sdwijosusastro.files.wordpress.com€¦ · web viewrencana pelaksanaan pembelajaran (rpp)...
TRANSCRIPT
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)
SatuanPendidikan : SMP N 2 PATUKKelas/Semester : VII/2Mata Pelajaran : Bahasa JawaMateri Pokok : GeguritanTema : Gotong RoyongAlokasi Waktu : 8 x 40
A. Kompetensi Inti1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya
2. Menghargai dan menghayati perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (toleransi, gotong royong), santun, percaya diri, dalam berinteraksi secara efektif dengan lingkungan sosial dan alam dalam jangkauan pergaulan dan keberadaannya
3. Memahami pengetahuan (faktual, konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait fenomena dan kejadian tampak mata
4. Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret menggunakan, mengurai, merangkai, modifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut pandang/teori
B. Kompetensi Dasar
1. 1.3 Menghargai dan mensyukuri keberadaan bahasa Jawa sebagai anugerah Tuhan Yang Mahaesa sebagai sarana menyampaikan informasi lisan dan tulis
2. 2.3 Memiliki perilaku kreatif, tanggung jawab, dan santun sebagai ciri khas karakter masyarakat Yogyakarta
3. 3.4 Memahami geguritan
4. 4.4 Menyusun geguritan sederhana.
C. Indikator Pencapaian KompetensiPertemuan Pertama
1.3.1 Mempertebal keyakinan terhadap kebesaran Tuhan setelah melihat keteraturan yang ada di alam sekitar
1.3.2 Bersyukur atas kebesaran Tuhan dengan adanya bahasa Jawa sebagai sarana alat komunikasi yang memiliki kesantunan berbahasa baik lisan maupun tertulis.
2.3.1.Melakukan kegiatan pengamatan dengan menunjukkan rasa ingin tahu, cermat, teliti, hati- hati dan tanggung jawab
2.3.2. Melakukan kegiatan diskusi dan presentasi dengan sikap antusias, kritis dan peduli lingkungan.
3.1.1 Mengartikan kata-kata sulit dalam geguritan3.1.2 Menyebutkan isi geguritan
Pertemuan Kedua dan Ketiga3.1.3 Membaca geguritan dengan teknik 4W (Wicara, Wirasa, Wirama dan Wiraga)
Pertemuan Keempat3.1.5 Menentukan tema geguritan yang akan dibuatnya3.1.6 Memilih judul yang tepat sesuai isi geguritan3.1.7 Pemilihan diksi yang tepat3.1.8 Mampu mewujudkan hasil karya dan mengkomunikasikan hasilnya
D. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan Pertama:
1 Melalui membaca geguritan siswa dapat menghargai dan mensyukuri keberadaan bahasa Jawa sebagai anugerah Tuhan Yang Mahaesa sebagai sarana menyampaikan informasi lisan dan tulis
2 Melalui membaca geguritan siswa dapat memiliki perilaku kreatif, tanggung jawab, dan santun sebagai ciri khas karakter masyarakat Yogyakarta
3 Melalui diskusi kelompok siswa dapat mengartikan kata-kata sulit dalam geguritan
4 Melalui diskusi kelompok siswa dapat menyebutkan isi geguritan yang tersaji.
5 Melalui diskusi kelompok siswa dapat menyebutkan nilai didaktik geguritan tersaji
Pertemuan Kedua:
1 Melalui diskusi kelompok siswa dapat membaca geguritan sederhana dengan 4 W
2 Secara mandiri siswa dapat membaca geguritan dengan 4 W.
Pertemuan Ketiga & Keempat
1 Melalui menulis geguritan siswa dapat menghargai dan mensyukuri
keberadaan bahasa Jawa sebagai anugerah Tuhan Yang Mahaesa sebagai
sarana menyampaikan informasi lisan dan tulis
2 Melalui menyusun geguritan siswa dapat memiliki perilaku kreatif,
tanggung jawab, dan santun sebagai ciri khas karakter masyarakat
Yogyakarta
3 Melalui diskusi kelompok siswa dapat membuat geguritan
E. Materi Pembelajaran
1. Materi Pembelajaran Reguler Pengetahuan Pengertian geguritan Perbedaan geguritan dengan tembang macapat Ciri-ciri geguritan kata-kata penting dalam geguritan tersaji isi geguritan tersaji nilai moral dari geguritan tersaji Pengertian teknik 4W Langkah-langkah menyusun geguritan
Keterampilan Memahami geguritan Memahami kata penting, isi geguritan, nilai moral geguritan
tersaji Praktik memahami isi geguritan (menjawab pertanyaan hal yang dideskripsikan, apa
saja informasi rincian) Menjelaskan teknik 4W Praktik membaca geguritan dengan teknik 4W Praktik menyusun geguritan
2. Materi Pembelajaran Remedial Pengetahuan Pengertian geguritan Perbedaan geguritan dengan tembang macapat Ciri-ciri geguritan kata-kata penting dalam geguritan tersaji isi geguritan tersaji nilai moral dari geguritan tersaji Pengertian teknik 4W Langkah-langkah menyusun geguritan Keterampilan Memahami geguritan Memahami kata penting, isi geguritan, nilai moral geguritan
tersaji Praktik memahami isi geguritan (menjawab pertanyaan hal yang dideskripsikan, apa
saja informasi rincian) Menjelaskan teknik 4W Praktik membaca geguritan dengan teknik 4W Praktik menyusun geguritan
3. Materi Pembelajaran Pengayaan Pengetahuan Pengertian geguritan Perbedaan geguritan dengan tembang macapat Ciri-ciri geguritan kata-kata penting dalam geguritan tersaji isi geguritan tersaji nilai moral dari geguritan tersaji Pengertian teknik 4W Langkah-langkah menyusun geguritan Keterampilan Memahami geguritan Memahami kata penting, isi geguritan, nilai moral geguritan
tersaji Praktik memahami isi geguritan (menjawab pertanyaan hal yang dideskripsikan, apa
saja informasi rincian) Menjelaskan teknik 4W Praktik membaca geguritan dengan teknik 4W Praktik menyusun geguritan
Pertemuan Pertama:
Memahami geguritan
Geguritan iku iketaning basa kang awujud syair. Mula ana kang ngarani syair Jawa gagrag anyar. Tembung geguritan asale saka tembung gurita , tembung gurita owah-owahan saka tembung gerita. Tembung gerita linggane Gita, tegese tembang utawa syair. Geguritan Jawa sakawit tinemu ing lagu-lagu dolanan, saiki mujudake wohing kasusastran puisi kang warna-
warna wujuding dhapukane (Subalidinata, 1994 : 45) Adhedhasar dhapukaning ukara lan pangrakiting tembung, werna-werna araning geguritan, kaya ing ngisor iki:
Mula yen dititi kanthi premati geguritan gagrag anyar utawa geguritan modheren nduweni titikan:a. Basane kalebu basa endah, tegese dudu basa padinan.b. Tetembungane pilihan, tegese ora mung waton nggunakake tembung.c. Sajak pungkasan mardika/bebasd. Isine mentes.e. Ana kalane nganggo lelewaning basa /gaya bahasa .
1) Teks Geguritan
PepadhangDening : Titiek Purwa Kalingga Gumebyaring lintang wengi bisa dadi oborMinangka colok pepadhang bukak korining warisanTinggalan leluhur kang sumimpen ing pethi wasiatKang dianggep wadi ana sajerone wingiting senthongBanjur kapan bakal tinarbukaWasiat kang awujud serat lan kidung ing kitab kunaSenthong wingit kanggo nyimpen gamelan loro blonyoUga tinggalane leluhur kang ngemu sasmitaApa wong Jawa kabeh wis pana?Menawa sasmita isih gumawang dadi paesanMenawa serat lan kidung tanpa kababar dening winasis, Menawa kabeh sinandi tanpa diudhariKabeh bakal ngrantu kanthi setya tuhuKorining pawiyatan luhur thukul ngrembakaBukak sakabehing sasmita ing jagad rayaBudi pekerti kaserat ing kidungBarang warisan minangka bukti kabudayanWong Jawa bakal kuncara .... sumunar cahyane madhangi donya(Kartika Basa Hal 72)
Pertemuan Kedua
1) Teks geguritan Pepadhang2) Negesi tembung
Kartika Basa hal. 73
3) Isi geguritana. Geguritan iki nyaritakake menawa tumeka saiki isih akeh buku kidung lan
serat kuna kang isih sumimpen ana ing museum lan durung dikawruhi apa isine
b. Isih akeh warisan budaya kang awujud artefak kang satemene isi filosofi urip mung dadi barang pajangan lan ora saben uwong ngerteni maknane
c. Wohing kabudayan kang durung dimangerteni isine mau perlu ditaliti dening pawiyatan luhur murih andayani saya kuncaraning bangsa
4) Amanat geguritan- Wohing kabudayan warisan leluhur perlu ditaliti ora mung disimpen ing museum- Pawiyatan luhur perlu digiyatake kanggo naliti wohing kabudayan warisan leluhur
murih dimangerteni isine- Asililing panaliten ngenani kabudayan warisan leluhur mau bisa dadi sarana
mbangun watak jati dhiri bangsa.
Pertemuan kedua dan Ketiga
Membaca geguritan
Sing kudu digatekake nalika maca Geguritan:
1. Wicara/Kualitas Vokal yaiku ala becike aksara suwara/dhang-dhinge basa, pocapan/lafal (a, å, i, o, è, é, ê, ta, tha, da, dha) Pamacane geguritan, pocapan kdu cetha, ora kena groyok, pelo utawa rangu-rangu, kejaba kuwi pamacane geguritan kudu bisa ngucapake aksara kanthi bener, umpamine mbedakaken aksara (a, å, i, o, è, é, ê, ta, tha, da, dha)
2. Wirama/Tata cara/Etika maca Geguritan yaiku lagu/iramane, maca geguritan, bisa minangka pandudut (daya tarik) kanggone sing ngrungokake. Banter alone wiramane becik kalarasake karo isine geguritan. Lamun maca geguritan kanthi dhasar karangan (tema) perjuangan pamacane gurit sing sora lan semangat, beda karo yen maca geguritan isi kesusahan, kasmaran pamacane ya kudu luwih alon lan sareh.
3. Wirasa/Greged/ penjiwaan /Pemahaman tegese isi Geguritan, cocok/penere anggone negesi Geguritan. Wirasane nalika maca kudu kaetrepken karo isining geguritan umpamane : nesu, gumbira, sedhih, sereng, wibawa, getun, lan sapanunggalane.
4. Wiraga/Ekspresi/mimik yaiku cocok/jumbuhing solah bawa obahing badan, polatan, rasa. Obahing badan lan polatan (mimik) kudu luwes (ora kaku), prasaja lan ora katon lamun digawe-gawe.
Tuladha Teks Geguritan
JUM’AT BERSIH
dening : Natya Ayu P
Saben Jum’at,ing wektu pungkasaning wulangan,kanthi lap, sulak, sapu duk lan sapu sada,aku sakanca siap siyaga,nedya makarya resiking pawiyatan.
Kanthi kapimpin para dwija,reresik kelas bebarengan,merang pakaryan bareng tumandang,ngelap kaca, nyulaki meja,nyapu kelas sarta latar,dimen resik lan gilar-gilar.
Seminggu sepisan ing dina Jum’at,Kagunakake kanggo reresik sekolah,Sarana andhapuk karukunaning warga,Anggayuh pepenginan sejati.
Tegese tembung wigati
1. Pungkasan : keri dhewe, rampung2. Sapu sada : sapu kang digawe saka sada / biting3. Siyaga : sumadya4. Nedya : arep, 5. Makarya : nyambut gawe6. Pawiyatan : sekolahan7. Dwija : guru8. Pakaryan : pagawean
9. Tumandang: nindakake10. Dimen : supaya11. Gilar-gilar : katon resik12. Sarana : kanthi13. Andhapuk : nggawe14. Anggayuh : ngranggeh15. Sejati : bener
Pertemuan Keempat
Sub tema : Menyusun geguritan sederhana
GAWE GEGURITAN
Para siswa mau wis nyoba ngothak-athik, negesi tembung-tembung lan mangerteni isining
geguritan. Bisa nyebutake tema lan amanat ing geguritan, najan durung diterangke kanthi cetha apa ta
tema lan amanat ing geguritan iku.
Geguritan mesthi nganggo tema lan amanat utawa pesen moral, pitutur, nasehat saka penulis
tumrape pamaos. Geguritan kang tanpa tema tanpa nasehat tanpa pesan moral saka penulis
kaumpamakke mung njejerke tembung tanpa guna,kopong, suwung, mlaku sakparan-paran tanpa
tujuan, ora ana manfaate tumrape dhiri pribadi lan pamaos. Geguritan kang becik manawa sing maca
iku bisa kegawa angen-angene manut angen-angene penulis. Bisa menehi pengaruh kang becik
tumrape pamaos, sing maune kesed dadi sregep, sing maune ora ngajeni liyan malik seneng
ngajeni, sing maune bocah kuwi murang tata karo wong tuwa dadi ngerti unggah-ungguh, sing
sakawit susah banjur dadi bungah lan liya-liyane. Mangkono diwahyakake lumantar tembung-
tembung ing geguritan. Murih cethane, gatekna carane gawe geguritan ngisor iki:
Gawe geguritan iku ora angel. Sing penting gelem nyoba. Nyoba sepisan elek ora papa, mengko yen
wis ping pindho, ping telu,lan sakteruse wis kena disawang lan dirasakake yen geguritanmu mau
jebul duwe kwalitas sing hebat. Dene carane mangkene:
1. Nemtokake tema, ide, utawa topik geguritan. Masalah apa sing arep koktulis,
pengalamanmu sing paling nyusahke, nyenengke, ngayelke, utawa asiling lamunanmu
(inspirasi). Yen sliramu isih rumangsa kangelan, aja kuwatir ora duwe ide. Ide iku mbleder,
pating tlecek, mung kari arep njupuk sing endi. Sawangen jam ing tembok kelasmu, apa sing
ana angen-angenmu tumrap jam iku, barange cilik, ora sepiraa, gedhe manfaate. Bayangna,
kepriye yen nganti kowe kelangan wektu? Neng ngarep kelasmu ana kembang mawar
upamane. Sipate kembang mau wangi ambune, endah rupane, nanging jebul duwe ri sing
nglelara awak. Kembang candrane wanita, wanita sing kepriye? Bisa kokgambarake lumantar
tembung-tembung sing mathis, mentes. Ana maneh buku ? Kanthi nyawang buku, apa sing
kokgambarke, kokangenke bab buku mau. Cethane ide bisa dijupuk saka pengalaman,
lamunan, utawa barang ing kiwa tengenmu, tanduran, kewan, prastawa-prastawa lan liya-
liyane.
2. Milih tembung (Diksi).
Sakwise sliramu nemokake lan nemtokake ide kanthi manteb, perangan geguritan sing paling
penting yaiku milih tembung sing pas, cocok, trep karo kareping ati. Sejatine geguritan iku
minangka ekspresi kreatifitas penulis nyuntak rasa pangrasa, menehi pengalaman, nasehat
apadene nglelipur tumrap pamaos kanthi cara ora langsung. Tegese lumantar tembung-
tembung sing madhet,kempel, ora nggladrah , bisa wujud pralambang utawa simbolis. Yen
sliramu mrangguli geguritan kanthi judhul “Tikus Kantor”, apa sing ana angen-angenmu?
Saktembung ing geguriatn bisa menehi daya kekuwatan kanggo nyritakke apa wae. Cethane
neng nggon pamilihing tembung iki ayo ngetog kadigdayan milih tembung sing kokanggep
paling ces pleng, endi ta tembung sing pas tenan manut atimu kanggo nglairake ide-mu mau.
Ayo dicoba!
3. Nggunakke purwakanthi.
Purwakanthi, yaiku runtuting swara vokal utawa konsonan. Bisa uga tembung.
Geguritan iku asiling kasusastran Jawa kang endah. Supaya kepenak dirungokake lan
endah diwaca, anggone milih tembung bisa nggunakke purwakanthi. Nanging iki ora
kudu. Tegese tembung sing kokpilih iku sing baku cocok karo atimu. Purwakanthi mung
kanggo gawe supaya katon endah, nengsemake. Ewa semono yen isa nggunakke
purwakanthi, kenapa ora?!
Tuladha: dakturut lakuning uripku
Nganggo obor nyingkirke watu
Bisa wae penulis ngganti tembung krikil, mung wae sepisan penulis rumangsa kelangan
endahing geguritan sebab ora ngenut purwakanthi, pindhone pepalange urip luwih lara
kesandhung watu tinimbang krikil, surasane uga luwih mbangetake, mula banjur takpilih
tembung “watu.”
Kejaba purwakanthi swara, penulis uga bisa nggunakke purwakanthi sastra (sing dibaleni
konsonan ) kanggo nambahi seni esthetik karya sastra. Tuladha:
Wong cilik ongklak-angklik
Lungguh dhingklik
1. Menehi judhul.
Judhul bisa ditulis dhisik utawa keri. Sakwise geguritan dadi banjur ngentha-entha judhul apa
sing pas karo ide gagasanmu mau. Utawa suwalike, judhul dhisik lagi ngentha-entha njejer
tembung-tembung sik trep karo ide.
Geguritan karyamu mau tuduhna kancamu supaya gelem maca, ngoreksi, eh mbokmanawa
ana tembung-tembung kang kurang pas mula perlu ditliti kanthi premati. Ewasemono ora kudu
kowe manut kancamu, mung kanggo panglimbang wae.
Yen wis marem tenan, salinen geguritan iku ing kertas kang resik lan endah, wenehana rerenggan
(hiasan), kaya-kaya karyamu mau ana ing sakjroning pigura,tumuli kumpulna digawe kliping
antologi geguritan lebokke ing perpustakaan sekolah utawa dikirim ing majalah dinding. Sokur
yen ana wektu pentas kreatifitas siswa, gelem maca,mentaske bareng-bareng.
Latihan
Gawea geguritan adhedhasar gambar ing ngisor iki!
F. Kegiatan Pembelajaran
1. Pertemuan Pertama
Memahami geguritan
Kegiatan Deskripsi Kegiatan Alokasi Waktu
Pendahuluan
1) Salam, Berdoa dan Presensi.2) Guru menyiapkan peserta didik
secara psikis dan fisik untuk mengikuti proses pembelajaran.
3) Guru memberi motivasi belajar siswa secara kontekstual sesuai manfaat dan aplikasi materi ajar dalam kehidupan sehari-hari.
4) Guru menyampaikan tujuan pembelajaran dan kompetensi dasar yang akan dicapai.
5) Guru menyampaikan cakupam materi dan uraian kegiatan sesuai silabus.
10 menit
Kegiatan IntiMengamati
Mengamati tayangan atau contoh pembacaan geguritan dengan menerapkan 4 W
60menit
MenanyaMembuat pertanyaan kaitannya dengan pembacaan geguritan yang telah ditayangkan
Mengasosiasi /Menalar
- Melalui diskusi untuk menemukan makna kata-kata dalam geguritan
- Melakukan diskusi untuk menemukan nilai didaktik dari geguritan tersaji
- Melakukan diskusi isi geguritan
eksplorasi Setiap kelompok membacakan hasil diskusi di depan kelas tentang : makna kata-kata, isi, dan nilai didaktik geguritan tersaji.
Membuat JejaringSiswa ditugaskan untuk mencari contoh geguritan dari majalah atau internet untuk dibuat kliping
Penutup
Peserta didik dan guru mereview hasil kegiatan pembelajaran.Guru memberi penghargaan kepada kelompok yang memiliki kinerja baik.
10 menit
1. Pertemuan Kedua dan Ketiga
Membaca geguritan
Kegiatan Deskripsi Kegiatan Alokasi Waktu
Pendahuluan
1. Salam, Berdoa dan Presensi.2. Guru menyiapkan peserta didik
secara psikis dan fisik untuk mengikuti proses pembelajaran.
3. Guru memberi motivasi belajar siswa secara kontekstual sesuai manfaat dan aplikasi materi ajar dalam kehidupan sehari-hari.
4. Guru menyampaikan tujuan pembelajaran dan kompetensi dasar yang akan dicapai.
5. Guru menyampaikan cakupam materi dan uraian kegiatan sesuai silabus.
10 menit
Kegiatan Inti
MengamatiMengamati tayangan atau contoh pembacaan geguritan dengan menerapkan 4 W
60menit
Menanya
Menanyakan hal-hal yang dilihat dari tayangan, termasuk bagaimana cara membaca geguritan yang baik dengan 4W
Mengasosiasi /Menalar
Siswa berdiskusi untuk mencoba latihan membaca geguritan dengan baik (4W)
Eksperimen/ eksplorasi
Siswa praktek membaca geguritan dengan 4 W dengan bimbingan guru
Membuat JejaringSiswa ditugaskan untuk membuat geguritan sederhana dan ditempel di majalah dinding
Penutup
Peserta didik dan guru mereview hasil kegiatan pembelajaran.Guru memberi reward (penghargaan) kepada kelompok yang memiliki kinerja baik.
10 menit
Pertemuan Keempat
Sub Topik : Menyusun geguritan
Kegiatan Deskripsi Kegiatan Alokasi Waktu
Pendahuluan
1) Salam, Berdoa dan Presensi.
2) Guru menyiapkan peserta didik
secara psikis dan fisik untuk
mengikuti proses pembelajaran.
3) Guru memberi motivasi belajar
siswa secara kontekstual sesuai
manfaat dan aplikasi materi ajar
dalam kehidupan sehari-hari.
4) Guru menyampaikan tujuan
pembelajaran dan kompetensi
dasar yang akan dicapai.
5) Guru menyampaikan cakupan
materi dan uraian kegiatan sesuai
silabus.
10 menit
Kegiatan Inti
MengamatiMencermati gambar kemudian
diaktualisasikan dalam geguritan.
60
Menit
Menanya
Menanyakan tentang cara
menentukan tema, judul, pemilihan
kata (diksi), purwakanthi dan
amanat atau pesannya.
MengasosiasiMelakukan diskusi untuk menyusun
geguritan berdasarkan gambar
Eksperimen/
eksplorasi
Mencoba membuat atau menyusun
geguritan berdasarkan gambar
Mengkomunika
sikan
Mempresentasikan hasil karya
kepada teman di kelas
Penutup
Peserta didik dan guru mereview
hasil kegiatan pembelajaran.
Guru memberi reward
(penghargaan) kepada kelompok
yang memiliki kinerja baik.
10 enit
F. Penilaian Pembelajaran, Remedial dan Pengayaan
Metode dan Bentuk InstrumenMetode Bentuk Penilaian
Sikap Spritual Lembar angket
Sikap Sosial Lembar observasi
Test unjuk kerja Lembar penilaian Unjuk kerja
Tes tertulis Uraian
1. Penilaian Sikap Spiritual a. Teknik Penilaian : Penilaian Dirib. Bentuk Instrumen : Lembar Penilaian Diric. Kisi-Kisi :
No Sikap / Nilai Butir instrument
1. Selalu menjalankan ibadah tepat waktu
2. Bersyukur atas nikmat dan karunia Tuhan Yang Maha Esa
Penilaian Sikap Spiritual (Penilaian diri)
Instrumen Observasi:
Digunakan untuk menilai sikap spiritual peserta didik, pada indikator: Mengagumi keanekaragaman makhluk hidup sebagai kesempurnaan makhluk ciptaan Tuhan.
Petunjuk:1. Isilah lembar angket di bawah ini berdasarkan sikap yang Kalian dapatkan.2. Berikan tanda check list pada alternative jawaban
Lembar Angket Penilaian Sikap Spiritual
No PernyataanAlternative jawaban
SS S KS TS
1. Belajar tentang membaca dan menyusun geguritan dapat menambah keyakinan saya akan kebesaran Tuhan Yang Maha Esa sehingga saya akan selalu beribadah tepat waktu
2 Saya merasa bersyukur kepada Tuhan Yang Maha Esa bahwa ternyata manusia diciptakan sebagai makhluk yang paling sempurna dari pada makhluk yang lain
3 Saya dapat merasakan manfaat mempelajari geguritan sehingga dapat meningkatkan keimanan saya terhadapNYA
4 Saya menyadari akan kebesaran Tuhan Yang Maha Esa dalam menciptakan makhluk hidup yang beranekaragam
5 Saya menjadi lebih taqwa kepada Tuhan Yang Maha Esa setelah belajar geguritan ternyata manusia sangat membutuhkan bantuan orang lain
Kriteria Penskoran 1. Sangat setuju (SS) 4 2. Setuju (S) 3 3. Kurang setuju (KS) 2
4. Tidak setuju (TS) 1
PEDOMAN PENILAIAN
SKOR NILAI
SKOR NILAI
SKOR NILAI SKOR NILAI
1 0,2 6 1,2 11 2,2 16 3,2
2 0,4 7 1,4 12 2,4 17 3,4
3 0,6 8 1,5 13 2,6 18 3,6
4 0,8 9 1,8 14 2,8 19 3,8
5 1 10 2 15 3 20 4
2. Penilaian Sikap Sosiala. Teknik Penilaian : Observasib. Bentuk Instrumen : Lembar Observasic. Kisi-kisi
No. Nilai / Sikap Butir instrument
1. Rasa ingin tahu2. Teliti3. Hati-hati4. Tanggung jawab
3. Penilaian Sikap Saat diskusia. Teknik Penilaian : Observasib. Bentuk Instrumen : Lembar Observasic. Kisi-kisi
No Aspek yang dinilai Indikator Skor dan Kriteria
1 Sikap selama kegiatan diskusi
Perilaku yang ditunjukkan pada saat berlangsung kegiatan diskusi kelas
1. Tidak tekun dan kurang antusias
2. Kurang tekun dan kurang antusias
3. Cukup tekun tetapi kurang antusias
4. Cukup tekun dan Antusias mengikuti diskusi
5. Tekun dan antusias mengikuti diskusi
2 Mengajukan pertanyaan
Dapat mengajukan pendapat dengan baik
1. Pasip2. Kurang aktif3. Cukup aktif4. Aktif5. Sangat aktif
3 Menjawab Dapat menjawab pertanyaan 1. Pasip2. Kurang aktip
pertanyaan dengan benar 3. Cukup aktif4. Aktif5. Sangat aktif
4 Menerima pendapat orang lain
Menerima pendapat orang lain (tidak mau menang sendiri)
1. Tidak toleran dan melecehkan
2. Tidak toleran3. Cukup toleran4. Toleran5. Sangat toleran
PEDOMAN PENILAIANSkor total : 20Nilai maksium : 100
TABEL SKOR
SKOR NILAI SKOR NILAI SKOR NILAI SKOR NILAI
1 5 6 30 11 55 16 80
2 10 7 35 12 60 17 85
3 15 8 40 13 65 18 90
4 20 9 45 14 70 19 95
5 25 10 50 15 75 20 100
Jumlah Perolehan Skor--------------------------- x100Jumlah Skor Max
4. Penilaian Keterampilana. Teknik Penilaian : Unjuk kerjab. Bentuk Instrumen : Penugasanc. Kisi-kisi :
Kisi-kisi produk:
No Aspek yang dinilai Skor dan Kriteria
1 Kesesuaian judul dengan tema 1. Sangat kurang
2. Kurang
3. Cukup
4. Baik
5. Sangat baik
2 Pilihan kata 1. Sangat kurang
2. Kurang
3. Cukup
4. Baik
No Aspek yang dinilai Skor dan Kriteria
5. Sangat baik
3 Keruntutan isi 1. Sangat kurang
2. Kurang
3. Cukup
4. Baik
5. Sangat baik
4 Pesan moral atau amanat 1. Sangat kurang
2. Kurang
3. Cukup
4. Baik
5. Sangat baik
PEDOMAN PENILAIAN
Skor total : 20
Nilai maksium : 100
TABEL SKOR
SKOR NILAI
SKOR NILAI
SKOR NILAI SKOR NILAI
1 5 6 30 11 55 16 80
2 10 7 35 12 60 17 85
3 15 8 40 13 65 18 90
4 20 9 45 14 70 19 95
5 25 10 50 15 75 20 100
Jumlah Perolehan Skor--------------------------- x100Jumlah Skor Max
5. Penilaian Pengetahuan a. Teknik Penilaian : Tertulisb. Bentuk Instrumen : Uraian c. Kisi-kisi :
No Indicator Butir Instrumen
1
2
3
Siswa dapat mengartikan kata-kata sulit dengan tepatIsi Siswa dapat menjawab pertanyaan isi geguritanSiswa dapat menyebutkan isi geguritan dengan tepatSiswa dapat menyebutkan nilai didaktik geguritan tersaji
Pilihan ganda
4
5
Siswa dapat menyebutkan teknik membaca geguritan
Instrumen soal:
1. Gumebyaring lintang wengi bisa dadi obor. Ing ngisor iki dasanamane tembung lintang, yaiku ...a. kartikab. candrac. suryad. samodra
2. Kang dianggep wadi ana sajerone wingiting senthong. Tembung senthong tegese....
a. Papan kanggo nyimpen berasb. Papan kanggo nggelar wayang kulitc. Papan kanggo nyimpen pusakad. Papan kanggo turu
3. Rumpakan “Pepedhang” ing dhuwur kalebu .....
a. Tembang campursarib. Tembang dolananc. Tembang macapatd. Geguritan
4. Senthong wingit kanggo nyimpen gamelan loro blonyo. Tembung wingit tegese....
a. sepib. angkerc. petengd. reged
5. “Loro blonyo” nduweni teges .....
a. Reca kayu awujud penganten sarimbit kang lagi lungguh timpuhb. Reca kayu awujud penganten sarimbit kang lagi sungkemanc. Reca kayu awujud pesindhen lan wiyoga kang lagi nembangd. Reca kayu awujud wong wadon loro kang lagi njoged
6. Maca geguritan kudu nggatekake wirama, tegese ….a. Munggah mudhune swarab. Dawa cendhake tetembunganc. Gedhe cilice ukarad. Rasa pangrasane pocapan
7. Maca geguritan uga kudu nggatekake wiraga, tegese ….a. Tingkah laku nalika arep maca geguritanb. Patrap, sikap, obahing awak lan pasemon sawise maca geguritanc. Patrap, sikap, obahing awak lan pasemon nalika maca geguritand. Patrap, sikap, obahing awak lan pasemon sadurunge maca geguritan
8. Mengkono uga babagan wirasa aja dilalekake amarga wirasa iku ….a. Kanggo mbedakake apik lan orane geguritanb. Kanggo nambahi greget anggone maca geguritanc. Kanggo ngetokake pinter lan orane sing maca d. Kanggo mbedakake isine geguritan iku sedhih, seneng, semangat apa nesu
9. Piwulang luhur geguritan “pepadhang” ing dhuwur yaiku.....a. Lintang iku bisa dadi obor madhangi jagad rayab. Senthong kang angker amarga ora oleh dibukak dening sapa baec. Warisan leluhur ora kena dibukak dening sapa baed. Budaya warisan leluhur kang awujud kidung lan kitab kuna isih akeh kang sumimpen ing
museum10. Kang dikarepake geguritan yaiku ...
a. Syair Jawa gagrag anyarb. Syair Jawa gagrag lawasc. Tembang Jawa anyard. Tembang Jawa lawas
11. Kang kalebu titikane geguritan yaiku ...a. Kudu nggunakake purwakanthib. Kaiket ing aturan guru wilanganc. Tembung-tembunge mentes lan pilihand. Kudu ana tembunge kawi
12. Bedane antarane geguritan karo tembang macapat kang paling wigati yaikua. Tembang macapat kaiket ing aturan purwakanthi, dene ing geguritan kaiket ing guru lagub. Tembang macapat kaiket ing aturan guru gatra, guru wilangan, lan guru lagu, dene ing
geguritan bebas ora nganggo aturan kaya ing tembang macapatc. Geguritan kudu di tembangake dene ing tembang macapat yen maca kaya deklamasid. Geguritan biasane ora dingerteni sapa sing nganggit, tembang macapat kabeh anggitan
dingerteni pengarange13. Gawe geguritan iku njejer tembung-tembung sing madhet, kempel, duwe makna. Mula nalika
milih tembung kudu cermat, nek perlu ditimbang-timbang endi ta tembung sing dianggep paling cocok, pas, trep manut ide-ne. Tingkatan milih tembung iki diarani....a. Temab. diksic. amanatd. purwakanthi
14. Supaya katon luwih endah dirasakake lan diwaca, gawe geguritan prayogane uga nggunakke....a. purwakanthib. tembung jawa kunac. parikand. cangkriman
15. Ngagapi isine geguritan (interpretasi/menafsirkan) geguritan sadurunge maca geguritan gunane kanggo ....a. Ngerteni isine geguritanb. Supaya apal karo teks geguritanc. Ngerteni becik orane geguritand. Maca geguritan kanthi wiraga kang becik
Kunci Jawaban
1. A
2. C
3. D
4. B
9. B
10. A
11. A
12. C
5. A
6. A
7. C
8. D
13. B
14. B
15. A
Pembelajaran Remedial
Aktivitas kegiatan pembelajaran remedial, yang dapat berupa: pembelajaran ulang, bimbingan perorangan, belajar kelompok atau tutor sebaya dengan merumuskan kegiatan pembelajaran yang sesuai dengan karakteristik peserta didik, alokasi waktu, sarana dan media pembelajaran. Pembelajaran Pengayaan
Kegiatan pembelajaran pengayaan dirumuskan sesuai dengan karakteristik peserta didik, alokasi waktu, sarana dan media pembelajaran.
----------------------------
Mengetahui Patuk, 02 Januari 2019
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Dalno Legowo, M.Pd. Drs. Sujarno
NIP. 19650328 198602 1 003 NIP. 196601201994031007
Kunci Jawaban1. B2. C3. D4. C5. B
6. A7. C8. D9. B10. A
G. Media, Alat, bahan dan Sumber Belajar
Media : o Lembar kerja siswao Lembar penilaiano Media pembelajaran interaktif geguritan
Alat/Bahan:
o Spidol, papan tuliso Laptop & infocus
Sumber Belajar1. Puji Hariningsih, Sulistyarini.2015. Handayani VII. Klaten: Radhita Buana2. Endang Dwi Lestari. 2009. Kawruh Sapala Basa Jawa. Klaten : Intan
Pariwara.3. Prawiroatmodjo , S .1990. Bausastra Jawa. Surabaya : Yayasan Djojo
Bojo. 4. Warih Jatirahayu,Dra. 2012. Wasitatama 1. Yogyakarta : Yudhistira
Pengalaman peserta didik dan guru
----------------------------
Mengetahui Patuk, 4 Januari 2016Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
HERI MISWANTO, M.Pd. Drs. Sujarno NIP. 196107041983021003 NIP. 196601201994031007