшийн чиглүүлэх үйл ажиллагаа

Сурагчийн үйл ажиллагаа

Хэрэглэгдэхүүн

Сэдэлжүүлэх

· 4 гөлгөнд хэдэн хөл, чих, нүд, толгой, сүүл байгааг олно.

· Гөлөгний хөл, чих, нүд, толгой, сүүлийг будна.

4x4=16 хөл

4x2=8 чих

4x2=8 нүд

4x1=4 толгой

4x1=4 сүүл

Дэвтэртээ бичиж бодно.

Хамгийн түрүүнд бодсон сурагч бүх сурагчдыг дагуулж хүрдээ уншина.

“Дөрвөөр үржүүлэх, хуваах” нэгж хичээлийг үнэлэх жишиг даалгавар

Мэдлэг чадвар

Танин мэдэхүйн түвшин

Даалгаврын тоо

Сэргээн санах

Ойлгох

Хэрэглэх

Задлан шинжлэх

1

4-өөр үржүүлэх, дөрөвт хуваах

1

2

3

2

8

Бүгд

1

2

3

2

8

Эзлэх хувь

12,5%

25%

37,5%

25%

100%

“А”

1. Илэрхийллийг бодоорой.

75 – 12 ÷ 4 =

2. Тоог нөхөөрэй.

Х 4 = 36

3. Жишээрэй

12 ÷ 4 ... 8 ÷ 4

4. Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг холбоорой.

20 ÷ 4 = 5

Хуваагч ногдвор хуваагдагч

5. Ану 5 алим зурав. Баяр 4 дахин олон алим зурсан. Тэд бүгд хэдэн алим зурсан бэ?

6. 4-т хуваагдах тоог будаарай.

18, 6, 12, 9, 20

7. Ногдворыг үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

12 ÷ 3 = 4

________

________

8. Зүй тогтлыг ажиглаад орхигдсон тоог нөхөөрэй

4, 8, __, 20, __, 28

“Б”

1. Илэрхийллийг бодоорой.

52 + 5 х 4 =

2. Тоог нөхөөрэй.

4 х = 32

3. Жишээрэй.

3 х 4 ... 4 х 3

4. Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг холбоорой.

10 х 4 = 40

II үржигдэхүүн үржвэр I үржигдэхүүн

5. Болд 5 алим зурав. Хулан 4-өөр олон алим зуржээ. Тэд бүгд хэдэн алим зурсан бэ?

6. 4-ийн хүрдний үржвэр болох тоог будаарай.

16, 22, 12, 11, 9

7. Үржвэрийг ногдвор хэлбэрээр бичээрэй.

2 х 4 = 8

_______

_______

8. Зүй тогтлыг ажиглаад орхигдсон тоог нөхөөрэй

40, __, 32, 28, __, 20

Дүгнэх аргачлал:

Даалгавар

Оноо

Аргачлал

I

2

Үйлдэл бүр 1 оноо

II

1

Тоо нөхөх

III

1

Жиших

IV

1

Үйлдлийн гишүүдийг нэрийг холбох

V

2

Өгүүлбэртэй бодлого

VI

1

4-т хуваагдах тоо, үржвэр болох тоог олох

VII

1

Орхигдсон тоог нөхөөрэй

VIII

1

Үржвэр ногдвор хэлбэрээр бичих

Бүгд

10

МС- 85-100%, Х- 70-84%, С- 55-69%, А -54%-аас доош

“Дөрвөөр үржүүлэх, хуваах” нэгж хичээлийг үнэлэх жишиг даалгавар

Хугацаа: 35 минут

Сурагчийн нэр: .................................... анги ......... бүлэг......

“А”

1. Илэрхийллийг бодоорой.

75 ‒ 12 ÷ 4 =

Тоог нөхөөрэй.

Х 4 = 36

2. Жишээрэй

12 ÷ 4 ... 8 ÷ 4

3. Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг холбоорой.

20 ÷ 4 = 5

Хуваагч ногдвор хуваагдагч

4. Ану 5 алим зурав. Баяр 4 дахин олон алим зурсан. Тэд бүгд хэдэн алим зурсан бэ?

5. 4-т хуваагдах тоог будаарай.

18, 6, 12, 9, 20

6. Ногдворыг үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

12 ÷ 3 = 4

________

________

7. Зүй тогтлыг ажиглаад орхигдсон тоог нөхөөрэй

4, 8, __, 20, __, 28

“Дөрвөөр үржүүлэх, хуваах” нэгж хичээлийг үнэлэх жишиг даалгавар

Хугацаа: 35 минут

Сурагчийн нэр: .................................... анги ......... бүлэг......

“Б”

1. Илэрхийллийг бодоорой.

52 + 5 х 4 =

2. Тоог нөхөөрэй.

4 х = 32

3. Жишээрэй.

3 х 4 ... 4 х 3

4. Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг холбоорой.

10 х 4 = 40

I үржигдэхүүн үржвэр IIүржигдэхүүн

5. Болд 5 алим зурав. Хулан 4-өөр олон алим зуржээ. Тэд бүгд хэдэн алим зурсан бэ?

6. 4-ийн хүрдний үржвэр болох тоог будааарай.

16, 22, 12, 11, 9

7. Үржвэрийг ногдвор хэлбэрээр бичээрэй.

2 х 4 = 8

_______

_______

8. Зүй тогтлыг ажиглаад орхигдсон тоог нөхөөрэй

40, __, 32, 28, __, 20

Дөрвөөр үржих дөрөвт хуваах чадвараа нэмэгдүүлж сонгон хэрэглээрэй.

Хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх багш нарт

Шинэчилсэн хөтөлбөрийн гол зорилго нь хүүхдээр ажиллуулах, багш чиглүүлэх үүрэгтэй оролцоно гэж үзэж байгаа.

Бид нэг зүйлийг олон талаас нь судалж хүүхдийг чадваржуулах нь чухал гэдгийг мэдэрч байдаг. Бидний хийсэн хөтөлбөр нь баялаг материалтай бага цагт их зүйлийг хийхийг зорьсон. Тухайн цаг дээр төлөвлөсөн зүйл нь цагтаа багтах ба багтахгүй янз бүр болсон байж болно. Хамгийн гол нь хүүхдээр хийлгэж үзээд хугацааг багш тогтоогоорой. Зарим зүйлийг хэрэглэхгүй байж болно. Байж болох санаануудыг бүгдийг оруулахыг хичээв. Багш ямар аргаар заах нь таны хэрэг. Хүүхдүүдээ сайн яриулж, хэлэлцүүлж, мэтгэлцүүлж, ажиллаарай. Хүүхдийн зөв ба буруу нь чухал биш оролцоо нь чухал шүү! Хүрдийг хий хоосон чээжилснээс дадлага ажлын олон хувилбараар ажиллуулж чадваржуулахыг хичээгээрэй. Та бүхэнд бидний хийсэн хөтөлбөр туслах болно.

Ажлын амжилт хүсье!

БГД-ийн 13-р сургуулийн У. Нямхүү ахлагчтай

багийн хамт олон2015. 03.10