1 proiect clasa v

24
Proiect de lecție Data: Clasa: a V-a Profesor: Unitatea de învăţământ: Disciplina: Religie Aria curriculară: Om – Societate Unitatea de învăţare: Cuvinte și fapte ziditoare Conţinutul învăţării: Creștinul în școală și în societate Tipul lecţiei: dobândire de cunoștinţe Scopul lecţiei: educarea elevilor în spiritul împlinirii datoriilor creștine în școală și societate Competențe generale - cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice și practice în cadrul diferitelor grupuri Competențe specifice - aplicarea învăţăturilor creștine cu privire la relaţiile dintre semeni și cu natura înconjurătoare Obiective operaționale a) cognitiv-formative: O1. să enumere virtuţile necesare unui bun misionar; O2. să identifice modalităţi de mărturisire a Domnului Iisus Hristos prin cuvânt și faptă; O3. să explice importanţa mărturisirii Domnului Iisus Hristos în școală și în Biserică; O4. să argumenteze importanţa faptelor bune în mărturisirea credinţei; b) afectiv-atitudinale: - să adopte o atitudine evlavioasă în timpul rugăciunii; - să participe activ și conștient la ora de religie.

Upload: alexandra-andronache

Post on 07-Nov-2015

245 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

gt

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Proiect de lecie

Data:Clasa: a V-a

Profesor: Unitatea de nvmnt: Disciplina: Religie

Aria curricular: Om Societate

Unitatea de nvare: Cuvinte i fapte ziditoareConinutul nvrii: Cretinul n coal i n societateTipul leciei: dobndire de cunotine

Scopul leciei: educarea elevilor n spiritul mplinirii datoriilor cretine n coal i societateCompetene generale - cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice n cadrul diferitelor grupuri

Competene specifice- aplicarea nvturilor cretine cu privire la relaiile dintre semeni i cu natura nconjurtoareObiective operaionale

a) cognitiv-formative:

O1. s enumere virtuile necesare unui bun misionar;

O2. s identifice modaliti de mrturisire a Domnului Iisus Hristos prin cuvnt i fapt;

O3. s explice importana mrturisirii Domnului Iisus Hristos n coal i n Biseric;

O4. s argumenteze importana faptelor bune n mrturisirea credinei;

b) afectiv-atitudinale:

- s adopte o atitudine evlavioas n timpul rugciunii;

- s participe activ i contient la ora de religie.

c) psiho-motorii:

- s execute corect semnul Sfintei Cruci.

- s pstreze o poziie corect n banc.

Curriculum

- nucleu: Cretinul n coal i n societate- extins: Noiuni de Spiritualitate i Misiune

Strategia didactic

1. Metode de nvmnt: inductiv, deductiv.

2. Resurse procedurale: exerciiul, conversaia, explicaia, lectura explicativ, cubul, jocul didactic, argumentarea, problematizarea.

3. Resurse materiale: ilustraii sugestive, fie de lucru, cub.

4. Resurse temporale: 50 minute.

5. Forme de organizarea a activitii: frontal, individual, pe grupe.

6. Evaluare: continu.

7. Principii didactice: - specifice: hristocentric

- intuiiei, accesibilitii, nvrii active i contiente, nsuirii temeinice a cunotinelor, imbinrii teoriei cu practica.

Bibliografie

1. Curriculum Naional2. Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1995.

3. Opri, Dorin, Metode active de predare-nvare, Editura Sfntul Mina, lai, 2006.

4. Manual de religie, cls. a V-a, Editura Sfntul Mina, lai, 2006.

5. Ghid de proiectare didactic, cls.V-VIII, Editura Sfntul Mina, lai, 2002.

6. Pr. Prof. Univ. Dr. ebu, Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.

Desfurarea lecieiNr. crt.Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiObs.

O1 234

1.Momentul - Salutul - Salutul

organizatoric - Rugciunea - Rugciunea

- Notarea absenelor

- Pregtirea pentru nceperea orei - Pregtirea pentru nceperea orei

2.Reactualizarea

cunotinelor - Profesorul adreseaz elevilor ntrebri prin care reactualizeaz cunotinele elevilor:

- Ce nseamn s fii cretin?"

- Cum se ntemeiaz o familie cretin?

- Care sunt datoriile prinilor fa de copii? Dar ale copiilor fa de prini?"

- Cum trebuie s ne comportm n biseric?- Elevii rspund ntrebrilor:

s crezi n Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, n nvtura Sa, i s-L mrturiseti prin comportamentul tu prin Sfnta Tain a Cununieia-i ajuta pe copii s-L cunoasc pe Hristos, s devin fii credincioi ai Bisericii, s-i nvee buntatea, milostenia, binele i s le asigure bunurile materiale necesare

3.

Captarea ateniei

- Se explic elevilor c Biserica, familia i scoala ne formeaz pentru societatea n care avem misiunea de a - L mrturisi pe Domnul nostru Iisus Hristos i nvtura Sa printr-o via exemplar.

- Elevii ascult cu atenie.

4.Anunarea titlului leciei - Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei: Cretinul n coal i n societate. - Elevii noteaz data si titlul leciei.

5.

Dirijarea nvrii

- Se cere elevilor s citeasc lecia pe fragmente, urmrind ideile principale:

1. Scopul vieii cretine, cunoaterea lui Dumnezeu.

2. Cunoaterea lui Dumnezeu n coal.

3. coala laboratorul minii i al sufletului.

4. Bilbia izvorul tuturor cunotinelor.

5. Cretinul n societate.

- Elevii citesc lecia pe fragmente urmrind cu atenie explicaiile profesorului.

6. Generalizarea - Se adreseaz elevilor urmtoarea ntrebare:

- Ce promite Hristos tuturor celor care l vor mrturisi?

- Profesorul cere elevilor s deschid Sfnta Scriptur pentru a citi urmtoarele versete, ce prezint rsplata primit pentru cei ce mrturisesc pe Hristos: Matei 10, 32; Ioan 10, 9; Ioan 11, 25.

- Profesorul face urmtoarea precizare: a fi cretin n coal i n societate nseamn a face ca nvtura cretin s rodeasc prin fapte, prin exemplul personal. n coal copilul nva omenia, cinstea, curajul, demnitatea, buntatea, rbdarea, nelegerea, dragostea, stpnirea de sine; astfel copilul i va forma un caracter integru, o personalitate puternic, n stare s se adapteze societii n care triete. -Elevii rspund.

" ... un loc n mpria cerurilor.

1." Oricine va mrturisi despre Mine naintea oamenilor, mrturisi-voi i Eu pentru el naintea Tatlui Meu care este n ceruri" (Matei 10, 32).

2."Eu sunt ua; de va intra cineva prin Mine, se va mntui." (Ioan 10, 9).

3."Eu sunt nvierea i viaa; cel ce crede n Mine, chiar dac va muri, va tri. (Ioan 11, 25).

7.

Dirijarea nvrii pentru obinerea performanelor

- Se solicit elevilor s rezolve sarcina de lucru, printr-o nou metod Cubul. Profesorul va explica elevilor n ce const aceast metod. Se mparte clasa n 6 grupe de elevi, se alege liderul fiecrei grupe. Acesta va extrage un bileel din cele 6 pentru grupa sa. Numrul de pe bileel reprezint numrul sarcinii care va trebui rezolvat de grupa respectiv, timp de 5 minute. Fiecare lider va prezenta rspunsul la cerina primit iar cu ajutorul profesorului se va da forma final a rspunsurilor care vor fi lipite apoi pe feele cubului.

- Elevii rezolv cerinele, liderii raporteaz rezolvarea, iar forma final a rspunsurilor va fi lipit pe cub.

8.

Asigurarea feed- back-ului i evaluarea performanelor

- Se organizeaz un concurs pe tema Cum vorbim despre Hristos?.

- Cele 6 grupe se unesc n 3 echipe, fiecare elev va primi un simbol al ehipei din care face parte (porumbel/stelu/ngera),se alege liderul fiecrei echipe i se prezint sarcinile de lucru.

- Dup rezolvarea sarcinilor de lucru, liderul fiecrei echipe prezint soluiile gsite, care vor fi afiate.- Se poate interveni i cu alte soluii pentru cazurile prezentate de celelalte echipe. - Elevii rezolv cerinele iar liderii raporteaz rezolvarea.

9. Aplicarea

- Se cere elevilor s argumenteze importana faptelor n mrturisirea credinei.

Precizare:

- Dup modelul Apostolilor pe care Mntuitorul i-a fcut pescari de oameni i noi avem misiunea de a fi mici pescari, mici misionari. i Sfinii Prini ne ndeamn s punem accentul mai mult pe fapt dect pe cuvnt, cci faptele noastre mrturisesc cel mai bine credina n Iisus Hristos: Aa s lumineze lumina voastr naintea oamenilor, ca vznd faptele voastre cele bune s slveasc pe Dumnezeu. (Matei 3, 16).- Dai exemple de situaii n care v putei dovedi respectul i grija fa de colegii de clas.

- Elevii dau variante de rspuns.

- Elevii dau exemple din viaa cotidian.

10.Asigurarea

transferului

Se fac aprecieri generale i individuale privind

pregtirea elevilor pentru lecie i implicarea lor n

predarea noilor cunotine.

- Rugciunea.

- Salutul. - Elevii ascult cu atenie.

- Rugciunea.

- Salutul.

Cubul

1. Descrie:

Cum au transmis Sfinii Apostoli nvtura cretin?

2. Compar:

Al cui exemplu l urmau Sfinii Apostoli?

3. Asociaz:

Cine vorbete astzi despre Hristos, dup modelul Sfinilor Apostoli?

4. Analizeaz:

Ce caliti trebuie s aib un bun vestitor al cuvntului lui Dumnezeu?

5. Aplic:

Dai exemple de modaliti prin care voi putei vorbi despre Hristos n coal i n societate.

6. Argumenteaz:

De ce credei c e att de important s vorbim despre Hristos?

Fia de lucru nr. 1

Echipa ngeraii

1. Completeaz:

- Primul i cel mai mare nvtor de pe pmnt a fost.

- El a venit printre noi pentru a ne nva Cuvntul

2. Explic citatul de mai jos:

- Aa s lumineze lumina voastr naintea oamenilor, ca ei, vznd faptele voastre cele bune, s slveasc pe Dumnezeu. (Matei, 3, 16)

3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:

- Prietenul tu nu vrea s mearg la biseric.

Cum l convingi s vin?

Fia de lucru nr. 2

Echipa Steluele 1. Completeaz:

- nceputul nelepciunii este frica de... (Psalmul 111, 10)

- Unde sunt 2 sau 3 adunai numele Meu, acolo sunt i n mijlocul lor. (Matei 18, 20)

2. Explic citatul de mai jos:

- De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele i le ndeplinete, asemna-se-va brbatului nelept care a cldit casa lui pe stnc. A czut ploaia, au venit rurile mari, au suflat vnturile iii aaau btut n casa aceea, dar ea n-a czut, fiindc era ntemeiat pe stnc. (Matei 7, 24-25).

3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:

- Colegul tu provine dintr-o familie numeroas i nevoia. Are nevoie de multe lucruri.

Cum l poi ajuta?

Fia de lucru nr. 3

Echipa Porumbeii 1. Completeaz:

- Cartea Crilor,.., ne nva Cuvntul..; ne ajut s dobndim virtuile cretine i ne arat care este menirea omului pe pmnt: dobndirea vieii

2. Explic citatul de mai jos:

- Viaa i moartea mea depind de ceilali, cci dac l-am ctigat pe aproapele meu, L-am ctigat pe Dumnezeu. (Sfntul Antonie cel Mare).

3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:

- Prietenul tu are un frate bolnav. St mai mult n cas. Cum i poi ajuta?Cubul

1. Descrie:

Cum au transmis Sfinii Apostoli nvtura cretin?

2. Compar:

Al cui exemplu l urmau Sfinii Apostoli?

3. Asociaz:

Cine vorbete astzi despre Hristos, dup modelul Sfinilor Apostoli?

4. Analizeaz:

Ce caliti trebuie s aib un bun vestitor al cuvntului lui Dumnezeu?

5. Aplic:

Dai exemple de modaliti prin care voi putei vorbi despre Hristos n coal i n societate.

6. Argumenteaz:

De ce credei c e att de important s vorbim despre Hristos?

Fia de lucru nr. 1

Echipa ngeraii

1. Completeaz: - Primul i cel mai mare nvtor de pe pmnt a fost.

- El a venit printre noi pentru a ne nva Cuvntul

2. Explic citatul de mai jos:

- Aa s lumineze lumina voastr naintea oamenilor, ca ei, vznd faptele voastre cele bune, s slveasc pe Dumnezeu. (Matei, 3, 16)

3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:

- Prietenul tu nu vrea s mearg la biseric.

Cum l convingi s vin?

Fia de lucru nr. 2Echipa Steluele

1. Completeaz: - nceputul nelepciunii este frica de... (Psalmul 111, 10)- Unde sunt 2 sau 3 adunai numele Meu, acolo sunt i n mijlocul lor. (Matei 18, 20)

2. Explic citatul de mai jos:

- De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele i le ndeplinete, asemna-se-va brbatului nelept care a cldit casa lui pe stnc. A czut ploaia, au venit rurile mari, au suflat vnturile iii aaau btut n casa aceea, dar ea n-a czut, fiindc era ntemeiat pe stnc. (Matei 7, 24-25).3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:

- Colegul tu provine dintr-o familie numeroas i nevoia. Are nevoie de multe lucruri.Cum l poi ajuta?

Fia de lucru nr.3 Echipa Porumbeii

1. Completeaz: - Cartea Crilor,.., ne nva Cuvntul..; ne ajut s dobndim virtuile cretine i ne arat care este menirea omului pe pmnt: dobndirea vieii2. Explic citatul de mai jos:

- Viaa i moartea mea depind de ceilali, cci dac l-am ctigat pe aproapele meu, L-am ctigat pe Dumnezeu. (Sfntul Antonie cel Mare).3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:

- Prietenul tu are un frate bolnav. St mai mult n cas. Cum i poi ajuta?Cretinul n coal i n societate