virtuelle servere -virtuelle servere vs fysiske servere

Click here to load reader

Post on 19-Jan-2016

36 views

Category:

Documents

0 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Virtuelle servere -Virtuelle servere vs Fysiske servere-. Hovedoppgave v åren 2005 Av Kurt Eirik Nilsen og Jørgen Foss. Agenda. Bakgrunn for prosjektet Problemstilling Virtuelle tjenere Testing Målinger Resultat Konklusjon. Bakgrunn. Flere og flere tjenere - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

  • Virtuelle servere-Virtuelle servere vs Fysiske servere-

    Hovedoppgave vren 2005Av Kurt Eirik Nilsen og Jrgen Foss

    Hovedoppgave vren 2005

  • AgendaBakgrunn for prosjektetProblemstillingVirtuelle tjenereTestingMlingerResultatKonklusjon

    Hovedoppgave vren 2005

  • BakgrunnFlere og flere tjenereKrever flere fysiske maskiner, ker hardware-kostnader, plassbehov, kjlebehov, osv.nske om sin egen tjener, forskjellige versjoner av tjenester, forskjellige operativsystemReservetjenere som ikke brukes med mindre en annen er nede gir drlig hardwareutnyttelse.Alternativ lsning?Virtuelle tjenere

    Hovedoppgave vren 2005

  • ProblemstillingHvilke lsninger finnes hvis det nskes benytte virtuelle tjenere, og er de gode nok?

    Hovedoppgave vren 2005

  • AvgrensingerOperativsystemWindows 2000Windows 2003Debian LinuxFedora Core 3Mandrake 10.1TjenesterNett-tjenere(Apache, IIS)Database (PostgreSQL)Virtuelle lsningerVMware ESX 3Linux VServer

    Ikke testede lsningerVirtuozzoVMware GSXMicrosoft Virtual Server

    Hovedoppgave vren 2005

  • Virtuelle tjenere hva er det?Lar deg kjre flere virtuelle maskiner p en fysisk maskin samtidigProgramvare som styrer virtuelle maskiner og tildeler virtuell maskinvareDen virtuelle maskinen tror den har hele den fysiske maskinen selv

    Hovedoppgave vren 2005

  • Virtuelle tjenere - bruksomrderUlike tjenester p ulike plattformer med liten trafikk og mye ledig kapasitet kan samles p en fysisk maskinUtdannelse og velseVertsselskap kan gi en tjener til hver kundeEksperimentering med virtuell tjener, berrer ikke hovedtjenerTjener kan slutte virke, virtuelle tjenere gir mulighet for ha reservetjener med siste kjente konfigurasjon som virket

    Hovedoppgave vren 2005

  • Virtuelle tjenere - produkterKan deles i tre kategorier:Kjrende p grunnoperativsystem - VMware GSX Server, Virtuozzo og Microsoft Virtual ServerEget operativsystem - VMware ESX ServerDeling med grunnoperativsystemet. Linux VServer kjrer p kjernen til grunnoperativsystem

    Hovedoppgave vren 2005

  • VMWare ESX Server - virkemteLinux-kjerne kjrer i bunnenTransformerer et fysisk system til en gruppe logiske dataressurserOS isolert i egne virtuelle datamaskinerDynamisk tildeling av systemressurserTekniske vertsmaskin Teknisk virtuell gjestemaskin Stttede gjesteoperativsystem Spesifikasjoner

    Hovedoppgave vren 2005

  • Tekniske spesifikasjoner, virtuell gjestemaskin ProsessorVirtuell Intel eller AMD x86 basert enprosessorsystemVirtuell Intel eller AMD x86 basert 2-veis system (med VMware Virtual SMP tilleggsmodul)MinneOpptil 3.6GB per virtuell maskinIDE DrevIDE-CD-ROMSCSI enheterOpptil fire virtuelle SCSI adaptere og opptil SCSI drev eller tilknytningsenhet per adapterVirtuelle harddisker med strrelse opptil 9TBSttte for SCSI enheter, inkludert DAT og DLT SCSI kassett og SCSI CD-R/RW drevBIOSPhoenixBIOS 4.0 Versjon 6-basert BIOSNettverkOpptil fire virtuelle ethernet nettverk adaptereSttter envher protokoll som gjesteoperativsystemet sttter over lokalnettetFlere hyytelses lokalnettkompatible virtuelle nettverk per ESX Server vert.

    Hovedoppgave vren 2005

  • Tekniske spesifikasjoner, vertsmaskin Prosessor2-16 prosessorer: Intel 900MHz Pentium III Xeon og bedre, eller AMD Opteron (kun i 32-bit modus)Minne512MB RAM minimumNettverkskortTo eller flere lokalnettkontrollere.For best sikkerhet og ytelse br det brukes separate nettverkskort for de virtuelle tjenerne og administrasjonskonsollen. SCSI enheterVMware ESX kan ligge p en IDE harddisk, men de virtuelle maskinene m ligge p SCSI/RAID-disker. Det gr ogs an dele SCSI-harddisker.For en komplett liste over stttede enheter, se [X3] VMware ESX spesifikasjonen.

    Hovedoppgave vren 2005

  • Stttede gjesteoperativsystem Microsoft Windows Server 2003: Standard, Enterprise, Web Editions, og Small Business ServerMicrosoft Windows 2000: Server og Advanced ServerMicrosoft Windows NT: 4.0 ServerMicrosoft Windows XP ProfessionalRed Hat Linux 7.2, 7.3, 8.0, and 9.0; Red Hat Enterprise Linux 2.1 og 3SUSE Linux 8.2, 9.0 and 9.1; SUSE Linux Enterprise Server 8 og 9Novell NetWare 5.1, 6.0 og 6.5FreeBSD 4.9

    Hovedoppgave vren 2005

  • Linux VServer - virkemteVirtuelle tjenerne deler kjernen til grunnsystemet.Ideen bak VServer er da fange prosesser i forskjellige omrder i systemet Baserer seg p Linux- og Unix-systemkallet chroot()Fanger prosessen i en underkatalogFanget prosess tror den kjrer i rootkatalogen

    Hovedoppgave vren 2005

  • Linux VServer - isoleringsomrderFilsystem - VServer er fanget i en underkatalog til hovedsystemet. Prosesser - VServer kan kun se de prosessene som er i den samme sikkerhetsomgivelsenNettverk - en VServer fr tildelt et eget vertsnavn og ip-adresseSuperbrukermuligheter - superbrukeren som kjrer i en VServer har frre privilegier enn en vanlig root-brukerSysv IPC er private til hver vserver

    Hovedoppgave vren 2005

  • TestingHvor mye reduseres ytelsen ved at det kjres flere virtuelle tjenere samtidig kontra kjre en fysisk tjener?Utfordringer:Ulike operativsystem, ulike tjenesterForskjell p overskudd av ressurser til tjenestene p forskjellige plattformer

    Hovedoppgave vren 2005

  • Testing - yteprveprogrammer abfor Apache men virker ogs p alle andre nett-tjeneretester hvor mange foresprsler nett-tjeneren takler per sekundtesten henter en testside p 1000 byte 1000 gangerpgbenchflger med i pakken til PostgreSQL10 klienter som utfrer 100 transaksjoner hverMleresultatet angir transaksjoner per sekund

    Hovedoppgave vren 2005

  • Mlinger - utfrelseNett-tjener og PostgreSQL installert p hvert operativsystem.Kjrer skript som utfrer ab 5 ganger og pgbench 5 gangerPause p 5 sekunder mellom hver testSnittet av testene er tallet vi gr ut fra

    Hovedoppgave vren 2005

  • Mlinger - operativsystemTestet hvert OS alene p fysisk maskinAnalyserer forskjell i ytelse nr OSet kjres p en virtuell tjener

    Hovedoppgave vren 2005

  • Mlinger VMWare ESX ServerHvert OS nr det kjrer aleneEtt OS + 1, 2, 3 eller 4 DebiantjenereEtt OS + 1, 2, 3 eller 4 Windows 20031 Debian og 1 Windows 2003 samtidig2 Debian samtidig2 Windows 2003 samtidig

    Hovedoppgave vren 2005

  • Resultat, VMware med Debian

    Hovedoppgave vren 2005

    Diagram1

    48.98473.756

    50.22460.88

    50.22469.388

    23.69459.304

    22.76859.722

    23.63856.858

    14.73837.634

    14.29437.802

    14.8238.094

    7.91846.386

    36.0861.704

    30.5654.434

    11.93642.064

    Postgres

    Apache

    Debian

    Data

    VMwareOperativsystem

    DebianBakrunnPostgresApachePostgreSQL

    512MBIngen48.98473.756

    640MBIngen50.22460.88

    1 Debian50.22469.388

    1 Debian med last(D1)23.69459.304Det er ikke noe poeng gjre dette mot de andre operativsystemene fordi debian blir ferdig lenge fr, og testen til det andre operativsystemet blir pvirket

    1 Debian med last(D2)22.76859.722

    2 Debian23.63856.858

    2 Debian med last(D1)14.73837.634

    2 Debian med last(D2)14.29437.802

    2 Debian med last(D3)14.8238.094

    4 Debian7.91846.386

    1 Windows36.0861.704

    2 Windows30.5654.434

    4 Windows11.93642.064

    MandrakeBakrunnPostgresApache

    512MBIngen52.218.104

    640MBIngen34.02217.522

    1 Debian38.41413.69

    2 Debian24.5669.31

    4 Debian7.893.506

    1 Windows36.51213.484

    2 Windows34.02412.332

    4 Windows18.3389.096

    FedoraBakgrunnPostgresApache

    512MBIngen3.56216.204

    640MBIngen3.81216.642

    1 Debian3.26810.766

    2 Debian2.0966.814

    4 Debian0.69666666672.252kun 3 tester p postgres

    1 Windows2.38812.36

    2 Windows3.2946.672

    4 Windows2.738.85

    Win2000512MBIngen41.09226.252

    640MBIngen38.03430.504

    1 Debian29.0756.258

    2 Debian17.71653.874

    4 Debian3.6920.692

    1 Windows24.3536.574

    2 Windows25.01433.302

    4 Windows9.76425.016

    BakgrunnPostgresApache

    Win2003512MBIngen47.80855.064

    640MBIngen39.63646.554

    1 Debian28.93646.90432.7433.534

    2 Debian20.25445.92420.77644.628

    4 Debian5.13225.882

    1 Windows37.8846.19

    2 Windows27.46440.47

    4 Windows15.87231.734

    1 Windows med last (W1)19.2641.902

    1 Windows med last (W2)17.8146.405kun 4 tester p IIS

    2 Windows med last (W1)2.121.834

    2 Windows med last (W2)5.86525.974

    2 Windows med last (W3)34.034

    Sheet2

    Sheet2

    48.98473.756

    50.22460.88

    50.22469.388

    23.69459.304

    22.76859.722

    23.63856.858

    14.73837.634

    14.29437.802

    14.8238.094

    7.91846.386

    Postgres

    Apache

    Sheet3

    52.218.104

    34.02217.522

    38.41413.69

    24.5669.31

    7.893.506

    Postgres

    Apache

    3.56216.204

    3.81216.642

    3.26810.766

    2.0966.814

    0.69666666672.252

    Postgres

    Apache

    41.09226.252

    38.03430.504

    29.0756.258

    17.71653.874

    3.6920.692

    48.98473.756

    50.22460.88

    50.22469.388

    23.69459.304

    22.76859.722

    23.63856.858

    14.73837.634

    14.29437.802

    14.8238.094

    7.91846.386

    36.0861.704

    30.5654.434

    11.93642.064

    Postgres

    Apache

    Debian

    47.80855.064

    39.63646.554

    28.93646.904

    20.25445.924

    5.13225.882

    37.8846.19

    27.46440.47

    15.87231.734

    19.2641.902

    17.8146.405

    2.121.834

    5.86525.974

    2 Windows med last (W3)34.034

    Postgres

    Apache

    Windows 2003

  • Resultat, WMware vs. Debian

    Hovedoppgave vren 2005

    Diagram4

    110.012331.096

    50.22460.88

    50.22469.388

    23.69459.304

    22.76859.722