im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/files/downloads/my house. my fla…  · web view:...

25
З ДОСВІДУ РОБОТИ Mоскалець Любов Іванівни, вчителя англійської мови навчально-виховного комплексу «Долинська гімназія - загальноосвітня школа I-III ступенів № 3»

Upload: duongdan

Post on 31-Aug-2018

212 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

З ДОСВІДУ РОБОТИ

Mоскалець Любов Іванівни, вчителя англійської мовинавчально-виховного комплексу «Долинська гімназія

- загальноосвітня школа I-III ступенів № 3»

Долинська-2015

Page 2: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

Урок 1 Підтема: Прийом гостей Мета уроку: Навчальна складова мети: навчити учнів вживати нові лексичні одиниці мовлення; уживання особових займенників. Розвивальна складова мети: пам’ять, увагу, мислення, мовленнєві здібності, комунікативні навички, фонематичний слух. Пізнавальна складова мети: розвивати уміння самостійно працювати з різноманітними засобами навчання (працювати з підручником, дидактичним матеріалом), збагачення словникового запасу. Виховна складова мети: формування вміння працювати в різних режимах спілкування, формувати такі риси характеру, як доброзичливість, колективізм, толерантність, працьовитість.

Обладнання: дидактичний матеріал, аудіозапис, відеозапис,підручник «English-4» (автор О.Карп’юк), наочність з теми «Будинок.Квартира.», граматична таблиця «Personal Pronouns». Хід уроку

/Procedure/ І.Організаційний момент

/Introduction/ 1. Greeting and Aim 2. Phonetic reading T: Read the proverbs and try to give its Ukrainian equivalents. Try to learn the proverbs. An Englishman’s home (house) is his castle. My house is my castle. East or West, home is best. There is no place like home. It is good to be visiting, but it is better at home. When you are at home, even the walls help you. 2. Warming-up It is a place where we live in (a house) It is a place where we sleep (a bedroom) It is a place where we can watch TV and read books ( a living room) It is a place where we can cook and wash the dishes ( a kitchen) It is a place where we can wash our face and hands ( a bathroom)

Page 3: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

ІІ. Основна частина уроку /Main part/

1.Listening and drawing The room. This is a room. This room is not very big. It is little. The desk is in this room. The bed is in the room too. The lamp is on the desk. It is blue. The doll is on the bed. The doll has a green dress and a yellow hat.

2.Grammar practicea) Object pronouns

He phones me. I play football with you.

He has breakfast with her. She watches TV with him.

They run with us. Santa Claus give them presents.

He watch TV every day. She likes it too much.b) Do Ex.2, p.32 Listen and repeat.c) T: Put these lines in order to make a poem. Look at him. We are sitting on the grass. Look at her. She has got a coat with fur.

Look at them. He can jump and swim. Look at us. They are eating some jam.

Ex.6,p.33 3. Oral practice (work in pairs) Do Ex.4,p.33

4. Enjoy your rest! “Head,Shoulders,Knees and Toes Kids”

Page 4: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

5. Reading Pre-reading activities Who can you see at the pictures? Where is Taras? Who is he giving a box to? What pet has Bill got? While-reading activities Do Ex.1,p.32 Post-reading activities

What is the parrot’s name?What does Bill say to introduce Taras to Kate/Tom?What does Kate answer?

6. Speaking Do Ex.4,p.33 (work in pairs) 7. Writing WB. Ex. 1, p.19 8. Sing a song

Object Pronouns Song - "I Am Me, You Are You" WB. Do Ex.2,p.19

ІІІ. Заключна частина уроку/Summarizing-up/

1. Home assignments WB. Ex.3 , p.19 Ex.6,p.33 (learn the poem)

2.Summarizing

Урок 2 Підтема: Дім. Квартира. Мета: Навчальна складова мети: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної ситуації; вести розгорнутий діалог з опорою на діалог-зразок; писати слова теми «Будинок» згідно з правилами орфографії; формувати продуктивні інтонаційні навички( в говорінні та при читанні вголос). Розвивальна складова мети: вміння працювати в групах і парах, індивідуально; розвивати слухову і зорову пам’ять ; комунікативні навички. Пізнавальна складова мети: уміння самостійно працювати з підручником та дидактичним матеріалом. Виховна складова мети: виховувати працелюбність в оволодінні знань англійською мовою та зацікавленість у розширенні знань учнів; розуміння важливості оволодіння іноземною мовою і потреби користування нею як засобом спілкування.Обладнання : аудіозапис, відеозапис, дидактичний матеріал, підручник «English-4» (автор О. Карп’юк), текст вірша, наочність з теми «Будинок.Квартира».

Хід уроку

Page 5: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

/ Procedure/ І.Організаційний момент /Introduction/ 1.Greeting and Aim 2.Phonetic reading

Homes can be large, Wherever you live,Homes can be tall, If it’s old or it’s new,Homes can be cozy , Your home is yourFriendly and small. ’’Home sweet home’’ to you.

T: What is your house/flat like? 3. Warming-up

A place where we put books ( a bookshelf) You can sit on it ( an armchair) You use it when you talk to your friend ( a telephone) A short way of saying ’’ television’’ (TV) A thing on which to sit at the table ( a chair)

4. Check on Homework Ex.6,p.33 T: Can you recite a poem as if: - you were a child; - you were an actor. ІІ. Основна частина уроку

/Main part/ 1. Vocabulary practice

in the city in the country in the town T : Look at the pictures and tell where you live- in the country, in the town or in the city.

2.Reading

Page 6: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

Pre-reading activities T: Who can you see? Where are the children?

While-reading activities Do Ex.2,p.34

Post-reading activities T: Where does Tatas live? Does he live in a house or in a flat? What is his flat like? Speaking (pair work) Do Ex.4,p.35

3. Enjoy your rest! “Head,Shoulders,Knees and Toes Kids”4.Vocabulary revision

T : Ask your classmates the questions on the model and fill in the table. Example : -Do you live in a house or in a flat? -Have you got a garden/a balcony? -How many rooms are there in your house/flat?

Name House Flat Garden Balcony Number of rooms

5. Sing a song “House Song” (YouTube) 6. Playtime Do Ex.5,p.35

WB. Ex.2,p.20 ІІІ. Заключна частина уроку

/Summarizing-up/ 1. Home assignments WB. Ex.1 , p.20 Ex.5,p.35 (learn the poem)

2.Summarizing

Урок 3 Підтема: У помешканні

Мета: формувати навички аудіювання, удосконалювати роботу з оперуванням лексико-граматичним матеріалом на рівні монологічного висловлювання; ввести і навчити учнів у вживанні граматичних структур «There is /are», « I can see» та прийме-нників місця; розвивати самостійність та творчий підхід до виконання індивідуальних та групових завдань; розвивати пам’ять,увагу;виховувати культуру спілкування; зацікавленість у розширенні своїх знань; формувати розуміння важливості оволодіння даним граматичним матеріалом.Обладнання: опорні граматичні таблиці, підручник «English-4»( автор О.Карп’юк), текст вірша, аудіозапис, відеозапис.

Хід уроку /Proсedure/

Page 7: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

I. Організаційний момент /Introduction/ 1. Greeting and Aim. 2. Phonetic reading I’ve got two eyes and I can see A very nice room in front of me I see a window and a door, I see a ceiling and a floor, I see a table and a bed, I see a carpet, it is red. I see a wardrobe and a shelf. I like to do the room myself! 3. Warming up. T: Look at the pictures and name what you can see.

I can see…. 4. Check on Homework WB. Ex.1 , p.20

Ex.5,p.35 II. Основна частина уроку

/Main part/ 1.Grammar practice a) Do Ex.1,p.36 b) T: Make up sentences with the structures “There is/are…” Look at the pictures.

c) Game “ Catch the Fly”

T: Catch the fly on the desk! Catch the fly on the bookshelf! Catch the fly in front of your face! Catch the fly above your head!

Catch the fly in the middle of the desk! Catch the fly between the chairs!

Catch the fly behind the chair!

Page 8: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

Catch the fly in the corner of the room! 2.Writing WB. Ex.1,p.21

3. Enjoy your rest! “Head,Shoulders,Knees and Toes Kids”

4.Reading Pre-reading activities T: Listen to the words and clap your hands when you hear the words connected with our topic: a bed,a table,a street,a park,a vase,a fox,a tree,a chair,a desk,a lamp,a car, a picture, a bookshelf, a dog, a bathroom, a TV-set. While-reading activities Do Ex.2(a),p.37

Post-reading activities a) T: Put the words into two columns: rooms and furniture. b) Do Ex.2b, p.38 5. Oral practice ( pair work) Do Ex.3,p.38 6. Sing a song

“House Song” (відео) III. Заключна частина уроку /summing-up/ 1.Home assignments WB.Ex.3,p.22 Ex 1,p.36 ( learn new words) 2.Summarizing

Урок 4Тема: Будинок та меблі. Мета уроку. Навчальна складова мети: ознайомлення учнів з новими лексичними одиницями та навчання непідготовленого висловлювання; стимулювати співрозмовника на висловлювання; сприймання слів та їх правильне озвучування. Розвивальна складова мети: розвивати усне мовлення учнів; уважність, спостережливість і логічне мислення. Пізнавальна складова мети: розвивати в учнів інтелектуальні та пізнавальні здібності; розширення словникового запасу. Виховна складова мети: формування вміння працювати в парах, групах; виховання в учнів культури спілкування.Обладнання: текст вірша, тематичні картки, лексичні картки, підручник «English-4»( автор О.Карп’юк), аудіозапис, відеозапис, опорні граматичні таблиці. Хід уроку / Procedure/ І.Організаційний момент /Introduction/

1.Greeting and Aim 2.Phonetic reading Let’s go to my house. Here is the kitchen Let’s go today. Where Mother cooks for me.

Page 9: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

I’ll show you all the rooms Here is the living room Where we work and play Where I watch TV.

Here is the dining room.We eat here every day.

And this room is my roomWhere I sleep and play.

3. Warming up. T: Listen and say what it is. A room where food is prepared and cooked (kitchen) A room where there is a bath ( bathroom) A room where people sit, watch TV, relax (living room) A room which is used for sleeping in (bedroom) A room where you eat meals (dining room) 4. Check on Homework WB. Ex.3 , p.22

II. Основна частина уроку /Main part/ 1.Grammar practice

Game “Find and put” (group work)T: a pen Put the pen on the desk. a book Put the book in the middle of the room.

a ruler Put the ruler in the corner of the room.a pencil Put the pencil behind the desk.a chair Put the chair between the desks.

2. Vocabulary practice Do Ex.1,p.39 Ex.3,p.40 T: Match and say

cupboard fireplace wardrobe mirror chest of drawers bookcase 3.Oral Practice Do Ex.2,p.39 Game ’’A Chain’’.

4. Enjoy your rest! “Penguin Song - Penguin Dance Songs for Kids - Childrens Songs by The Learning Station”

5. Writing WB.Ex.3,p.23

6. Sing a song “My Family Lives In My House | fun song for children – YouTube”

III. Заключна частина уроку /summing-up/ 1.Home assignments

Page 10: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

2. WB.Ex.1,p.22 Ex 1,p.39 ( learn new words) 3.Summarizing

Урок 5Тема: Mоя кімната.Мета уроку. Навчальна складова мети: ознайомити учнів з новими лексичними одиницями. Розвивальна складова мети: розвивати уміння вживати активну лексику в діалогічному та монологічному непідготовленому мовленні з теми; мовну здогадку, пам’ять, увагу, вміння самостійно працювати. Пізнавальна складова мети: розширювати кругозір учнів. Виховна складова мети: виховувати культуру спілкування; почуття взаємодопомоги, відповідальність за виконання роботи.Обладнання: відеозапис пісні «“My Family Lives In My House», тексти для аудіювання, підручник «English-4» (автор О. Карп’юк), дидактичний матеріал.

Хід уроку / Procedure/ І.Організаційний момент /Introduction/

1. Greeting and Aim2. Phonetic drills

This is my house This is the door The windows are clean And so is the floor! 3. Warming up. ( Group work)

Word search (8 words)c t h l l m i r r o r hu u h s a t u o e i d q ar r p a d m r v c x s t lt d b h j p v x n o p la g b o o k c a s e q a zi j x l o a v s e d w s xn i o v f i r e p l a c es q p f w a r d r o b e p

T:The words can be horizontal, vertical, diagonal. Make up sentences with these words.

II. Основна частина уроку /Main part/

1. Vocabulary practice

Page 11: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

a) We need it to switch the light on and off .

We can’t open the door without it.

A series of steps inside a building that lead from one level to another.

b) Do Ex.1,p.41 c)WB.Ex.2,p.242. Reading Pre-reading activities

T: Who can you see in the pictures? Are the children in the rooms or in the hall? Are the boys going upstairs or downstairs? While-reading activities Do Ex.2,p.41-42 Post-reading activities

T: What things are there in the hall? What rooms are upstairs? Where is the TV/ telephone/ computer?

4. Enjoy your rest! “Penguin Song - Penguin Dance Songs for Kids - Childrens Songs by The Learning Station”5. Listening and speaking

T: Listen to the description of the rooms and match.

1) 2) 3) a) This room is very big. There is a little table, a sofa and an armchair in the room. There is a blue carpet on the floor. We watch TV in this room. b) It is a nice room. There is a wardrobe, a mirror and a bed in it. You can see a carpet on the floor. We sleep in this room. c) This room is very small. There are no windows in it. There is a shower in it. We wash our face and hands there. 5. Oral practice a) Do Ex.4,p.42 T: Look at this doll’s house. Say what there is in her house.

b) Make up the dialogue Do ex.5,p.40

6. Sing a song “My Family Lives In My House | fun song for children – YouTube”

Page 12: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

III. Заключна частина уроку /summing-up/

1. Home assignments WB.Ex.1,3,p.25 Ex 1,p.41 ( learn new words) 2. Summarizing

Урок 6Тема: Побутові прилади.Мета: Навчальна складова мети: формувати навички вживання нових лексичних оди-ниць в різних мовленнєвих ситуаціях; удосконалювати навички монологічного висло-влювання. Розвивальна складова мети: розвивати вміння розуміти на слух основний зміст тексту; розвивати творчий потенціал учнів, сприяти формуванню комунікативної компетенції. Пізнавальна складова мети: розширити словниковий запас учнів; розвивати уміння самостійно працювати з підручником та дидактичним матеріалом. Виховна скла-дова мети: виховувати доброзичливе ставлення до співрозмовника; формувати вміння працювати в різних режимах спілкування. Обладнання: аудіозапис,відеозапис,наочність з текстом «Побутові прилади», підручник «English-4» » (автор О. Карп’юк), іграшкові меблі. Хід уроку / Procedure/ І.Організаційний момент /Introduction/

1. Greeting and Aim 2. Warming up

Game “What is missing?’’T:Look at the table and say what you can see there ( a chair, a table, a wardrobe, a cupboard, a bed, a lamp, a sofa (children’s toys) Close your eyes and don’t peep.Now look again at the table .What is missing?)

3.Check on Homework WB.Ex.1,3, p.25

II. Основна частина уроку /Main part/

1. Presenting New Vocabulary T: Listen carefully and guess what this is: A type of oven that cooks food very quickly ( microwave oven)

An electric machine for washing clothes (washing machine) A machine that washes plates cups, forks (dishwasher) An electric machine that cleans carpets (vacuum cleaner)

Ways to save energy (switch off) Ways to save water (turn off)

2.Writing WB.Ex.1,2,p.26

3. Enjoy your rest! “Penguin Song - Penguin Dance Songs for Kids - Childrens Songs by The Learning Station”

4. Practice vocabulary ( work in pairs)

Page 13: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

T: Make up sentences using the following phrases: 1) Turn off the lights a) when you are not watching it. 2) Turn off the water b)when you leave the room. 3) Turn off the TV c)when you are brushing your teeth.5. ReadingPre-reading activitiesWho can you see in the pictures? Has Kate got a letter, a telegram, a parcel or a newspaper? What is there inside the parcel?

While-reading activities Do Ex.2,p.43

Post-reading activitiesT: Are the following statements true or false?

The postman brought a parcel. There is a vacuum cleaner inside the parcel. The vacuum cleaner is for mother. Mother’s birthday is on Tuesday.6.Oral practice (work in pairs) Do Ex.3,p.447.Playtime T:Throw a dice, find out what kind of home you have (according to the number of points shown on the dice) an do the following exercises

1. 2.. 3… 4…. 5….. 6……

A huge small large big low beautiful

B palace hut tent station summercottage

cottage

C hill mountain beach moon Mars starD elephants deer bananas craters UFOs meteoritesE guards thatch hammoc

kspaceships aliens ice

F 100 4 10 25 5 20

T: Tell about your funny home, using the table given above. My funny home is a/an----A-----B on the-----C. It’s got----D in the garden and----E on the roof. It’s got---- F rooms.T: Draw a picture of your funny home.8. Sing a song “My Family Lives In My House | fun song for children – YouTube”

III. Заключна частина уроку /summing-up/

1. Home assignments WB.Ex.3,p.26

Page 14: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

Ex 1,p.43 ( learn new words)2. Summarizing

Урок 7Тема: Традиціі святкування дня народженняНавчальна складова мети: Ознайомити з числівниками від 20 до 100.Формувати навички висловлювання своїх думок; вдосконалювати знання учнів з теми «Будинок.Квартира.». Розвивальна складова мети:. Розвивати навички роботи над текстом, увагу та кмітливість, самостійність та творчий підхід до виконання групових завдань. Пізнавальна складова мети: Розвивати уміння самостійно працювати з підручником, збагачення словникового запасу. Виховна складова мети: Розуміння важливості оволодіння англійською мовою і потреби користування нею як засобом спілкування.Обладнання: аудіозапис, відеозапис, текст пісні «Happy Birthday!», дидактичний матеріал, підручник «English-4» (автор О. Карп’юк ) , дидактичний матеріал. Хід уроку / Procedure/ І.Організаційний момент /Introduction/

1. Greeting and Aim2. Phonetic reading

I am 11 My granny is 72 My sister is 7 And you? My mother is 30 How old are you? My father is 40 3. Warming up

a) T: How old are you? How old is your mum/dad/grandma/grandpa?

b) Do Ex.1,2,p.46c) Game “BINGO!”

11 18 12 1 142 7 9 16 615 3 17 8 194 13 5 20 10

II. Основна частина уроку

/Main part/1. Reading

Pre-reading activities T: When is your birthday? Do you like birthday parties? What do we need for birthday parties? What presents do you like to get? What have you got on the table?

What are the typical birthday wishes in Ukraine? What is a usual birthday wish in England? Let’s read the text and find it out.

While-reading activities Do Ex.3,p.46

Post-reading activitiesT: Is birthday a public holiday? Why do people make birthday parties?

Page 15: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

What do people usually receive on that day? What do they usually wish on this day?2. Vocabulary practicea) T: When you have a birthday party you send invitation cards.Ann wants to send them to her friends too.Lets help her to write these cards.But before let’s choose the date and the time.Let it be 20.10.2015 from 5 till 7.( work in pairs)

b)T: But some of us your friends invite by the phone.Do you remember how to do it?

Ann: Telephone….? Could I speak to Jane, please? Jane: I am Jane. Hello,Ann!Ann: I am having a birthday on Saturday.Will you come to me?Jane:I’d love to.Ann: Great! See you here about 6 o’clock. 3. Sing a song T: Today we’ll speak about Ann’s birthday. So Ann is in the centre. We are around her. take each other’s hands and sing all together. Let’s dance and sing “Happy birthday you”4. Grammar practiceT:Image that my pen is a microphone. Look at the table and make up your sentences.I like to make birthday cakeWe don’t like to invite guestsYour to get presentsThey to celebrate birthdayHe likes to make a wishShe doesn’t to dance at birthday partyLike to sing at my birthday

5. Group workT: So, we have to finish up our holiday. Let’s make a poster about it. There is a paper for each group, pencils, felt-tip pens, glue.

a) The first group will help Ann to tell about her birthday.b) The second group will tell about Ann’s birthday as her friend.

III. Заключна частина уроку /summing-up/

1. Home assignments WB.Ex.1,3,p.27-28 Ex5,p.47 (project work) 2. Summarizing Урок 8 Тема: Підсумковий урок. Узагальнення навчального матеріалу за темою

Page 16: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

«Будинок.Квартира.Mеблі .» Мета уроку: Навчальна складова мети: перевірити навчальні досягнення учнів з різних видів мовленнєвої діяльності за темою «Будинок. Квартира».Розвивальна складова мети: розвивати навички самостійної роботи. Виховна складова мети: формувати творчий підхід до володіння знаннями з англійської мови; виховувати відповідальність за виконання роботи.

Хід уроку / Procedure/ І.Організаційний момент /Introduction/

1. Greeting and Aim2. Pronunciation practiceT: What is your favourite poem? ’’Home sweet home’’,” My room’’, ” Let’s go to my house” , ”This is my house”, “I am 11”

3.Check on Homework WB.Ex.5, p.47

II. Основна частина уроку /Main part/

1. Vocabulary practicea) Game “Describe your room”

P1: Who has a sofa for a living –room?P2: I have a sofa for a living-room.

b) AdvertisementT: Look at these newspaper advertisements for houses and flats.

a)What do you think these are? Write them in full.bdrm=bedroom

b) Say what each house has got.Example :22 Gard Street has got three bedrooms,a bathroom,a living room,a dining room,a kitchen and a garden.d)T: Your project ”My house”-draw a plan of your house.-describe your room-write a newspaper advertisement for your house or flat

2. Reading

My name is Click.I am from small Bon Appetite.I like to eat very much.I live

in a big from cheese.My room is nice and tasty.This is my .It is

22 Garden Street:3bdrms 1bthm 1lvg rm 1 dng rm 1 kn gdn49 Taylor Street: 2bdrms 1lvg 1kn 1bthm73 Apple Road:6 bdrms 2bthms2lvg rms dng rm kn 3gdns17 Wilson Road: 3bdrms kn bthm lvg rm gdn

Page 17: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

from .This is my .It is from .My favourite is from

apples and . This is my pizza .My Mars likes it.---------------------------------------------------------------------------------------------------

planet house bed tomatoes table melon computer oranges carpet catT: Read the text and say what room it is.(Tasty room)3.Writing and speakingGame ”Trio Trading Cards”T: Each pupil writes a “what” or “where” questions about the topic on the card.Pass your card to another trio member and each person answers the question on the new card.Pass the card to the third member who has not had it yet.That person reads the question and answer aloud.

4. Enjoy your rest! “Head,Shoulders,Knees and Toes Kids”

3. ReadingPre-reading activitiesT: What room can we see in the picture? What things are there? Is it large or small? Is it light or dark?

While-reading activities Do Ex.1, p.48

Post-reading activities T: Choose and complete.1.There are…..floors in the traditional English house.a) five b)two c) three2. The…..is usually a favourite in the house.a) bed room b)kitchen c) living-room 3.The British people usually have a……in the living-room. a) fireplace b) TV-set c) vacuum cleaner 4.They sometimes call the living room a… a) nursery b) bedroom c) sitting-room6.Writing Do Ex.1p.28

III. Заключна частина уроку /summing-up/

1. Home assignments WB. Ex.2,p. 28 Ex5,p.49 (make up a dialogue) 2. Summarizing

Література: 1.Англійська мова.Дидактична мозаїка.6 клас.У 2 ч.-Ч.І / М.В. Бондарь, О.В.Бондарь.-Харків:Веста:Видавництво «Ранок»,2003,-224с.2.Англійська мова. Дидактична мозаїка.5 клас.У 2 ч.-Ч.ІІ /О.В.Карпенко. -Харків:Веста:Видавництво «Ранок»,2003,-216 с.-(На допомогу вчителю)

Page 18: im-koippo.edukit.kr.uaim-koippo.edukit.kr.ua/Files/downloads/My house. My fla…  · Web view: навчити учнів створювати діалоги на основі комунікативної

3.Англійська мова.4 клас:Плани –конспекти уроків.-Хю.:Веста: Видавництво «Ранок»,2006,-192 с. 4.Cohen,Tlizabeth.Designing Groupwork:Strategies for the Heterogeneous Classroom.

2007.New York:Teachers College Press,1994.5.Дитячий журнал «Posnayko» №9, вересень, 2007.New York:Teachers College

Press,1994.6.Evans V.round-Up1.English Grammar Practice.Logman,1992.

7.Tom Hutchinson.English Project.Oxford University Press 1995.8.Trussel-Cullen A.Playing with Words.Shortland Publishing Limited,1989.