zeri i studenteve

Click here to load reader

Post on 08-Apr-2016

272 views

Category:

Documents

4 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

 • Plenumi studentor sht inicijativ autentike e cila lufton pr t drejtat e studentve. Si organizat e cila ka vendosje horizontale, plenumi studentor me ndihmn e metods t demokracis t drejtprdrejt e artikulon zrin e studentve. Qllimi yn sht q secili student aktivisht t bashkangjitet n betejn pr arsim m t mir. N nj nivel t caktuar, demokracia e drejtprdrejt sht pasoj e premtimeve t paplotsuara t demokracis perfaqsuese. Demokracia e drejtprdrejt sht roje dhe prkujtues i konceptit fundamental t demokracis.

  ZRI I STUDENTVE

  ka paraqetplenumi studentor dhe zhvillimii tij

  PSE PLENUMI STUDENTOR?

  1. Sepse luftojm pr arsimim t lart m t mire!2. Sepse luftojm kundr reformave t kqija!3. Sepse luftojm kundr reformave tashm ekzistuese q kan vite q aprovohen fshehtas!4. Sepse duam q t degjohemi!5. Sepse sht e nevojshme nj lvizje studentore e bashkuar e cila lufton pr vlera t vrteta!

  lexo dhe shprnda!

  Nr.1 / 21.02.2015PLENUMISTUDENTOR

 • Veproj, domethn ekzistoj T veprohet d.t.th. q t ndrmerren aktivitete q t realizohet qllimi i dshiruar. N prputhshmri me iden dhe qllimin e lvizjes, Plenumi Studentor imple-mentoi disa metoda veprimi. Fillimisht nprmjet marshit si form e protests paqsore e treguam revol-tin dhe paknaqsin ton ne publik, duk e dshmuar me masovitet seriozitetin e problemit. M tutje, vazh-duam me protesta, letra t hapura, lutje dhe kerkesa. Pasi t gjith metodat u shterruan, dhe qllimi ende nuk ishte arritur, e vetmja form q na mbeti pr tu dgjuar zri jon, ishte shpallja e zonave autonome ne fakulltetet tona.

  Ideja nuk sht q t okupohen fakultetet n funksionimin e tyre, por vetm t ndrprehet msimi formal dhe e njejta t zvendsohet me msim alternativ. Ky msim alternativ organizohet nga studentt t cilt aktivisht jan t kyur n okupacion. Ato student mund t jen t gjith q vetm kan dshir q t kyen. Okupacioni vazhdon derisa nuk vendosin ndryshe studentt q e njjta t ndrprehet, ose derisa t plotso-hen krkesat.

  Zona Autonome paraqet okupacion ose pushtim m qllim rikthimin e Univerzitetit atyre pr t cilt sht i destinuar i njejti. N kohn e okupimit, fakultetet e okupuara nga institucione t destinuara ekskluzivisht pr msim dhe avancim t jets profesionale, i shndrojm n institucione t destinuara pr shum m shum gjra, si p.sh.: jet sociale, veprim dhe mendim kritik, studim emancipues dhe liridashs, jetes etj. Por, m e rndsishme nga e tra kjo sht arsyeja pse ndrmerret ky hap, dhe si realizohet teknikisht e njejta.

  SI REALIZOHET?

  VEPRIMTARIA E PLENUMIT

  PLENUMISTUDENTOR

 • NGJARJE AKTUALE

  Krijimi i fazave n t cilat do t kyen grupe punuese

  Aktivitetet e Plenumit Studentor dhe presioni t cilin ata e kryen ndaj pushtetit solli me vete shpres pr plotsimin e disa nga krkesat t shumkrkuara t Plenumit Studentor. Nj nga krkesat e shqyrtuara n takimin isht formimi i t ashtuquajturave faza n t cilat do kyen grupe punuese. Ka gjithsejt katr faza n t cilat n fazn e dyte parashikohen grupe punuese.

  ka n fakt paraqesin grupet punuese dhe ka sht qllimi i tyre?

  Grupet punuese formohen nga antar t Plenumit Studentor, t Profesorve, antare t administrats univerzitare dhe prfaqsues t ministrive prkatse. Ato i kahzojn vepri-met e tyre drejt gjetjes t nj zgjidhjeje pr prmirsimin e problemeve t arsimit t lart.

  .

  Bhet al pr problemet vijuese:

  - Ligji i ri pr arsimin e lart;- Testimi nga organ i jashtm;- Thyerja e autonomis t univerzitetit;- Finansimi i paqndrueshm i arsimit publik;- Kushtet jo t prshtatshme pr prvetsim t titujve dhe avancimit ne to;- Prkrahja e pamjaftueshme shtetrore pr qllime shkencoro-krkimore;- Detyrimet pagesore t panevojshme, joreale dhe q nuk shpenzohen si duhet;- Mungesa e benecioneve studentore.

  N baz t konkludimeve u dakordua q me dialog t hapur t arrihet drejt nj zgjidhje t prbashkt pr avancim dhe sigurim t kualitetit n arsimin e lart. N at drejtim u konkludua q t formohet grup punues me prfaqsues t Univerzitetit, duke i prfshir Plenumin Studentor dhe Plenumin e Profe-sorve, si dhe prfaqsues t MASH, i cili grup punues duhet q ne afat prejt 30 ditsh do t prpiloj analiz pr gjendjen aktuale, n baz t s cils do t denohet koncepti pr prpunim t nj teksti ligjor pr arsimin e lart. Njkohsisht isht dakorduar q n ditt e ardhshme t mbahet takim punues me t njejtn prbrje.

  Pas takimit ndrmjet studentve, profesorve dhe prfaqsuesve t ministris t arsimit Rektori e dha kt deklarat:

  PLENUMISTUDENTOR

 • Ju, qytetar t mir t cilt e vrtetuat prkrahjen e mire q n llimin e okupacionit duke donuar resurse nanciare, ushqimore dhe sanitare. Ju lutemi q nqoftse keni mundsi t vazhdoni me at prkrahje. N t kundrt, ju ftojm t na vizitoni n fakultetet tona, pasi q ajo paraqet motivacion i paprshkrueshm pr ne.N fund, i thrrasim edhe qytetart e prmbajtur q t vijn dhe indirekt t njoftohen m motivin ton, ti dgjojn argumentet tona dhe menyrn e veprimit. Besojme se do t bindeni n sinqeritetin ton t qllimeve plenumore, pr nj qllim madhshtor.

  ka ndodh n fakultetet prderisa zgjat Zona Autonome?

  Prgjat zons autonome studentt kan mundsi t marrin pjes n nj morri aktivitetesh. Profesore t fakulteteve, gjithashtu edhe ekspert t jashtem mbajn ligjerata alternative. Pjesa e mbetur mbushet me performansa kulturoro-artistike dhe bashkpunim t studentve ndrmjet veti.

  M shum pr ne n:

  www.studentskiplenum.org

  #PrshendetjePlenumist

  PLENUMISTUDENTOR

View more