4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги...

33
4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд тоглон мэдрэмжээ илэрхийлье 9 цаг Боловсруулсан: ЧД-ийн 23 дугаар сургуулийн бага боловсролын багш Д.Баасансүрэн С.Болормаа

Upload: others

Post on 29-Aug-2019

637 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

4-р анги Монгол хэл

Нэгж хичээлийн хөтөлбөр

Сэдэв : Дүрд тоглон мэдрэмжээ илэрхийлье 9 цаг

Боловсруулсан: ЧД-ийн 23 дугаар сургуулийн

бага боловсролын багш

Д.Баасансүрэн

С.Болормаа

Page 2: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Зорилго: Зохиолын баатрын харилцан ярианаас зан чанар, дотоод сэтгэлийг

тодорхойлж , жүжиглэн үзүүлж сурна. Эхийг уншаад мэдрэмжээ илэрхийлэн

ярьж, бичиж сурна.

Зорилт :

Баатруудын харилцан ярианаас зан чанарыг тодорхойлон унших

Зохиолын баатруудын харилцан яриаг жүжиглэн үзүүлэх

Мэдрэмжээ илэрхийлэн ярих

Мэдрэмжээ илэрхийлэн бичих

Төлөөний үгийг зөв хэрэглэх

Уншихдаа :

Баатруудын хоорондоо хэрхэн харилцаж байгааг бодож унших

Баатруудын харилцан ярианаас зан чанарыг тодорхойлох, харьцуулах

Харилцан ярианаас чухал хэсгийг олж унших

Баатруудын сэтгэлийн хөдөлгөөнийг төсөөлөн унших

Сэтгэлийн хөдөлгөөнөө илэрхийлэн унших

Баатрын дүрээр унших

Ярихдаа:

Асуултын дагуу уншсанаа ойлгомжтой ярих

Яагаад чухал гэж үзсэнээ тайлбарлан ярих

Баатруудын зан чанар, дүр төрхийг төсөөлөн ярилцах

Өөрт тохиолдсон явдлаа ярих, бусдыг сонсох

Сэтгэлийн хөдөлгөөн яаж илэрч болохыг ярилцах

Мэдрэмжээ илэрхийлэн ярих

Бичихдээ:

Мэдрэмжээ илэрхийлж бичнэ

Өгүүлбэрээс сонгон, бичих санаагаа төлөвлөх

Санаагаа цэгцэлж, зөв байрлуулах

Бичсэнээ бусдад уншиж сонсгох

Дахин засаж сайжруулах

Үг давтахгүй байх

Төлөөний үгийг найруулгад зөв хэрэглэх

Түлхүүр үгс : харилцан яриа, дууны өнгө, нүүрний хувирал, харцны өөрчлөлт, биеийн хөдөлгөөн, жүжиглэх, мэдрэмжээ илэрхийлэх

Page 3: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Агуулга :

Судлагдахуун Ур ухаан

Баатрын харилцан яриа

Жүжиг

Дүр

Холбох үг

Сэдвийн хүрээнд ойлгомжтой итгэлтэй ярих

Бусдын яриаг хүлээцтэй сонсох

Баатруудын харилцан яриаг жүжиглэж үзүүлэх

Унших болон илтгэх үедээ ярих хурд, дууны

өнгөө тохируулах

Үйлийн эзнийг төлөөний үгээр илэрхийлэх

Үнэлгээ : 1. Явцын үнэлгээ \ ээлжит хичээлийн явцад үнэлнэ\

2. Нэгж хичээлийн үнэлгээ \ чадварын шалгуураар үнэлнэ\

Юуг? Яаж ? Хэрхэн үнэлэх

Явцын үнэлгээ:

Ээлжит хичээлийн явцыг

үнэлнэ.

Алхмаар үнэлнэ. Аман үнэлгээ

Смайлаар

Нэгж хичээлийн үнэлгээ:

1. Тохирох үг сонгох

2. Үгийн утга тайлбарлах

3. Асуултанд хариулах

4. Өгүүлбэр зохиох

5. Гадаад дүрийг бичих

1. Шалгуур

даалгавраар

өөрийгөө үнэлэх

2. Шалгуур

даалгавраар багш

үнэлэх /сэргээн

санах, ойлгох,

хэрэгжүүлэх,бүтээх

түвшин /

3. Шалгуур даалгавар

/бүтээх түвшин/

багш үнэлж

үнэлгээг журналд

бичнэ.

Даалгавар тус бүрээр

оноогоор үнэлнэ.

Онц 85-100%

Сайн 70-84%

Хангалттай 55-69%

Дунджаас доогуур 40-54%

Дэмжлэг хэрэгтэй 25-39%

Хангалтгүй 0-25%

Page 4: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Хөтөлбөрийн уялдаа

3-р анги 4-р анги 5-р анги

Зохиолын үйл явдал, гол баатрын үйлийг төсөөлөх, таамаглах

Эхийг эхлэл, гол, төгсгөл хэсгийг зөв дараалалд оруулах

Тухайн нөхцөлд дуу хоолой, нүүр царайгаа тохируулан ярих

Зохиолын баатрын гадаад дүр байдлыг

төсөөлөх, үйл явдлыг таамаглах

Харилцан яриаг жүжиглэж үзүүлэх

Унших болон илтгэх үедээ ярих хурд дууны

өнгөө тохируулах

Баатруудын хоорондын холбоо, сэтгэл санааны

байдал, үйл явдлыг дүрслэх, дүгнэлт хийх

Өөрийн үзэл бодолтой харьцуулан дүгнэх

Үгийн сонголт, дууны өнгөө нөхцөл байдалдаа

тохируулан өөрчлөх

Өмнөх сэдэвтэй хэрхэн

холбогдсон нь Одоо судлах сэдэв

Дараах сэдэвтэй хэрхэн

холбогдсон нь

Баатруудын гадаад

дүр, зан байдлыг

ялган унших

Зохиолын баатрын

гадаад дүр байдлыг

төсөөлөх

Өгүүлбэрт сэтгэлийн

хөдөлгөөн ,өнгө аяс

илтгэх аялгаа

тохируулах

Өгүүлбэрийг

дэлгэрүүлэн зохиох

Зохиолын

баатруудын зан

чанарыг тодорхойлох

Баатруудын зан

чанарыг илэрхийлж

дүрслэх, жүжиглэж

үзүүлэх

Өөрийн мэдрэмжээ

илэрхийлж ярих

бичих

Зохиолын

баатруудын зан ааш

,үзэл бодол

зохиолын эхлэл

болон төгсгөлд

хэрхэн

өөрчлөгдсөнийг

харьцуулах

Зохиолын талаар

өөрийн үзэл бодлоо

соѐлтой илэрхийлэх

Сэтгэлийн

хөдөлгөөнөө

илэрхийлэх үг

хэллэгийг хэрэглэх

Цагийн төлөвлөлт :

№ Ээлжит хичээл Хугацаа

1,2 Баатрын харилцан ярианаас зан чанарыг тодорхойлон уншицгаая

80 мин

3,4 Зохиолын баатрын харилцан яриаг жүжиглэж үзүүлье 80 мин

5 Мэдрэмжээ илэрхийлж ярьцгаая 40 мин

6,7 Мэдэмхий борын үлгэр 80 мин

8 Хөвийн булагийн хөх тогоруу 40 мин

9 Мэдрэмжээ илэрхийлэн бичицгээе 40 мин

Page 5: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт 1. 2

Сэдэв Баатрын харилцан ярианаас зан чанарыг тодорхойлон уншицгаая.

Хугацаа 80 мин

Зорилго Эхээс баатрууд хоорондоо хэрхэн харилцаж байгааг бодож унших

Зорилт

Харилцан ярианаас дүрийн зан чанарыг тодорхойлох

Баатруудыг яриаг төлөөлөн унших

Харилцан ярианаас чухал хэсгийг сонгон бичих

Үе шат Үйл ажиллагаа Багшийн чиглүүлэг Хэрэглэг-

дэхүүн код

Сэдэлжүүлэх

Зураг харуулж зохион ярилцах.

Хоѐр хүүхдэд нэр өгье.

- Хүүхдүүд юу ярилцаж байгаа

бол?

- Нэг нь яагаад сандарсан бэ?

- Хүүхдүүд загасаа яасан бэ?

- Тулгаа Отгоноос юу гэж

асуусан бол?

- Тэр 2 юу ярилцаж байгаа гэж

чи бодож байна вэ ?

- Хоѐр хүү загасаа буцааж

авсан болов уу ?

Зургийг анхааралтай

ажиглана.

Нэр өгнө :

Отгон ,Тулгаа хоѐр

загасны тухай ярилцаж

байна.

Тулгаагийн барьж ирсэн

загасыг Отгон голд

тавьсан .Тулгаа сандарч

уйлсан

Сурагчдаас олон

таамаглал хариулт сонсож

яриулна.

Загасны амьдрах орчин

хоѐр янз.

Нэг нь гол, нуур цөөрөмд

нөгөө нь шилэн хоргонд

амьдардаг.

1мх:үз .04.12

.01

1мх:үз. 04.12

.02

1мх:үз. 04.12

.03

Сурах бичгээс эхээ унших:

Алхам 1 . Зохиолыг ойлгосон

Уншихдаа :

- Эхэд юуны тухай

Сурах бичиг

Page 6: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Үйлийн

баримжааг

ялган таних

эзэмших

байдлыг дараах асуултаар ярилцаж

бататгана.

- Отгон яагаад жараахайг усанд

нь буцааж тавьсан бэ?

- Жараахай шилэн хоргонд

удсан бол яах байсан бэ?

- Бяцхан Тулгаа хүү уйлсны

учир шалтгаан нь юу вэ ?

- Отгон, Тулгаагийн тухай юу

гэж бодсон бэ ? Яагаад

- Тулгаа Отгоныг зөв юм

хийсэн гэж бодсоныг яаж

дүрслэв?

Алхам 2

- Байгаль дэлхийгээ

хамгаалсан үйл явдлыг

зохиолч бидэнд яаж

мэдрүүлэв?

- Чамд ийм явдал тохиолдсон

бол яаж шийдэх байсан бэ?

- Отгоог тийм шийдвэр гаргана

гэж бодсон уу?

Алхам 3

Хамгийн чухал асуудлыг хөндсөн

асуулт аль нь байсан бэ?

Яагаад ?

Алхам 4

С.б-аас хуу 121 Дасгал 3 –ын 2-р

даалгаврыг хийе.

Юунд ? . . . . . . . . . . цовхчино.

Хаана ? . . . . . . . . сэлж одов.

Тодруулсан үгс зохиогчийн ямар

санааг илэрхийлж байна вэ?

Алхам 5

Зохиолын гол санааг цөөн

өгүүлбэрээр нэгтгэн дүгнэж

бичицгээе.

Дараах зүйр үгсээс аль нь зохиолын гол санаатай тохирохыг бодож бичээрэй.

өгүүлснийг ухаарч унших

- Баатрууд хоорондоо

хэрхэн харилцаж байгааг

бодож уншихыг сануулна.

Голын жараахай шилэн

хоргонд амьдарч чадахгүй

гэж Отгон бодсон.

Үхэх магадлалтай, хоол нь

тохирохгүй байх.

Загас барих гэж маш их

хөдөлмөр зарцуулсан.

Тулгаа бол жижигхэн

юмны учир мэдэхгүй.

-За яах вэ,жараахайнууд

нээрэн гэртээ

хариг,тиймээ . . .

Хүүхдүүдийн бодлогогүй

үйл хөдлөлөөс болон

мэдээлэл багаас байгаль

дэлхий хохирдгийг

анхааруулсан.

Сурагчдын үзэл бодлыг чөлөөтэй яриулах -Отгоо,чи жараахайнуудыг яагаад заавал тэр чулууны тэнд тавьж байгаа юм бэ?

Хүүхэд бүр өөрийнхөөрөө сонгож тайлбарлавал сайн .

Шилэн савтай усанд гурван хөөрхөн жараахай цовхчино.

Нүдэнгийн голд жараахайнууд алтран гялтганан сэлж одов.

Дүгнэлт хэлүүлнэ.

Сурагч Алтайгийн бичсэн сэтгэгдлийг уншиж санаа авч өөрийнхөө бодлыг бичнэ.

Жишээ: Хүн бүр өөрийн төрсөн нутагт, өөрийн гэртээ жаргалтай сайхан

хуудас 120

Сурах бичиг

хуудас 121

Page 7: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Тус болох гээд ус болох Хүн хүнийхээ хүчинд

Загас усны хүчинд Гар хөдөлбөл ам хөдлөх Гэм нь урдаа

Гэмшил нь хойноо Санаа сохор бол нүд сохор

амьдардаг. Амьтан ч гэсэн үүнтэй адил өөрийн амьдрах орчиндоо байх ѐстой. Харин хүмүүс тэдэнд тусалж хайрлаж байгаасай . гэх мэт

1мх:04.12.04

Үйлийн

баримжааг

үнэлэх

хөгжүүлэх

Алхам 6

Баатруудын зан чанарыг

тодорхойлъѐ.

Ингэхийн тулд харилцан яриаг дахин

уншиж эргэцүүлье.

-Отгон ямар хүүхэд вэ?

-Тулгаа ямар хүүхэд вэ?

Баатруудын зан чанарыг тодорхойлж дүгнэж бичье.

Алхам 7

Харилцан ярианаас хамгийн чухал

хэсгийг сонгон уншъя.

Санамж

Чухал хэсэг гэдэг нь тухайн

баатрын үзэл бодол, зан чанарыг

илэрхийлэх хэсэг юм.

Харилцан яриаг хоѐр хүүхдээр төлөөлөн уншуулна.

Отгон

давуу тал сул тал

байгаль дэлхийг хайрладаг

ганцаараа шийдвэр гаргасан

Тулгаа

давуу тал сул тал

тэвчээртэй ухаантай

гэнэн томоогүй

Яагаад чухал гэж үзэж буйгаа тайлбарлан ярилцана.

Сурах бичиг

хуудас 121

Гэрийн

даалгавар

Хоѐр баатрын харилцан ярианаас хамгийн чухал гэсэн хэсгийг түүж бичээрэй.

Баатруудын яриаг төлөөлөн уншиж , дүрд тоглохоо бэлдээрэй.

Page 8: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт 3.4

Сэдэв Зохиолын баатрын харилцан яриаг жүжиглэж үзүүлье.

Хугацаа 80 мин

Зорилго Баатруудын дүрд тоглон сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийлэх

Зорилт

Баатруудын зан чанарыг илэрхийлэн унших

Дүрд тохируулан дууныхаа өнгийг өндөр, нам болгох

Нүүрний хувирал, харц, гарын хөдөлгөөнийг тохируулах

Үе шат Үйл ажиллагаа Багшийн чиглүүлэг

Хэрэглэг

дэхүүн

Сэдэлжүүл

эх

Гэрийн даалгаварт өгсний дагуу

харилцан яриаг дүрээр уншина.

Хэн нь дүрээ сайн илэрхийлсэн

бэ?

Дүгнэн бичье.

Самбарт 4 үгийг хадаж

дүгнэнэ. Сурагчид дэвтэртээ

хийнэ

Нүүрний хувирал

Дууны өнгө

Биеийн хөдөлгөөн

Гарын хөдөлгөөн

1мх:үз.04.

12.05

Сурах бичиг

хуудас 122

Үйлийн

баримжааг

ялган

таних

эзэмших

Алхам 1

Харилцан яриаг төлөөлөн

уншъя. Уншихын өмнө зарим

үгийн утгыг ярилцана.

Ургах наран - өглөөний нар

Үдийн наран – өдрийн нар

Үдэш – нар жаргасны дараах үе

Шөнө – од сар гарсан үе

Өчүүхэн нас – бага залуу нас

Дунд нас – идэр нас

Их болсон – нас ахисан

Өтөл - хөгширсөн

Багш ,шавь хоѐрын харилцан

яриаг уншихад ямар

сэтгэлийн хөдөлгөөн ,

нүүрний хувирал, дууны өнгө

байхыг ярилцаж яаж

уншихаа тохируулна.

Асуултын тэмдэг болон

цэгээр төгссөн өгүүлбэрийн

хэлэх аялгыг тохируулах

Самбарт дэлгэцээр үзүүлнэ.

Багш: дууны өнгө нам,

жүжиглэлт бага, гар хавсрах

Хөвгүүн: цогтой тод дуугаар,

баясгалантай , гарын

хөдөлгөөн нарны зүг заах

Сурах бичиг

хуудас 122

1мх:үз.04.

12.06

Page 9: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Алхам 2

Д.Равжаа “ Сэтгэлийг амраагч”

шүлгийн 4 мөрийг бичиж

цээжээр унших

Гол санааг тайлбарлан

бичүүлнэ.

Гол санаа нь:

Нар гарахад үүл саад

болдогтой адил эрдэм

сурахад залхуурах нь саад

болно.

1мх:үз.04.12

.07

Үйлийн

баримжааг

үнэлэх

хөгжүүлэх

Алхам 3

А.И.Крылов “ Соно шоргоолж

хоѐр “ ѐгт үлгэрийг уншъя.

Аагим зуны халуунд соно,

шоргоолж хоѐр юу юу хийж

байсан бэ?

Зохиолч ,соно ба шоргоолжны

дүрээр ямар зан чанартай

хүнийг үзүүлсэн бэ?

Харьцуулан ярьж бичнэ.

Алхам 4

Баатруудын харилцан яриаг

яаж илэрхийлэхээ төлөвлөе.

Зохиолын баатраас сонгон

төлөөлөн уншиж жүжиглэхийн

тулд судалгаа хийнэ.

Бусад сурагч яаж жүжиглэж

байгааг сайн ажиглаж сонсоно.

Дүгнэлт хийж сайн жүжиглэсэн

сурагчдыг нэрлэж баяр

хүргэрэй.

Эхлээд өөрсдөө уншина.

Дараа нь багш 2 хүүхэдтэй

хамтран жүжиглэж уншиж

үзүүлнэ.

Асуултын дагуу ярилцана.

Соно: биеийн амрыг хардаг

залхуу, хөнгөн зугаа цэнгэлд

дуртай

Шоргоолж: хөдөлмөрч,

ухаалаг

Соно Шоргоо

лж

Дууны

өнгө

аргадсан

сүртэй ширүүн

Нүүрний

хувирал

харц

намуун зөөлөн

гайхсан

шоолсон

Бие,

гарын

хөдөл

гөөн

Бөхийсөн гараа зөрүүлж барих

Бүжиглэх мэт

Төлөвлөсний дагуу бэлдэж

дүрд тоглон жүжиглэнэ.

Сурах бичиг

хуудас 123

1мх:үз.04.12

.08

Page 10: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Алхам 5

Сурагчдын сонирхлыг татахаар

Д.Гармаа “Гавьяат үйлсийн

мөрөөдөл”

Л.Түдэв “ Хорвоотой танилцсан

түүх” зохиолын хэсгээс уншиж

өгнө, эсвэл бичлэг хийж

сонсгож болно.

Уншихын өмнө сурагчдад

харилцан яриатай хэсгийг

яаж уншиж байгааг сайн

анхаарч сонсохыг сануулна.

1мх:үз.04.12

09

Гэрийн

даалгавар

Уншсан эхүүдээс харилцан яриа зохион бичээрэй.

“Нүдэлж зөв бичье” үгсийг хуулан зөв бичиж сураарай с.б ху 123

ХЭРЭГЛЭГДЭХҮҮН

1мх:үз.04.12.01 1мх:үз.04.12.02 1мх: үз.04.12.03

Зүйр үгс | 1мх: үз.04.12.04 |

Тус болох гээд ус болох Хүн хүнийхээ хүчинд Загас усныхаа хүчинд Гар хөдөлбөл ам хөдлөх

Page 11: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Гэм нь урдаа Гэмшил нь хойноо

Санаа сохор бол нүд сохор.

1мх:үз.04.12.05

Нүүрний хувирал

Дууны өнгө

Биеийн хөдөлгөөн

Гарын хөдөлгөөн

1мх:үз.04.12.06

1мх:үз.04.12.07

Page 12: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

1мх:үз.04.12.08

Page 13: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт 5

Сэдэв Мэдрэмжээ илэрхийлж ярьцгаая.

Хугацаа 40мин

Хичээлийн

зорилго

Сэтгэлийн хөдөлгөөнөө илэрхийлж сурах

Зорилт Зохиолын баатруудын сэтгэлийн хөдөлгөөнийг мэдэрч унших

Зохиолын хэлээр ярилцах , мэдрэмжээ илэрхийлэн ярилцах

Үгийн утгыг мэдэх

Үе шат Үйл ажиллагаа Багшийн

чиглүүлэг

Хэрэглэг-

дэхүүн

код

Сэдэлжүүлэх

Алхам 1:

Тодруулсан өгүүлбэрээс цэгийн

оронд ямар үг байж болохыг бодож

олоорой.

Олсон үгээ орлуулан төсөөлөн

унших

Мэдэхгүй үгээ дугуйлж тэмдэглэн

уншаарай.

“ Шороотой нойтон

гашуун эд байсан”

\төмс\

Үйлийн

баримжааг

ялган таних

эзэмших

Алхам 1:

Мэдэхгүй байгаа үгээ тэмдэглэн

бичих

Алхам2:

Багшийн уншиж байгаа эхийг анхааралтай

сонсоод “Аль хэсэгт сэтгэл чинь ямар

болж байгааг? зургаас сонгож өргөх

ТӨМ:1

Толь бичиг

ашиглан болон

бусад сурагчдаар

тайлбарлуулах

Эхийн хэсэг бүр

дээр зогсолт хийн

сурагчдын хариулт

сонсох

ТӨМ:1

Сурагч-

дын

тоогоор \

эсвэл баг

дунд\

Page 14: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Үйлийн

баримжааг

үнэлэх

хөгжүүлэх

Алхам3:

“Уншсанаа ярилцацгаая” асуулт

даалгаврын дагуу ярилцах

Энэ үед Мэдэмхий борын царай ямар байсан вэ?

Мэдэмхий борын хэлсэн үгийг сонсоод сэтгэл чинь ямар байна вэ?

Энэ үед оготнуудын царай яаж хувирсан вэ?

Та нар оготнуудад юу гэж хэлмээр байна?

Явцын үнэлгээ- гэрлэн дохио

Эхээс ойлгосноо дарааллын дагуу ярих ,

асуулт тавих , асуултанд хариулсан

байдалд үнэлгээ өгөх

Зохиолын баатрын дүр байдлыг тодотгосон

үгийг тэмдэглэх

Асуултын дагуу

хариулт авахдаа

“Зохиолын хэлээр

ба эхэд гарч буй

үгээр яриулах”

Асуулт зохиолгох

Санамж

Зохиолын

хэлээр ба

эхэд гарч

буй үгээр

ярилцах

Гэрийн

даалгавар

Мэдэмхий бор ба 3 оготны баг хийж ирэх

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт 6,7

Сэдэв Мэдэмхий борын үлгэр

Хугацаа 80мин

Хичээлийн

зорилго

Дүрд тоглон мэдрэмжээ илэрхийлэх

Зорилт Зохиолын баатрын хөргийг ялган унших

Дүрийн зан байдлыг илэрхийлэх

Дүрд хувиран тоглох

Үе шат Үйл ажиллагаа Багшийн чиглүүлэг Хэрэглэг

дэхүүн

код

Page 15: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

сэдэлжүүлэх

Сурагчдын хүсэлтээр зохиолч, Мэдэмхий

бор, 3 оготны дүрийг сонгуулан баг болгох

Ангиас хэдэн ч баг гаргаж болно

2 сурагч, багштай хамтран шүүгч

хийх

Дүрээр уншихдаа

нүдний харц, биеийн

хөдөлгөөн нүүрний

хувирал, дууны

өнгөө тохируулж

байгаа эсэхэд

хяналт тавих

Дүрийн

багаа

бэлдсэн

байх

Үйлийн

баримжааг

ялган таних

эзэмших

Алхам 1

Багаараа ярилцаж , эхийг дүрд тоглон

ярилцахад тохиромжтой байхаар утга

алдагдуулахгүй харилцан яриа болгох

Алхам 2

Багууд дүрийн тоглолт хийх.

Явцын үнэлгээ: Аль баг илүү идэвхтэй

байгааг гэрлэн дохиогоор үнэлнэ.

Зохиолын дүрийн харилцан яриаг өөр өөр өнгө аясаар унших дүрд тоглох зэрэг сурагчдын идэвхийг тодруулах

Аль баг илүү идэвхтэй байгааг тодруулах

Дүрийн

тоглолтыг

шүүх

“Ажлын

хуудас “

Үйлийн

баримжааг

үнэлэх

хөгжүүлэх

Алхам 3.

Мэдэмхий бор хэд тамшаалснаа “ Боорцог л байна. Нэг нэгээр нь өнхрүүлэхгүй юу. Залхуураад байвал би нүхэндээ зөөе. Дүн өвлөөр гуйгаад ирцгээв дээ” гэж Мэдэмхий бор ихэрхэв.

Тодруулсан үгнээс ямар зан чанарыг мэдэрч болох вэ?

Алхам 4 “Мэдэмхий бор “шиг зантай хүүхдэд юу гэж хэлэх вэ?

Өгүүлбэрийг уншаад сурагчдад

төрсөн мэдрэмжээ

чөлөөтэй

илэрхийлэх

нөхцөлийг бүрдүүлэх

Сурагчдаас зөвлөмжийг сонсох

Page 16: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Гэрийн

даалгавар

“Мэдэмхий бор “шиг зантай хүүхдэд хандаж “Нөхөрсөг зурвас” бичих

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт 8

Сэдэв Хөвийн булгийн хөх тогоруу

Хугацаа 40мин

Хичээлийн

зорилго

Эхийн үйл явдлыг таамаглан ярих

Зорилт Цуврал зургийг ажиглан эхийн үйл явдлыг таамаглан ярих

Эхийг сонсоод таамаглалтай нь тохирч байгаа эсэхэд харьцуулан ярилцах

Үе шат Үйл ажиллагаа Багшийн

чиглүүлэг

Хэрэглэгдэх

үүн код

Сэдэлжүүлэх

Зургийг ажиглан үйл явдлыг

таамаглан ярилцах:

\1МХ:ҮЗ.04.12.10-12\

-“Хөвийн булгийн

хөх тогоруу” эхийг

уншиж өгөхөөс

өмнө сурагчдаар

үйл явдлыг

таамаглуулна.

\1МХ:ҮЗ

04.12.10 \

\1МХ:ҮЗ

04.12.11 \

\1МХ:ҮЗ

04.12.12 \

Үйлийн

баримжааг

ялган таних

эзэмших

Хос тогоруу, ижлээ алдсан тогоруу,

сүрэг тогорууны зургийг үйл явдлын

дагуу байрлуулах.

Алхам 1.

Зураг ба өгүүлбэрүүдийн дарааллыг

\1МХ:ҮЗ.01.12.10-12 \ ажиглан эхэд

ямар үйл явдал гарахыг дор бүрнээ

таамаглах

Өгүүлбэрийг үйл

явдлын

дарааллаар ээлж

ээлжээр самбарт

байрлуулахдаа

ямар үйл явдал

болсон байж болох

талаар тухай бүр

Page 17: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

ярилцах

\1МХ:ҮЗ.04.1

2.

13,14.15

16,17 \

Үйлийн

баримжааг

үнэлэх

хөгжүүлэх

Алхам 2

Сурагч бүр хосоороо ярилцан

ажиллана

Танил бус үгийн утгыг өөрийн

бодлоор болон толь бичиг

ашиглан тайлбарлах,

тайлбарлан бичсэнээ

харьцуулах

Ажлын хуудас

Сурагчдаар

тайлбарлуулан

хэлүүлэх

Тольбичиг дээрх

тайлбар болон

сурагчдын

тайлбарыг

нэмэн

дэлгэрүүлж

тайлбар өгч

болно.

Ажлын хуудас

2сурагчийн дунд

1 байхаар

хувилах

Эхийг 2

сурагчдын дунд

хувилж өгөх

\1МХ:ТӨМ.04

.12.1\

\1МХ:ТӨМ.04

.12.2\

Гэрийн

даалгавар

Эхийн үйл явдлын дагуу 3-4 асуулт зохиож хариулан бичээрэй.

Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт 9

Сэдэв Мэдрэмжээ илэрхийлэн бичицгээе.

Хугацаа 40 минут

Page 18: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Хичээлий

н зорилго

Бичсэнээ засан сайжруулж сурна.

Зорилт Бичих санаагаа олж төлөвлөх

Санаагаа цэгцэлж, зөв байрлуулах

Бичсэнээ засаж, сайжруулах

Дахин бичих.

Үе шат Үйл ажиллагаа Багшийн чиглүүлэг Хэрэглэ

гдэхүүн

ий код

Сэдэлжүү

лэх

Алхам 1. Бичих санаагаа олохын тулд юу

мэдэрснээ ярилцъя

Асуултаас сонгон

сурагчдын бодлыг

яриулах

Үйлийг

ялган

таних

эзэмших

Алхам 2. Санаагаа цэгцэлж зөв

байрлуулъя.

\1МХ:ТӨМ.04.12.2\ Сонсгох эх

Эхний цогцолборт энэ өгүүлбэрийг

яагаад сонгох болсноо бичнэ.

Дараагийн цогцолборт юу мэдэрснээ

бичнэ.

Төгсгөлийн цогцолборт ямар сургамж

авснаа, хэнд юу гэж хэлмээр

байгаагаа бичнэ.

Энэ удаад сурагч нэг

бүрийг адил

төлөвлөгөөний дагуу

бичүүлж хэрхэн

бичсэнийг харьцуулах

Санамжийг сануулах !

Нэг үгийг олон

давтахгүйн тулд

төлөөний үг хэрэглэх

\1МХ:ТӨ

М.04.12.

2\

Үйлийн

баримжаа

г үнэлэх

хөгжүүлэх

Алхам 3

1. Бичсэнээ хянаж сайжруулъя.

Санаагаа догол мөрөөр зааглан зөв

илэрхийлсэн үү?

Юуг мэдэрснээ онцолж бичиж чадсан уу?

Нэг үгийг олон давтахгүйн тулд төлөөний

Санамжийг сануулах !

Сурах

бичиг

130

Page 19: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Сурагчдыг үнэлэхдээ дараах хоёр шалгуурын аль нэгийг сонгон хэрэглэнэ.

Чадварын шалгуур: Дараах асуултад хариулж өөрийгөө үнэлээрэй.

Үйлажиллагаа

Хамгийн сайн чаддаг болсон

зүйл

Цаашид яаж

сайжруулах

вэ?

1

Харилцан яриаг яаж жүжиглэн

үзүүлсэн бэ?

2 Жүжиглэн үзүүлэхэд баатруудын

зан байдлыг тодорхойлох ямар

байсан бэ?

3 Эхийг унших явцад юуг мэдэрч

сэтгэл чинь яаж хөдлөв?

4 Мэдрэмжээ илэрхийлж ярьж бичиж

чадсан уу?

Чамд ямар бэрхшээл байсан бэ?

1.Сайн ойлгосон -

2.Бага зэрэг сайжруулах шаардлагатай-

3.Дэмжлэг туслалцаа хэрэгтэй-

үг хэрэглэсэн үү?.

2. Хүслэнгийн бичсэнийг уншаад засаж

сайжруулах.

Хүслэнгийн бичсэнийг

дээрх санамжийн дагуу

засна.

хуудас.

Гэрийн

даалгавар

Бичсэнээ хянаж сайжруулан дахин бичээд, бусдад уншихад бэлтгэх .

Page 20: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Нэгжийн шалгуур

Танин

мэдэхүйн

үе шат

Үйл

ажиллагаа

Чадвар илрүүлэх даалгавар

Оноо

10 А Б

1 Сэргээн

санах

Мэдэмхий

борын зан

чанарыг

илэрхийлсэн

үгийг дугуйл.

1. тусч

2. өрөвчхөн

3. мэдэмхий

4. онгироо

1. ууртай

2. мэдэмхий

3. зөрүүд

4. харамч

1

оноо

2

Ойлгох Үгийн утга

тайлбарлах

Хөтөч түүчээ тогоруу-

....................................................

...............................................

Их дуу хадаах -

....................................................

..............................................

Урин цаг айсуй-

......................................

................................

Цам харайлгах-

......................................

..............................

1х2=2

оноо

3

Хэрэгжүү

лэх

Асуултанд

хариулах

Үйсэн бөглөөг хоол биш

гэдгийг оготнуудыг хараад

сэтгэл чинь өвдсөн үү?

Мэдрэмжээ бичээрэй

Лонхон хөх хүү 2-ын

нөхөрлөл ямар

санагдав? Мэдрэмжээ

бичээрэй

4

оноо

4

Бүтээх Өгүүлбэр

зохиох

Дүн өвлөөр -

....................................................

..............................................

Ганцаар зусах-

......................................

................................

1

оноо

5 Дүн

шинжил

гээ

Гадаад

дүрийг

бичих

Мэдэмхий борын гадаад

дүрийг бичээрэй

Лонхон хөхийн гадаад

дүрийг бичээрэй! 2

оноо

Бичих хэсэг:

.........................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Page 21: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

\1МХ:ҮЗ.04.12.10

\

Page 22: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

\1МХ:ҮЗ.04.12.11

\

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

Page 23: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

\1МХ:ҮЗ.04.12.12

\

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

Page 24: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

1.Хүү,тогоруу

тай

нөхөрлөв.

\1МХ:ҮЗ.04.12.13

\

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

Page 25: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

2.Хүүгийн

аялсан

аялгуунд

тогоруу

бүжиглэнэ.

\1МХ:ҮЗ.04.12.14

\

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

\1МХ:ҮЗ.04.14.06

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

Page 26: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

3. Намар болж,

Тогорууд халуун

орон руу

буцав.Өнөөх ганц

тогоруу үлдэв.

Хүүгийн аялгуунд

бүжиглэсэнгүй.

Page 27: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

4.Тогоруу хүүд

талархсанаа

илэрхийлэн,

салах ёс хийв. Хүү

түүнийг өрөвдөн

уйлав.

\1МХ:ҮЗ.04.14.07

\

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

Page 28: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Тогоруунууд

дулаан орноос

ирэв.

5. Хүүгийн

найз тогоруу л ниссэнгүй.

\1МХ:ҮЗ.04.12.15

\

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

Page 29: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

6. Хүү намар

болтол

хүлээв.

\1МХ:ҮЗ.04.12.16

\

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

Page 30: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

7.Ээж нь ирэхгүй дээ гэж хэлэв.

\1МХ:ҮЗ.04.12.17

\

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

Page 31: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Ажлын хуудас

1. Хоёр хоёроороо

дэгнийлдэх

2. Их дуу тэнгэрт

хадаах

3. Хөтөч түүчээ

тогоруу

4. Жигүүр даль нь

ургах

5. Ганцаар зусах

6. Цам харайлгах

7. Урт хар зогдор

8. Биеэ шилгээх

9. Хяруу дарайтал

унах

10. Хүзүүгээ

гүлдийлгэх

10. Урин цаг айсуй

11. Намрын сартай

золгох

12.Хөнгөн гунигийг

үргээх

Сурагчийн тайлбар

..................................

..................................

..................................

..................................

....................................

....................................

....................................

.... ..............................

....................................

...................................

....................................

....................................

....................................

....................................

....................................

....................................

....................................

....................................

.

....................................

Тольбичгийнтайлбар

..................................

..................................

..................................

..................................

....................................

......................................

......................................

.......................................

.......................................

..........................................

.........................................

.........................................

Толь бичгийн

тайлбар

..................................

..................................

..................................

..................................

...............................

..................................

..................................

.................................

..................................

..................................

................................

............................

..................................

..................................

..................................

..................................

..................................

..................................

..................................

.......

Page 32: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

\1МХ:ТӨМ.04.12.18

\

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

\1МХ:ТӨМ.04.14.1

0

\

\1МХ:ҮЗ.04.14.01\

Page 33: 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр · 4-р анги Монгол хэл Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв : Дүрд

Нохой үгсийн сан сурч чадна.

Дундаж нохой нь хөлд орж байгаа

хүүхэд шиг л ухаантай бөгөөд 200-

500 үгтэй үгсийн санг хялбархан сурч

чадна. Мөн бодох, эрэмбэлэх гэх мэт

математикийн үндсэн үйлдлүүдийг

ойлгох чадвартай