урок байки г. сковороди

14
Тема уроку. Г. Сковорода. «Бджола та Шершень», «Собака і Вовк». Повчальний характер і художні особливості притч збірки «Байки харківські» Мета: ознайомити учнів з поетичною та байкарською спадщиною Г.Сковороди, його філософськими поглядами; розвивати уважність, вдумливість логічне мислення, розширювати кругозір; виховувати любов до краси рідного слова. Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання: портрет Г. Сковороди, виставка творів . ілюстрації. Епіграф: Пізнаєш істину – ввійде тоді в кров твою сонце. Г. Сковорода Байка – мудра іграшка, що в собі ховає силу. Г. Сковорода Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів 1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. - Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? - Яку мету поставимо перед собою? 2. «Незакінчене речення». Думаю, що… Сподіваюся на … Дізнаюся нове про … Має бути цікаво, тому що … 3. Прочитайте епіграфи. Поясніть, як ви їх розумієте. Чому саме ці слова я взяла за епіграф? ІІ. Актуалізація опорних знань. Конкурс «Подорож шляхом життя і творчості Г. Сковороди» Г. Сковорода народився на Черкащині. (Ні) – Митець був звільнений з посади викладача Переяславської коле гії через звинувачення у вільнодумстві, за новаторство у педагогічній діяльності. (Так) Соціальний стан поета син коваля. (Ні) – М. Ковалинський для Г. Сковороди — улюблений учень і найперш ий друг. (Так) – Після здобуття початкової освіти майбутній філософ багато по дорожує. (Ні) – Згідно із власним заповітом видатного митця на його надмогил ьному камені висічено: «Світ ловив мене, та не спіймав». (Так) Просвітництво Г. Сковороди виявилося в тому, що він написав для селянських дітей «Буквар». (Ні) – Митець досконало володів латинською, старогрецькою, німецько ю, польською мовами. (Так)

Upload: selezengalina

Post on 23-Feb-2017

31 views

Category:

Education


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: урок байки г. сковороди

Тема уроку. Г. Сковорода. «Бджола та Шершень», «Собака і Вовк». Повчальний

характер і художні особливості притч збірки «Байки харківські»Мета: ознайомити учнів з поетичною та байкарською спадщиною Г.Сковороди, його

філософськими поглядами; розвивати уважність, вдумливість логічне мислення, розширювати кругозір; виховувати любов до краси рідного слова.

Тип уроку: засвоєння нових знань.Обладнання:  портрет Г. Сковороди, виставка творів . ілюстрації.Епіграф:

Пізнаєш істину – ввійде тоді в кров твою сонце.Г. Сковорода

Байка – мудра іграшка, що в собі ховає силу.Г. Сковорода

Хід урокуІ. Організаційний момент.ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.- Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?- Яку мету поставимо перед собою?2. «Незакінчене речення». Думаю, що… Сподіваюся на … Дізнаюся нове про … Має бути цікаво, тому що …3. Прочитайте епіграфи. Поясніть, як ви їх розумієте. Чому саме ці слова я взяла

за епіграф?ІІ. Актуалізація опорних знань.Конкурс «Подорож шляхом життя і творчості Г. Сковороди»– Г. Сковорода народився на Черкащині. (Ні)– Митець був звільнений з посади викладача Переяславської колегії через

звинувачення у вільнодумстві, за новаторство у педагогічній діяльності. (Так)– Соціальний стан поета — син коваля. (Ні)– М. Ковалинський для Г. Сковороди — улюблений учень і найперший друг. (Так)– Після здобуття початкової освіти майбутній філософ багато подорожує. (Ні)– Згідно із власним заповітом видатного митця на його надмогильному камені

висічено: «Світ ловив мене, та не спіймав». (Так)– Просвітництво Г. Сковороди виявилося в тому, що він написав для селянських дітей

«Буквар». (Ні)– Митець досконало володів латинською, старогрецькою, німецькою, польською

мовами. (Так)– У Переяславській колегії Григорій Савич викладав філософію. (Ні)– М. Ковалинський написав роман про життя і творчість Г. Сковороди. (Ні)– Поет і водночас музикант Григорій Савич близько трьох років був співаком у

придворній хоровій капелі цариці Єлизавети. (Так)– У Харківській колегії митець викладав спочатку поетику, а потім релігієзнавство.

(Ні)– Останні роки життя Г. Сковорода присвятив служінню Богу. (Ні)– У своїй філософії Григорій Савич розмежовував Бога і природу. (Ні)– Суть філософії «сродної праці» полягала в тому, що людина успадкувала від

діяльності своїх батьків. (Ні)                                                                               ІІІ. Сприймання та засвоєння навчального матеріалу1. «Розминка».

Page 2: урок байки г. сковороди

Григорій Сковорода… Це ім’я знають в Україні всі – воно давно стало символом

мудрості української землі.- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте «Григорій Сковорода»? ( Мандрівник,

філософ, учитель, поет, байкар) 2. Слово вчителя.- Григорія Сковороду ви назвали байкарем. Хочу розпочати розмову про Сковороду-

байкаря його ж словами, записаними у передмові до збірки байок: «Люб’язний приятелю! Дарую ж тобі три десятки байок – тобі і тобі подібним… Будьмо ж дружні! Прийми і споживай з Петром мої чотириногі звірі, змії та птиці. Хай тебе Бог благословить! З ним не зашкодить і трута поганська. То лише образи, що криють , як полотном, істину. Споживай, доки споживаєш з Богом чого кращого.

Люб’язний приятелю! Твій вірний слуга,любитель священої Біблії Григорій СковородаЗалишивши педагогічну працю і живучи в селах поблизу Харкова, Г. Сковорода

написав знамениту збірку байок «Басни харьковскія». Перша половина її (15 байок), очевидно, створена у 1769 році, бо сам автор повідовляє, що «полтора десятка басен» він написав «В седьмом десятке нинешняго века, отстав от учительской должности». Друга половина збірки написана 1774 року в селі Бабаях, і тоді ж Г. Сковорода надіслав увесь збірник з 30 байок до свого приятеля П.Ф. Панкова з листом-посвятою, у якому висловив свої погляди на жанр байки.

3.Теорія літератури.- Пригадайте, що називається байкою?- Яка будова байки? Розгляньте таблицю, поясніть, що таке алегорія?- Пригадайте, хто є основоположником жанру байки? Хто ще працював у цьому жанрі

із зарубіжних письменників? (Показати портрети відомих байкарів)4. Аналіз байок Г. Сковороди.Одним із провідних у байках Сковороди є мотив сродної праці, якій він присвятив

чимало творів. Письменник постійно твердив, що праця є природною потребою кожної людини. Без праці людина не може мати щастя і морального задоволення. Робота приносить суспільству матеріальне і духовне багатство. Як твердить Г. Сковорода, праця мусить бути вільною. Кожний громадянин суспільства має працювати за покликанням, за нахилом і обдаруванням.

Рубрика «Асоціативний портрет».- З чим у вас асоціюється «праця»? Робота у парах.П – переборює лінь, байдужість , пасивність;Р – розвиває творчі здібності й нахили;А – активізує людину в її прагненні до робити добрі справи;Ц – ціле спрямовує діяльність; Я – яскравіє у кожній благородній душі. Робота над змістом байки «Бджола та Шершень».1.Виразне читання байки (чи прослуховування аудіо запису).

2. Ідейно-художній аналіз твору.Тема: розповідь про призначення праці в житті кожної людини на прикладі діалогу

Бджоли і ШершняІдея: уславлення улюбленої праці, яка є стимулом життя; засудження паразитичного

способу існування.Головні герої: Бджола (образ працьовитої, мудрої, досвідченої людини); Шершень (образ

людини лінивої, яка звикла користуватися результатами чужої праці).Жанр твору – літературна байка.

Ідейний зміст байки у афоризмі: «Роби те, до чого народжений, будь справедливий і миролюбний громадянин, i досить iз тебе».

Творче завдання. Скласти сенкан з ключовим словом «праця».Праця.

Page 3: урок байки г. сковороди

Корисна, цікава.

Виконую, стараюся, захоплююсяУлюблена справа – еліксир для душі.

Результативність.

Робота над змістом байки «Собака і Вовк»1.Виразне читання байки (чи прослуховування аудіо запису).

2. Ідейно-художній аналіз твору.Тема: зображення єдності уподобань, які є важливою передумовою дружби.Ідея: уславлення найкращих рис характеру: великодушності, милосердя, дружелюбності, справедливості, розсудливості; засудження заздрощів та лукавства.Головні герої: собаки Левкон та Фирiдам (образи людей, які знають ціну дружбі); Вовк (образ людини лицемірної та хитрої).Жанр твору – літературна байка.Коментар «сили» байки.

«Мікрофон». Якого б ви хотіли мати друга, подругу?

5. Особливість байок Г.Сковороди:1) прозова форма (як у Езопа);

2) складається з 2-х частини: І - стислий виклад якоїсь події, факту; ІІ- об’ємне тлумачення її автором, повчання, мораль або, як назвав її Г.Сковорода, — «сила»;3) перевага надається  ІІ частині – моралі;4) діалогічна форма викладу;5) виразний, по-філософськи переданий зміст.

ІV. Підсумок уроку.- Що нового ви дізналися сьогодні?- Чи згідні з ученням «сродної» праці?- Чи може бути людина щасливою, наприклад, виконуючи обов’язки двірника?

За якої умови?- Чи ви добре вивчили себе і свої нахили для визначення з вибором професії?- Що для вас означає дружба?- Яким ви є другом для когось? Чи ви самі досягли власного ідеалу дружби?V. Домашнє завдання1. Знайти визначення афоризму. Дібрати афоризми Сковороди про навчання, дружбу

сенс життя.2. Підготуватися до ідейно-художнього аналізу віршованих творів Г. Сковороди.

Page 4: урок байки г. сковороди
Page 5: урок байки г. сковороди
Page 6: урок байки г. сковороди

Езоп

Page 7: урок байки г. сковороди
Page 8: урок байки г. сковороди
Page 9: урок байки г. сковороди

Леонардо да Вінчі

Page 10: урок байки г. сковороди
Page 11: урок байки г. сковороди

Лафонтен

Page 12: урок байки г. сковороди

Федр

Page 13: урок байки г. сковороди