proiect didactic ,,la cirese", clasa a 4a

9
Data: 30.05.2013 Clasa: a IV-a B Obiectul: Limba și literatura română Subiectul: ,,Amintiri din copilărie” de Ion Creangă Tipul lecției: Transmitere-însușire de cunoștințe Scopul lecției: Dezvoltarea capacității de a repeta mesajul unui text, consolidarea deprinderilor de exprimare corectă,coerentă, îmbogățirea vocabularului, dezvoltarea proceselor psihice- gândirea, atenția, memoria Obiective operaționale: a)cognitive: O1-să citească expresiv și cursiv lecția O2-să identifice mesajul lecției O3-să se exprime clar, corect, coerent în propoziții O4-să precizeze sinonime cuvintelor noi din lecție O5-să formuleze enunțuri folosind cuvintele noi

Upload: flavius-motea

Post on 03-Jan-2016

1.069 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

clasa a iv-a

TRANSCRIPT

Page 1: proiect didactic ,,La cirese", clasa a 4a

Data: 30.05.2013

Clasa: a IV-a B

Obiectul: Limba și literatura română

Subiectul: ,,Amintiri din copilărie” de Ion Creangă

Tipul lecției: Transmitere-însușire de cunoștințe

Scopul lecției: Dezvoltarea capacității de a repeta mesajul unui text, consolidarea deprinderilor de exprimare corectă,coerentă, îmbogățirea vocabularului, dezvoltarea proceselor psihice- gândirea, atenția, memoria

Obiective operaționale:

a)cognitive:

O1-să citească expresiv și cursiv lecția

O2-să identifice mesajul lecției

O3-să se exprime clar, corect, coerent în propoziții

O4-să precizeze sinonime cuvintelor noi din lecție

O5-să formuleze enunțuri folosind cuvintele noi

b)afective:

O6-să manifeste interes pentru participarea la lecție

O7-să coopereze și să participe activ la realizarea sarcinilor primite

Page 2: proiect didactic ,,La cirese", clasa a 4a

c)psihomotorii:

O8-să adopte o poziție corectă a corpului în bancă pe tot parcursul orei

O9-să folosească corect stiloul, creionul și celelalte rechizite

Strategia didactică:

Metode și procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, problematizarea

Material didactic: manual, cartea ,,Amintiri din copilărie” de Ion Creangă

Forma de organizare: frontal și individual

Locul de desfășurare: sala de clasă

Evaluare: continuă

Durata: 45 minute

Page 3: proiect didactic ,,La cirese", clasa a 4a

Desfășurarea lecției

Etapele lecției

Ob. op.

Unități de conținut Strategia didactică

Evaluare

1.Moment organizatoric

Se va stabili ordinea și liniștea necesară și li se va cere elevilor să-și pregătească manualele și caietele necesare începerii orei de Limba și Literatura română.

2.Verificarea cunoștințelor anterioare O8

Se va verifica tema pentru acasă cantitativ și calitativ.Se vor rezolva câteva exerciții referitoare la lecția anterioară.

3.Captarea atenției O6

O7

,,-În livadă fuge varaLa mătușa Mărioara Tot mănâncă la cireșe Ba mai vâră și-n cămeșă.Cine-i hoțul fără frică?-Cine altul decât...NICĂ”

Se va spune ghicitoarea copiilor, iar aceștia vor răspunde,, Nică”.

4.Anunțarea temei

O9

,,Amintiri din copilărie” de Ion Creangă

Se va anunța titlul lecției noi și se va scrie pe tablă, iar elevii își vor nota pe caiete.

Page 4: proiect didactic ,,La cirese", clasa a 4a

5.Dirijarea învățării

O1

O4

O5

O3

O2

Conținutul textului: ,,Amintiri din copilărie” de Ion Creangă

Cuvinte noi:Văratic=timpuriuA lua ziua bună= a lua la revedereChelfăneală=bătaie bună,zdravănăVornic=(aici) primarA îndesa=a înghesui, a îngrămădiCânepă= plantă care se cultivă pentru fibrele textileStricăciune=pagubă

Se va cere elevilor să deschidă manualul la pagina 120.Se va realiza citirea textului de către elevi.Se vor extrage din text cuvintele noi și se vor alcătui propoziții cu ele.Se va citi fragmentul integral ,,La cireșe’’ din opera ,,Amintiri din copilărie” de Ion Creangă.Se vor chestiona elevii în legătură cu mesajul textului, prin intermediul întrebărilor ajutătoare.Se va purta o discuție despre comportamentul lui Nică.

Page 5: proiect didactic ,,La cirese", clasa a 4a

6.Fixarea cunoștințelor

O2

O3

1Ce pagume a produs Nică mătușii Mărioara?2.Cum a fost pedepsit băiatul de către tatăl lui?3.Cum se simțea după ce a fost prins la furat de cireșe?4.Citiți enunțurile din care aflați numele personajelor, locul și timpul când se desfășoară întâmplarea.5. Povestiți, oral, textul.6. Precizați învățătura desprinsă din acest text.

Elevii vor fi întrebați dacă mai cunosc și alte întâmplări din copilăria lui Nică.Se va raspunde la întrebările din manual, referitoare la lecția nouă.

,,Răspundeți la întrebări”

7.Anunțarea temei pentru acasă și încheierea lecției

,, Cum ai proceda dacă ai fi în locul mamei/tatălui lui Nică? Argumentează răspunsul.”

Se va anunța tema pentru acasă și se vor face aprecieri verbale asupra modului de desfășurare a lecției.

Page 6: proiect didactic ,,La cirese", clasa a 4a

Proiect didactic

Învatator:Mariana Rebedea

Profesor metodist: Gretuta Mihaela Stefanescu

Page 7: proiect didactic ,,La cirese", clasa a 4a

Profesor coordonator: Gheorghe Stancioiu

Practicant: Daiana-Emanuela Motea