Урок-гра "Звичайні дроби"

10
Спеціалізована школа № 7 ім. М. Т. Рильського Солом’янського району м. Києва Звичайні дроби. Урок математики 5 клас. Наступність у викладанні математики Волошина Валентина Іванівна вчитель математики вчитель вищої категорії вчитель - методист

Upload: sveta7940

Post on 20-Mar-2017

33 views

Category:

Law


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Урок-гра "Звичайні дроби"

Спеціалізована школа № 7 ім. М. Т. Рильського Солом’янського району м. Києва

Звичайні дроби.Урок математики 5 клас.

Наступність у викладанні математики

Волошина Валентина Іванівна вчитель математики вчитель вищої категорії вчитель - методист

Київ 2010

Page 2: Урок-гра "Звичайні дроби"

Тема уроку: Звичайні дроби.Мета уроку:

Закріпити поняття звичайного дробу, знаменника, чисельника, дробової риски.

Формувати вміння і навички запису звичайних дробів, читання та застосування поняття звичайного дробу для розв’язування первинних задач на дроби.

Виховувати інтерес до математики, історії математики. Показати безпосередній зв'язок математичних понять з оточуючим світом. Застосовувати активні, наочні форми навчання.

Обладнання : Моделі дробів, педагогічний програмний засіб «Математика, 5 клас» (ППЗ), презентація Microsoft PowerPoint, інтерактивні засобами Smart Board .

Хід уроку: І. Мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього завдання.

Швидко вирішуються організаційні питання, щодо початку уроку.

Звичайні дробиУрок математики

5 – й клас

Вчитель повідомляє тему уроку, мету. Робляться відповідні записи на дошці і в зошиті.

Перевіряємодомашнюроботу

№ 658У п'ятому класі було 32 учні,

з них 7 учнів написаликонтрольну роботу

з математики на 12 балів.Яку частину учнів класу

вони становили?

Всього – 32 учні

1 учень становить класу;

7 учнів ------------ класу.

321

327

Перевіряємо домашнє завдання. Висвітлюється відповідний слайд.Учень читає умову та розв’язок, виправляються помилки

Page 3: Урок-гра "Звичайні дроби"

Перевіряємодомашнюроботу

№ 660Марічка спекла 24 пиріжки з сиром

і 28 пиріжків із маком. Яку частину всіх пиріжків становили

пиріжки із сиром і яку частину –пиріжки з маком?

1) 24 + 28 = 52 (пиріжки).

1 пиріжок становить всіх пиріжків;

З сиром ------------ всіх пиріжків.

З маком ------------ всіх пиріжків.

521

5224

5228

Під час перевірки вчитель швиденько перевіряє наявність домашнього завдання.

Перевіряємодомашнюроботу

№ 47482 275 - 64∙56 + 9680:16 - 23 637

1) 64∙56 = 3584;

2) 9680:16 = 605;

3) 82275 -3584 = 78691;

4) 78691 + 605 = 79296;

5) 79296 – 23637 = 55659.55659

Під час перевірки останнього завдання можна попросити дітей піднімати руку, якщо вони виконали правильні обчислення, встати тим учням, які виконали домашнє завдання без помилок.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.Вінні – Пухта яблука

• Вінні – Пух пішов у гостідо П'ятачка. П'ятачокпоставив на стіл двітарілки з яблуками. Водній тарілці – 3 цілихяблука, а в іншій 5 половинок.

• “ Вибирай” – говоритьП'ятачок.

• Вінні – Пух любитьдобре попоїсти. Йомузахотілося обратитарілку, в якій яблукпобільше, але він ніяк неможе зрозуміти, щобільше: 3 цілих яблукачи 5 половинок. Допоможіть Вінні – Пухувибрати потрібнутарілку.

Вчитель: А тепер, що б повернутися до звичайних дробів, розв’яжемо нескладну задачу і допоможемо Вінні – Пуху зробити свій вибір.

Читають умову, дають відповідь та відповідні роз’яснення.

Що таке звичайний дріб?• Звичайні дроби записують за допомогою

двох натуральних чисел і риски дробу(дробової риски).

• Число, записане над дробом називаютьчисельником дробу.

• Число, записанепід рискоюназиваютьзнаменником дробу.

То що таке звичайний дріб? Як записується дріб? Як називається число над

дробовою рискою? … під дробовою рискою?

ІІІ. Повторення матеріалу початкової школи.

Page 4: Урок-гра "Звичайні дроби"

Святковий пиріг розрізали на 10 рівних частин.

1 = ,

107

1010

103

101

==

Кожна частинка становить пирога. Святковий пиріг розрізали на 10

рівних частин.. Яку частину цілого пирога

становить 1 отримана частина? А як одну цілу пирога можна

записати за допомогою цих десятих?

Частину пирога взяли. Яка частина пирога залишилась?

А яку частину становить решта? На що вказує знаменник дробу? …чисельник?

• Знаменник дробу показує на скількирівних частин поділили щось ціле, ачисельник – скільки таких частин взяли.

103

107 і

ЧисельникЗнаменник

Вчитель повторює ще раз: Числа і є дробовими, які

записані за допомогою натуральних чисел і дробової риски.

Знаменник дробу показує на скільки рівних частин поділили щось ціле, а

Чисельник – скільки таких частин взяли.

ІV. Закріплення поняття дробу.Приклади звичайних дробів

21

31

41

101

43 7

2

145

138

Прочитати дроби, назвати чисельник і знаменник кожного дробу.

Після того як дроби прочитали, вчитель на вибір показує дріб і пропонує назвати чисельник або знаменник дробу.

• Завдання № 652Запишіть у вигляді дробу число:

1. Дві п'ятих;2. Сім тринадцятих;3. Двадцять дві шістдесятих;4. Тридцять чотири сорок третіх;5. Тридцять дев'ять сотих;6. Сто двадцять сім тисячних.

.1000127,

10039,

4334,

6022,

137,

52

Перевір!

Розв’язання наступних завдань записують в зошит. № 652 розв’язують самостійно, з наступною перевіркою.

Page 5: Урок-гра "Звичайні дроби"

• Завдання № 653Запишіть дробом, яка частина фігури, зображеної на рисунку , заштрихована.

а) б) в)

г) д) е)

№ 653а) ; б) ; в) ; (Коло розрізано на 8

рівних частин, а заштриховано – 3).г) ; д) ???- ; е) або .

Задача(усно)

• На столі лежать 18 кульок. Одна друга -сині, одна третя – жовті, решта – зелені.

• Скільки кульок кожного кольору?

Наступна задача розв’язується усно.

(Динаміка сладу допомагає унаочнити перевірку.)

V. Застосування поняття звичайних дробів. Математичні цікавинки.

Вчитель: До речі, яка частина уроку вже пройшла? Чи встигнемо ми дізнатися на уроці ще щось цікаве?

Учні називають скільки хвилин уроку минуло, залишилось.

Яка частина уроку пройшла? Залишилась? ( Наприклад, і ).

Робота з ППЗ ( педагогічний програмний засіб «Математика, 5 клас» – версія 20, ПП «Контур плюс».

Фрагмент 1 –урок 67 З історії виникнення дробів.

До речі про час: 1хв теж можна записати у вигляді дробу.1хв = год.

Правильно. Ще в Стародавньому Вавілоні використовували шістдесяткові дроби. Саме з ними пов'язаний сучасний поділ години на 60 хвилин (1год = 60 с), а хвилини на 60 секунд (1 хв = 60 с).

А я чула, що найдавнішою цивілізацією був Єгипет. Хіба там не використовували дроби?

У стародавньому Єгипті дробами оперували ще 4 тисячі років тому. Проте загальної форми запису дробів, як це прийнято нині у єгиптян не було. Запис дробу за допомогою дробової риски став відомим вже в 16

Page 6: Урок-гра "Звичайні дроби"

столітті. Дроби потрібні лише для того, щоб правильно ділити щось на частини? Не лише. Появу зумовили також потреби вимірювання. Коли одиниця

вимірювання не вкладалась у величині, що вимірюється ціле число разів, то цю одиницю вимірювання ділили на кілька рівних частин і отримували нову, меншу одиницю вимірювання.

Саме так, напевно виникли сантиметри, міліметри і так далі.

Робота на дошці: №655Виразити1) у метрах:1см = 5см =24см =1дм =7дм =1мм =

До дошки викликають 2 учнів, які за допомогою вчителя і класу заповнюють відповідями колонки прикладів.

2) у годинах:1хв =7 хв =19 хв =39 хв =1с = 4с =

Робота з ППЗ ( педагогічний програмний засіб «Математика, 5 клас» – версія 20, ПП «Контур плюс».

Фрагмент 2 –урок 67 З історії виникнення дробів.

Вчитель:Ну добре, ми сьогодні почули про

Єгипет, Вавілон, а що говорили про звичайні дроби наші предки?

У Київській Русі дроби називали частинами. Найпоширенішими з них були: - полтинник, - четь, - півчеть, - треть, - півтреть, - півпівтреть.

1) Накресліть квадрат із стороною 4см.(учні виконують побудову в зошиті самостійно, вчитель проходить по класу, допомагає, виправляє помилки).Заштрихуйте полтинник квадрату. Обчисліть площу заштрихованої фігури.Можливі побудови:

4∙4 = 16 (см2) – площа квадрату.16:2 = 8 (см2) – площа заштрихованої частини.2) Накреслити відрізок 6см . Побудувати треть і півтреть (півпівтреть.)

Page 7: Урок-гра "Звичайні дроби"

6 см

Робота з ППЗ ( педагогічний програмний засіб «Математика, 5 клас» – версія 20, ПП «Контур плюс».

Фрагмент 1 –урок 70 Числовий промінь. Угу, не рухайся. Біля тебе отруйна змія. Не панікуй. Це цілком безпечна змія. Лише схожа на отруйну. Я б сказала, що аж занадто схожа. Як її відрізнити від отруйної? Дуже просто. Укус цієї змії не смертельний. Суттєва відмінність. Крім того вона доброзичлива і слухняна. Угу приручив її і використовує її

як рулетку. Рулетка? Це така гнучка лінійка, яку можна згортати. Так. Подивись уважно: тіло цієї змії вкрито смужками. Вони

відокремлюють рівні проміжки, подібні до поділок на лінійці. Я нарахувала десять поділок: 0, , , , , , , , , , .

Отже кожна поділка – це цілої змії. Тепер вождь міряє відстань змією? Так.Вчитель виконує побудову числового променя на дошці, нагадуючи дітям, що таке числовий промінь, показує як на числовому промені відмічаються дроби:

, , , , , , , , , . ( Одиничний відрізок – 10 клітинок) Чи можна на цьому промені відмітити дроби більші за перелічені? Так. (Відмічають декілька дробів додатково).

Вчитель: Тепер прийшов час відкрити підручник. (Робота з підручником. Розв’язування задачі з коментуванням )№ 673

V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

Page 8: Урок-гра "Звичайні дроби"

В підсумку уроку вчитель дає оцінку всьому класу та називає оцінки конкретним учням.

Домашнє завдання: (За підручником ) п.22 Стор.159. №654, 656, 674.