coca - cola

22
COCA - COLA Chémia – 8. ročník Mgr. Hilda Petríková

Upload: ulf

Post on 12-Jan-2016

253 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

Coca - Cola. Chémia – 8. ročník Mgr. Hilda Petríková. HISTÓRIA. Coca-Cola je hnedý kolový, sladký nápoj, ktorý obsahuje oxid uhličitý. Vyrába ju The Coca-Cola Company . Predáva sa vo viac ako 200 krajinách sveta Coca Colu vyrobil doktor John Stith Pemberton v Atlante v USA (1885) - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 2: Coca - Cola

HISTÓRIA

Coca-Cola je hnedý kolový, sladký nápoj, ktorý obsahuje oxid uhličitý. Vyrába ju The Coca-Cola Company. Predáva sa vo viac ako 200 krajinách sveta

Coca Colu vyrobil doktor John Stith Pemberton v Atlante v USA (1885)

Názov Coca-Cola pochádzal z povzbudzujúcich látok, ktoré sa používajú pri jej výrobe. Sú to listy juhoamerického kríku koky, z ktorého sa vyrába aj známa droga kokaín. Nápoj je dochucovaný aj výťažkom z kolových orechov, ktoré tiež obsahujú inú povzbudzujúcu látku kofeín. Do roku 1903 obsahovala jedna fľaša Coca-coly 9 miligramov kokaínu, ktorý bol z výroby nápoja v tomto roku odstránený.

Page 3: Coca - Cola

COCA-COLA COMPANY

Od začiatku výroby nápoja však spoločnosť Coca-Cola Company čelí ostrej kritike. Prvé súdne procesy boli reakciou na obsah kofeínu v nápoji, firma bola nútená pri realizácii marketingových kampaní skoncovať s oslovovaním populácie mladšej ako dvanásť rokov. V minulom storočí prebehlo s firmou viacero súdnych sporov, no väčšie problémy nastali na začiatku 21. storočia v Indii, keď sa vo vode používanej na výrobu nápoja objavili stopy po chemických látkach, používaných hlavne v poľnohospodárstve, ako sú pesticídy, DDT a iné.

Page 4: Coca - Cola

ČO SA DEJE V NAŠOM TELE PO POŽITÍ COCA-COLY ? AKO PO HEROÍNE... Po prvých desiatich minútach sa do ľudského organizmu

dostane desať čajových lyžičiek cukru. Jedinou príčinou, prečo človek po takomto sladkom ataku nevracia, je fakt, že ďalšia zložka nápoja - kyselina fosforečná - sladkosť potláča.

Po dvadsiatich minútach však hladina krvného cukru prudko stúpne a pečeň začne obrovské množstvo cukru premieňať na tuk.

Po uplynutí štyridsiatich minút sa proces absorpcie kofeínu skončí, očné zreničky sa rozšíria, krvný tlak stúpne a pečeň uvoľňuje čoraz viac cukru do krvného obehu.

O pár minút neskôr zvýši organizmus produkciu dopamínu stimulujúceho nervové receptory v mozgu. Tento fyziologický proces je identický s reakciou ľudského tela po dávke heroínu.

Page 5: Coca - Cola

ČO SA DEJE V NAŠOM TELE PO POŽITÍ COCA-COLY ? AKO PO HEROÍNE...

Po 1 hodine : Kyselina fosforečná na seba v gastrointestinálnom trakte viaže vápnik , horčík a zinok . Metabolizmus sa zintenzívňuje . Vápnik je vyplavovaný močom .

Po viac ako 1 hodine : Do hry vstupuje močopudný účinok tohto nápoja . Vápnik , horčík a zinok , minerály nevyhnutné pre zdravie našich kostí , sa vylučujú . Vyplavovanie z tela je aj sodík. Môžeme byť podráždenie alebo " stratiť náladu " . Všetka voda obsiahnutá v Coca - Cole odchádza močom .

Page 6: Coca - Cola

ZLOŽENIE COLY

Tri decilitre Coca-Coly obsahujú :desať čajových lyžičiek cukru, 30 až 50 miligramov kofeínu, vysoké zastúpenie umelých farbív, sulfátov a fruktózového sirupu, vyrobeného prevažne z geneticky modifikovanej kukurice.

Page 7: Coca - Cola

BENZOAN SODNÝ

Ukázalo sa tiež, že Coca-Cola má tendenciu poškodzovať DNA. Za hlavnú príčinu sa považuje benzoan sodný, pridávaná konzervačná látka so schopnosťou deaktivovať vitálne úseky DNA, čo môže viesť až k cirhóze pečene alebo Parkinsonovej chorobe.

Page 8: Coca - Cola

KYSELINA FOSFOREČNÁ

. Kyselina fosforečná dokázateľne obmedzuje schopnosť tela využívať vápnik, čo vedie najmä u detí a mládeže k osteoporóze a zmäkčovaniu zubov a kostí.

V jednej štúdii v americkom Bostone sa zistilo, že pitie kolových aj nekolových sýtených nápojov sedemnásobne zvyšovalo riziko zlomeniny. Vyššie dávky kyseliny fosforečnej alebo fosforečnanov v potrave totiž spomaľujú rast, fosfor vytláča z kostí vápnik, a to spôsobuje stratu kostnej hmoty.

Page 9: Coca - Cola

CUKOR Litrová fľaša dodá toľko energie ako vysmážaný

bravčový rezeň. V litri kokakoly alebo pepsi je 28 kociek cukru, v 7-up alebo v nápoji Sprite či Mountain Dew je ich až 30. Dali by ste si do litra čaju toľko cukru?

Škodlivosť cukru je všeobecne známa. Je dokázané, že cukor zvyšuje hladinu inzulínu, čo môže viesť k vysokému krvnému tlaku, zvýšenému cholesterolu, chorobám srdca, cukrovke, obezite a predčasnému starnutiu. Ani diétne nápoje bez prídavku cukru však nie sú výhrou - práve naopak. Umelé sladidlo aspartám spôsobuje pri dlhšom používaní nádory, pôrodné defekty, cukrovku, psychické poruchy či epileptické záchvaty.

Page 10: Coca - Cola

PH

Čistá voda má pH rovno hodnotu 7. Je vtedy neutrálna. Kyslý roztok má pH nižší ako 7.

Pitná voda má hodnotu okolo 4, mlieko 6, Coca Cola 2,5 a krv 7,5.

Page 11: Coca - Cola

PH JE 2,5 Celkovo nízke pH kolových a iných nealko nápojov je

spoločne s prísunom cukrov ideálnym prostredím pre rast baktérie zubného kazu, tzv. Streptococcus mutans. Z reklamy na žuvačky bez cukru možno viete, že pre vznik zubného kazu sú kritické hodnoty pH v dutine ústnej nižšie ako 5,5. Pri jednorazovom preplachu úst roztokom cukru táto hodnota klesne, ale vďaka výkonu našich slinných žliaz sa kritické pH v priebehu asi 40 minút znormalizuje. Predstavte si, že mnohí popíjajú sladené nápoje v malých dávkach v priebehu dňa. Dnes, keď je také "in" nosiť plechovku s nápojom v ruke, tínedžeri si z nej upíjajú zas a znova. Pričom hodnota ich pH v ústach tak opakovane, priam v pravidelných intervaloch, klesá pod kritickú hranicu. Ak si chcete aspoň trochu ochrániť zuby, pite sladké nápoje s pomocou slamky.

Page 12: Coca - Cola

KOFEÍN

Prijímanie kofeínu, ktorý je návykovou látkou, zapríčiňuje nervozitu, nespavosť, vysoký krvný tlak, nepravidelný srdcový tep, zvýšenie cholesterolu, vyplavovanie minerálov a vitamínov.

Page 13: Coca - Cola

E951 - ASPARTAM .Toto známe sladidlo sa chemicky nestabilné a za

vyšších teplôt sa rozkladá na metanol a fenylalanín . Metanol je veľmi nebezpečný . 5-10 ml dokáže spôsobiť rozpad zrakového nervu a nevratnú slepotu . V teplých nealko nápojoch sa aspartám mení na formaldehyd , čo je veľmi silný karcinogén . K príznakom otravy aspartamom patrí bolesť hlavy , únava , ospalosť , nevoľnosť , búšenie srdca , podráždenosť , úzkosť , strata pamäti , rozmazané videnie , omdlievanie ; z dlhodobého hľadiska bolesti kĺbov , priberanie , depresie , neplodnosť a strata sluchu . Aspartám môže vyvolať nasledujúce choroby: sklerózu multiplex , mozgové nádory , epilepsii , Gravesova - Basedowova choroba , chronický únavový syndróm , Alzheimerovu chorobu , diabetes , mentálnej retardácii a tuberkulózu .

Page 14: Coca - Cola

E952 - CYKLAMÁT SODNÝ

náhradné sladidlo . Syntetická chemikálie 200-krát sladší ako cukor . V roku 1969 ho FDA spolu so sacharínom a aspartamom zakázala , pretože spôsoboval rakovinu u krýs . Neskôr bolo používanie tejto látky opäť povolené , za značne podozrivých okolností .

Page 15: Coca - Cola

ŠOKUJÚCE!!!

V apríli r. 2006 10. ročný chlapec v Dante Alighieri (São Paolo /Brazília), žiak ZŠ sa zosypal na hodine bez toho, aby bol nejako chorý. Hneď ho odniesli do nemocnice, ale mohli už konštatovať len smrť. Nafúknutie žalúdka spôsobilo smrť udusením. Pitva preukázala, že za stav je zodpovedný obsah žalúdka – potrava ktorá pozostávala z 1 fľaše Coca Cola light a jedných Mentos cukríkov…

VIDEO

Page 16: Coca - Cola

AKO SA ČISTÍ ZÁCHOD COCA COLOU?

Coca Cola obsahuje rovnakú kyselinu, ako čistiace prostriedky na chemické čistenie záchodov, vaní, či umývadiel. Vyčistí sa stará usadenina lepšie CocaColou, alebo špecializovaným chemickým prípravkom na čistenie záchodových mís?

Page 17: Coca - Cola
Page 18: Coca - Cola

Po necelých dvoch hodinách

Page 19: Coca - Cola

COCA- COLA JE NEPOPIERATEĽNE VEĽMI UŽITOČNÝ VÝROBOK . JE VŠAK VHODNÉ JU POUŽÍVAŤ NA INÉ ÚČELY , AKO JE PITIE !

V Indii používajú niektorí farmári Coca - Colu miesto pesticídov na ničenie buriny , pretože je vyjde lacnejšie a účinok je podobný .

Ak potrebujete odstrániť z oblečenia škvrny , nalejte na ne Colu , pridajte prací prostriedok a dajte do práčky na normálny program . Výsledkom budete prekvapení .

V USA si mnoho policajtov so sebou v aute vozí Coca - Colu , aby s ňou smývali krv z cesty po dopravných nehodách .

Page 20: Coca - Cola

NA ZÁVER: 12 VYUŽITÍ COCA - COLY

1. Vyčistenie spálenej panvice. 2. S colou je jednoduché urobiť z novej fotky

staro vyzerajúcu v style sépia. 3. Ak si nafarbite vlasy a výsledná farba je

príliš intenzívna, umyte ich v cole, to zosvetlí odtieň.

4. Kúpel minci v cole im dá nádherný lesk. 5. Vlejte colu do rýchlovarnej kanvice,

nechajte ju tam celý deň a vodný kameň sa absolútne stratí.

6. Fľaša coly, vyliata do záchodu ho vďaka kyseline v nej obsiahnutej nechá čistý.

Page 21: Coca - Cola

12 VYUŽITÍ COCA -COLY 7. Skúste si spraviť vynikajúcu barbecue omáčku

zmiešaním coly s kečupom v pomere 1:1. 8. Cola je taktiež dobrý kondicionér. Stačí si ju

aplikovať na vlasy, opláchnuť a vysušiť. 9. Taktiež vám pomôže zbaviť sa slimákov. Stačí ak ju

nalejete do vysokej nádoby. Jej sladká vôňa priláka slimákov a tie sa už nedostanú von.

10. Potretie zhrdzavených skrutiek vám ich pomôže rozhýbať.

11. Vyčistite si šperky v poháre s colou, vyšuchajte ich zubnou kefkou a sú ako nové.

12. Cola pomáha na podráždený žalúdok. Avšak nie čerstvá ešte spenená cola. Buď odstáta dlhšiu dobu alebo tam môžete pridať trosku cukru čo ju zbaví bubliniek a peny.

Page 22: Coca - Cola

ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ